مـــرکــز دانلــــــــود

5 تفاوت مردان و زنان در تکامل چندین هزار ساله

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : شنبه 29 مهر 96 0 نظر
نظرات کاربران :

بشر چندین هزار سال است که بروی کره زمین زندگی می‌کند و سعی کرده برای حفظ نسل خود سازگاری زیادی با محیط اطراف ایجاد کند. دو جنس متفاوت مرد و زن در این هزاران سال در کنار یکدیگر این مسیر را طی کرده‌اند و در این راه با نقش های متفاوت در زندگی تفاوت‌هایی در ذهن و مدل فکری پیدا کرده اند. این نوشته به 5 مورد از این تفاوت‌های مردان و زنان که در طی هزاران سال در ما ایجاد شده صحبت می‌کند. این مطلب را از دست ندهید.

بشر هزاران سال سعی کرده تا با مطالعه تفاوت مردان و زنان منشا رفتارهای آنها را پیدا کند. چه تفاوت هایی بین مرد و زن وجود دارد؟ بعد از قرن ها هنوز مردان شخصیت و ویژگی های زنان را مرموز و عجیب می‌دانند. آیا بعد از این همه قرن نتوانسته‌اند از رفتارهای یکدیگر نیاموخته‌اند؟ بهرحال نمی‌توان نقشه ژنتیکی را در حال حاضر تهیه کرد که تمام ویژگی های احساسی و فکری افراد مختلف را بررسی کرد و توضیح بدهیم که چگونه رابطه مردان و زنان با یکدیگر تفاوت دارد.

اگرچه نقشه ژنتیکی که گفتیم وجود ندارد اما اطلاعاتی طی تحقیقات مختلفی در رابطه با ویژگی‌های بیولوژیکی و جامعه شناسی و تکاملی مردان و زنان بدست آمده است. در این نوشته با 5 مورد از تفاوت مردان و زنان که در تکامل چندین هزارساله آشنا خواهید شد.

1. تفاوت مردان و زنان در زندگی تکاملی آن‌ها

این مورد واقعیتی بیولوژیکی است. مغز مردان به تناسب شغل خود در هزاران سال شکل خاصی به خود گرفته است. شغل مردان درگذشته شکار و محافظت از محل زندگی خود از دسترس دشمنان بوده است. برای انجام این وظایف، آنها باید حس همدلی و عطوفت خود را نادیده می‌گرفتند و می‌آموختند که نسبت به این مسائل بی تفاوت باشند. در همین حال مغز زنان نقش های ارتباطی بیشتری را پرورش داده است. آنها که مسئول تولد فرزند و پرورش آنها و فعالیت در فضای اجتماعی بوده اند ارتباط قوی تری با بقیه برقرار می‌کنند.


بیشتر بخوانید: حرف هایی که افراد کاریزماتیک هرگز بر زبان نمی آورند


قطعا نحوه شکل گیری مغز مردان و زنان در طول قرن ها، در ارتباط آنها نقش مهمی دارد. به همین دلیل زنان نیاز به ارتباط بیشتر و حس همدلی دارند و از مردان چنین چیزی می‌خواهند و مردان هم چون ظرفیت احساسی پایین تری دارند این موضوع را عجیب و غریب می‌بینند.

2. تفاوت های تکاملی دیگر نیاز زندگی امروز نیست

کلارا ویشر (Clara Wisner) متخصص روانشناسی می‌گوید: حالا عدم انطباق تکاملی بوجود آمده است یعنی مغز مردان و زنان با فضایی که امروزه در آن زندگی می‌کنند تطابق ندارد. اکثریت مردان دیگر برای گذران زندگی خود به شکار نمی روند و همچنین دیگر زنان به نقش ارتباطی خود مثل سابق نیازی ندارند.

این می‌تواند باعث بوجود آمدن حس اضطراب و سردرگمی برای مردان و زنان شود اما صحبت درباره این موارد متفاوت می‌تواند در ایجاد هماهنگی و هارمونی را در زندگی زنان و مردان کمک کند.

3. تفاوت مردان و زنان در زاویه دید به موضوع عشق

از آنجایی ظرفیت احساسی مغز مردان نسبت به زنان پایین تر است دیدگاه های متفاوتی نسبت به روابط عاطفی و احساسی دارند. به طور مثال مردان نسبت به زنان رابطه عاطفی و رابطه جنسی را به سختی از یکدیگر تفکیک می‌کنند.

تحقیقات جدیدی که در این زمینه انجام شده است نشان می‌دهد که مردان سریعتر از زنان عاشق می‌شوند در نتیجه مردان و زنان باید بدانند که وقتی درباره عشق صحبت می‌کنند از دو حس متفاوت اغلب حرف می‌زنند. چیزی که برای زنان بار احساسی بیشتری دارد و این موضوع بسیار مهم است.

4. جنسیت همه چیز نیست

بله در حالی که تفاوت های زیاد و بزرگی بین مردان و زنان چه ذهنی و چه بیولوژیکی وجود دارد، باید بدانید که چیزی فراتر از جنسیت وجود دارد.

نباید همه چیز را از دید جنسیت مرد بودن و زن بودن ببینید. ما برای خود انسان هایی هستیم که اگر بخواهیم تفاوت های تکاملی خود را در نظر بگیریم باید هرکدام از دیدگاه علم ژنتیک موجودی خاص در نظر گرفته شویم و این تفاوت ها بین همه ی انسان ها وجود دارد.

5. رابطه بین مردان و زنان در طول هزاران سال تکامل یافته است

این موضوع برای ارتباطی طولانی بین زوج ها موضوع مهمی است. زوج ها متوجه تفاوت های زیادی را در طی زندگی مشترک خود از یکدیگر خواهند شد و تغییر و تحول های زیادی ایجاد خواهد شد.

شغل، داشتن فرزندان، کنارآمدن با بازنشستگی و یا معلولیت، همه ی اینها روابط بین زوج ها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. باید بدانید که در زندگی مشترک تکامل روحیه و رشد حالات ذهنی بارها اتفاق می‌افتد و در طول زمان هردو رشد خواهند کرد.

تفاوت میان مردان و زنان از آغاز بشریت وجود داشته و هرچقدر بخواهیم روی این موضوع کاوش بیشتری کنیم شاید به ابعاد جدید پی ببریم و بخواهیم تکیه کنیم. اما نکته مهم این هست که بررسی این اختلافات به ما کمک می‌کند یکدیگر را بهتر بفهمیم و بتوانیم ارتباط بهتری برقرار کنیم. شاید درک متقابل بهترین راه حل شناخت جنسیت مخالف باشد.

مقالات مرتبط
نظــرات