مـــرکــز دانلــــــــود

بعد از دعوا با عشقتان این کارها را نکنید!

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : جمعه 5 اردیبهشت 99 0 نظر
نظرات کاربران :

در هر رابطه‌ای چه در زندگی مشترک بین زن و مرد و چه در رابطه‌های خانوادگی، دوستانه، کاری و غیره احتمال وجود اختلاف و بحث وجود دارد و این مسئله از نظر روانشناسان هم کاملا طبیعی است و آنها معتقدند دعوا با همسر یا بین و زن و شوهر بیشتر به دلیل اختلاف نظر‌هایی است […]

در هر رابطه‌ای چه در زندگی مشترک بین زن و مرد و چه در رابطه‌های خانوادگی، دوستانه، کاری و غیره احتمال وجود اختلاف و بحث وجود دارد و این مسئله از نظر روانشناسان هم کاملا طبیعی است و آنها معتقدند دعوا با همسر یا بین و زن و شوهر بیشتر به دلیل اختلاف نظر‌هایی است که بر سر مسائل مختلف دارند  و بعضی اوقات همین دعوا‌ها باعث می‌شود که روزنه‌ای جدید به روی دو نفر باز شود و این دعوا برای آنان تجربه‌ای باشد که مدت‌ها بعد از دعوا باعث بهتر شدن زندگی آنان شود.

البته اینکه شاید دعوا فرصت و تجربه‌ی خوبی برای بازسازی بعضی از مسائل در زندگی است به این معنا نیست که هر امری باید با دعوا و بحث حل شود اما خواسته یا ناخواسته بسیاری از زوجین این تجربه را در طول زندگی خود داشته‌اند و شاید برای برخی هم خیلی گران تمام شده باشد و گاها بر اثر نا‌آگاهی یا بی‌تجربگی زندگی آنها را به سمت جدایی پیش برده است.

در هر صورت طبق گفته‌های بالا در زندگی مشترک احتمال بحث و دعوا وجود دارد اما مسئله‌ای که اهمیت دارد این است که بتوانید بعد از دعوا را مدیریت کنید یعنی اینکه با اشتباه یا خطا‌های ناخواسته زندگیتان را به مرز‌های باریک نکشانید و با تدبیر و خودآگاهی اشتباهاتی را که باعث بروز این دعوا شده اند را حل کنید یا آن مسئله را به سرانجام برسانید.

در این مقاله ما به شما کمک می‌کنیم که در این مواقع با شناخت بیشتری با این مسئله برخورد کنید و رابطه خود را در زندگی مشترک و بعد از دعوا با همسرتان به شکل مناسبی حفظ کنید.

1- برای صحبت کردن فرصت ایجاد کنید

یکی از راه‌های برقراری ارتباط دوباره بعد از دعوا، بحث و تعاملات سازنده است که در آشتی و آرامش نقش حیاتی دارد پس این فرصت را ایجاد کنید و به همسرتان بگویید که حاضرید به سوالات و درددل‌هایی که باعث ناراحتی او شده است گوش دهید و اگر حتی بعد از چند روز هم همسرتان تمایل داشت بحثی را مطرح کند مانع او نشوید.

البته باید زمانی که او صحبت می‌کند با دقت کامل به حرف‌هایش گوش دهید و خودتان نیز به طور واضح و با آرامش صحبت کنید و زمانی که اوحرف میزند صحبت‌هایش را قطع نکنید تا بتوانید مسئله را حل کنید و بهترین راهکار را برای مشکل خود انتخاب کنید.

2- ساده و مؤثر عذرخواهی کنید

اگر می‌بینید در جریان دعوا اشتباه از طرف شما بوده است یا تا حد زیادی شما مقصر بوده‌اید باید سعی کنید مسئولیت کارتان را به طور کامل برعهده بگیرید و بعد از دعوا از همسرتان عذرخواهید کنید البته شما باید این کار را از صمیم قلب انجام دهید نه اینکه در حین معذرت‌خواهی هم انگشت اتهام را به سوی او ببرید برای مثال نباید بگویید متاسفم که ناراحتت کردم اما دلیلش فلان رفتار شما بود. درکل باید بدون بهانه از او عذر بخواهید و با او صادق باشید چون مقصر کردن او نه کمکی به شما می‌کند و نه به نفع همسرتان است.


مقاله مرتبط: چگونه مسائل را به جای دعوا با همسر با بحث و مکالمه حل کنیم؟


3- در مورد دعوایتان به کسی نگویید

جریان دعوا و بحث کردن شما فقط به چارچوب خانه‌یتان مربوط است و باز هم تاکید می‌کنیم این مسائل خصوصی فقط به چارچوب خانه و شما و همسرتان مربوط است و افشا کردن آن کمکی به شما نمی‌کند اگرچه طبیعی است شما دوست دارید بعد از دعوا یک نفر به صحبت‌ها و درددل‌هایتان گوش دهد و احساساتتان را تایید کند اما فراموش نکنید با این کار اولا به اعتماد همسرتان ضربه می‌زنید  هر دو به خاطر این کار آسیب‌ می‌بینید و در ثانی دیگران بیشتر مواقع نه تنها کمکی به شما نمی‌کنند بلکه از دیدگاه خود نیز شما را قضاوت می‌کنند و حتی بعد از مدت‌ها که شما جریان  دعوا را فراموش می‌کنید بازهم در ذهن آنها می‌ماند.

بنابراین توصیه می‌شود در مورد دعوای خود حتی با افراد خانواده خود مانند پدر و مادر نیز صحبت نکنید تا زمانی که مطمئن می‌شوید که دیگر کاری از دست هر دو شما ساخته نیست و مجبورید کسی را مطلع کنید. در آن صورت مسئله با نزدیک‌ترین و قابل اعتماد‌ترین شخص در میان بگذارید یا از مشاوره کمک بگیرید.

4- از لحاظ روحی برای آشتی آماده شوید

بعد از دعوا معمولا هر کدام از طرفین به خاطر هیجانات منفی که دارند حاضر به پیش‌روی برای آشتی کردن نیستند اما لازم است که از لحاظ روحی و روانی برای این کار آماده باشید و اگر فکر می‌کنید به هیچ وجه آمادگی این کاررا ندارید پس با همسرتان وارد بحث نشوید چون ممکن است کنترل خود را از دست بدهید و اوضاع را بد‌تر کنید. اما اگر آمادگی داشتید اقدام کنید و مطمئن باشید طرف مقابل نیز برای کارتان ارزش قائل است و از رفتار خود پشیمان می‌شود.

5- به همدیگر زمان بدهید

سعی کنید بعد از دعوا به هم‌دیگر فرصتی بدهید تا هر دو شما خونسرد و آرام شوید و مسائل را با نگاهی منطقی دنبال کنید. البته این فرصت برای مردان خیلی لازم است چون آنها وقتی در حال استراحت یا وقفه بعد از دعوا هستند ذهنشان از آن موقعیت رها می‌شود و بعد از آن در فرصتی دیگر می‌توانند با انرژی بیشتر و بهتری به موضوع نگاه کنند و به صورت منطقی آن را با همسر خود حل و فصل کنند.

6- طوری برخورد نکنید که گویی اتفاقی نیفتاده است

بعضی از افراد بعد از دعوا رفتار‌هایی را از خود نشان می‌دهند که انگار دعوا کردن هیچ آسیبی به آنها نزده است و دچار آزار نشده‌اند و به هر دلیلی می‌خواهند این مسئله را از همسرشان مخفی کنند اما خشمی که در وجود آنها مخفی شده در آینده چندین برابر خواهد شد و بابت آن آزار بیشتری می‌کشند.

بنابراین به جای اینکه طوری رفتار کنید که انگار اتفاقی نیفتاده برعکس باید بستری را فراهم کنید تا با همسرتان ارتباط برقرار کنید و در فرصتی مناسب در مورد آسیب‌هایی که به شما وارد شده است صحبت کنید و درباره مواردی که از دعوایتان نیز یاد گرفته‌اید بحث کنید.

7- خود را سرزنش نکنید

شاید برای بسیاری از شما هم این اتفاق افتاده است که بعد از دعوا خودتان را به خاطر اشتباهات و رفتار‌هایتان سرزنش می‌کنید اگرچه لازم است از اشتباهاتتان درس بگیرید اما سرزنش کردن فایده‌ای برایتان ندارد فقط باعث هدر رفتن وقت، اعتماد به نفس و احترامی می‌شود که برای خود می‌گذاشتید.

 بنابراین به جای سرزنش کردن خود از دید منطقی نگاه کنید و با خوش‌بینی به این فکر کنید که دعوا کردن همیشه هم بد نیست و از اینکه زندگیتان هنوز برای دو طرف اهمیت دارد و به خاطر آن دچار بحث می‌شوید خوشحال باشید و در نهایت راه‌هایی برای نزدیک شدن دوباره به همسرتان را پیدا کنید.

8- پذیرای عذرخواهی باشید

بعد از دعوا

اگر می‌خواهید احساسات منفی و هیجاناتی که بعد از دعوا به آن دچار می‌شوید را اندگی فراموش کنید باید وقتی همسرتان به طور صادقانه و صمیمی از شما عذرخواهی می‌کند؛ عذر او را بپذیرید چون لجبازی کردن و نپذیرفتن عذر طرف مقابل علاوه بر اینکه کمکی به ترمیم رابطه نمی‌کند، شرایط شما را نیز بدتر می‌کند و مشکلات بعدی با خود به همراه می‌آورد. پس به بخشش همسرتان فکر کنید و بر احساسات منفی خود پیروز شوید.

9- برای حفظ آرامش تلاش کنید

اگر بعد از دعوا و جر و بحث احساس می‌کنید که نمی‌توانید خودتان را کنترل کنید و همچنین همسرتان نیز مانند شما کنترل اعصاب خود را از دست داده است و دچار پرخاشگری شده است باید به دنبال راهی برای آرام کردن خودتان باشید اولا باید تلاش کنید این عصبانیت‌ها را بپذیرید و همسرتان را آرام کنید و بعد از آن سعی کنید برای آرامش و در دست گرفتن کنترل رفتار خود نفس‌های عمیق بکشید، آب بنوشید یا با حرفهای آرام‌بخش به خود کمک کنید و در کل اگرچه موقعیت سختی است اما باید خودتان برای بهبود آن تلاش کنید.

10- از مشاوره و روانشناس کمک بگیرید

بعد از دعوا

اگر می‌بینید در زندگی شما به طور مکرر بحث و نزاع پیش می‌آید و یا براثر مسائل تکراری چندین بار بین شما و همسرتان مشکل و دعوا پیش اتفاق می‌افتد یعنی اینکه گره مشکلی که هر بار باعث دعوای شما می‌شود به دست خودتان باز نمی‌شود. در این مواقع خیلی از افراد از والدین خود کمک می‌گیرند که گاها ممکن است کمک کننده باشد و گاهی هم اوضاع را بدتر می‌کند.

 بنابراین پیشنهاد می‌شود در این حالت‌ها با یک روانشناس یا متخصص کمک بگیرید و برای رفع مشکل و پیشگیری از مشکلات در آینده از او یاری بجویید البته در این مواقع سعی کنید خانه خود را برای به دست آوردن حال بهتر ترک نکنید.

11- برای او نامه بنویسید

شاید برای خیلی از افراد سخت باشد که به طور مستقیم بعد از دعوا با همسرشان صحبت کنند. در این مواقع پیشنهاد می‌شود که برای او نامه بنویسید و نگرانی‌ها و مشکلات خود را در آن بیان کنید. البته این روش به این دلیل پیشنهاد می‌شود چون فردی که می‌نویسد شاید بارها نوشته خود را ویرایش می‌کند اما برای کسی که صحبت می‌کند فرصت پس گرفتن صحبت‌ها وجود ندارد برای همین این روش نیز می‌تواند تاثیر زیادی بر روی همسرتان  داشته باشد و همچنین به تنظیم هیجانات خودتان نیز کمک کند.

مقالات مرتبط
نظــرات