مـــرکــز دانلــــــــود

هنر فراموش کردن گذشته و واکنش مناسب به مشکلات زندگی را بیاموزید

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : چهارشنبه 13 دی 96 0 نظر
نظرات کاربران :

زندگی ما انسان‌ها پر از شکست و موفقیت‌ها است. گاهی بخت و اقبال به ما روی می‌آورد و گاهی اوقات دچار اشتباه و شکست می‌شویم. اگر آمادگی لازم برای مواجهه با شکست‌ها را نداشته باشید آنها می‌توانند لطمات روحی جدی به ما وارد کنند. شما باید هنر فراموش کردن گذاشته و عبور از آنها را بیاموزید. این نوشته به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

شاید گاهی اوقات مسائلی در زندگی بوجود آید که نیاز به گذشت و فراموش کردن آن باشد. اینکه شما چگونه با اتفاقات روبرو می‌شوید اهمیت بالایی دارد. هنر فراموش کردن گذشته و ادامه بهتر برای زندگی یکی از مهارت هایی است که در زندگی زناشویی به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

فرقی نمی‌کند که بیماری باشد، اخراج از کار، مشکلات درون خانه، مسائل کاری و یا مشکلات زناشویی، هرکدام از این موارد آسیب‌های روحی فراوانی به ما خواهند زد که کنار آمدن و فراموش کردن گذشته را می‌طلبند.

مقالات مرتبط:  روش های شاد بودن در شرایط دشوار زندگی

ما با این طرز فکر رشد می‌کنیم که زندگی هیچوقت بهتر از گذشته نخواهد بود و مشکلات افزوده خواهد شد. آیا درست است که این چنین بیندیشیم؟ البته وجود مشکلات را هیچ‌گاه نمی‌توان انکار کرد.

۴ مرحله هنر فراموش کردن گذشته را بیاموزید

شاید حتی تصور اینکه جنگ، نابرابری و کشمکش‌های فراوانی که در زندگی داریم اگر هیچکدام وجود نداشتند زندگی چقدر عالی می‌شد. اما در واقعیت چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

اگر از دید روانشناسی به مشکلاتی که در زندگی برمی خوریم نگاه کنیم، مشکلات را خود ایجاد می‌کنیم و برای رشد شخصیت و ذهن و احساسات به آنها نیاز پیدا می‌کنیم. شاید همین مشکلات هستند که افراد را رشد می‌دهند. مانند ماهیچه ای که اگر بکار گرفته نشود، رشد نخواهد کرد.

مشکلات همانطور که بیان شد تمرینی برای ذهن و روح هستند و زندگی سراسر ماجراجویی خواهد بود. پس هدف ما در زندگی باید مواجهه با مشکلات و عبور از آنها باشد.

خب اگر شما در مشکلات غرق شده اید چه کاری را انجام خواهید داد، در واقع واکنش ما به مشکلات همه چیز را مشخص خواهد کرد.

در اغلب اوقات وقتی با اخبار ناراحت کننده مواجه می‌شویم و یا با چالشی سخت روبرو می‌شویم افکار منفی زیادی به سراغ ما می‌آیند. فاصله ای بین ما و مشکلات می‌افتد و خود را در نقش قربانی خواهیم دید. ما در لاک دفاعی خود فرو می‌رویم و از درون فرو می‌ریزیم.

خب پس برای فراموش کردن گذشته و واکنش مناسب به مشکلات چه کاری باید انجام دهید؟ سه راه پیشنهاد می‌کنیم اما آسان نخواهد بود: دستیابی، ارزیابی و رهایی.

شاید برای شما زمانی طول بکشد تا بتوانید از این مراحل در زمان واکنش به مشکلات استفاده کنید اما هربار که به این سه راه حل فکر کنید کم کم مهارت شما در این زمینه افزایش پیدا خواهد کرد.

با تمرین خواهید مهارت فراموش کردن مشکلات را خواهید آموخت و با کنترل بهتری به مشکلات واکنش نشان خواهید داد.

1. عادات خود را در واکنش‌هایتان را تشخیص دهید

شما باید در اولین مرحله بدانید که در مواجهه با مشکلات مختلف چه نوع احساساتی را از خود بروز خواهید داد. وقتی مشکلی به وجود می‌آید، ما به طور طبیعی از خود واکنش نشان خواهیم داد، اما با افزایش مهارت‌های خود می‌توانیم واکنش‌های مناسب‌تری داشته باشیم.


مقاله مرتبط: 6 راه برای سخت نگرفتن زندگی که باید بیاموزید


احساسات ما به عنوان راهنمای واکنش و شکل دادن بروز رفتارهای ما هستند. به واکنش هایی که در روبرو شدن با شرایط استرس و فشار در گذشته شده اید فکر کنید. آیا می‌توانید رفتارهای خود را تشخیص دهید؟ آیا آنها به صورت عادت به دلیل تکرار بوجود آمده اند؟ آیا در آینده چنین رفتارهایی را تکرار خواهید کرد؟ چه واکنشی مناسب خواهد بود؟

۲. احساسات خود را بررسی کنید

بعد از مرحله قبلی، به طور عمیق تری به احساسات خود نگاهی بیندازید. با خود کمی وقت بگذارید و به این بیندیشید که چه مسائلی برای شما احساس عصبانیت، ترس و درد را ایجاد می‌کنند؟ به هر کدام از این احساسات فکر کنید و ببینید چه زمان هایی آن‌ها را احساس کرده اید؟ چه اتفاقی در گذشته روی داده و شما را به سمت این احساسات کشانده است؟

وقتی که واقعه ای را بیاد بیاورید، احتمالا می‌توانید شرایط مشابه ای را در زندگی بخاطر بیاورید. این احساسات به دفعات مختلف در زندگی شما اتفاق می‌افتند البته تا زمانی که بخواهید به طور کامل به آنها توجه کنید.

در اینجا رشد روحی و شخصیتی شما اتفاق خواهد افتاد وقتی که احساسات جدید شما قابل کنترل و با احساسات غریزی شما می‌تواند آمیخته شوند.

3. احساسات جدیدی را باید از خود بروز دهید

فراموش کردن گذشته

در آخرین مرحله، وقتی که واکنش‌های گذشته خود را فراموش کردید، حالا می‌توانید نحوه واکنش و بروز احساسات خود را دوباره شکل دهید، حالا دیگر کمی بالغ تر شده اید و با دید مهربانانه ای به اطراف می‌نگرید و پاسخی از روی عادت و هیجان نخواهید داشت.

توانایی شکل دهی به رفتارها به شکلی مناسب نیازمند تشخیص درست شرایط و موقعیت‌ها است. شما فرد دیگری شده اید و باید واکنش‌های مناسب دیگری داشته باشید. هرچقدر تجربیات شما در زندگی افزایش می‌یابد، افکار شما نیز به شکل کاملی تغییر می‌یابد. شما دیگر مانند کودکی بدون توانایی تشخیص شرایط نیستید.

مقالات مرتبط:  چگونه با افکار منفی مبارزه کنیم؟

خود را بجای فردی که در گذشته بودید قرار دهید، احساسات و افکار گذشته خود را ارزیابی کنید و آن‌ها را زیر سوال ببرید. شاید در گذشته واکنشی به اقتضای شرایط بوده است اما آیا حالا نیز آن واکنش‌ها مناسب هستند؟

این فرایند بارها در زندگی شما اتفاق خواهد افتاد  و فراموش کردن گذشته برای شما امکان پذیر خواهد شد. زمان همه چیز را تغییر می‌دهد، حتی نگاه شما به زندگی را عوض می‌کند.

۴. یادگیری خود را تکرار کنید

هرچقدر که بروی احساسات مختلف خود کار کنید و می‌توانید سریعتر از گذرزمان به تجربیات خود بیفزایید  و حتی نوشتن احساسات و تجربیات شما می‌تواند به پیشرفت با تجزیه و تحلیل‌های شخصی کمک کند.

تشخیص اینکه در جایی مشکل و نقصی دارید خود نشانی از پیشرفت خواهد بود. خود را ناامید و شکست خورده تصور نکنید، کم کم پیشرفت خواهید کرد و در آینده خود را در موقعیتی بهتر خواهید یافت.

به محض اینکه بتوانید در شرایط فشار و استرس تصمیمی بهتر بگیرید شما سه مرحله برای فراموش کردن گذشته و ادامه بهتر زندگی را آموخته اید.


مقاله مرتبط: ۱۰ مورد از بهترین عادت ها برای کاهش استرس روزانه


دیگر برای شما مهم نخواهد بود که چه اتفاقاتی روی می‌دهد و نحوه واکنش شما به آنها بهتر خواهد شد.

شاید هیچ وقت «یک روز خوب» نیاید اما با تغییر زاویه دید ما و بهبود توانایی هایتان بهتر خواهید توانست که به مشکلات واکنش نشان دهید و به صورت غریزی زندگی بهتری را تجربه کنید.

شما میتوانید از کارشناسان مجموعه تکامل من مشاوره رایگان دریافت کنید. لطفا سوالات و نظرات خود را در زیر همین مقاله ثبت کنید تا پاسخ داده شود.

مقالات مرتبط
نظــرات