مـــرکــز دانلــــــــود

4 تکنیک کلیدی برای ایجاد اعتماد به نفس

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 14 آبان 96 0 نظر
نظرات کاربران :

اگر در زندگی به خودتان اعتماد به نفس نداشته باشید کار چندانی از دست شما برنخواهد آمد. اعتماد به نفس در تمام جنبه‌های زندگی شما تاثیرگذار خواهد بود. همه درون خود بذرهای اعتماد به نفس را دارند. تنها باید به آن رسیدگی کرد تا از نتیجه تلاش‌مان بهره‌مند شویم

وقتی در آینه به خودتان نگاه می‌کنید، چه حسی پیدا می‌کنید؟ چه افکاری به ذهن‌تان خطور می‌کند و به خودتان چه می‌گویید؟ مهم نیست که پاسخ شما به این سوالات چقدر بد است ولی هر کسی پتانسیل رشد اعتماد به نفس را دارد.

در زندگی یک سری چیزها را می‌شود تغییر داد و یک سری دیگری را نمی‌توان تغییر داد. یک چیزی را که می‌توان تغییر داد یا حداقل بهبود بخشید، میزان مهارت‌های ما است. ما می‌توانیم چیزهای جدیدی یاد بگیریم و با تمرین کردن توانایی خودمان را افزایش بدهیم.

همچنین می‌توانیم توانایی کنترل روی خودمان را بهبود ببخشیم و توانایی‌هایی که به تغییر در زندگی می‌انجامند و در مقاطع مهم زندگی به کمک‌مان می‌آیند را شناسایی کنیم.

همه درون خود بذرهای اعتماد به نفس را دارند. تنها باید به آن رسیدگی کرد و تا از نتیجه تلاش‌مان بهره‌مند شویم. کار آسانی نیست اما استمرار سبب تغییر در زندگی خواهد شد. در ادامه ۴ تکنیک کلیدی برای ایجاد اعتماد به نفس را معرفی خواهیم کرد.

روش‌های ایجاد اعتماد به نفس

۱. به منحصر به فرد بودن‌تان،افتخار کنید

اعتماد به نفس متمایز

هنری دیوید ثورو، فیلسوف مشهور آمریکایی می‌گوید:

اگر گام‌های یک مرد، با هم قطارانش هماهنگ نیست به این دلیل است که او موسیقی دیگری را می‌شنود. اجازه بدهید او با موسیقی گام بردارد که می‌شنود هر چند که آن موسیقی عجیب باشد.

هر کسی توانایی‌ها، قابلیت‌ها و افکار خاص خودش را دارد. این مسئله برای شناسایی خودتان و شخصی که قرار است به آن تبدیل شوید، بسیار ضروری است. گاهی اوقات برای عضویت در یک گروه نیاز است که خودتان را تطبیق بدهید اما در بقیه اوقات بایستی قدردان منحصر به فرد بودن خودتان باشید. به این ترتیب می‌توانید به رویاها و خلاقیت خود اعتماد کنید و از پوسته خود خارج شوید.


مقاله مرتبط: 6 راه فوق العاده برای دوست داشتن خود


با پذیرش خودتان و کسی که قصد تبدیل شدن به آن را دارید، اعتماد به نفس را ایجاد کنید. آرزوها و ترس‌های خود را بشناسید و بدانید اگر با بخش‌هایی از شخصیت خودتان مشکل دارید اینها همان بخش‌هایی هستند که می‌توانند کاری کنند تا خارق‌العاده ظاهر شوید.

ابتدا با پذیرش خود و ظاهرتان شروع کنید. باور کنید که شایسته چیزهای خوب هستید و بدانید که منحصر به فرد بودن‌تان باعث رشد و گسترش فرصت‌ها و موقعیت‌های بیشتری در آینده خواهد شد.

شروع کنید به باور خودتان و اینکه چه کسی هستید. اجازه بدهید با تمام بخش‌های وجودتان از جمله ضعف‌ها آشنا شوید و با پذیرش آنها رو به جلو حرکت کنید.

۲. قدرت شخصی‌تان را ایجاد کنید

قدرت شخصی با اعتماد به نفس

مهاتما گاندی می‌گوید:

شاید هرگز ندانید که نتیجه اعمال شما چه خواهند بود اما اگر کاری انجام ندهید هیچ نتیجه‌ای هم بدست نمی‌آید.

بخش بزرگی از اعتماد به نفس ناشی از اعتماد به خود است که به شما اجازه می‌دهد بدانید وقتی با موانع روبه‌رو می‌شوید توان برخورد را خواهید داشت و همچنان رو به جلو حرکت می‌کنید. مواجه با چالش‌ها برای بهبود توان اثربخشی شما حیاتی است.

اجازه بدهید از دستاوردهای کوچک لذت ببرید و به تغییرات کوچک بها بدهید. اگر این کار را انجام بدهید رفته رفته باور شما به موفق شدن افزایش خواهد یافت. با حل موفقیت‌آمیز مسائل و تمرکز روی رشد می‌توانید اهداف بزرگ‌تر برای خود مشخص کنید و به اعتماد به نفس دست پیدا کنید.

یاد خواهید گرفت تا از محدودیت‌های خود عبور کنید و با شکست‌ ها بهتر و بهینه‌تر مواجه شوید.

با استرس و فشار چطور برخورد می‌کنید؟ آیا تصور می‌کنید که روی اتفاقات پیش آمده کنترلی دارید؟

اگر هم اشتباهی بکنید این را بدانید که یک فرصت یادگیری در اختیار شما قرار دارد و همیشه بخواهید که تلاش کنید. به دنبال استراتژی‌های موثرتر یا روش‌های بهتر در مواجه با مشکل بعدی باشید.

۳. روابط جدیدی را آغاز کنید

روابط کاری جدید

اعتماد به نفس ارتباط پیچیده‌ای در رابطه با دیگران دارد. مخصوصاً اگر اطرافیان ارزشی برای شما قائل نیستند. اما اگر کنار افرادی که به شما روحیه می‌دهند و ارزش‌های شما را یادآور می‌شوند و سعی می‌کنند رفته رفته به شما توانایی قبول پذیرش مسئولیت‌های زندگی و آینده را در شما ایجاد کنند، همه چیز تغییر خواهد کرد.

آیا دوستانی دارید که شما را تشویق کنند و به شما احترام بگذارند؟ این سوال را در مورد خانواده خود نیز بپرسید.

مقالات مرتبط:  9 راه بسیار ساده برای بالا بردن اعتماد به نفس

در زندگی به آدم‌هایی نیاز دارید که قدردان شما هستند و حاضرند به شما کمک کنند. هر چند شما خودتان به تنهایی نیز می‌توانید اعتماد به نفس را ایجاد کنید. مهم است که بدانید هیچ کس به جز شما قادر به ساختن اعتماد به نفس نیست.

شما می‌توانید با اثبات خودتان به دیگران، اعتماد به نفس خود را زودتر بسازید. نقش یک رهبر را به عهده بگیرید و شروع به رهبری دیگران بکنید. همیشه نقش منفعل را نپذیرید و سعی کنید الهام بخش دیگران در زندگی باشید. هر آنچه از روابط خود با دیگران را بدست آورده‌اید به آنها نیز بدهید تا نتیجه آن را مشاهده کنید.

۴. ارزش‌های خود را مشخص کنید

ارزش
برای ساختن اعتماد به نفس ابتدا باید بدانید که چه چیزهایی برای شما واقعاً مهم است. بدانید که در زندگی به چه چیزی و به چه کسی احترام می‌گذارید. مسئولیت‌ها و اولویت‌های خود را مشخص کنید تا براساس آنها زندگی کنید.

بدانید که قرار است تبدیل به چه شخصی بشوید و برای تبدیل شدن به آن، انرژی صرف کنید. خیلی آسان است که برای رضایت دیگران کاری را انجام بدهید. شما ارزش‌ها و توانایی‌های خود را می‌شناسید بنابراین دیگر نیازی به حس گناه یا شرم ندارید و مسئولیت بهتر کردن زندگی‌تان را به عهده بگیرید.

هر بار که برخلاف ارزش‌های خود عمل می‌کنید تیشه‌ای به ریشه اعتماد به نفس‌تان می‌زنید. بنابراین به ارزش‌های خود تحت هر شرایطی پایبند بمانید.

اعتماد به نفس از لذت‌های زندگی هم مهم‌تر است. بخشی از یک زندگی سالم و هدف‌دار است. شما مستحق این هستید که حس خوبی نسبت به خود داشته باشید. شروع کنید به کشف آن چیزهایی که برای پیشرفت نیاز دارید تا اعتماد به نفس‌تان را بهبود بدهید و تغییرات را یکی یکی انجام بدهید.

مقالات مرتبط
نظــرات