مـــرکــز دانلــــــــود

چطور با ایجاد نگرش مثبت دنیای درون و بیرون خود را متحول کنیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : دوشنبه 10 مهر 96 0 نظر
نظرات کاربران :

زندگی ما انعکاسی از نگرش ما است. حتی بدون اینکه متوجه آن شویم و خیلی راحت هست که به سمت افکار منفی و بدبینانه پیش برویم همچنان که در تلویزیون و رسانه های دنیا دائما از ناعدالتی و اخبار غم انگیز به طور روزانه برخورد می کنیم و یا مشکلات و مسائلی که شخصا خود درگیر هستیم را به یاد می آوریم. اگر می‌خواهیم دنیای ما تغییر کند گاهی به اندازه تغییر نگرش ما همه چیز تغییر می‌یابد.

نه تنها نگرش منفی مانع از لذت بردن از زندگی می شود همچنین تاثیر زیادی بروی محیط ما خواهد گذاشت. همانطور که می‌دانید انرژی انسان‌ها مسری است و یکی از بهترین چیزهایی که به خانواده، همکاران، سازمان و یا جامعه و اطرافیان خود می توانید هدیه دهید انرژی و نگرش مثبت شما خواهد بود.

مایکل جکسون، خواننده مطرح پاپ دنیا، گفته است: «اگر شما می خواهید جهان را به جای بهتری تبدیل کنید، نگاهی به خودتان بیندازید و تغییری در خودتان ایجاد کنید.» در راه ایجاد عادت های شخصی مناسب، با تغییرات کوچیک روزانه در زندگی روزانه و طرز فکرتان و عادت های مثبت زندگی شادتر و ارتباط های موثرتری خواهید داشت. در ادامه 10 عادت ساده که می تواند چشم انداز غم انگیز و خاکستری زندگی تان را به نگرش مثبت تبدیل کند را بخوانید و در زندگی تان بکار بگیرید.

برای ایجاد عادت با تنظیمات کوچک در زندگی روزمره و ذهنیت خود، عادت های مثبت می توانند شکل بگیرد تا خودتان و هر کسی را که شادتر از آن ارتباط برقرار می کنید تشکیل دهید. در اینجا یک لیست از 10 عادت است که می تواند یک چشم انداز غم انگیز را به یک نگرش نسبتا خوش بینانه تبدیل کند.

1. دفتر شکرگزاری داشته باشید

نگرش مثبت

گاهی اوقات فقط یک اتفاق کوچک تمام روز شما را خراب می کند و یا یک برخورد و تعامل نادرست یا تجربه ی ناخوشایند از ارتباط با دیگران لذت های زندگی روزمره را به چشم شما تیره و تار می کنند. باید این نکته را در خاطر داشته باشید که ذهن انسان همیشه تمایل به نگرش منفی دارد و سعی کنید با تمرکز بروی چیزهای خوب و مثبت این عدم تعادل را برگردانید. برای اینکار یک دفتر بردارید و هر روز چیزی که می توانید بخاطر داشتن آن شکرگزار باشید بنوسید و خواهید دید که چقدر نگرش شما تغییر پیدا می کند.

حتی می توانید به عنوان هدیه ای خاص به همسرتان هر روز بخاطر یکی از چیزهایی که بخاطر داشتن همسرتان شکرگزار هستید بنویسید و در روز تولدش هدیه بدهید. 365 دلیل برای شکرگزاری داشتن همسرتان می تواند نه تنها بروی خودتان تاثیر زیادی برای تغییر نگرش مثبت داشته باشد همچنین به تقویت رابطه عاطفی شما کمک خواهد کرد.

تحقیقات نشان داده است که شکرگزاری تاثیر بسیار زیادی بروی حس خوشبختی شما خواهد داشت و از استرس و فکر به منفیات و عصبانیت‌ها و افسردگی های ذهنی جلوگیری می کند و زندگی طعم لذت بخشی خواهد گرفت.

2. از زاویه جدید به چالش هایتان نگاه کنید

هیچ بن بستی وجود ندارد، فقط تغییر مسیر هست که وجود دارد. هرچند شاید شما برای رسیدن به اهداف خود راه های مختلفی را امتحان کنید و شکست بخورید اما نباید این احساس را به خود راه دهید که به بن بست خورده اید، چیزهای کمی در زندگی ما وجود دارد که می توانیم بروی آن ها کنترل داشته باشیم. ما نباید بگذاریم که چیزهای غیر قابل کنترل وارد زندگی ما شوند و نظم و ساختار درونی زندگی ما را بهم بزنند و آن وقت به دنبال مقصر بگردیم.

 

چیزی که می توانیم کنترل کنیم میزان تلاش خودمان است، میزان مسئولیت پذیری ما نسبت به اطرافمان و رابطه هایمان باید 100 % باشد. اگر با این نگرش به وضعیت خود نگاه کنید که تمام مسئولیت ها به عهده خودتان هست و انتظاری از دیگران حتی در رابطه های عاطفی نداشته باشید تصمیم گیری های درستی برای ایجاد رابطه و یا حفاظت و یا مسیر شغلی و تصمیمات دیگر زندگی تان خواهید داشت.

با چالش های زندگی تان دوستانه برخورد کنید. یعنی آنها را فرصتی برای رشد و ارتقا جایگاه خود ببینید و سعی کنید به شکل ماجراجویی برای زندگی تان در نظر بگیرید تا اینکه بخواهید نادیده بگیرید. رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki)، نویسنده کتاب پدر پولدار پدر فقیر، می گوید : «شما یا برنده می شوید و یا چیز جدیدی یاد می‌گیرید.»

3. گاهی خوب است که رد شوید یا نادیده گرفته شوید

رد شدن در موقعیت های مختلف مانند رد شدن در مصاحبه شغلی، در درخواست ازدواج و یا چیزهای دیگر را به عنوان تمرینی برای موقعیت های بهتر در نظر بگیرید. هیچ کسی در هیچ کجای دنیا بدون رد شدن در موقعیت های مختلف موفق نشده است. اگر فکر می کنید موفقیت همیشه طعم شیرینی دارد سخت در اشتباه هستید. شاید آنقدر باید تلخی حاصل از نداشتن تجربه های کم و بیش خود داشته باشید تا بتوانید به هدف خود برسید.


مقاله مرتبط: چگونه زندگی خود را سرشار از انرژی مثبت کنیم؟


نگذارید که یکبار رد شدن و یا حتی چیزی بدتر از آن مانند اخراج از شرکت شما را از بین ببرد. اگر منتظر اتفاقات بد باشید حتما برای شما پیش خواهند آمد. اما اگر همین انرژی را با نگرش مثبت همراه کنید و قبول کنید که مشکلات برسرراه شما حاصل تجربیات و آموخته های کم شما بوده است و فضای یادگیری را برای خود فراهم آورید قطعا موقعیت بعدی درست مانند موقعیت قبلی در نزدیکی شما هست .کافی است نگرش مثبت را بوجود بیاورید.

4. از کلمات نگرش مثبت برای توصیف زندگی‌تان استفاده کنید

واژه هایی که استفاده می کنیم از آنچه فکر می کنیم قدرت بیشتری دارند. اینکه چطور در مورد زندگی خودتان صحبت می‌کنید، زندگی شما دقیقا به همان شکل خواهد بود. «ذهن شما چیزی است که می گویید.» همین الان به این موضوع فکر کنید و به یاد بیاورید که آخرین باری که زندگی خود را برای اطرافیان و دوستانتان تعریف کرده اید چه گفته اید.

شما به ذهن خود جهت می دهید، اگر زندگی را خسته کننده، ملال آور و با دید مادی گرایانه و پر از بی نظمی و هرج و مرج توصیف کنید، این همان چیزی است که زندگی به شما نشان خواهد داد و در بدن و ذهن شما تاثیر خواهد گذاشت. اگر از واژه های ساده و معمولی برای توصیف زندگی تان استفاده کنید همه چیز برای شما آسان تر خواهد شد و از سبک زندگی خود لذت بیشتری خواهید برد.

طبق تحقیقاتی که در ایالات متحده آمریکا انجام شده است نشان می دهد که داشتن یک نگرش مثبت نه تنها تاثیر مستقیم بر روی شادی و حس خوشبختی انسان ، بلکه با میزان درآمد نیز ارتباط معناداری دارد. این موضوع را اصلا دست کم نگیرید.

5. کلمه‌ی «باید» را به «می‌توانم» تغییر دهید

آیا تا به حال متوجه شده اید که چند بار ما می گوییم که «باید» کاری کنیم؟ من «باید» برم سر كار. من «باید» برم از سوپرمارکت خرید کنم.من «باید» اجاره خانه ام را بپردازم. پیشنهادی که داریم این هست که این کلمه ی کوچک را در ذهن خود با «می توانم» جایگزین کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. من «می توانم»  به سر کار بروم. من «می توانم»  برم از سوپرمارکت خرید کنم. من «می توانم» اجاره خانه ام را بپردازم.

نگرش شما سریعا از نیاز به انجام وظایف‌تان به سپاسگزار بودن برای چیزهایی که توانسته اید انجام دهید تغییر می کند: شغلی برای زندگی و حمایت از خانواده تان دارید، غذایی روی میز و سقف روی سرتان. سعی کنید تغییرات بزرگ را از تغییرات کوچک بوجود آورید.

6. وارد بحث‌های شکایت از چیزهای خارج از کنترل‌تان نشوید

روز خیلی خوبی بود تا اینکه به داخل شرکت رفتم و همکارم شروع کرد از آب و هوای بد حرف زدن. چیزی که شاید شما اصلا به آن فکر نمی کردید حالا بوجود آمده و یک لحظه خود را وسط یک بحث شکایتی از آب و هوا پیدا می کنید و کم کم واقعا احساس می کنید که این آب و هوای بد شما را مریض خواهد کرد. همیشه در اطراف خود شکایات زیادی خواهید شنید، به دام نیفتید.

در تحقیقاتی که در دانشکده روانشناسی اجتماعی دانشگاه ورشو انجام شده است نتایج نشان دادند که شکایت کردن به ایجاد حالت ذهنی پایین و احساسات منفی و کاهش رضایت از زندگی و خوش بینی وختم می شود.

در این شرایط سعی نکنید که شکایات دیگران را تایید کنید و با آنها همراه شوید. تمرکز خود را بروی چیزهای منفی قرار ندهید.

7. بدانید نفس کشیدن با احساسات در ارتباط است

نفس کشیدن به طور مستقیم با احساسات ما در ارتباط است. آیا متوجه شده اید گاهی اوقات وقتی روی چیزی تمرکز کنیم نفس خود را ناخودآگاه حبس می کنیم؟ آیا می توانید انواع مدل های نفس کشیدن هنگامی که عصبانی و یا مضطرب هستید را احساس کنید؟ نفس کشیدن ما بسته به اینکه چگونه احساس می کنیم، تغییر می کند.

خبر خوب این است که از همین روش می توانید احساسات خود را تغییر دهید. برای کاهش یا حذف استرس باید نفس های عمیق با بازدهم های طولانی انجام دهید. برای ذهنی با نگرش مثبت بروی نحوه نفس کشیدن خود در طول روز توجه کنید.

8. بروی خبرهای ناخوشایند که در همه جا پخش می‌شود تمرکز نکنید

سخت است که بخواهیم امید و نگرش مثبت داشته باشیم اما نفرت و خشونت و جنگ را در که اخبار و تلویزیون و اینترنت موضوع اصلی است هر روز دنبال کنیم. چیزی که در تلویزیون و اخبار اینترنتی کمتر می بینید افرادی هستند که تصمیم می گیرند برای رفاه زندگی بقیه قدم بردارند و عشق و علاقه را در انسان ها بوجود بیاورند و هر روز بر تعداد این افراد اضافه می شود. شما نیز می توانید با حفظ نگرش مثبت در خودتان تصمیم بگیرید که قهرمان این روزگار باشید و زندگی را برای خودتان و دیگران راحت تر کنید.


مقاله مرتبط: 5 روش ساده برای خوشحال بودن که زندگی شما را تغییر می‌دهد


9. راه‌حل‌هایی را برای رفع مشکلات پیش‌بینی کنید

داشتن نگرش مثبت به این معنا نیست که شما باید مشکلات را فراموش کنید. افراد مثبت اندیش برای بهبود شرایط ، انتقاد سازنده دارند. اگر شما قصد دارید مشکلات افراد یا موقعیت های گوناگون را حل کنید، پیشنهاداتی را مطرح کنید که با تلاش قابل دسترس باشد. به جای اشاره به تمام چیزهایی که در اطراف شما اشتباه هستند، راههایی را برای ایجاد محیطی بهتر ارائه دهید. بهرحال همه چیز محدودیت دارد از زمان تا پول و وقت و هزینه هایی که باید برای تغییر پرداخت شود. به شکل درستی راه حل ارائه دهید.

10. دلیل لبخند فرد دیگری شوید

به چه کسی بیشتر اوقات فکر می کنید؟ اگر صادقانه بخواهیم پاسخ دهیم، خودمان هستیم. این خوب است که خود را شخصی با مسئولیت نسبت به خودمان نشان دهیم، مسئولیت زندگی خود، نقش های خود، سلامتی خود، ارتباطات خود و … اما به دیگران هم کمی فکر کنید و برای اقدامی کوچک سعی کنید باعث لبخند آنان شوید و به خوشبختی آنان نیز فکر کنید زیرا این موضوع به اندازه ی زیادی بروی نگرش مثبت ما به زندگی و احساسات ما و انسان های اطراف مان تاثیرگذار خواهد بود.


مقاله مرتبط: چگونه با تفکر مثبت زندگی خود را از خوب به عالی ارتقا دهیم؟


نگرش مثبت حاصل تغییرات کوچکی در مدل فکر کردن ما است. مثلا این نکته کوچک که 100 % مسئولیت روابط شما به عهده شماست و هیچ انتظاری از دیگران نداشته باشید به روابط شکل مناسبی دهد و از روابط نادرست دست بکشید، کمی به چیزهای قابل کنترل در زندگی خود فکر کنید، به حفظ و ارتقا روابط خود بیندیشید و در نهایت بخاطر چیزهایی که دارید حتما شکرگزاری کنید، قطعا تمامی این چیزها به احساس خوشبختی بیشتر در ذهن و زندگی شما می‌انجامد.

مقالات مرتبط
نظــرات