مـــرکــز دانلــــــــود

۸ قدم برای بیشتر دوست داشتن خویشتن

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : دوشنبه 25 دی 96 0 نظر
نظرات کاربران :

دوست داشتن خویشتن یکی از ویژگی‌هایی است که بعضی افراد در خانواده و محیط اجتماعی آن را فرا می‌گیرند و بعضی افراد از آن غافل می‌شوند و در زندگی با مشکلات روحی و شخصی فراوانی روبرو می‌شوند. با دوست داشتن خویشتن دنیا شکل زیبایی به خود خواهد گرفت و این نوشته به شما کمک می‌کند نکات آموزنده‌ای را از این موضوع بیاموزید.

رابطه شما با هرکسی دیگر مانند والدین، معشوقه‌تان و دوستان‌تان همیشه متکی بر رابطه شما با خودتان است. اگر به اندازه کافی خودتان را دوست نداشته باشید، تقریبا دوست داشتن دیگران غیر ممکن خواهد بود. دوست داشتن خویشتن یکی از مهم ترین مسائل برای داشتن رابطه عالی با دیگران است.

دوست داشتن خویشتن (هرچند بعضی افراد آن را خودشیفتگی می‌بینند) این روزها کمی از اعتبار افتاده و دیگران آن را کمی با دید منفی می‌نگرند اما شما باید بروی آن همیشه تمرکز داشته باشید زیرا این چنین عشق و علاقه شما به اطرافیانتان هم بیشتر خواهد شد.

هرچقدر که بیشتر با خودتان مهربان باشید به همان اندازه به دیگران عشق و محبت خواهید داد.

در اینجا ۸ قدم برای بیشتر دوست داشتن خویشتن را بخوانید:

۱. بخشش را بیاموزید

کمک به دوست

اگر ذهن آسوده ای نداشته باشید برای شما سخت خواهد بود که عاشق خودتان باشید. وقتی احساس شرمندگی، اضطراب و ناراحتی با خودتان داشته باشید اینها علائم از نبخشیدن خودتان در رابطه با مسائل گذشته خواهد بود.

شاید در گذشته با شخصی رابطه خود را به شکل بدی به پایان رسانده باشید  و یا اشتباهی در گذشته شغلی شما رخ داده باشد که خود را نبخشیده باشید اما باید بدانید که این خاطرات گذشته باعث رفتار نامناسب در شما خواهد شد و وقار و شخصیت خود را به خوبی نشان نخواهید داد.


مقاله مرتبط: چگونه ارزش قائل شدن برای خود را یاد بگیریم؟ 5 دلیل که اینگونه نیستید


هرچیزی که در گذشته شما اتفاق افتاده باشد فقط در گذشته شما است. شما دیگر نمی توانید آن را تغییر دهید. دائما برای اینکه اشتباهی در گذشته اتفاق افتاده خود را سرزنش نکنید. بجای آن از گذشته خود درس بگیرید و آن را فراموش کنید.

اگر هنوز نمی توانید مشکلات و اشتباهات گذشته را فراموش کنید و با آنها کنار بیاید سوالات زیر به شما در این زمینه کمک خواهد کرد:

  • از کجا باید می‌دانستید؟
  • من بهترین کاری که می‌توانستم را انجام دادم
  • حتی با وجود اینکه اشتباهات گذشته را انجام داده ام من کاملا و تماما خودم را قبول دارم و عاشق خودم هستم

۲. مراقبت از خود

دوست داشتن خود

پدربزرگ من جمله خوبی را برای من یادآوری می‌کرد: تقریبا غیرممکن است که عمیقا عاشق خود باشید وقتی که نیازهای اساسی خود را برطرف نکرده باشید.

دفه بعدی که بروی چیزهای منفی تمرکز کردید حتما به این موضوع توجه کنید که از خودتان به اندازه کافی مراقبت کرده اید یا نه.

غذاهای خوشمزه و مقوی بخورید. حمام آرامش بخشی داشته باشید. به اندازه کافی استراحت کنید. لباس راحت و مورد علاقه خود را بپوشید و زمان هایی برای مدیتیشن در نظر بگیرید.

هرچیزی که باعث می‌شود شما احساس زمین گیر بودن داشته باشید را اول از همه انجام دهید. به سخنان درونی خود در این باره توجه کنید.

۳.عاشق خود بودن

دوست داشتن خویشتن

اگر مراقبت کردن از خود را به پر بودن باک اتومبیل در نظر بگیریم. عاشق خود بودن مانند هوای مطبوع داخل اتومبیل و صندلی‌های راحت و شرایط مناسب برای رانندگی خواهد بود. مراقبت کردن از خود قدمی اصلی برای دوست داشتن خویشتن خواهد بود اما اکثر افراد در همان مرحله می‌ایستند و به مرحله بعدی یعنی عاشق بودن خود نمی روند.

مقالات مرتبط:  خود دوستداری | با حلقه گمشده موفقیت خود آشتی کنید

کارهای مختلفی به شما این پیام را خواهد داد که عاشق خود هستید، رفتن به باشگاه بدنسازی، رفتن به رستوران مورد علاقه و هر کار دیگری که به شما این احساس را خواهد داد که عاشق خود هستید را باید در زندگی در نظر داشته باشید.

یکی از راه‌های فهمیدن اینکه آیا واقعا عاشق خود هستید این هست که در انتهای روز از خود بپرسید که آیا واقعا امروز کاری انجام داده اید که نشان دهد عاشق خود بوده اید؟ اگر بیشتر از چند دقیقه به آن فکر کردید  و پاسخ واضحی برای آن نداشتید باید بیشتر به کارهایی که علاقه مند هستید بپردازید.

۴.زمانی برای داشتن آرامش در نظر بگیرید

ما در دنیای پر هیجانی زندگی می‌کنیم. نورهای زیاد تابلوهای تبلیغاتی، تلویزیون‌های دیجیتالی و بیلبوردهای رنگارنگ که دائما سعی دارند توجه ما را به خود جلب کنند.

اگر ما خودمان بخواهیم که به آنها توجه نکنیم و به آرامش خود اولویت بدهیم براحتی به میزان زیادی از استرس‌ها و نگرانی‌های خود خواهیم کاست.

حتی اگر برای پنج دقیقه در صبح به خود توجه کنیم و به خود فضایی برای آرامش خود بدهیم. شما به خودتان نشان خواهید داد که نسبت به خودتان آگاهی بیشتری پیدا کنید و استرس و نگرانی‌های خود را کاهش دهید.

فرقی نمی کند به آن مدیتیشن می‌گویید و یا تمرین بیخیالی و یا دراز کشیدن و استراحت کردن برای چند دقیقه بدون چیزهایی که حواس شما را پرت خواهند کرد، اولویت دادن به آرامش خودتان نتایج عالی برای شما خواهند داشت.

۵.به احساسات خود توجه کنید و به آنها گوش دهید و به داشتن آنها افتخار کنید

وقتی که شما برای آرامش خود در زندگی روزمره خود فضایی بوجود می‌آورید و به آن اولویت می‌دهید متوجه اتفاق خارق العاده ای در زندگی خود خواهید شد. احساسات و افکار و غریزه تان کم کم بهبود پیدا می‌کنند.

بزودی صدای درونی شما قوی و محکم خواهد شد و صداهای منفی ناپدید خواهند شد. شاید بهبود احساسات در شما باعث شود که بتوانید مسیر راه خود را دوباره ترسیم کنید و آن را تغییر دهید و یا بتوانید تصمیم بگیرید که با دوستان مورد علاقه خود بگذرانید و …

وقتی به آرامش در زندگی خود اهمیت می‌دهید صدای درونی تان مسیر درستی به شما نشان خواهد داد و دوست داشتن خویشتن مسیر درستی را به شما نشان خواهد داد.


مقاله مرتبط: 6 راه فوق العاده برای دوست داشتن خود


بسیاری از رنج‌های دنیا از این موضوع است که بسیاری از افراد می‌دانند که چه کاری را باید انجام دهند و چه کاری را نباید انجام دهند ( اولویت دادن به سلامتی و کار و خودشان و روابطشان را اصل قرار نمی دهند.)

۶.برای دوست داشتن خویشتن در لحظه زندگی کنید

برای ما بسیار آسان هست که دائما در تلاش برای رسیدن به اهداف و خواسته‌های خود باشیم اما اگر بی دقت و بی توجه باشیم احتمالا در مسیر خود در دائم هایی گرفتار خواهیم شد. اگر همیشه به آینده فکر کنید متوجه این موضوع نخواهید بود که موفقیت در آینده حاصل تجمع موفقیت در زمان اکنون است.

یکی از راه هایی که باعث می‌شود خودتان را بهتر بشناسید این هست که به صورت روزانه شناختی که از خود دارید را بنویسید. کاغذ و قلم بردارید و به سوالات زیر پاسخ دهید:

«من امروز خودم را به چه چیزی می‌شناسم؟»

«چه چیزی درباره من هیجان انگیز است؟»

«چه پیشرفتی در زندگی امروزم به عنوان یک شخص داشته ام؟»

فرقی نمی کند که یک کلمه و یا هزار کلمه برای پاسخ به هر سوال خواهید نوشت. اگر این موضوع را به صورت روزانه تمرین کنید بزودی خودباوری و دوست داشتن خویشتن را به طور واضح خواهید دید و به روشن کردن مسیر زندگی شما کمک زیادی خواهد کرد.

پس همین الان این کار را انجام دهید. برای یک هفته تصمیم بگیرید که چنین کاری را انجام دهید و احساس خود را بعد از یک هفته بررسی کنید.

۷.قدردان ارزش خود باشید و عاشق چیزی که به آن تعلق دارید باشید

وقتی کودکی بدنیا می‌آيد مادر فرزند عاشق بوجود آمدن فرزند خود می‌شود. وجود شما به قدری ارزشمند است که نباید به دنبال دلیل منطقی دیگری برای دوست داشتن خویشتن بگردید. به وجود خود احترام بگذارید.

مردم برای دوست داشتن دیگران به دنبال دلیل نیستند و عشق ورزیدن همیشه در همه جا وجود خواهد داشت. پس برای دوست داشتن خویشتن لزوما نباید در شرایط خاصی باشید. پس آرام بنشینید و به وجود خودتان فکر کنید  و با این کار اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

مقالات مرتبط:  چطور راه زندگی موفق مخصوص به خودتان را کشف کنید!

شاید اگر فقط دیگران را دوست داشته باشید و خودتان را دوست نداشته باشید برای شما اضطراب و سردرگمی بوجود بیاورد. پس ابتدا دوست داشتن خویشتن را تمرین کنید و بعد از آن خواهید توانست که دیگران را با آغوش باز بپذیرید.

۸.طوری عاشق خود باشید که انگار هر لحظه زندگی شما به آن وابسته است

اینکه بیاموزید چگونه عاشق خود باشید ماجراجویی کاملی برای زندگی شما خواهد بود. دوست داشتن خویشتن یک شبه اتفاق نخواهد افتاد و به صورت فرایندی زمان بر خواهد بود.

حتی اگر دوست داشتن خویشتن را یک درصد در زندگی افزایش دهید این پیشرفت مناسبی برای شما خواهد بود. نگران مطالبی که در این مقاله مطالعه کرده اید نباشید و به نکته ای که مورد علاقه شما است توجه کنید و با یکی از موارد بالا شروع کنید. قدم کوچکی را آغاز نمایید و به این شکل در فرایند بهبود دوست داشتن خویشتن قدم بردارید. امیداوریم از این ماجراجویی خود لذت ببرید.

مقالات مرتبط
نظــرات