مـــرکــز دانلــــــــود

۶ تکنیک ساده اما کاربردی برای اینکه زندگی بدون استرس داشته باشید

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 2 مهر 96 0 نظر
نظرات کاربران :

زندگی در دنیای جدید پر از استرس و ناامیدی است. همیشه نگران بدهی‌ها و مسئولیت‌هایی که داریم هستیم ولی می‌توانیم با داشتن برنامه‌ایی منظم و راهکارهایی ساده نگرانی و استرس خود را کاهش دهیم

زندگی دائما پر از آشوب و درگیری است. مهلت‌های کاری تعمیر و نگهداری خانه مراقبت از خانواده مشکلات مالی و مسائل بهداشتی همه می‌تواند موجب آسیب‌‌های روحی و جسمی به بدن شود. شاید داشتن زندگی بدون استرس دور از انتظار است در زندگی همیشه استرس‌هایی را تجربه می‌کنیم که باعث فلج شدن زندگی‌مان می‌شود.

همیشه نمی‌توانیم شرایط استرس‌ زا را در اطرافمان کنترل کنیم ولی می‌توانیم یاد بگیریم که چگونه به آنها واکنش نشان دهیم و خودمان را برای مقابله با آن آماده کنیم. برای داشتن یک زندگی بدون استرس و در آرامش ۶ راه ساده برای زندگی بدون استرس را با شما در میان خواهیم گذاشت تا زندگی بدون استرسی را تجربه کنید.

 

۱. آنچه که می‌خواهید چیزی نیست که به آن نیاز دارید

تغییر در زندگی و ساده زیستی به معنای دورریختن وسایل و خرید وسایل دیگر نیست. مشکل ما این است که بین چیزهایی که می‌خواهیم و چیزهایی که نیاز داریم تفاوت قائل نیستیم و این باعث استرس ناخواسته برای پرداخت هزینه‌ها در زندگی می‌شود. نیازهای واقعی ما شامل پرداخت وام مسکن آب و برق حمل و نقل پرداخت بیمه لباس و غذا است. درحالی‌که می‌توانستیم هزینه‌های خود را در سرگرمی‌ها سفرها خریدهای بیشتر و اقلام لوکس اختصاص دهیم.

اگر بخواهیم کالایی خارج از نیاز خود بخریم بهتر است در خرید آن عجله نکنیم آن را ۲۴ ساعت در نظر بگیرم و وقت بیشتری برای تصمیم‌گیری بگذاریم و هزینه‌ایی را که صرف خرید می‌کنیم با طول عمر مفید کالا بسنجیم. تلاش کنیم وسایل باکیفیت‌تری را که چندین سال بتوانیم از آن استفاده کنیم بخریم به جای اینکه یک خرید سریع و گران قیمت انجام بدهیم که هیچ فایده‌ایی ندارد.

۲. بدهی‌هایمان را کاهش بدیم

یکی از بزرگترین عوامل استرس‌زا بدهی‌های مالی ما است. وام‌ها قرض‌ها و صورت‌حساب‌هایی که باید بپردازیم باعث استرس و کاهش عملکرد و بهروری ما می‌شود. آیا بدهی‌هایی که به صورت وام صورت‌حساب پزشکی و بیمه دارید درست است؟

گاهی اوقات تمام چیزی که نیاز داریم یک برنامه مالی است و سپس شروع آن است. تمام صورت‌حساب‌هایتان را جمع آوری کنید و برنامه مالی برای پرداخت آن بنویسد از بدهی‌های کوچک خود شروع کنید تا آن‌ها را پرداخت کنید و احساس بهتر و آزادی بیشتری داشته باشید و بتوانید بدهی‌های بزرگ‌تر خود را در آینده پرداخت کنید. برنامه‌ریزی مالی به شما کمک می‌کند که احساس خوبی نسبت به پول داشته باشید و زندگی بدون استرسی را تجربه کنید.


مقاله مرتبط: چگونه استرس را یک بار برای همیشه از بین ببریم؟ 5 روش اصولی برای حذف استرس


۳. برای روز مبادا ذخیره کنید

زندگی بدون استرس

زندگی بالا و پایین دارد. این نکته را همه ما خوب می‌دانیم. گاهی اوقات در وضعیت مالی خوبی قرار داریم و زمانی هم در وضعیت بدی قرار داریم. در زندکی اتفاق‌های مختلفی پیش می‌آید خرابی ماشین که به آن نیاز داریم و خرابی وسایل ضروری خانه که باید برای آن آمادگی داشته باشیم چه بهتر که برای همچین روزهایی ذخیره کنیم. تا استرس کمتری برای تامین هزینه‌ها داشته باشیم.

با صرفه‌جویی کردن در هزینه‌هایتان و ذخیره کردن آن در موارد اضطراری می‌توانید خیالی آسوده داشته باشید. کارشناسان می‌گویند در زمانی که شما شغل خود را از دست می‌دهید باید هزینه زندگی برای ۳ تا ۶ ماه خود را ذخیره کرده باشید تا با مشکل مواجه نشوید.

۴. خودتان را از آشتفگی رها کنید

آشفتگی باعث ایجاد استرس است. زمانیکه که خانه‌تان بهم ریخته است دوست ندارید کسی را به خانه‌تان دعوت کنید. خجالت‌آور است زمانیکه شما کسی را به خانه‌تان دعوت می‌کنید و باید مانند دونده‌های ماراتن مشغول تمیز کردن خانه‌تان شوید. مشکل‌تان این نیست که خانه‌ایی کثیف دارید بلکه وسایل زیادی است که در خانه دارید.

زمانی را برای رهایی از موارد غیرضروری خانه‌تان اختصاص دهید حالا مرتب کردن خانه‌تان آسان‌تر است و احساس بهتری نسبت به اینکه افراد را به وسایل اضافی خانه‌تان ترجیح دادید خواهید داشت.

۵. برای زندگی بدون استرس بر روی یک کار تمرکز کنید

انجام چند کار همزمان دشمن شما است. شاید به نظرتان خوب است که چند کار را باهم انجام دهید ولی زمانی که خسته می‌شوید و تعادل خودتان را در قبال مسئولیت‌هایتان از دست می‌دهید تمرکز و کنترلتان را از دست می‌دهید و ناامید و دلسرد می‌شوید. همیشه در یک زمان بر روی یک کار تمرکز کنید.


مقاله مرتبط: ۱۱ استراتژی اثربخش برای مدیریت استرس و کاهش نگرانی‌های روزانه


هنگامی که آشپزی می‌کنید بر روی دستور غذا و مواد اولیه تمرکز می‌کنید و به پیام‌ها یا مرتب‌کردن کابینت‌هایتان توجه نمی‌کنید. هنگامی که کار می‌کنید صددرصد بر روی همان پروژه تمرکز کنید تا تمامش کنید. عواملی که باعث حواس‌پرتی‌تان می‌شود را نادیده بگیرید تا اشتباهات کمتری در کارتان مرتکب شوید.

۶. دنیای واقعی را در آغوش بگیرید

پیشرفت‌های تکنولوژی باعث آسان شدن زندگی ما می‌شود ولی اعلان‌ها و پیام‌های بیشمار دستگاه‌ها باعث می‌شود که احساس واقعی را در ۲۴ ساعت از هفت روز هفته در ارتباط‌هایتان لمس نکنید. زمانی که صدای پیام گوشی‌تان را می‌شنوید باعث می‌شود که از کاری که می‌کنید دست بکشید و تمرکزتان را بر روی کاری که می‌کنید از دست بدهید.

برای اینکه دنیای واقعی را در آغوش بکشید و زمان بیشتری را با دوستان و خانواده‌تان صرف کنید. خیلی ساده زمان کمتری را به زندگی مجازی و صرف وقت در دستگاه‌های دیجتالی کنید. شما این حق را دارید که بدور از ایمیل‌ها فیس‌بوک و اینستاگرام و تلگرام‌تان در ایوان خانه‌تان به تنهایی  با یک فنجان قهوه بنشینید.

همیشه عادات جدید برای داشتن یک زندگی ساده و بدون استرس را پذیرا باشید. گاهی اوقات اجرای یک عادت جدید و عمل به آن می‌تواند چنیدن هفته طول بکشد بنابراین به خودتان اجازه بدهید که زمانی را برای تمرکز بر روی عادت جدید اختصاص دهید تا سرانجام بتوانید عادتی را در زندگی روزمره خود شکل دهید. برای شروع چند مورد از ۶ راز ساده برای داشتن زندگی بدون استرس را انتخاب کنید و زندگی بدون استرس را شروع کنید.

 

 

مقالات مرتبط
نظــرات