مـــرکــز دانلــــــــود

چگونه از عذاب قطع رابطه عاشقانه و زناشویی رها شویم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : پنجشنبه 20 مهر 96 0 نظر
نظرات کاربران :

آنچه بیش از خود قطع رابطه هر فردی را رنج می‌دهد؛ اساس عذاب و رنجشی است که پس از آن، حتی در صورت توافق دو طرفه رخ می‌دهد. قطع رابطه عاطفی و زناشویی زوجین اگر به شکل صحیح از سوی طرفی ابزار نشود؛ می‌تواند عذاب وجدان بزرگی را برای وی و رنجش سنگینی را برای همسرش به دنبال داشته باشد. از این رو می‌بایست در صورت قاطعیت در پرداخت به این موضوع، سه اصل را کاملا درک کرد تا با کمترین مشکل، بهترین تصمیم را گرفت و به بهترین نحو ممکن از همسر خود جدا شد.

قطع رابطه عاشقانه و زناشویی به معنا حذف قسمت بزرگی از زندگی خود است که ممکن است از نظر مادی و عاطفی به آن وابسته بوده‌اید. از این رو مهم‌تر از خود قطع رابطه، صلاحیت آن باید بیش از هر چیزی بررسی شود. به یاد داشته باشید که قطع رابطه عاطفی، آخرین گزینه شما باید باشد و پیش از فکر کردن به آن بایستی، عواملی را که شما را به این تفکر سوق داده‌اند را بررسی کنید. شاید پذیرا نبودن قلب و ذهنتان، مانع رسیدن عشق و صمیمیت از سوی همسر شده باشد. یادتان باشد که قطع رابطه به معنای پایان یافتن احساس یک رابطه نخواهد بود! اگر این امر به طور ناگهانی و با کینه توزی رخ دهد. می‌تواند عذاب وجدان و رنجش سنگینی را برای مدت‌ها بر شما متحمل نماید.

پس در صورت اقدام به این کار بایستی با آگاهی از 3 مسئله عوامل سوق دهنده به قطع رابطه، نقش شما و همسرتان در تقویت این عوامل و تاثیر این اقدام بر زندگی بعد جدایی، پیش رفته که پیشنهاد می‌شود مراحل زیر را به عنوان روشی ایمن در برنامه خود در نظر بگیرید.

قطع رابطه عاشقانه و زناشویی

 

مرحله 1: از رنجش و تحمل عذاب عبور کنید

آموزش چگونگی قطع رابطه عاشقانه و زناشویی به شکل صحیح و نحوه به اتمام رساندن ایمن آن

احساس غم و نگرانی برای وضعیت موجود ذاتا چیز بدی نیست اگر به نتیجه‌ای رسیده و در زمان صحیح خود به پایان برسد. توجه داشته باشید که سعی در فراموش کردن احساسات فعلی‌تان، تنها وضعیت شما را وخیم‌تر خواهد کرد. اگر با یک عارضه و ناراحتی روبه‌رو هستید؛ بایستی با آن مواجه شوید اما نکته اینجاست که در این رویارویی باید به دنبال راه‌حل و خاتمه دادن به آن‌ها باشید و نحوه حل مسائل به جای دعوا با همسر را فرا بگیرید. به طوری که اگر مجموعه‌ای از صندوقچه احساسات وارد ذهنتان می‌شود می‌بایست هر کدام را ارزیابی کرده و برچسبی را بر روی آن‌ها گذاشته و بایگانی نمایید.

اگر قصد دوری از احساسات خود داشته باشید. انبوهی از تفکر و حالات روحی مختلف، بر شما فشار خواهند آورد و اگر در ماندن در یک وضعیت روحی، پافشاری کنید؛ همچون مردابی شما را به پایین خواهد کشاند. باید با مسائل زندگی روبه‌رو شد اما به شرط حل و تعیین و تکلیف آن‌ها.

مرحله 2: معماء اشتباه رخ داده را به اتمام برسانید

آموزش چگونگی قطع رابطه عاشقانه و زناشویی به شکل صحیح و نحوه به اتمام رساندن ایمن آن

با عبور از اولین مرحله غم و نگرانی، ناگهان مسائل پیش آمده را در ذهن خود مرور خواهیم کرد و در این شرایط در دو نتیجه، این وقایع را یا به گردن همسر و یا خودمان، خواهیم انداخت. در هر دو شرایط می‌بایست چرایی و علت این جبهه‌گیری را بررسی نمایید. در بسیاری از مواقع با وجود آگاهی از قصور همسر در مسئله‌ای، مواردی چون زیبا/باهوش/بشاش/موفق نبودن، را از سوی خود به خودتان گوش‌زد خواهید کرد.


مقاله 7 راه حل برای بهبود روابط عاطفی زوج های درونگرا – برونگرا را از دست ندهید


یادتان باشد که ناسازگاری حتما به معنای کمبود نخواهد بود و چرخ دنده‌های رفتاری شما، لزوما با هر شخصی منطبق نخواهد شد. از این رو نگاه متعصبانه به سمت و سوی، تقصیر را لحظه‌ای کنار گذاشته و به خودتان فکر کنید. هم به خود و هم به همسر در اینکه پس از جدایی چه مشقت‌هایی ممکن گریبان‌گیرتان شود.

مرحله 3: بازگشت و یا عدم بازگشت به رابطه

آموزش چگونگی قطع رابطه عاشقانه و زناشویی به شکل صحیح و نحوه به اتمام رساندن ایمن آن

با تعیین و تکلیف خاطرات، و مشخص نمودن عامل جدایی، اکنون چه خود و چه دیگری را مقصر دانسته و حتی ناسازگاری یک دیگر را قبول کنید؛ ممکن است برای اصلاح خود، دیگری و یا ایجاد سازگاری قصد بازگشت به رابطه را داشته باشید. پس از قطع رابطه زناشویی، تفکر بازگشت و پیوند دوباره، به وفور در ذهن زوجین رخ خواهد داد. این مسئله ذاتا منفی نیست اما اگر قصد بازگشت و یا عدم بازگشت را دارید؛ پس از بررسی بایستی بر تصمیم خود قاطع باشید؛ چرا که دودلی از درون وجود شما را سست خواهد کرد.

بسیاری از زوجین پس از جدایی خود را سرگرم این تفکرات می‌کنند که اگر این کار را انجام داده و یا انجام نمی‌دادند؛ کار به اینجا ختم نمی‌شد. اما از آنجا که این ایده و تفکر بازگشت مجدد به احتمال زیاد به ذهنتان خطور خواهد کرد؛ حتما باید موقعیت قاطعی در برابر آن داشته باشید به طوری که این مسئله را با پرسش و وضعیت گذشته و شرایط آینده، تعیین و تکلیف نمایید.

مرحله 4: کینه و عصبانیت را از بین ببرید

آموزش چگونگی قطع رابطه عاشقانه و زناشویی به شکل صحیح و نحوه به اتمام رساندن ایمن آن

غم و اندوه برای مدتی جریان دارد اما اگر ما آن را امتداد دهیم به کینه و نفرت تبدیل می‌شود. پس از غم که مملو از احساسات است؛ اکنون در نبود واکنش‌های احساسی به تفکر فرو می‌روید و در این مرحله و در احساس تنهایی، هر آنچه که بدی و کمبود از او دیده‌اید را بر روی شکلی که از وی به خاطر دارید انداخته و تصور خود را از همسرتان، روز به روز تیره‌تر خواهید کرد.در این زمان ممکن است مدام مشغول بررسی بد بودن همسر سابق خود باشید.

در این حالت به یاد داشته باشید که تنها شخص آسیب دیده از این طرز تفکر خودتان هستید و این رویه تنها موجب دور شدن از واقعیت واقعه خواهد شد و تصمیم‌گیری‌های آتی را حتی در تقابل با دیگر افراد برایتان سخت خواهد کرد. گاهی با وجود تمامی بدی‌ها، ذره‎ای بخشش به همراه گوش‌زد کمک خواهد کرد تا فرد خاطی بتواند، اشتباهات خود را جبران کند. نفرت، دید ما را به خوبی‌های یک شخص کور کرده و ما را در برابر ساده‌ترین اعمال او، حساس خواهد کرد. به طوری که در نهایت از کوچک‌ترین حرکات این شخص نیز در مباح‌ترین طریقه ممکن، منزجر خواهیم شد.

مرحله 5: رها کنید

آموزش چگونگی قطع رابطه عاشقانه و زناشویی به شکل صحیح و نحوه به اتمام رساندن ایمن آن

گاهی انقدر به یک ارتباط، وابسته می‎شویم که در صورت قطع رابطه نه تنها کمبود طرف مقابل، بلکه تهی بودن وجود خود را احساس می‌کنیم. در این مرحله درباره فقدان شخص مقابل صحبت نمی‌کنیم. اکنون مسئله، مسئله شماست و باید وجود خود را مملو آن چه از دست رفته کنید. نوستالژی رابطه همواره اندوهگین نیست و باید زمان خوش آن را نیز به یاد آورد اما مهم‌تر از گذشته، آینده جای دارد و آنچه پیش‌روی شما قرار دارد؛ بیش از هر لحظه‌ دیگری اهمیت خواهد داشت چرا که در شرایط ویژه‌ای قرار دارید.

قرار نیست اتفاق بزرگی بیافتد. انتظار برای یک اتفاق بزرگ دیگر نیز می‌تواند همانند به یادآوری گذشته آزاردهنده باشد. یک تفریح سالم و با دوستان بودن برای احیا روحیه قطعا موثر است. توجه داشته باشید؛ اکنون که دوستی، همسری و همراهی را به هر دلیلی از دست داده‌اید. زمانی از روزمره‌تان خالی شده است و این بخش حتما باید با دیگر جوانب زندگی پر شود تا مصائب قطع رابطه دوباره به سراغتان نیاید.

مصائب قطع رابطه با همسر

پایان دادن به ازدواج و پیوند زندگی، می‌تواند دردناک باشد اما تفکر ما در ایجاد یک ارتباط را بهبود بخشیده و تجربه گران‌بهایی برای تجارب آینده خواهد بود. ممکن است عامل قطع رابطه را همسر خود در نظر گیرید اما حال که این مسائل گذشته، بهتر است به طرز تفکر، رفتار و علائق خود نگاهی انداخته و آن‌ها را از نوع برنامه‌ریزی کنید. یادتان باشد که هر موقع توانستیم رابطه قبلی را همانگونه که هست؛ قبول کرده و از آن بگذریم، آنوقت آماده قرار گیری در یک رابطه جدید خواهیم بود.

مقالات مرتبط
نظــرات