مـــرکــز دانلــــــــود

6 ترفند برای اینکه مکالمه جذاب داشته باشید

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : دوشنبه 8 آبان 96 0 نظر
نظرات کاربران :

اینکه بتوانید یک مکالمه جذاب را شروع کنید یا اینکه آن را همچنان ادامه بدهید نیاز به نوعی مهارت دارد. در این مقاله 6 ترفند را معرفی خواهیم کرد که بتوانید به راحتی یک مکالمه جذاب را شروع کنید و ادامه بدهید.

مکالمه جذاب مهارتی است که در تمام جنبه‌های زندگی مورد نیاز است. مکالمه، شما را به دیگران معرفی می‌کند.به افراد مهمی که می‌توانند مربی، کارمند، کارفرما، شریک زندگی یا دوست شما باشند.

مکالمه باعث افزایش جذابیت شما و پایه روابط است و بدون آن شما نمی‌توانید گروه‌های اجتماعی ایجاد کنید. این موضوع روی کسب و کار و حرفه‌ی کاری شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

مهارت مکالمه موثر

وقتی با فردی وارد مکالمه می‌شوید ممکن است برای ادامه دادن آن به مشکل برخورد کنید. اما برای اغلب افراد شروع مکالمه جذاب بسیار مشکل‌تر است. از این ترفندها استفاده کنید تا شروع فوق العاده داشته باشید و پیش ببرید.

۱. از او تعریف کنید

تعریف کردن
تعریف و تمجید کردن بهترین راه برای شروع مکالمه جذاب است. نه تنها راه خوبی برای آغاز است بلکه باعث می‌شود طرف مقابل نسب به خودش احساس بهتری داشته باشد. شروع مثبت مکالمه برای ادامه دادن آن حیاتی است.

البته به یاد داشته باشید هر چقدر تمجید شما، دارای جزئیات بیشتری باشد، بهتر است. به عنوان مثال: اینکه بگویید چقدر شما خوش لباس هستید به اندازه اینکه بگویید چه کفش زیبایی دارید، موثر نیست. تمجید باید مشخص، مختصر و آگاهانه باشد. حالا شما درهای مکالمه را باز کرده‌اید چرا که طرف مقابل حرفی برای گفتن دارد.

میخواهم تکنیک های مخ زدن و عاشق کردن زنان را یاد بگیرم

۲. از گفتگوهای روزمره استفاده کنید

گفتگوهای روزمره
استفاده کردن از گفتگوهای روزمره برای بعضی افراد یک تابو است. شاید بهترین نوع مکالمه نباشد اما کاربردی و ضروری هستند. گفتگوهای روزمره سبب ورود به مکامله‌های عمیق‌تر می‌شوند. درست مثل حرکت یک ماشین می‌ماند که تدریجاً سرعت خود را افزایش می‌دهد نه اینکه در تمام مدت با یک سرعت ثابت حرکت کند.


مقاله مرتبط: ۱۷ نکته برای اینکه چطور دوست داشتنی باشیم ؟


شروع گفتگوهای روزمره بسیار آسان است. می‌تواند در مورد رویدادی که در آن شرکت‌ کرده‌اید، صحبت کنید. در مورد یک غذا یا نوشیدنی نظر بدهید یا در مورد محلی که در آن قرار دارید، صحبت کنید. در بدترین حالت هم می‌توان در مورد آب و هوا صحبت کرد. این موضوعات جز تجربیات مشترک همه انسان‌ها است بنابراین به کار شما خواهند آمد.

۳. سوالات زیادی بپرسید

سوالات
اگر می‌خواهید از گفتگوهای روزمره به سمت مکالمات جدی‌تر بروید باید به دنبال هر موقعیتی باشید تا موضوع را عوض کنید. ناگهان مکالمه را به سمت یک موضوع مهم و جدی هدایت نکنید بلکه صبر کنید تا موقعیت مورد نظر خود را نشان بدهد.

سوالات نقش روغن را در مذاکره بازی می‌کنند. تا جایی که می‌توانید به مکالمه جذاب توجه کنید و از آنها برای پیشبرد آن بهره ببرید. در تمام طول مکالمه باید به دنبال موقعیتی باشید تا از او بخواهید بیشتر بگوید. سوالات را در ذهن خود آماده نگه دارید. تا می‌توانید خود را کنجکاو و مشتاق نشان بدهید.

۴. دلنشین باشید

خوب بودن
این موضوع شاید واضح به نظر برسد اما از آن غفلت نکنید. سطح رفتار دوستانه شما می‌تواند سبب ساخت یا تخریب میزان پذیرش شما برای طرف مقابل باشد. تا جایی که می‌توانید با لبخند و زبان بدنی باز وارد مذاکره شوید.

دست‌های خود را به هم قلاب نکنید و حواس‌تان پرت نباشد. تماس چشمی با مخاطب را حفظ کنید و نسبت به حرف‌های او واکنش نشان بدهید تا بداند شما جذب سخنان او شده‌اید.

۵. اجازه بدهید دیگران صحبت کنند

گفتگو کردن
این یک نکته مهم دیگر است. اگر شما گفت و گو را با بیان داستان‌های خود بدست بگیرید طرف مقابل ممکن است به سرعت علاقه خود را از دست بدهد. بنابراین سعی کنید تا می‌توانید روی آنها تمرکز کنید.

سوال کردن در این بخش یک استراتژی خیلی مناسب است. اگر حس کردید که مکالمه در حال سرد شدن است و شخص مقابل به سوالات پاسخ خوبی نمی‌دهد، خودتان وارد معرکه شوید. یک داستان سرگرم کننده یا شخصی را تعریف کنید.

شاید همان چیزی باشد که  شما به آن نیاز دارد.

۶. مکالمه جذاب را شاد نگه دارید

مکالمه جذاب
تا جایی که می‌توانید مکالمه را شاد و شنیدنی نگه دارید. اگر بلافاصله گفت و گو را با شکایت کردن از شغل‌ یا زندگی‌تان شروع کنید، مردم تلاش می‌کنند از شما فاصله بگیرند. ولی اگر با یک لطیفه یا داستانی سرگرم کننده آغاز کنید احتمال بیشتری دارد که بمانند.

افراد به طور طبیعی به سمت انسان‌های مثبت تمایل دارند بنابراین سعی کنید مکالمه‌ای مثبت داشته باشید. اگر با این موضوع مشکل دارید برای ملاقات با افراد جدید، یک سری لطیفه یا داستان جذاب را به خاطر بسپارید.


مقاله مرتبط: تکنیک های ارتباط کلامی: چگونه صحبت را شروع کنیم ؟


این نکات از جنبه کاربردی به شما ارائه شدند بنابراین می‌توان در هر محیطی (چه حرفه‌ای و چه دوستانه) از آنها بهره برد.

نکته کلیدی این است که بر تردیدها و افکار غلط خود غلبه کنیم و از گفتگوهای روزمره استفاده بکنیم. با کمی تمرین و اعتماد به نفس بیشتر می‌توانید با هر کسی و در هر مکانی، یک مکالمه جذاب را آغاز کنید.

مقالات مرتبط
نظــرات