مـــرکــز دانلــــــــود

وابستگی در رابطه‌ها به چه معناست؟ راه‌های مقابله با آن چیست؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : دوشنبه 21 خرداد 97 0 نظر
نظرات کاربران :

همه ما انسان‌ ها موجوداتی اجتماعی هستیم و این یک موضوع غیر قابل انکار است. اما سوالی که در اینجا پیش ‌می‌ آید این است که ما چقدر به دیگران احتیاج داریم؟ خط قرمز بین رابطه سالم و وابستگی عاطفی چیست؟ ارتباط با دیگران برای پیشرفت زندگی ما یک امر ضروری است. همه ما وقتی […]

همه ما انسان‌ ها موجوداتی اجتماعی هستیم و این یک موضوع غیر قابل انکار است. اما سوالی که در اینجا پیش ‌می‌ آید این است که ما چقدر به دیگران احتیاج داریم؟ خط قرمز بین رابطه سالم و وابستگی عاطفی چیست؟

ارتباط با دیگران برای پیشرفت زندگی ما یک امر ضروری است. همه ما وقتی که رشد می‌ کنیم، برای اینکه یک زندگی کامل داشته باشیم، دایره‌ ای از روابط اجتماعی را با اطرافیان خود داریم. اما در بعضی از موارد هنگام ارتباط با دیگران، بخصوص در روابط دختر و پسر با همدیگر، وابستگی ایجاد می شود که منجر به یک نوع اعتیاد می‌ گردد. این وابستگی خطری برای پیشرفت و حتی سلامت روان دو طرف است.

وابستگی ، احساسی بسیار عمیق است که دو شخص را از نظر قلبی به هم وصل می‌کند. اگر شما از رابطه خود راضی نیستید، به احتمال فراوان به وابستگی دچار شده‌ اید. هنگامی که شخصی به وابستگی دچار می‌ شود نشانه‌ های خاصی دارد که در اینجا به چند مورد از آن‌ ها اشاره می‌کنیم:

 

نشانه های وابستگی چیست؟

نشانه های وابستگی چیست؟

  • اگر حضور در رابطه شما را اذیت می‌ کند، برای شما ناراحتی و اضطراب به دنبال دارد و از طرفی شما نمی‌ توانید آن را تغییر دهید و یا آن را ترک کنید، در این حالت شما دچار وابستگی شده اید. هر چند به طور کلی رابطه تا حدودی پیچیده باشد اما با کمی تلاش از این وابستگی رهایی می‌ یابید.
  • یکی دیگر از نشانه‌ های وابستگی این است که شما در خارج از محدوده رابطه خود هیچ کار دیگری انجام نمی‌ دهید، یعنی اینکه این رابطه برای شما صرفا سرگرمی، مطالعه، کار و … است. اگر رابطه شما این‌ گونه باشد شما به وابستگی دچار شده‌اید.
  • از دیگر نشانه‌ های وابستگی عاطفی، عدم توانایی شما در تنها بودن است. چون شما همه چیز را با هم به اشتراک می‌ گذارید، وقتی که شریک شما در کنارتان نیست نگران هستید و در عمل توانایی هیچ کاری را ندارید.
  • زمانی که شما تصور می‌ کنید یا اطرافیان به شما می‌ گویند بدون وجود طرف مقابلتان زندگی شما بی معنی بوده و یا او تمام دنیای شما شده است، این نشان دهنده وابستگی شما به طرف مقابل است.
  • حسادت نیز یکی دیگر از شاخصه‌های وابستگی عاطفی است. در واقع اگر شخصی از جنس مخالف با طرف مقابل شما ارتباط معمولی برقرار کند و شما از کوره در بروید نشان از حسادت و وابستگی شما دارد.

مقاله مرتبط: دلبستگی به چه معناست؟ تفاوت آن با عشق در چیست؟


دلایل دیگر وابستگی

وابستگی می‌ تواند دلایل دیگری هم داشته باشد. در برخی از موارد شاید وابستگی به دلیل این واقعیت است که ما از رنج و عذاب پایان رابطه نگران هستیم و یا اینکه از تغییر و تنهایی بعد از آن می‌ ترسیم و نمی توانیم رابطه خود را قطع کنیم. در بعضی از موارد وابستگی‌ های شدید تری رخ می‌ دهد، ممکن است با طرف مقابل حتی بد رفتاری هم شود، اما ترس از تنهایی مانع از ترک رابطه می‌ گردد.

پس وابستگی به هر دلیلی که باشد باعث عذاب، رنج و ناراحتی خواهد شد. هر کس باید سعی کند روابط سالمی را داشته باشد و از روابط ناسالم پرهیز کند.

چگونه می توان بر وابستگی غلبه کرد و راه های پیشگیری از آن چیست؟

1- با خودتان صادق باشید و تلاش کنید دلیل اصلی این وابستگی را پیدا کنید

شاید بارزترین دلیل وابستگی شما این است که از تنهایی می‌ترسید؛ زیرا هیچ ‌وقت تنها نبودید و یا شاید اعتماد به نفس شما به نوعی در گرو ستایش طرف مقابل شما است.سعی کنید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید این راهکار  می‌ تواند راهکاری اساسی برای حل وابستگی شما پیدا کند.

2- در تنهایی با خودتان صحبت کنید

کارهایی را انجام دهید که از آن لذت می‌ برید، شما می‌ توانید ورزش یوگا انجام دهید، ساعاتی از روز را به خودتان اختصاص دهید و به پیاده‌روی بروید، به کلاس عکاسی بروید و … . قطعاً کاری وجود دارد که شما از آن لذت ببرید.

مهم‌ترین چیزی که وجود دارد این است که به این واقعیت برسید که به هیچ کس وابسته نیستید.

3- از افکار منفی به ویژه حسادت، ترس و … دوری کنید

تلاش کنید در مقابل افکار  منفی، حسادت های بی مورد و ترس قوی باشید. زمانی که تشخیص دادید افکار منفی به سراغ شما آمده است، به بیرون رفته و قدم بزنید و یا با  کسی در مورد آن تلفنی حرف بزنید. کارهای زیادی وجود دارد که شما را از این حس بد رهایی دهد.

4- با طرف مقابلتان صحبت کنید

ارتباطات یک رکن اساسی در روابط است. اگر شما خواسته‌های خود را برای طرف مقابل بیان کنید و همچنین انتظارات و آرزو‌های خود را از رابطه با او در میان بگذارید، احتمالا به شما کمک خواهد که از خودتان حمایت کرده و خودتان را بهتر درک کنید.

5- با افراد متخصص مشورت کنید

و البته اگر شما هنوز قادر نیستید در خودتان تغییر ایجاد کنید به دنبال راهکارهای تخصصی باشید و به متخصصان مراجعه کنید. شاید ایجاد تغییر در خودتان بسیار سخت به نظر برسد و پس از مدتی متوجه شوید که اینکار غیر ممکن است.


مقاله مرتبط: چگونه با دوست پسر خود ازدواج کنیم؟ 9 نکته کلیدی برای ازدواج با دوست پسر


در این موارد صحبت کردن و کمک گرفتن از افراد متخصص این حوزه بسیار منطقی و کارساز خواهد بود.

6- هویت خود را تقویت کنید

در مورد کسی که واقعاً هستید فکر کنید. ارزش‌ های اصلی خود را بشناسید، چیز هایی که می‌ خواهید به دست بیاورید و خصوصیات خود را شناسایی کنید. از خود شخصیتی بسازید که به هیچ کس وابسته نیست و کاملاً مستقل است.

7- بر روی اهداف خود تمرکز کنید

اگر احساس کردید بیش از حد بر روی دیگران تمرکز کرده‌اید به عقب برگردید و مدتی به اهداف خود اهمیت دهید. این کارها ممکن است با تکمیل کار های ساده خانه مانند نقاشی اتاق خود و یا حتی کارهای مهم‌ تر انجام پذیرد.

8- دایره روابط اجتماعی خود را گسترش دهید

اگر با تعدادی زیادی از افراد در ارتباط باشید از وابستگی بیش از حد شما جلوگیری می‌ کند. همیشه با خانواده خود در ارتباط باشید، دوستان خود را به طور مرتب ببینید. اگر دایره دوستان اجتماعی شما کوچک است می‌توانید از طریق کار، کلاس‌‎ها و باشگاه افراد جدید را پیدا کنید.

9- اعتماد به نفس خود را بالا ببرید

هنگامی که شما در مورد خودتان احساس خوبی دارید، کمتر به تصدیق یا توجه دیگران نیاز دارید. ویژگی‌ های بارز خود را به یاد بیاورید. با انجام کارهای جدید مانند کمک کردن به دیگران اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

زندگی یک مسیر برای یادگیری و تجربه است، زمانی که ما اجازه دهیم در زندگی ترس، اضطراب، حسادت وارد شود، پس همان‌گونه نیز می‌ توانیم از زندگی و روابط خود لذت ببریم.

مقالات مرتبط
نظــرات