مـــرکــز دانلــــــــود
  • تیتر بنر تبلیغاتی شماره یک
  • بنر تبلیغاتی شماره دو

هفت نکته‌ی فوق العاده کاربردی و مفید برای داشتن فکر مثبت و تغییر درونی

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : شنبه 1 مهر 96 0 نظر
نظرات کاربران :

اگر می‌خواهید بدانید که افراد موفق چگونه فکر مثبت دارند این نوشته را حتما بخوانید. داشتن فکر مثبت از صحبت های درونی شما آغاز شده و به شکل اعمال و رفتار فعالیت های شما را شکل می‌دهد. اگر در نظر دارید که تغییر درونی داشته باشید بهتر است سعی کنید با داشتن فکر مثبت به افزایش تمرکز و آرامش خود به این هدف برسید. با مطالعه‌ی این نوشته با ۷ روش کاربردی برای رسیدن به تفکر مثبت آشنا شوید.

صبحت از توانایی مثبت اندیشی و داشتن فکر مثبت چیزی هست که امروزه همه جا می‌شنوید و گاهی اوقات مقداری پیش‌پاافتاده به نظر می­‌رسد. بهرحال فواید جسمی و ذهنی داشتن فکر مثبت به‌وسیله‌ی چندین پژوهش علمی ثابت‌شده است. مثبت اندیشی به شما اعتمادبه‌نفس می­‌دهد، حال‌تان را بهتر می‌کند و حتی احتمال افزایش عارضه‌هایی مانند فشارخون، افسردگی و سایر اختلالات مربوط به بیماری‌های استرسی را کاهش می­‌دهد.

همه‌ی این‌ها به نظر عالی می‌آیند اما توانایی مثبت اندیشی داشتن فکر مثبت واقعاً به چه معناست؟

شما می‌­توانید مثبت اندیشی را به‌صورت تشبیه سازی مثبت، خود گویی ، خوش‌بینی عام ، اما تمام این‌ها هنوز عام و کلی هستند، عقاید دوپهلو. اگر می‌­خواهید اندیشه‌ی اثربخش و فکر مثبت داشته باشید و بیشتر از قبل مثبت باشید، به مثال‌های محسوس‌تری نیاز دارید تا شمارا در این زائده یا پروسه کمک کند.در اینجا هفت روش کاربردی و مفید برای داشتن فکر مثبت را بخوانید.

۱.روزتان را با تاییدهای مثبت آغاز کنید

صبح با افکار مثبت

شما برنامه‌های روزانه خود را چگونه آغاز می‌کنید؟ آیا تابه‌حال زود از خواب بیدار شده‌اید و برای برنامه ریزی روزانه خود وحشت‌زده‌اید و احساس می‌کنید هیچ اتفاق خوبی برای شما در طول روز نخواهد افتاد؟ این بیشتر به این خاطر است که شما روزتان را با انرژی منفی آغاز کرده‌اید. یک بدبینی‌ای که در تمام اتفاق‌هایی که تجربه کرده‌اید وارد می­‌شود.

به‌جای اینکه اجازه بدهید این بدبینی بر شما چیره بشود، روزتان را با تأکید بر مثبت بودن آغاز کنید. با خودتان در آینه صحبت کنید، حتی اگر احساس احمق بودن بکنید، با جملاتی مانند : امروز روز خیلی خوبی و یا امروز من بهترین خواهم بود، شما متعجب خواهید شد که چقدر این جملات روزتان را بهتر از قبل می‌کند و داشتن فکر مثبت در نهایت همه چیز را برای شما تغییر می‌دهد.

۲.تمرکز بروی مثبت اندیشی و داشتن ذهنی زیبا

تقریباً شما در طول روز با موانع و مشکلاتی مواجه می‌شوید و چیزی به نام روز عالی وجود ندارد. وقتی با چالشی روبرو می‌­شوید، روی مزایا و منافع آن تمرکز کنید.

اصلاً مهم نیست آن منافع چقدر ناچیز و بی‌اهمیت به نظر بیایند، برای مثال: وقتی توی ترافیک گیر کردی ، به این فکر کن که چقدر زمان‌داری تا به پادکست موردعلاقه گوش کنی، اگر وارد مغازه ای شدید و مواد غذایی موردنیاز  شما را تمام کرده است، به چیز جدیدی فکر کنید که بخرید. فکر مثبت می‌تواند براحتی بدست بیاید اگر تمرین کنید، حتی درباره چیزهای کوچک.

۳.شوخ‌طبعی در شرایط بد

شوخ طبعی

به خودتان اجازه‌ی تجربه‌ی شوخ‌طبعی در تیره‌ترین مواقع زندگی بدهید و حتی در بدترین شرایط کاری‌، حس شوخ‌طبعی را از دست ندهید. به خودتان یادآوری کن که این موقعیت احتمالاً بعداً یک خاطره‌ی خوب برای شما خواهد شد و سعی کنید که از آن‌ یک جوک بسازید.

مقالات مرتبط:  10 عادت شادترین افراد دنیا را مطالعه کنید و زندگیتان را متحول کنید!

مثلا بگویید که اخراج شده اید و مضحک‌ترین روشی را که می‌توانستید آخرین روز کاری خود را صرف آن کنید را تصور کنید یا مسخره‌ترین شغلی که می‌­توانستید به دنبال آن باشید مانند: مربی کانگورو و یا مجسمه‌ساز حباب می‌شوید پس حس شوخ‌طبعی خودتان را از دست ندهید چراکه در آینده همین داستان برایتان خاطره ای خوشایند می‌شود.

۴.از شکست‌هایتان درس بگیرید

شما کامل نیستید. شما معمولاً در برخورد با دیگران یا کار شکست‌هایی را تجربه کرده‌اید بجای اینکه روی اینکه چرا شکست اتفاق افتاد یاد بگیرید که در زمان دیگر چه‌کاری باید انجام دهید از شکست‌هایتان درس بگیرید  و این فکر مثبت و قانون درستی است.

۵. صحبت های درونی‌ منفی را پایان دهید

خود گویی منفی می‌تواند به‌آسانی مرحله‌به‌مرحله بالاتر رود و اغلب سخت است که متوجه آن شوید که افکار اشتباهی را در ذهن خود کاوش می‌کنید. شما ممکن است با خود بگویید که من خیلی بد هستم یا نباید برای آن تلاشی داشته باشم. اما این افکار به احساسات درونی‌تان تبدیل می‌شود و ممکن است تصوراتی از خودتان بسازید.

وقتی که خودتان این موضوع را درک کنید پیام‌های منفی را متوقف  و آن‌ها را با افکار مثبت جایگزین خواهید کرد. برای مثال من در این مورد خیلی بد بودم ولی هنگامی‌که تمرین بیشتر کردم بهتر شدم. من مجبور نیستم تلاش کنم که کارهایی که از برنامه خارج شدن را کنترل کنم شاید دفعه بعدی موفق شوم.

۶.تمرکز بر روی لحظه‌ی اکنون

زندگی در لجظه

در مورد نه امروز، نه این ساعت، بلکه درست درباره لحظه‌ی اکنون صحبت می‌کنم. شما ممکن است توسط رئیس خود توبیخ شوید، اما آنچه دقیق در این لحظه اتفاق می‌افتد خیلی بد است؟ نظری که پنج دقیقه پیش داشته است را فراموش کنید. فراموش کردن چیزی که او می‌توانست پنج دقیقه در این لحظه بگوید.

مقالات مرتبط:  با این 10 عادت ساده برای ایجاد نگرش مثبت، ذهن خود را آماده‌ی موفقیت کنید

در اکثر مواقع درمی یابید آن‌گونه که تصور می‌کردید بد نبوده است. بیشترین منشأ ناهنجاری از یک خاطره از رویداد اخیر یا تصوری غریب و اغراق‌آمیز از یک رویداد در آینده حاصل می‌شود پس در لحظه اکنون زندگی کنید و این به داشتن فکر مثبت کمک شایانی می کند. بیش از ۹۰ ٪ نگرانی هایی که برای آینده داریم اصلا اتفاق نمی‌افتند.

۷. دوستان، مربیان و همکارانی با فکر مثبت پیدا کن

هنگامی‌که خودتان را با افراد مثبت محصور می‌کنید، شما می‌توانید نظرات مثبت، داستان‌های مثبت و تأیید و رای مثبت را بشنوید. کلمات مثبت آن‌ها روی خطوط فکری شما و سپس بر روی کلمات شما تأثیر می‌گذارد و به طور مشابه به گروه کمک می‌کند. پیدا کردن افراد مثبت برای پر کردن زندگی شما ممکن است دشوار باشد، اما شما باید منفی بودن را از زندگی‌تان قبل اینکه شمارا از پا دربیاورد از بین ببرید. آنچه که شما می‌توانید مثبت بودن دیگران را بهبود ببخشد انجام دهید و اجازه دهید که مثبت بودن آن‌ها به همان شیوه روی شما تأثیر بگذارد.

تقریباً هرکس در هر شرایطی می‌تواند این درس‌ها را در زندگی خود اعمال کند و نگرش فکر مثبت خود را افزایش دهد. همان‌طور که با تغییر رفتار و افکار خود خواهید دید، فکر مثبت بازدهی مناسبی را در شما ایجاد می‌کند، بنابراین اغلب آن‌هایی که آن را تمرین می‌کنند مزایای بیشتری از  داشتن فکر مثبت را درک می‌کنند.

مقالات مرتبط
نظــرات