مـــرکــز دانلــــــــود

۷ روش کاملا علمی برای پایان دادن به افکار منفی مزاحم

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 1 بهمن 96 0 نظر
نظرات کاربران :

زندگی پر تنش امروز پر از دغدغه های کوچک و بزرگی است که افکار منفی مزاحم را برای ما ایجاد می‌کنند. برای مقابله با این افکار باید مهارت آن را بدست آورید. بعد از مطالعه این مطلب شما می‌توانید افکار خود را در حالت‌های مختلف کنترل و مدیریت کنید و از افکار منفی سریعا دور شوید و زندگی با نشاطی را برای همیشه تجربه کنید. حتما این مطلب را بخوانید.

گاهی اوقات ما دچار افکار منفی مزاحم می‌شویم و شروع به انتقاد درونی از خودمان می‌کنیم و واقعیت را آنطوری که باید درک نمی کنیم. این جنبه از انسان کمی سردرگم کننده خواهد بود و اگر بدرستی آن را مدیریت نکنید شما را به ورطه شکست می‌کشد.

حتی اگر فکر می‌کنید که چنین افکار منفی مزاحم به سراغ شما نمی آید و کمتر دچار آن می‌شوید ولی باید عرض کنیم که شما هم صدای درونی خودتان را دارید که با خودتان هر روز صحبت می‌کنید. ذهن شما عواقب کارهای مختلف را می‌سنجد و اتفاقات روزانه را مرور می‌کنید که دائما شما را به استرس و حتی افسردگی نزدیک می‌کند.

خبر خوشحال کننده اینکه در این نوشته شما با ۷ روش برای مقابله و شکست دادن افکار منفی مزاحم آشنا خواهید شد.

۱. صحبت با یک دوست صمیمی را تصور کنید

صحبت با دوست

یکی از بهترین راه ها برای رهایی از افکار مزاحم، فکر کردن به یک دوست هست، دوستی که فورا شما را شاد می‌کند و اگر به او فکر کنید خوشحال خواهید شد.


مقاله مرتبط: 10 روش عملی برای غلبه بر خستگی روحی در کوتاه ترین زمان


وقتی که این افکار به سراغ شما می‌آید بهترین دوست خود را در ذهن تصور کنید و ببینید که او به شما چه پیشنهادی داشته اشت و اگر شرایط شما را می‌دانست چه پاسخی به شما می‌داد. بهترین دوستان کسانی هستند که سعی می‌کنند واقع گرا باشند اما وقتی شما را در دردسر می‌بینند سعی می‌کنند نکات خوبی را به شما یادآوری کنند.

۲. با دیگران صحبت کنید

صجبت با دوستان

بسیاری از افکار ما برای تنهایی خودمان هست و نه برای به اشتراک گذاشتن با دیگران، اما وقتی می‌توانید صحبت با دوستتان را تصور کنید پس در واقعیت نیز می‌توانید چنین کاری را انجام دهید.

صحبت کردن با دوستان درباره افکار منفی مزاحم که در ذهن خود دارید یکی از راه های مناسب برای مقابله با آن هست. پس سعی کنید صحبت درونی خود را با دوستی در میان بگذارید و صحبت واقعی داشته باشید و خواهید دید که چگونه به صحبتی مثبت ختم خواهد شد.

۳. استانداردهای خود را پایین بیاورید

پیاده روی

هیچ کسی عالی نیست و اگر بخواهید دائما خودتان را به سطح استانداردهای عالی و دست نیافتنی نزدیک کنید تعجبی ندارد که همیشه افکار منفی مزاحم و صحبت های درونی ناخوشایندی با خود داشته باشید.

هرچند کمال گرایی برای انگیزه داده بسیار عالی است اما به همان اندازه می‌تواند مخرب باشد. بسیاری از افراد را می‌بینیم که می‌گویند کمال گرا هستند اما تابحال این ویژگی یکبار هم به موفقیت آنها منجر نشده است.

مقالات مرتبط:  اگر این 9 علائم را دارید متاسفانه شما افسرده هستید

خب پس کار درست چیست؟ راه درست آن هست که کمی استانداردهای خود را پایین بیاورید و واقع گرا باشید. هدف خود را پیدا کنید و توانایی های خود را مجددا ارزیابی کنید. فقط در این صورت احساس رضایت خواهید داشت.

۴. به افکار منفی مزاحم خود توجه کنید

توجه به افکار منفی مزاحم

هیچ کسی نمی تواند چیزی را بهبود ببخشد اگر شناخت درستی از آن نداشته باشند. اگر قصد حذف افکار منفی مزاحم از ذهن خود را دارید ابتدا آنها را کامل بشناسید.

چرا شما افکار منفی مزاحم دارید؟ آنها به شما چه چیزی می‌گویند؟ آیا باید بپذیرید یا رد کنید؟

۵. افکار آزار دهنده را ریشه یابی کنید

ریشه یابی افکار منفی

افکار منفی شما از کجا نشات گرفته اند؟ چگونه شکل گرفته اند؟ شاید کمی عجیب به نظر بیاید اگر بخواهید افکار منفی مزاحم خود را ریشه یابی کنید اما پیدا کردن منبع شک های درونی راه حل فراموش کردن آنها خواهد بود.


مقاله مرتبط: 7 راهکار عملی برای داشتن ذهن مثبت


بعضی وقت ها منبع این افکار منفی مزاحم پدر و مادر و یا معلم دبیرستان شما در گذشته و یا جملات منفی و تاثیر گذار شخصی در زندگی شما بوده است.  ما منبع افکار درونی خود را براساس اینکه چه کسی افکار منفی مزاحم را برای ما ایجاد کرده اند قرار می‌دهیم و به آن حرف ها اعتقاد پیدا می‌کنیم.

۶. افکار غلط و اشتباه را در ذهن خود راه ندهید

تصور کنید که با خودتان روبرو شده اید. چه صحبت هایی با او خواهید داشت؟ اگر افکار منفی مزاحم خود را بشنوید آیا آنها را مناسب می‌دانید؟ آیا ایده ها و تصمیمات خودتان را خوب و پذیرفتنی ارزیابی می‌کنید؟

به نظر ما وقت آن فرا رسیده که پذیرفتن افکار منفی مزاحم را رها کنید. هر روز ما دائما افکار منفی مزاحم را در ذهن خود می‌پرورانیم و این کاملا اشتباه است.

اگر می‌خواهید که با افکار منفی مزاحم خود مبارزه کنید بهتر است ابتدا آنها را پذیرفته ندانید و با خود بگویید که آنها نادرست هستند. اگر افکار منفی مزاحم شما تکرارپذیر هستند سعی کنید آنها را به کلی فراموش کنید.

۷. مقاومت کردن دربرابر افکار منفی

آخرین روش ما برای مقابله با افکار منفی مزاحم مقاومت کردن دربرابر آن است. اگر نه گفتن را آموخته باشید می‌توانید به هرچیزی نه بگویید حتی به خودتان. اگر صحبت های درونی منفی دارید می‌توانید به آنها نه بگویید و منفیات را از ذهن خود دور کنید.

مقاومت کردن دربرابر این افکار با ایجاد افکار مثبت شدنی خواهد بود . برای مثال وقتی برای مدت طولانی به مشکلی برخورده اید و یا دچار ضربه روحی شده اید بهتر است چیزهای مثبتی پیدا کنید. سپس با الگوی مثبتی آن را جایگزین کنید.

مقالات مرتبط:  چگونه با افکار منفی مبارزه کنیم؟

اگر روش هایی که در بالا به آنها اشاره شد را مدنظر قرار دهید به زودی می‌توانید برای همیشه از شر افکار منفی مزاحم خلاص شوید و استرس درونی خود را از بین ببرید. افکار منفی مزاحم باید از ذهن شما دور شوند و به ذهن خود سازماندهی ببخشید تا افکار شما در جهت بالابردن رفاه زندگی و سلامتی شما قرار بگیرند.

مقالات مرتبط
نظــرات