مـــرکــز دانلــــــــود

قلبم شکسته : چطور قلب شکسته را سریع درمان کنیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 18 اسفند 98 0 نظر
نظرات کاربران :

شاید برای شما یا یکی از اطرافیانتان اتفاق افتاده باشد که در رابطه دوستی، نامزدی و یا رابطه عاطفی خود بر اثر جدایی، مرگ و غیره دچار شکست شده باشید. رابطه‌ای که برای آن هزاران امید و آرزو داشتید و آینده مورد علاقه خود را در ادامه آن برای خود تصور می‌کردید. اما هم اکنون […]

شاید برای شما یا یکی از اطرافیانتان اتفاق افتاده باشد که در رابطه دوستی، نامزدی و یا رابطه عاطفی خود بر اثر جدایی، مرگ و غیره دچار شکست شده باشید. رابطه‌ای که برای آن هزاران امید و آرزو داشتید و آینده مورد علاقه خود را در ادامه آن برای خود تصور می‌کردید. اما هم اکنون این رابطه با شکست مواجه شده است. دراین حالت غم بزرگی شما را در برمی‌گیرد و احساس درد و رنج عجیبی می‌کنید که در اصلاح به این حالت دل‌شکستگی یا قلب شکسته می‌گویند.

حالت قلب شکسته فرد را در شرایطی قرار می‌دهد که فکر می‌کند همه چیز خود را یک‌دفعه از دست داده است و احساس درد و رنج عجیبی به سراغ او می‌آید که در نهایت او را دچار بی‌تعادلی و بلا‌تکلیفی می‌کند و همچنین باعث ایجاد حالات مختلفی مانند پریشانی، تأسف، نفرت، شرمندگی و ناامیدی در فرد می‌شود.

به طور کلی اندوهی که پس از شکست عاطفی و پایان یک رابطه احساس می‌شود؛ باعث می‌شود فرد احساس کند نه می‌تواند رابطه خود را فراموش کند و نه می‌تواند خود را از وضعیت حزن و اندوهش رها کند و البته این حالات طبیعی است و برگشت به حالات اولیه نیازمند گذار از مراحلی است تا فرد بتواند یاد و خاطره رابطه را در ذهن خود به حداقل برساند و یا از بین ببرد و درنهایت بتواند قلب شکسته خود را ترمیم کند.

ما در این مقاله در راستای رسیدن به اهداف بالا یعنی ضمن معرفی حالاتی که ممکن است فرد پس از دل‌شکستگی با آن مواجه شود؛ تلاش می‌کنیم راه‌های درماتی و ترمیم قلب شکسته را نیز در اختیارتان قرار دهیم.

حالات مختلف فرد در مراحل قلب شکسته

مرحله اول: احساس سقوط و فرو رفتن در خاطرات

مرحله اول احساس سقوط و فرو رفتن در خاطرات

در اولین مرحله در فردی با قلب شکسته، او فقط به خاطرات عشق از دست رفته خود فکر می‌کند و تمام مدت به فکر او مشغول است. او تلاش می‌کند تا خود را نجات دهد و به همین منظور برای مدتی فقط تصورات فرد معشوقش را به ذهن می‌آورد و با آنها زندگی می‌کند و همچنین دچار حالت‌هایی مانند پر‌خوری، کم‌خوری و مصرف زیاد دارو‌های آرام‌بخش می‌شود.


مقاله مرتبط: چرا فراموش کردن عشق اول سخته؟ و چطور برای همیشه فراموشش کنیم؟


مرحله دوم: پیشرفت نا امیدی و افسردگی

این مرحله برای یک فرد قلب شکسته خیلی خطرناک است چون هیچ گونه قدرت انتخابی ندارد و ممکن است با دوستان اطرافیان و نزدیکان خود مشکل پیدا کند و حتی از کار خود اخراج شود و احتمال دارد به دارو‌های روانگردان و سیگار روی بیاورد. همچنین فرد در این مرحله تا حد زیادی افسرده و نا امید می‌شود و احساس پوچی به او دست می‌دهد.

مرحله سوم: فرو رفتن در خود و توجه بیشتر به روح و روان

مرحله سوم فرو رفتن در خود و توجه بیشتر به روح و روان

در این مرحله فرد بیشتر به درون خود فرو می‌رود و اشکهای او مرتب سرازیر می‌شوند. البته به خاطر اتفاقاتی که افتاده است طرف مقابل خود را مقصر می‌داند و در کنار این تلاش می‌کند تا دوباره به روح و روان خود بپردازد و در عین اینکه خود را ملامت می‌کند؛ می‌تواند خودش را ببخشد و رویا‌های او با امید، تغییر و حمایت همراه می‌شوند.

مرحله چهارم: شروع کردن دوباره و بیرون آمدن از رنج

در این مرحله فرد به جایی می‌رسد که می‌خواهد دوباره شروع کند و برای آینده خود برنامه‌ریزی می‌کند. اگر فردی به این مرحله برسد؛ می‌تواند سلامت خود را دوباره بدست بیاورد چون او مشکلات زمان حال خود را بازنگری می‌کند و نسبت به مسائل زندگی و آینده‌اش حساس‌تر می‌شود و این یعنی قدرت مدیریت زندگی عادی خود را بدست آورده است.

از طریق چه کار‌هایی می‌توانیم به ترمیم قلب شکسته خود کمک کنیم؟

1- برای مراقبت از خود برنامه داشته باشید

هیچ کسی نمی‌تواند به راحتی درد ناشی از قلب شکسته را رد کند اما روش‌هایی مانند مراقبت کردن از خود و برنامه‌ریزی برای آن در این راستا بسیار کمک کننده است بنابراین بعد از این حالت (دل‌شکستگی) سعی کنید برنامه غذایی منظمی برای خود داشته باشید و تمام وعده‌ها را در آن بگنجانید و همچنین در تغذیه خود بیشتر دقت کنید. مثلا مصرف شیرینی و الکل را حتی الامکان کنار بگذارید و با تنظیم عادات غذایی از پرخوری یا کم خوری خود جلوگیری کنید.

2- ارتباطات خود را افزایش دهید

قلب شکسته

یکی از کارهایی که به بیرون آوردن شما از غم و ناراحتی کمک می‌کند افزایش ارتباط با دیگران از جمله دوستان و افرادی است که با آنها راحت هستید پس تا حد امکان در جمع دوستان خود قرار بگیرید و با آنها تفریح کنید و به بهبود روحیه خود از این طریق کمک کنید.

3- خود را با گریه کردن و غصه خوردن تخلیه کنید

شاید شما هم از اطرافیان میشنوید که این واقعه ارزش غصه خوردن را ندارد و شما را سرزنش می‌کنند اما واقعیت این است؛ شما بهتر است بر خلاف این فرهنگ عامیانه برخورد کنید و بدون هیچ گونه محدودیت زمانی بنشینید و برای قلب شکسته خود غصه بخورید و با گریه کردن بار روانی خود را سبک کنید. چون اگر این کار را نکنید و سعی کنید درد را فراموش یا با آن مقابله کنید درد شما بهبود نمی‌یابد و در آینده دوباره سربرمی‌آورد.

4- نقش خود در جدایی را بررسی کنید

قلب شکسته

بعضی از آدم‌ها بعد از اینکه با حالت قلب شکسته روبرو می‌شوند؛ سعی می‌کنند طرف مقابل را مقصر بدانند. آنها در مورد فردی که با او رابطه شکست خورده‌ای داشتند؛ می‌گویند که او لیاقت نداشت، مقصر اصلی او بود، اشتباه او باعث خراب شدن رابطه شد. دسته‌ای دیگر از افراد هم خودشان را سرزنش می‌کنند و با جملاتی نظیر رفتار من مثل بقیه نیست، نمی‌توانم رابطه درستی داشته‌باشم و من آدم بی‌ارزشی هستم خود را بیشتر آزار می‌دهند.

واقعیت این است که هر دو روش اشتباه است و به جای مقصر کردن طرف مقابل یا سرزنش خود فقط سعی کنید از شکست خود یاد بگیرید چون هر دو طرف شما تا اندازه‌ای در این شکست سهم داشته‌اید پس سهم خود را مشخص کنید و اگر این کار را نکنید در رابطه بعدی خود نیز ممکن است با همچنین پایانی روبرو شوید.

5- سعی کنید او را ببخشید

بخشش کسی که در رابطه با او قلبتان شکسته است کار آسانی نیست اما با پر کردن قلب شکسته خود از نفرت نیز راه به جایی نمی‌برید بنابراین بهتر است او ار ببخشید و این کار را  نه برای برگشت به رابطه بلکه برای آماده شدن به یک زندگی جدید و آرامش خودتان انجام دهید.

و اگر احتیاج به بانگری در رابطه شکست خورده‌یتان را دارید سعی کنید این کار را برای درس گرفتن انجام دهید نه اینکه بنشینید مقصر را پیدا کنید یا خود را ملامت کنید.

6- از مشاوره کمک بگیرید

قلب شکسته

اگرچه هر شخصی بهتر از همه می‌تواند خود، عادت‌ها و ویژگی‌هایش را بشناسد اما ممکن است همیشه نتواند به تنهایی تمام مشکلات خود را حل کند. بنابراین اگر شما نیز درد قلب شکسته را به دوش می‌کشید و در این بحران گیر کرده‌اید به دنبال یک شخص متخصص باشید و از او کمک بگیرید چون گاها ممکن است شما تلاش‌های زیادی هم برای بازگشت به روال عادی بکنید اما باز هم نشانه اعتیاد به رابطه را داشته باشید پس راهنمایی مشاور می‌تواند دراین راستا مفید باشد.

7- زحمت‌های خود را هدر ندهید

هنگامی که به رابطه شکست خورده خود و گذشته آن فکر می‌کنید ممکن است افکاری به سراغتان بیایند که به شما بگویند؛ دیگر نمی‌توانید این سختی‌ها را ادامه دهید و بهتر است رابطه خودرا ترمیم کنید. در واقعیت شما با این کار و برگشتن به خانه اول زحمات خود را نیز هدر می‌دهید.

پس به جای فکر کردن به ترمیم رابطه و پاسخ مثبت به افکار مزاحم راهی را برای آرام کردن خودتان پیدا کنید چون این افکار در اوایل طبیعی هستند. باید به این فکر کنید که آیا می‌توانید دوباره آن گذشته را تکرار کنید. حالا که شما برای زندگی و آینده خود هدف تعیین کرداه‌اید پس بر روی آن بمانید و محکم باشید و به این فکر کنید ادامه این رابطه اجازه نمی‌دهد شما به برخی از اهدافتان برسید.

مقالات مرتبط
نظــرات