مـــرکــز دانلــــــــود

10 راهکار‌ اساسی که برای درمان وابستگی به آن نیاز دارید!

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : پنجشنبه 21 آذر 98 0 نظر
نظرات کاربران :

وابستگی در واقع حسی است که برای خیلی از افراد در زندگی اتفاق می‌افتد و به گفته کارشنارسان اصلی‌ترین دلیل آن را می‌توان شکست دانست و ریشه این اختلال را بیشتر می‌توان در دوران کودکی جست‌و‌جو کرد. حس وابستگی در حالت عادی خود و اگر از حد مجاز نگذرد مشکلی ندارد اما اگر این حس […]

وابستگی در واقع حسی است که برای خیلی از افراد در زندگی اتفاق می‌افتد و به گفته کارشنارسان اصلی‌ترین دلیل آن را می‌توان شکست دانست و ریشه این اختلال را بیشتر می‌توان در دوران کودکی جست‌و‌جو کرد. حس وابستگی در حالت عادی خود و اگر از حد مجاز نگذرد مشکلی ندارد اما اگر این حس از حد فراتر برود و فرد وابسته نتواند افکار خود را کنترل کند؛ آن گاه باید به مانند نوعی اختلال به آن نگاه کرد و برای درمان وابستگی فرد باید تلاش کرد.

زمانی که برای شخصی وابستگی پیش می‌آید یعنی اینکه آن شخص به حدی دلبسته شخص و حتی یک شیء می‌شود که بدون آن شخص یا شیء احساس حقارت، کمبود و نا امیدی می‌کند با آنکه در ذات خودش نیز ممکن است شایستگی‌ها و توانایی‌های زیادی داشته باشد و نمونه‌ای از وابستگی‌ها را می‌توان در رابطه‌های عاطفی مشاهده کرد که وقتی شخص بخواهد از رابطه عاطفی خود خارج شود با مشکلات و دشواری‌های زیادی مواجه می‌شود و عوارضی مانند تخریب اعتماد به نفس، حقارت، ترس از طرد شدن، احساس خشم، تردید نسبت به خود و غیره دامن‌گیر فرد می‌شود پس با این وجود درمان وابستگی و تلاش برای برطرف کردن این حالت ضرورت دارد.

در این مقاله سعی می کنیم اصلی‌ترین گام‌ها و یا راهکار‌های درمان وابستگی را به شما معرفی کنیم که اگر شما نیز در حال حاضر با این مشکل یا اختلال درگیر هستید بتوانید از شر آن خلاص شوید و یا اگر در آینده این حس شما را دربرگرفت به طور آگاهانه مسئله را تشخیص دهید و برای درمان آن اقدام کنید.

1- به دنبال اوقاتی برای تنها شدن باشید

به دنبال اوقاتی برای تنها شدن باشید

اگرچه تنها بودن برای هیچ فردی به طور مدام پیشنهاد نمی‌شود اما می‌توان به عنوان یکی از راهکارهای درمان وابستگی آن را به شخص پبشنهاد داد یعنی اینکه اگر شما شخصی وابسته هستید و بدون طرف مقابلتان دچار ترس و نا امیدی می‌شوید سعی کنید فرصتی را برای خود پیدا کنید که تنها باشید و در این فرصت به کار‌هایی که مورد علاقه‌یتان است بپردازید مثلا می‌توانید کتاب بخوانید، خرید کنید یا هر کار دیگری که به شما لذت می‌دهد و در کل با انجام  موارد مورد علاقه‌یتان لحظات شاد و خوبی را برای خودتان بسازید تا فکر وحشتی که از تنها بودن نیز داشتید به ندرت از شما دور شود.

مقاله مرتبط: وابستگی در رابطه‌ها به چه معناست؟ راه‌های مقابله با آن چیست؟

2- با اراده محکم رفتارهایتان را تغییر دهید

اگر شما خود را فردی وابسته می‌دانید و یا این ویژگی را یک فرد متخصص به شما گوشزد کرده است؛ پس بهتر است برای درمان وابستگی خود حتی رفتار‌های جزئیتان را نیز زیر نظر بگیرید مثلا اگر شما عادت دارید مدام با طرفی که به او وابسته هستید در تماس تلفنی باشید هم اکنون در پروسه درمان باید به فکر تغییر این عادت باشید و حتی اگر برایتان سخت است باید تلاش خود را بکنید و سعی کنید فاصله بین تماس‌هایتان را زیاد کنید و هر کار دیگری که به نظرتان و در زندگی شخصیتان، رفتار وابسته بودن شما را تشدید می‌کند در نظر بگیرید و برای تغییر آن تمام تلاش خود را به کار بگیرید.

در این راه باید با اراده باشید و به خودتان و تصمیماتی که در قبال تغییر گرفته‌اید اعتماد داشته باشید و در نهایت بر اثر رنجی که در این مسیر تحمل می‌کنید از وابستگی دور شوید.

3- عزت نفس خود را بالا ببرید

عزت نفس خود را بالا ببرید

ثابت شده است افرادی که وابسته هستند؛ بخصوص آنهایی که وابستگی عاطفی شدید دارند در کنار این اختلال از کمبود عزت نفس یا فقدان این موضوع رنج می‌برند بنابراین اگر به دنبال درمان وابستگی خودتان هستید بهتر است به فکر عزت نفستان باشید و ابتدا آن را افزایش دهید و در این راستا نیز می‌توانید به خودتان عشق بورزید و خود را دوست داشته باشید و روی موفقیت‌ها و نکات مثبتتان تمرکز کنید و همچنین سعی کنید همیشه تصور مثبتی از خودتان داشته باشید و  مواظب خود باشید تا با انجام این امور به مرور عزت نفستان افزایش پیدا کند و درنهایت از وابستگی رها شوید.

4- علت‌های وابستگی خود را پیدا کنید

دلایل مختلفی برای ایجاد وابستگی از جمله شکست، ترس از تنهایی و غیره وجود دارد و شاید این دلایل از فردی تا فرد دیگر تفاوت زیادی داشته باشد به هر حال برای درمان وابستگی چون شما بهترین کسی هستید که خودتان را می‌شناسید پس دلایل اصلی خود برای وابستگی را نیز می‌دانید و کاری را که در این زمینه می‌توانید انجام دهید این است که دلایل را دسته بندی کنید و آنها را روی یک کاغذ بنویسید مثلا ترس‌ها، نگرانی‌ها و مواردی که خشم و عصبانیت شما را زیاد می‌کند را یادداشت کنید تا با انجام این کار هم ذهن شما مقداری رها شود و هم فشاری که به شما وارد شده است کاهش یابد و در نتیجه از وابستگی خود فاصله بگیرید.

5- از اشخاص قوی و موفق الگو بگیرید

درمان وابستگی

در هر زمینه ای تصور عام بر این است که باید تا حدی از اشخاص موفق الگوبرداری شود و این مسئله برای درمان وابستگی نیز کاربرد دارد یعنی اینکه اگر شما شخصی وابسته هستید می‌توانید به سراغ اشخاصی بروید که زمانی این ویژگی یا اختلال را داشته‌اند و هم اکنون زندگی شاد و عادی خود را دارند شما سعی کنید با آنها صحبت کنید و دستورالعمل‌ها، معیار‌ها و انگیزه آنها را برای ترک وابستگی بپرسید و یا آنان را به خوبی زیر نظر بگیرید و با به کارگرفتن راهنمایی‌ها و نکات مثبتی که از آنها  به عنوان الگو دریافت می‌کنید از وابستگی خود نیز رها شوید.

6- الگو‌های مخرب دوران کودکی را پیدا کنید

چون اکثر دلایل ایجاد وابستگی مربوط به دوران کودکی است و ریشه در آن زمان دارد بنابراین برای درمان این اختلال  لازم است که این الگو‌های مخربی را که در دوران بزرگسالی نیز خود را نشان‌ میدهد شناسایی کنید و از این طریق درک کنید که چرا و چگونه دچار وابستگی شده‌اید شاید با شناخت این الگو‌ها نتوانید آنها را جبران کنید اما قطعا می‌توانید از تکرار آنها جلوگیری کنید و برای درمان وابستگی به خودتان کمک کنید.

7- به خودتان محبت بورزید

درمان وابستگی

اکثر افراد وابسته این ویژگی را دارند که درباره خود احساس خوبی ندارند و به خودشان توجهی نمی‌کنند و در یک جمله افراد وابسته خوشان را دوست ندارند و بیشتر دیگران را مستحق دوست داشتن می‌دانند و فرصتی برای خلوت کردن با خود و فکردن به نیاز‌ها و خواسته‌های خودشان ندارند پس با این وجود وابستگی در این افراد امری عادی است اگر شما نیز این گونه هستید برای درمان وابستگی خود باید  در درجه اول خود و افکار و احساساتتان را قبول داشته باشید و در گام‌های بعدی باید سعی کنید همانگونه که هستید خودتان را موجودی فوق العاده فرض کنید و به خود انرژی بدهید و مدام این گفته را زمزمه کنید که شما نیز با رفتار و ویژگی‌های خاص خود دوست داشتنی هستید و بدون تکیه کردن به شخصی دیگر نیز می‌توانید زندگیتان را پیش ببرید.

8- انتظارات معقول و منطقی داشته باشید

یک فرد وابسته به احتمال زیاد انتظارات بیشتری از اطرافیان خود دارد که گاها این انتظارات به هیچ وجه منطقی نیستند و حتی اگر برآورده نشوند باعث سرخوردگی و ناراحتی در فرد وابسته می‌شوند.

 بنابراین اگرچه وابسته هستید اما سعی کنید با خودتان بنشینید و انتظارات خود را از اطرافیانتان به طور موشکافانه بررسی کنید و از خود بپرسید که آیا خواسته‌های شما منطقی هستند؟ و آیا غیر واقعی نیستند؟ اگر در جواب به این سوالها با منطق برخورد کنید هم دیگران را از خود دور نمی‌کنید و هم اینکه گامی دیگر رابرای درمان وابستگی خود برداشته‌اید.

9- قدرت نه گفتن را داشته باشید

درمان وابستگی

افرادی که دچار وابستگی هستند معمولا نمی‌توانند به سادگی و به وضوح خواسته‌های خود را بیان کنند و برای اینکه در معرض دید قرار بگیرند همیشه سعی می‌کنند با نادیده گرفتن خواسته‌های خود به دیگران کمک کنند و عشق و توجه آنها را دریافت کنند باید گفت اگر شما نیز به عنوان فردی وابسته این عادات را دارید و به درمان وابستگی خود فکر می‌کنید؛ بهتر است هر چه سریع‌تر به فکر ترک کردن آن باشید برای مثال اگر از کاری خوشتان نمی‌آید و یا امری را نمی‌پسندید و درخواستی را دوست ندارید پس با اراده مصمم به دیگران ” نه ” بگویید و جوری فکر نکنید که وظیفه دارید همه را برای همیشه از خود راضی نگه دارید.

10- حوزه‌های وابستگی خود را مشخص کنید

اگر شما نیز فردی وابسته هستید باید در مراحل اولیه سعی کنید حوزه‌هایی که باعث می‌شود شما کاملا به دیگران تکیه کنید را مشخص کنید برای مثال اگر شما در خرید کردن به شخصی دیگر وابسته هستید باید برای درمان وابستگیتان تکالیف را برعهده خود بگذارید.

 البته در راستای بر عهده گرفتن تکالیف نباید خیلی به خودتان فشار بیاورید چون ممکن است تجربه کافی را نداشته باشید بالاخره باید قبول کنید که شما قبلا وابسته بودید و به یک باره از پس یک کار بزرگ برنمی‌آیید بنابرای می‌توانید با یک خرید کوچک شروع کنید و به مرور پیشرفت کنید و این مثال را برای سایر موارد نیز می‌توانید به کار بگیرید.

 این کار یعنی اجرا کردن وظایفی که باعث وابستگیتان شده است توسط خودتان می‌تواند اعتماد به نفس شما را بالا ببرد و در نهایت وابستگی شما را به طرف مقابلتان کمتر کند.

مقالات مرتبط
نظــرات