مـــرکــز دانلــــــــود

۱۱ نکته طلایی برای افزایش مهارت های ارتباطی در گفتگو و مذاکره

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : جمعه 7 مهر 96 0 نظر
نظرات کاربران :

به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا توانایی‌تان در برقراری ارتباط و گفتگو با دیگران پایین است؟ آیا به دنبال راه حل‌های ساده و منطقی برای افزایش مهارت‌های ارتباطی خود هستید؟ لازم نیست کارهای خارق العاده برای جلب توجه دیگران انجام دهید. در این نوشته با 11 نکته و روش برای بهبود توانایی خود در ارتباط و گفتگو با دیگران آشنا شوید و براحتی مهارت‌های خود را با مطالعه این نوشته ارتقا دهید.

سوالی که شاید بسیاری از ما در ارتباط با دیگران از خود بپرسیم این هست که بهترین راه برای افزایش مهارت های ارتباطی چیست؟ چطور می‌توانیم پاسخ و بازخورد مناسبی به کارمند خود بدهیم تا عملکرد کارمند خود را بالاتر ببریم و به نتایج دلخواه برسیم؟ این سوالات همیشه چه در محیط کار و چه در خانه هست. مقالات زیادی در این زمینه نوشته شده است. نکات زیر را به عنوان راه حل هایی برای برآمدن از پس شرایط دشوار مذاکره و افزایش مهارت ارتباطی را کامل بخوانید.

1. بیشتر بازخورد مثبت بدهید تا بازخورد منفی

در سازمان های با بهره وری بالا 5 برابر بیشتر عبارات مثبت (حمایت کننده، قدردانی، تشویق کننده) نسبت به عبارات منفی (انتقاد، عدم تایید، مخالفت) بین کارمندان استفاده می شود.

احساس منفی در ما انسان ها، قوی تر از احساس مثبت عمل می‌کند و ذهن ما بروی بازخورد منفی نسبت به بازخورد مثبت تمرکز بیشتری خواهد داشت. ( حتما تابه‌حال متوجه این موضوع شده‌اید اگر گفتگوی بدی با فردی در صبح داشته باشید کل روز شما خراب می‌شود.)

طبق تحقیقات علمی، ارتباط به شکلی مثبت و مناسب باعث ایجاد علاقه مندی بیشتر کارکنان خواهد شد. شما همیشه می‌خواهید که رفتار و عملکرد کارمند خود را تصحیح کنید، حتی انتقاد کنید و یا با آنها مقابله کنید، اما در خاطر داشته باشید که در یک بستر مثبت این کارها را انجام دهید. با افزایش مهارت های ارتباطی شما نتیجه بهتری خواهید گرفت و بهبود فضای کاری و افزایش علاقه مندی کارکنان را خواهید دید.

 

2. بروی نقاط قوت دیگران تمرکز کنید

به طور معمول، تمایل داریم با بازخورد انتقادی به کارکنان، عملکرد ضعیف‌ آن ها را یادآوری کنیم. هرچند با تمرکز بروی نقاط ضعف آن ها، حداقل شایستگی را در آنها ایجاد می کنیم، اما با تمرکز بروی نقاط قوت آنها، می توانید برتری و تعالی را در آنها بوجود بیاورید.

در بازخورد مثبت خیلی دقت به خرج دهید همچنان که در بازخورد منفی این کار را انجام می دهید. ما معمولا برای تاکید بروی نقاط قوت به شکل ضعیفی عمل می‌کنیم، مثلا به طور خلاصه به نقاط قوت افراد اشاره می‌کنیم و بعد از آن به طور عمده بروی بازخورد منفی تمرکز می‌کنیم. به یاد داشته باشید که نمونه هایی از عملکرد مثبت و جزییات بیشتری را در بازخورد مثبت خود در نظر بگیرید و در جهت افزایش مهارت های ارتباطی خود گام بردارید.

3. بروی همکاری و مشارکت تاکید کنید

وقتی که درباره یک اتفاق منفی صحبت می کنید سعی کنید واقع بین و عینیت گرا باشید. شرایط مشکل ساز را شرح دهید (بجای اینکه آن را ارزیابی کنید). عواقب عینی یا احساسات شخصی خود را مشخص کنید.

پیشنهادات قابل قبول را جایگزین کنید (به جای بحث در مورد اینکه حق با چه کسی است یا چه کسی مقصر است)، افزایش مهارت های ارتباطی مستلزم درک و حفظ همکاری و ارتباط با دیگران است.

4.برای افزایش مهارت های ارتباطی حالات چهره را بررسی کنید

ما از حالت چهره افراد می‌توانیم بفهمیم که طرف مقابل ما قصد کمک رساندن به ما را دارد یا خیر. طبق تحقیقات لبخند زدن دیگران باعث لبخند زدن شما می‌شود و همچنین اخم کردن دیگران باعث اخم در چهره شما شود. ما احساسات دیگران را به شکل مشابه در بدن خود احساس می‌کنیم.


مقاله مرتبط: مانند یک مدیر حرفه ای باش: مهارت تفویض اختیار به دیگران


لبخند زدن برای ایجاد تعاملات اجتماعی مناسب بسیار مهم است حتی اگر با کسی به صورت تلفنی صحبت کنید، لبخند زدن را فراموش نکنید قطعا فرد مقابل آن را احساس خواهد کرد و بدانید که بازخورد مثبت شما از این طریق انتقال می‌یابد.

لبخند زدن  را در مقابل آیینه  و یا در موقعیت های مختلف ارتباط تمرین کنید، لبخند مناسب، نشان دهنده نیت خوب شما است.

5. در زمان گفتگو ارتباط چشمی را حفظ کنید

تحقیقات نشان داده است که چشم ها دریچه ای به روح انسان است؛ شما می‌توانید احساسات فردی را از طریق چشم هایش حدس بزنید. ارتباط چشمی اولین قدم برای رزونانس ارتباطی است، رزونانس در اصطلاح روانشناسی یعنی توانایی فرد برای فهمیدن احساسات شخصی دیگر است.

برای ایجاد حس ارتباط دو طرفه ارتباط چشمی مهم و ضروری است. ارتباط چشمی خود را در زمان گفتگو و دادن بازخورد با افراد حفظ کنید.

6. لحن و تن صدا احساسات شما را بیان می‌کنند

از زمان نوزادی انسان می‌تواند صدای افراد آشنا را سریعا تشخیص دهد و سریعا متوجه آن شخص شود حتی اگر فقط صدای شخص را بشنویم، صدای شما نیز برای دیگران خاص است. دیگران لحن شما را همیشه به خاطر دارند.

زمانی که با دیگران صحبت می کنیم، احساسات ما براحتی لحن ما را تغییر خواهد داد. تن صدای ما در هنگام گفتگو، بیشتر از خود کلمات، احساسات ما را بیان می کنند. در واقع، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که احساسات افراد را از روی صدای آن‌ها می‌توانیم حدس بزنیم.

7. به حالت بدن خود دقت داشته باشید

حالتی که شما می‌نشینید، خمیده و یا با پشت صاف، دست ها باز و یا در هم بسته هرکدام پیامی را انتقال می‌دهند. مثلا زمانی که وارد اتاقی می‌شویم و فردی را می‌بینیم که نشسته است در حالی که دست های خود را بروی بدن جمع کرده و بسته است ما احساس ارتباط کمتری خواهیم داشت.

سینه خود را فراخ کنید ، دست های خود را باز کنید، با حرکات سر سخنان دیگران را تایید کنید، لبخند بزنید و حتی با آواهای مختلف در شادمانی دوستانتان شریک شوید ( صداهایی مانند آهان خودشه ، هممم ایول ، و … ) و البته زیاده روی نکنید و در نظر داشته باشید که در فضای بین دوستان نقش حاکم را نیز بازی نکنید.

8. حالت نفس کشیدن‌تان را در نظر بگیرید

تحقیقات نشان داده است که احساسات بروی نفس کشیدن نیز تاثیر می‌گذارد. شاید متوجه شده باشید وقتی که استرس دارید و یا عصبانی هستید نفس‌های سریع و کوتاهی دارید و وقتی که خسته هستید و یا اوقات تلخی می کنید  آه‌ کشیدن‌های عمیقی در نفس کشیدنتان بوجود می‌آید. به همین ترتیب، وقتی با کسی هستیم که آه زیاد می‌کشد احتمالا متوجه خواهیم شد که از دست ما آزرده خاطر هست.


مقاله مرتبط: چطور رابطه کاری موفق و مثال زدنی ایجاد کنیم و آن ارتقا بدهیم؟


قبل از شروع گفتگو با دیگران، چند نفس عمیق و آرامش‌بخش بکشید. در زمان بازدم ضربان قلب و فشار خون شما کاهش پیدا می‌کند. در نفس کشیدن تمرکز بیشتری بروی بازدم داشته باشید. این روش را برای چند دقیقه قبل از ملاقات دیگران انجام دهید، تا آرامش پیدا کنید. احساس آرامش به شما کمک می‌کند که رابطه راحت تری با فرد مقابل خود داشته باشید.

 

9. توجه و حضور ذهنی کامل داشته باشید

تحقیقات نشان می‌دهد که ذهن ما همیشه در نیمی از زمان سرگردان است. علاوه بر این، با توجه به برنامه های شلوغ روزانه و پیام ها و ایمیل هایی که بر روی صفحه نمایش گوشی همراه‌مان در طول روز ظاهر می شوند، گاهی اوقات به افرادی که در مقابل ما حضور دارند توجه نداریم و هنوز به چیزی که قبلا رخ داده فکر می‌کنیم و یا ما در مورد مقاله‌ای که همین چند دقیقه قبل می‌خواندید فکر می‌کنید و یا یک مکالمه تلفنی که داشته اید و …

از آنجا که شما به طور کامل حضور ندارید، توجهی به سخنان آن‌ها نخواهید داشت. این باعث می‌شود طرف مقابل شما احساس کند شما انرژی کافی برای برقراری ارتباط را ندارید و یا انگیزه ای برای همکلام شدن ندارید و ارتباط صحیحی شکل نگیرد، سعی کنید در جلسات تمرکز خود را کاملا در لحظه حفظ کنید.

10. اعتبار حرف اول را می‌زند

علی‌رغم همه این توصیه ها، مهم است که شما شخص با اعتباری باشید که اگر اینطور نباشد تلاش‌های شما باعث عقب ماندگی‌تان خواهد شد. شاید این موضوع را حس کرده‌اید که بعضی افراد برای خود شخصیت و اعتبار خاصی قائل نیستند و قطعا از بودن در کنار آن‌ها لذت نمی‌برید.

بر اساس تحقیقات جیمز گروس (James Gross) در دانشگاه استنفورد ما اغلب از شرایطی که احساس ناراحت کننده و یا سردرگم داشته باشیم دور می‌شویم. پس حتما به حفظ وجه و اعتبار خود برای افزایش مهارت های ارتباطی اولویت بدهید.

11. مهربانی مهم ترین ویژگی در ارتباط مناسب

در محیط کار، ارتباط فقط به زمان‌های بازخورد دادن و یا رفع نیازهای کاری ختم نمی‌شود، شما باید به گفتگو به عنوان فرصتی مناسب برای ارتباط با دیگران و در جهت افزایش مهارت های ارتباطی نگاه کنید. هر کسی در زندگی خود شرایط سخت و یا ناراحت کننده و غم انگیزی دارد.

این احساسات بین همه ی ما به طور مشابه‌ای وجود دارد، متوجه خواهید شد که با محبت و توجه می‌توانید گفتگویی همراه با مهربانی را با اطرافیان خود شکل دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که کارکنان در سازمان‌ها با بازخورد و رفتار مهربانانه احساس وفاداری بیشتری می کنند.

 

12.گوش دادن، گوش دادن و گوش دادن

مردم می خواهند بدانند که شنیده می شوند برای افزایش مهارت های ارتباطی به جای اینکه سریعا به حرفای طرف مقابل واکنش نشان دهید، به آنچه شخص مقابل شما می گوید گوش کنید. برای جلوگیری از سوء تفاهم ها از او درخواست کنید که واضح تر توضیح دهد.

در آن لحظه، فردی که با شما صحبت می کند باید مهمترین فرد در زندگی شما باشد. و نکته مهم دیگر این است که یک مکالمه در یک زمان داشته باشید. این به این معنی است که اگر شما با کسی رو در رو صحبت می کنید، به تلفن پاسخ ندهید حتی پیامک هم نزنید. شخص دیگر می داند که او توجه شما را به خود جلب نمی کند.

قبل از صحبت کردن ابتدا فکر کنید. همیشه قبل از اینکه صحبت کنید، مکث کنید، اولین چیزی که به ذهن میرسد را بر زبان نیاورید. یک لحظه مکث کنید و به آنچه می گویید توجه کنید. این عادت به شما این اجازه را می دهد که در آینده از حرفی که زدید پشیمان نشوید.

 

مقالات مرتبط
نظــرات