مـــرکــز دانلــــــــود

10 عادت افراد شاد دنیا که نمی خواهند بقیه مردم بدانند

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 16 مهر 96 0 نظر
نظرات کاربران :

۶۰ درصد از شادی توسط ژنتیک و محیط ما تعیین می‌شوند و ۴۰ درصد باقی مانده به واکنشی که در مقابل مسائل انتخاب می‌کنیم بستگی دارند.
در این مقاله شیوه واکنش شما نسبت به مسائل پیرامونتان با توجه به یادگیری مواردی که به آن اشاره شده، کنترل خواهد شد و همانند افراد شاد در سرتاسر دنیا 10 کلید اصلی شادی آنها را از مطالعه مقاله در دست خواهید داشت.

10 عادت افراد شاد دنیا هم اکنون پیش روی شما قرار دارد. پیش‌تر از این در تکامل من و در قسمت شادی و شادکامی روش‌های مختلف را معرفی کرده‌ایم. مفاهیم حوزه روانشناسی بعد از مدتی مطالعه کاملاً در یک راستا حرکت می‌کنند. فقط کافیست تا شما به نکات ساده‌ای که مطرح می‌شوند عمل کنید. نتایجی که می‌گیرید کم کم شما را شگفت زده می‌کنند. اما همراه ما باشید با ادامه مقاله و ترجیح می‌دهیم شروع مقاله را با یکی از پیشروهای شادی آغاز کنیم.

مارتین سلیگمن یکی از پدران روانشناسی مثبت و مثبت اندیشی نظریه‌ای به شرح زیر داد:

۶۰ درصد از شادی توسط ژنتیک و محیط ما تعیین می‌شوند و ۴۰ درصد باقی مانده به واکنشی که در مقابل مسائل انتخاب می‌کنیم بستگی دارند.

در سری برنامه‌های معروف TED ایشان شادی را در یک جمله خلاصه کردند: «شادی شامل شناخت نقاط قوت و استفاده از آنها برای کارهای بزرگتر است

افراد زیادی در سطح دنیا وجود دارند که مانند سلیگمان کتاب‌های زیادی منتشر کرده‌اند. همچنین تحقیقات فراوانی که در مورد شادی انجام داده‌اند و نتایجی منتشر کرده‌اند.

 

۱.  لذت بردن از لحظه

از عنوان کاملاً روشن است که لذت بردن از کوچک‌ترین خوب و بدها، شادی را به زندگی می‌آورد. افراد شاد روی آنچه که توان کنترلش را دارند تمرکز می‌کنند و آن هم لحظه‌ها و اتفاقاتی که در حال روی می‌دهند است. این افراد شاد بودن را حتی در زمانی که با سختی‌ها سروکله می‌زنند، به عنوان انتخاب اصلی خود قرار می‌دهند.


مقاله مرتبط: 5 روش ساده برای خوشحال بودن که زندگی شما را تغییر می‌دهد


۲.  نگرشی که منجر به رشد می‌شود

با توجه به توضیحی که در کتاب طرز فکر Carol Dweck آمده، افراد شاد چیزی تحت عنوان نگرش رشد یابنده دارند. این نگرش در مقابل نگرش بسته که مربوط به سایرین هست، قرار دارد. نگرش بسته موفقیت را اثباتی برای هوش و ارزش می‌داند، در مقابل نگرش رشدیابنده، در هنگام چالش شکوفا می‌شود و شکست را دلیل بی استعدادی و هوش پایین نمی‌داند. نگرش رشدیابنده شکست را واسطه‌ای برای بهبود و رشد توانایی‌ها می‌داند.

همچنین Dweck پس از تحقیقاتی که در طول 20 سال انجام داد، نگرش رشدیابنده دارند، در ارتباطات شادتر هستند و موفق‌تر هستند. همچنین این افراد چالش‌ها را راحت‌تر پشت سر می‌گذارند.

 ۳. دوستی با افراد شاد

آدم های شاد از بدبینی و منفی بودن اجتناب می کنند. آنها روابطی را ایجاد می کنند که شادمانی آنها را پرورش می دهد و انواع مختلفی از مردم را جذب می کند

سخن خیلی مشهوری هست که بیشتر سخنران‌ها ازش استفاده می‌کنند، طبق گفته جیم ران: “تو متوسط پنج نفر از اطرافیانت هستی.”

افرادی که دور خود جمع می‌کنیم، تأثیر بسیار زیادی روی نگرش، احساس، و مسیر زندگی‌مان دارند. شاید جالب نباشد اما قطع ارتباط با افراد منفی یک امر ضروری است البته اگر شاد بودن را انتخاب کنید.

البته گاهی لازم نیست که خیلی خشن رفتار کنید و می‌توانید به طور غیرمستقیم این کار را انجام بدهید. تنها کافیست زمان کمتری را در کنار آن‌ها باشید و در همین زمان به ارتقا و بهبود خودتان بپردازید.

۴.  داشتن رؤیا

وقتی آینده‌ای برای دیدن نباشد، گذشته تنها چیزی هست که می‌توانید ببینید. در هنگامی که چیزهای مختلف دشوار می‌شوند داشتن رؤیا به مثبت ماندن کمک به سزایی می‌کند. این رؤیا می‌تواند مسافرت طولانی، یادگیری زبان یا چیزی و یا شروع کسب و کار خودتان باشد.

مقالات مرتبط:  چه چیزهایی باعث شادی ما می‎شوند؟

این نوع تفکر و هدف داشتن در شرق آسیا بسیار رایج است. ژاپنی‌ها اصطلاحی به نام ikigai دارند که به “دلیلی برای از خواب بیدار شدن” تلقی می‌شود.وقتی که رؤیا داشته باشید، انرژی مثبت می‌گیرید. این انرژی محرک شما برای پیمودن مسیر رسیدن به اهدافتان خواهد بود.

۵.  داشتن صبر

افراد شاد

در مورد رؤیا در مورد قبلی صحبت کردیم اما صبر هم بسیار اهمیت دارد. هرچه رویای شما بزرگ باشد، باید تمرین کنید که صبور باشید.

افراد شاد برای بدست آوردن چیزی و یا کسب موفقیت انتظار می‌کشند و بیشتر تمرکزشان را بر روی مسیر قرار می‌دهند. طی کردن مسیر برایشان مهم‌تر از سایر معیارهاست.

افراد شاد درک کردند که بهترین‌ها برای صبورها فراهم می‌شوند. آن‌ها برای تمام خواسته‌هایشان از جمله بهبود شغل، رابطه و … مدت طولانی را صرف می‌کنند. راز موفقیت اینگونه افراد در این است که کوتاه نمی‌آیند.


مقاله مرتبط: چگونه زندگی خود را سرشار از انرژی مثبت کنیم؟


 

۶.  زمان برای خودشان می‌گذارند.

مسلماً همه ما می‌دانیم که گفتن “آره” به هر چیزی، قرار گرفتن در مسیری است که به جای خوبی ختم نمی‌شود.

بخشنده بودن یک صفت عالی و بسیار مهم هست برای افراد شاد اما اگر به این تعبیر باشد که از زمان آرامش و یادگیری چیزهای جدید و خودتان هزینه کنید، خوب نیست. در واقع اگر در مسیر اینچنینی قرار بگیرید رفته رفته هیچ چیزی برایتان باقی نمی‌ماند که آن را ببخشید.

همیشه موافق بودن با بقیه و سازگاری کامل با آنها جالب نیست. باید یکسری مرز دور خودتان بکشید.

۷.  خرج پول برای کسب تجربه

در بحث شادی، اینکه خودتان چیزی را از نزدیک تجربه کنید خیلی حس هیجان انگیز تر و بهتری را منتقل می‌کند. برای مثال ماشینی که می‌رانید هربار کمی از ارزشش کم می‌شود ولی در عوض کلی خاطره و تجربه به جا می‌گذارد. این تجربیات تا آخر عمر به یاد می‌مانند و گاهی با مرورشان حس خوبی به ما می‌دهند.

اکثر افراد شاد، سفرهای متعدد را به تماشای یک صفحه تلویزیون ترجیح می‌دهند.

البته این امر بی دلیل نیست، در واقع مخارج تجربی به دوعلت موجب خوشحالیتان خواهد شد:

۱ –  تجربه‌های بزرگ که در طول زمان به خاطر می‌آوریم باعث رشد و بهبود می‌شوند.

۲-  تجربه‌ها در اکثر مواقع طی اتفاقی اجتماعی رخ داده‌اند که این باعث بیرون کشاندن ما از خانه و تعامل با کسانی که برایمان مهم است، می‌شوند.

۸.  بخشندگی تا جای ممکن

افراد شاد در دنیایی مملو از فراوانی زندگی می‌کنند، همیشه فرصت‌هایی پیش رویشان قرار دارد و پول بیشتری بدست می‌آورند. آن‌ها می‌توانند تا جایی که امکان دارد ببخشند و بخشنده باشند.

این کارها ممکن است جمع آوری پول برای کار خیریه، کمک به هنرمندانی که در خیابان و مترو هستند، تعلیم و مایه گذاشتن از وقتشان باشد. بنابراین در هر قسمتی که بتوانند مشغول بخشندگی هستند.

شاید عجیب به نظر برسد اما افراد شاد می‌دانند که این کار در نهایت به شادی بیشتر خودشان کمک می‌کند.

مقالات مرتبط:  چگونه شاد زندگی کردن را تجربه کنیم؟

۹.  رفتن به استقبال سختی

پیتر کرامر در مقام یک روانشناس انعطاف‌پذیری را در مقابل افسردگی قرار داده است. کسانی که شاد هستند به خوبی می‌دانند که چگونه از پس شکست بر بیایند. انعطاف‌پذیری انسان را در برآر سختی‌های اجتناب ناپذیر محافظت می‌کند.

ضرب المثل ژاپنی می‌گوید: هفت بار زمین بخور و هشت بار بایست.

جنگیدن یک مرحله از پیشرفت است. افراد شاد همیشه در حال جنگیدن هستند زیرا پاداش بهترین شدن در یک مهارت مهم‌تر از دردهایی است که حین فرایند متحمل می‌شوند.

۱۰.  یادگیری مکرر

افراد شاد ترمزی در بحث مهارت یادگیری ندارند و دائماً در حال یادگیری از همه چیز و همه کس می‌باشند. این یک نقطه مشترک بین همه افراد شاد دنیاست. به طور ثابت مشغول خواندن کتاب‌های جدید، یادگیری زبان جدید و دنبال کردن فرهنگ مختلف هستند.

همین فرایند یادگیری آنها را در مسیری رو به جلو قرار می‌دهد. بدون پیشرفت زندگی‌ای وجود ندارد.

همانطور که در بالا مطالعه کردید با 10 عادت افراد شاد دنیا با استدلال متفکران و روانشناسان این حوزه آشنا شده‌اید. اکنون 10 کلید شادی در دستانتان است. در تمام مقاله به شادی اشاره شد اما ناخودآگاه موفقیت هم در همین 10 مورد به چشم می‌خورد. پس نتیجه می‌گیریم که با اجرای 10 عادت بالا نه تنها شادتر خواهیم شد بلکه گام‌های موثری در راستای موفقیت برداشته‌ایم.

مقالات مرتبط
نظــرات