مـــرکــز دانلــــــــود

چطور در عشق و رابطه عاطفی موفقیت دوبرابری کسب کنیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 19 شهریور 96 0 نظر
نظرات کاربران :

روش‌هایی برای موفقیت در عشق، عنوان مقاله‌ای است که طی آن به بررسی عواملی که منجر به موفقیت در عشق می‌شود می‌پردازیم. نکات ذکرشده در این مقاله می‌تواند در بهبود روابط عاطفی و زناشویی کمک مؤثری باشد. با «مجموعه آموزشی تکامل من» همراه باشید

عشق و موفقیت را باهم داشته باشید:

موفقیت در عشق و ازدواج یکی از مهم‌ترین مسائل هر انسانی محسوب می‌شود. وضعیت رابطه‌ی عاطفی افراد هر طور که باشد از دو حالت خارج نیست. یا بر رابطه‌ی عاطفی خود کنترل دارند و یا کنترل ندارند و در نتیجه یا موفقیت در عشق را به دست آورده‌اند و یا نه.

عشق و موفقیت برای هر کس می‌تواند یادآور موارد مختلفی باشد بعضی اشخاص از عشق خود راضی هستند و خود را مدیون عشق می‌دانند ولی برای برخی نیز نام عشق یادآور بسیاری چیزهاست که فاقد آن‌اند، برای آن‌ها عشق چیزی جز تلخی و دل‌شکستگی نیست.

درسی که از تمامی این موارد می‌توانیم در مورد عشق و موفقیت بگیریم چیست؟!

شاید بتوان از روی تجربیات برخی از روانشناسان مانند دکتر «هنری کولد» «Henry Cloud» (که پرفروش‌ترین نویسنده‌ی روانشناس روزنامه‌ی «نیویورکتایمز» نیز هست) در این مورداستفاده کرد.

به نظر این روانشناس کسانی که بر زندگی خود کنترل دارند هنگام برخورد با مشکلات عاطفی، تمامی جوانب را می‌سنجند و اگر وضعیت موافق میلشان نباشد از خود می‌پرسند که: «من در این مورد چه کاری می‌توانم انجام بدهم؟» عشق و موفقیت این‌چنین به دست می‌آیند.

چه متأهل باشید و چه مجرد در هنگام مواجه شدن با مشکلات عاطفی و عاشقانه بهتر است که موارد زیر را در نظر بگیرید:

موقعیت عاطفی خود و او را ارزیابی کنید.

اگر رابطه‌ی عاطفی شما ادامه دارد ابتدا موقعیت خود را به‌درستی ارزیابی کنید. آیا هر دوبه‌یک اندازه از این رابطه‌ی عاطفی راضی هستید؟ نظر شما در مورد میزان صمیمیت و ارتباطتان با یکدیگر چیست؟ در قدم بعدی به همسرتان بگویید که از دوست داشتن او چقدر خوشحالید. از وجود او در زندگی خودتان تشکر کنید.

میخواهم عشقم را مجذوب و وابسته خودم کنم!

به او بگویید که چرا دوستش دارید وکدام کارهایش را می‌پسندید

 

این اقدام به‌ظاهر ساده‌ی شما طرف مقابلتان را بسیار خوشحال خواهد کرد و زمینه‌ای خواهد شد برای این‌که سایر حرکات مثبت شما را نیز بهتر ببیند و درک کند. همچنین از محبت‌های او تشکر کنید. این تشکر ساده‌ی شما به همسرتان حس ارزشمند بودن را خواهد بخشید. به او بگویید که چه‌کارهایی را به‌طورکلی و چه‌کارهایی را به‌خصوص برای شما انجام می‌دهد و چه حسی را در شما ایجاد می‌کند.

مقالات مرتبط:  چگونه با دوست پسر خود ازدواج کنیم ؟ (آموزش تبدیل دوستی به ازدواج)

مناسبت‌های خاص را گرامی بدارید

مورد بعدی لزوم گرامی داشتن مناسبت‌های خاص به‌اتفاق اوست. قرار نیست حتماً جشن بزرگی برپا کنید می‌توانید بسیار ساده ولی صمیمی مناسبت‌هایی که بار عاطفی بیش‌تری دارند مانند روز زن یا روز «ولنتاین» را با یکدیگر گرامی بدارید. روشش چندان مهم نیست، فقط عشقتان را باهم گرامی بدارید!

در مورد رابطه‌‌اتان صحبت کنید

عشق و موفقیت. موفقیت در عشق از طریق گفتگوی صحیح

شاید روزانه چند ساعت با همسرتان صحبت کنید ولی آنچه لازم است به یکدیگر بگویید را بر زبان نیاورید! مربی بزرگ موفقیت «دارن هاردی» در یکی از سخنرانی‌های خود برنامه‌ای را خطاب به زوج‌ها پیشنهاد می‌کند. او خود نیز به‌ اتفاق همسرش هر هفته این برنامه را به مرحله‌ی اجرا می‌گذارد. آن‌ها یک روز مانده به تعطیلِ آخر هفته زنگ تلفن همراه خود را برای ساعت 6 عصر تنظیم می‌کنند و با به صدا درآمدن هم‌زمان زنگ تلفنشان تا صبح دوشنبه فعالیت‌های کاری خود را کنار می‌گذارند.

آن‌ها در طی دو روز تعطیل آخر هفته علاوه بر گردش و تفریح، زمان و مدتِ مشخصی را که همیشه وقت مشخص و ثابتی دارد؛ به صحبت در مورد روابطشان و اتفاقاتی که در هفته‌ی گذشته افتاده می‌پردازند. هم‌چنین روش دیگری که ما نیز می‌توانیم مانند «دارن هاردی» و همسرش پیاده کنیم عبارت است از روش امتیاز دادن به کیفیت رابطه‌ی عاطفیِ خود و همسرمان. در صحبت‌های مقرر آخر هفته‌ی خود با همسرتان می‌توانید به مسائلی که بین شما وجود دارد از 1 تا 10 امتیاز بدهید و بعد برای بهبود آن‌ها فکری بکنید. در پایانِ چنین گفتگویی زوجین از طرف یکدیگر شنیده شده‌اند و هر دو طرف احساس ارزش، احترام و محبت خواهند کرد. علاوه بر این، برای بهبود روابطشان یا ارتقاء هرچه بیش‌تر آن، نقشه‌های لازمه را مشترکاً طرح کرده‌اند.

حتی اگر خطا نکرده باشید، برای موفقیت در عشق اقدام کنید.

اگر کدورتی بین شما و همسرتان به وجود آمده علل آن را سریعاً بررسی کنید و نقش خود را در بروز آن حالت ارزیابی نمایید. چنانچه احساس کردید که هیچ خطایی از شما سر نزده است، بازهم متوجه باشید که شریک زندگی شما نقصانی را در شما می‌بیند، لازم است که این موضوع را تحت کنترل خود درآورده و آن را به جای دعوا با همسر با مکالمه صحیح حل کنید.


مقاله مرتبط: چگونه با نامزد خود عشق بازی کنیم؟


منتظر دختر شاه‌پریان و یا شاهزاده‌ی اسب‌سوار نباشید!

آیا مجردید ولی نمی‌خواهید مجرد بمانید؟ از طرف دیگر کسی را هم برای ازدواج با خود مناسب نمی‌بینید یا نمی‌یابید؟!

یک سؤال: آیا به‌اندازه‌ی کافی در این مورد فعال هستید؟! یا این‌که گوشه‌ی اتاق نشسته‌اید و منتظرید که یک‌شب شاهزاده‌ای با اسب سپیدش بیاید و شما را به شهر رویاهایتان ببرد؟! و یا این‌که از جایی سروکله‌ی دختر شاه‌پریان پیدا شود و به وصلتِ با شما رضایت دهد؟! موفقیت در عشق آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید تصادفی نیست! کمی فکر کنید، استراتژی شما برای متفاوت بودن روز «ولنتاین» امسال چیست؟! برای عشق و موفقیت خود یک برنامه‌ی ساده، صادقانه و اصولی طرح کنید!

روابط عاطفی زیان‌بار را تحلیل کنید

اگر در حال تمام کردن یک رابطه‌ی عاطفی زیان‌بار هستید، از خود بپرسید که آیا چیزی را که باید از این اتفاق در مورد خود می‌آموختید، آموختید؟! اگر بگویید «او انسان خوبی نبود»، کافی نیست. به‌هرحال و به هر دلیل این شما بودید که او را انتخاب کردید! شما بودید که به او جذب شدید یا او را مدتی جذب خود کردید! در چنین حالتی به این موضوع فکر کنید که نقطه‌ی کور روابط عاطفی شما در کجا نهفته است؟ چه‌کار باید بکنید که چنین اتفاقاتی دیگر تکرار نشوند. درهرصورت شما هم مانند هر شخص دیگری مسئول روابط خود هستید! عشق و موفقیت، گاه با تجربه و بهایی زیاد به دست می‌آیند.


مقاله مرتبط: دلبستگی به چه معناست؟ تفاوت آن با عشق در چیست؟


صریح باشید و روی علایق مشترکتان برنامه‌ریزی کنید

در ادامه‌ی بررسی جنبه‌های مختلف عشق و موفقیت بهتر است در مسائل عاطفی در مورد چیزهایی که نمی‌پسندید با خود و با دیگری بسیار صریح باشید. در این مورد بسیار خاص باشید. مثلاٌ به شریک زندگی خود بگویید: «وقتی با تو در مورد مسئله‌ی مهمی حرف می‌زنم دوست ندارم حالت رفتن به خود بگیری» سپس به اَعمال و طرز رفتار خود فکر کنید و ببینید که برای بدتر کردن مشکل عاطفیِ خود چه‌کارهایی هست که هنوز دارید آن‌ها را انجام می‌دهید.

در این صورت اگر لازم باشد حتی می‌توانید از شریک زندگی خود عذرخواهی کنید. از او بپرسید که در زندگی مشترک با شما چه چیزهایی را واقعاً دوست دارد و شما نیز همین موضوع را به او گفته و برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. مسئولیت عشق و زندگی خود را بر عهده بگیرید! موفقیت در عشق را برای همه‌ی شما آرزومندیم.

مقالات مرتبط
نظــرات