مـــرکــز دانلــــــــود

چطور در محل کار و اطرافیانمان احترام بیشتر و ویژه ای کسب کنیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 26 شهریور 96 0 نظر
نظرات کاربران :

جوان هستید و میخواهید از منزلت اجتماعی مطلوبی برخوردار بوده و از دیگران احترام کسب کنید؟ کلید رسیدن به این شرایط در این است که در کنار تمرکز بر آنچه از دیگران دریافت می کنید؛  نحوه رفتار، گفتار و واکنش های خود را نیز بررسی کنید. کسب احترام از طریق تصحیح نحوه رفتار با خود و دیگران، مفید بودن برای جامعه و مسئولیت پذیری و توجه به خواسته های خود و دیگران بدست می آید. در ادامه به آموزش نحوه کسب این مهارت های اجتماعی برای محترم شمرده شدن در جامعه و فضای کاری به عنوان فرد جوان و کم سن و سال می پردازیم.

افراد تازه وارد در جامعه و محل کار ممکن است به دلیل نوپا بودن مهارت های ارتباطی که با دیگران دارند؛ نتوانند کسب احترام موردنظرشان را با آنچه در خانواده و در میان دوستان تجربه کرده اند؛ را بدست آورند. در تجربه زندگی در میان خانواده و دوستان، رابطه بی پرده و با ضوابط کمتری جریان دارد. اما کسب احترام در جامعه و فضای کاری تنها وابسته به منزلت اجتماعی شما نبوده و نیازمند آشنایی با نحوه تعامل با دیگران دارد. به طوری که کسب احترام در خارج از خانه، با تمرکز بر دیگران و نحوه رفتار شما با آن ها صورت می گیرد.

کسب احترام با واکنش، و نه با کلمات بدست می آید و به عنوان فرد کم سن و سال، جامعه پیش از آنکه به کلمات شما گوش دهد؛ رفتار و واکنش های شما را ارزیابی می کند. شاید غیرمنصفانه باشد، اما دیگران، از جمله بسیاری از بزرگسالان، احترام به نوجوانان را نشان نمی دهند. این تقصیر شما نیست، اما سعی کنید آن را درک کنید – به طور کلی – هر چه بزرگتر می شوید، احترام بیشتری دریافت خواهید کرد. و این مسیر می توان زمان مناسبی برای آموزش باشد چرا که به منزلت اجتماعی و احترام دیگران در زندگی کاری نیاز خواهید داشت.

روش های برای کسب احترام از دیگران

 

۱.کسب احترام با نشان دادن مفید بودن

برای کسب احترام، فعال بودن، صاحب ایده و تفکر داشتن خود را نشان دهید

برای کسب احترام، بایدحضور خود را در جامعه به اثبات برسانید. دیگران پیش از آنکه بخواهند به شما احترام بگذارند؛ بایستی از وجود شما اطلاع یابند. در بحث ها شرکت کنید. اگر ایده و یا تفکر کارآمدی دارید؛ آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. تفاوت و برتری ما در میزان علم و دانشی است که داریم و اگر خود را صاحب ایده و تفکر نشان دهید؛ دیگران ارزش و احترام بیشتری برای شما قائل خواهند بود.

برای کسب احترام، برای جامعه و دیگران مفید باشید

دستاوردهای ما به نوعی میزان منزلت و احتراممان را مشخص می کنند. ما بسیاری از قهرمانان ملی و افراد مفید برای جامعه را گرامی می داریم و به گفته هایشان توجه می کنیم؛ بدون آنکه ملاقاتی با آن ها داشته باشیم. برای دریافت احترام از دیگران ابتدا باید ارزش آن را پرداخت کنیم و این راه نه از با پول بلکه با مفید بودن برای جامعه و اطرافیان میسر می شود.

تدبیر و توانایی مسئولیت پذیری خود را نشان دهید

اگر می خواهید در میان همکاران خود، محترم شمرده شوید؛ می بایست نسبت به مسئولیت های خود احساس وظیفه کرده و اهتمام خود را به قولی که داده اید؛ نشان دهید. همچنین از رفتارهای غیر مسئولانه مانند نگاه کردن به تلفن همراه در حین مکالمه با شخصی به صورت حضوری، خودداری کنید. این اقدام نه تنها بی احترامی به فردی را که با آن ارتباط برقرار می باشد، بلکه باعث جلوگیری از مشارکت بیشتر یا حل مسائل می شود و نگرش هایی را در دیگران به وجود می آورد که می تواند دائمی باشد.

۲.کسب احترام با تصحیح نحوه رفتار با خود و دیگران

کسب احترام

احساسات خود را کنترل نمایید

یک واکنش خارجی می تواند به طور ناگهانی، ساختار با ثبات احساسات شما را فرو بپاشد که این نبود ثبات اخلاقی از سوی شما را به دیگران نشان می دهد. اگر سریع از گفته یا رفتار شخصی ناراحت شده و عصبانی شده و یا بیش از حد ذوق زده و خوشحال می شوید. دیگران نمی توانند برای به اشتراک گزاشتن مسائل جدی به شما اعتماد کنند. وجه بزرگی از احترام در تعامل جدی بروز پیدا می کند و اگر ثبات اخلاقی قابل اعتمادی نداشته باشید؛ نمی توانید اطمینان دیگران برای احترام گزاشتن آن ها به خود را کسب نمایید.


مقاله مرتبط: 5 پیشنهاد برای جذاب شدن دخترها تا هرکسی را مجذوب خود کنند


نه گفتن را یاد بگیرید

از نه گفتن به خواسته های نا‌به‌جا احساس گناه نکنید و تصور نکنید که به صرف نه گفتن شانس کمک به یک شخص یا یک فرصت طلایی را از دست داده اید. گاهی نه گفتن به یک خواسته مشکلات کمتری را برای دست و پنجه نرم کردن با یک چالش برای شما به همراه دارد. تصمیم گیری به جا، نشان از آگاهی از شرایط تصمیم گیری و عواقب آن می باشد که جلوه مصمم و خردمندی را از شما نشان می دهد.

خوب بودن بیش از حد را کنار بگزارید!

خوب بودن اصل مهمی در کسب احترام می باشد اما راضی نگه داشتن تمامی افراد و کمال گرایی نمی تواند نتیجه مطلوبی برای شما داشته باشد. چرا که مهربانی بیش از حد از مفید بودن و انجام کار برای مردم متمایز است و جلوه غیر واقعی بودن رفتار شما را به دیگران نشان می دهد.


مقاله مرتبط: 10 دلیل که چرا متفاوت بودن شما را خاص می‌کند؟


با خرد و به موقع صحبت کنید

گاهی اوقات شما باید از صحبت کردن خودداری کرده و گوش دادن را در پیش بگیرید. افرادی که به بدون وقفه صحبت می کنند، معمولا مورد احترام دیگران قرار نمی گیرند. به صحبت های دیگران نیز گوش کنتید چرا که گاهی بایست به سوالات آن ها پاسخ منطقی داده و نمی توان بدهید  به طور تمام وقت از خود و تفکرات خود گفت. صحیح صحبت کردن تنها وابسته به کلماتی که انتخاب می کنید؛ ندارد. اطرافیان شما لحن، چینش کلمات، حرکات اعضای بدن و مکث های شما را نیز ارزیابی می کنند.

۳.کسب احترام با توجه به خود و دیگران

به خواسته ها، نظرات و نیازهای دیگران توجه کنید

احترام از تعامل ارزش ها نشأت می گیرد. اگر می خواهید کسی به شما احترام گذاشته و یا به عبارتی دیگر به شما ارزش دهد؛ شما نیز این اهتمام و اهمیت دادن را به طرف مقابل نشان دهید. با این تعریف می توان فهمید که احترام گزاشتن یک مسیر دو  طرفه می باشد.

از حرف زدن پشت سر دیگران و غیبت کردن پرهیز نمایید

همانطور که ذکر کردیم کلید دستیابی به احترام اجتماعی، بهره بردن از شخصیت قابل اعتماد می باشد. اگر به اسرار و حریم دیگران احترام نگذارید. همان افرادی که غیبت شما را می شنوند، با وجود جذاب بودن صحبت هایتان، دیگر به شما برای در میان گذاشتن یک مسئله با ارزش، اعتماد نمی کنند.

از خوبی های دیگران قدردانی کرده و از خطاهای آن ها بگذرید

هر کس که لطف و خوبی به دیگری می کند؛ در پایان کار توقع دریافت تشکر و سپاس گزاری را از وی دارد. در صورتی که از شخصی خوبی دیدید؛ از او تشکر کنید. چرا که این کار نشان می دهد که شما نسبت به حسنیت او آگاه بوده و قدران زحماتش هستید. اگر از شخصی بدی دیده اید؛ در شرایط منطقی، گذشت از خطای آن، عزت بالای شما را به رخ دیگران می کشد. گذشت به معنای ساده دلی نیست. بلکه ایثار حقی ضایع شده برای آگاه سازی شخص خاطی از خطای آن می باشد.

به خود احترام بگذارید

کسب احترام از طرف دیگران با احترام و اعتماد به خود شروع می شود. کمبود اعتماد به نفس، به صورت آگاهانه یا ناخودآگاه به آسانی قابل تشخیص است. تظاهر و اظهار نظر در هر مبحثی برای دیده شدن، همواره نتیجی معکوسی دارد. به ارزش واقعی خود احترام بگذارید  و برای نشان دادن خود وارد هر محیط و مبحثی نشوید. چرا که با این کار گاهی وارد محدوده شخصی دیگران می شوید.


مقاله مرتبط: چطور با افکار مثبت زندگی خود را متحول کنیم؟


مقالات مرتبط
نظــرات