مـــرکــز دانلــــــــود

6 قدم تا فراموش کردن جمله «دیگران درباره ما چه فکری می کنند»

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : پنجشنبه 2 شهریور 96 0 نظر
نظرات کاربران :

پرداختن به درک روانشناسانه خود و دیگرانی در اطراف ما هستند می تواند نقش مهمی در خوشبختی ما ایفا کند. در این نوشته شما با 5 قانون روانشناسی آشنا خواهید شد که زندگی شما را کاملا دگرگون می‌سازد.

همه‌ی ما از اعتقادات محدود و حاصل تجربیات گذشته و تعامل با دیگران که مانع از سهولت زندگی ما می شوند رنج می بریم. چه به این موضوع فکر کنید که «زندگی خوبی ندارید» از این نظر که به شما گفته اند باید در سن خاصی در موقعیت خاصی قرار بگیرید که شاید باعث احساس شکست و ناامیدی در شما شود و یا اگر به این اعتقاد پیدا کنیم که «دیگران درباره ما اشتباه فکر می‌کنند» احتیاج داریم که طرز فکر و مدل ذهنی خود را بهبود ببخشیم و یا کاملا عوض کنیم تا بتوانیم زندگی را به شکل دیگری ببینم و درک کنیم. تغییر مدل ذهنی شما در نهایت زندگی شما را به طور کامل تغییر می دهد.

1.مردم آنقدر که فکر می کنید به شما اهمیت نمی دهند

تغییر مدل ذهنی

این واقعیت که بقیه به شما اهمیتی نمی‌دهند سخت به نظر می‌رسد اما اساسا این قضیه درست است. گیر افتادن در اینکه بقیه چه فکری درباره شما می کنند یا وقتی آنها را ملاقات می کنیم چه واکنشی خواهند داشت (چیزی که با خود فکر می کنیم) واقعا برای شما سخت و کشنده خواهد بود و البته این موضوع درست نیست زیرا هرکسی در مشکلات شخصی خودش گیر افتاده است و چنین طرز تفکری درست نیست.

اما آنچه درست است این است که بسیاری از ما نگرانی بیش از حد داریم در مورد آنچه که دیگران در مورد ما فکر می کنند. مطالعات نشان می دهد که ما به طور مداوم و بیش از حد معقول، چه مقدار و چه بد، در مورد نظرات دیگران نقص های خود فکر می کنیم. یک نتیجه ناگوار این است که ما به مراتب بیشتر مهار شده و به مراتب کمتر و شادمان هستیم.


مقاله مرتبط: 10 دلیل که چرا متفاوت بودن شما را خاص می‌کند؟


بهتر است این موضوع را در ذهن خود داشته باشید که اکثر چیزهایی که فکر می کنیم مردم درباره ما فکر می کنند فقط فرضیات ذهن خود ما هست که براساس تجربیات قبلی یا درک ها و تفسیرهای غلط بوجود آمده است. «خودتان باشید» و از اینکه آنچه که هستید به وجود شما ارزش می دهد لذت ببرید، بدون نگرانی از اینکه دیگران چه فکری می کنند دائما به سمت خوشبختی خودتان حرکت کنید.

2. تغییر مدل ذهنی با اعتقاد به اینکه ما دائما درحال تغییر هستیم

راحت هست که فکر کنید شما همان شخص ده سال پیش هستید و ده سال آینده نیز احساسات و طرز فکر شما ثابت باقی بماند، اما نه اینگونه نیست. گذشته و حال و آینده ی شما به طور کامل همگی از یکدیگر جدا هست زیرا که طرز فکر شما در زندگی با تغییر شرایط اطراف و تجربیاتان عوض می شود.

به همین دلیل شما باید با خود واقعی تان را بیابید.در لحظه تصمیم گیری برای کارهای گوناگون با خود صادق باشید.تمام قدرت در لحظه ی اکنون است. کافی است شما این موضوع را باور داشته باشید که تصمیم گیری شما نیز عوض شده و می توانید به شکل جدیدی عمل کنید تا تغییر مدل ذهنی خود را ببینید. دفه بعدی که در شرایط تصمیم گیری و انتخاب قرار گرفتید سعی کنید با چیزی که هستید و می خواهید باشید تصمیم بگیرید و نه صرفا چیزی که قبلا بودید.

3.دست از مقایسه ی خود با دیگران در فضای مجازی بردارید

با فشار شبکه های اجتماعی بسیاری از ما می خواهیم که بهترین لحظات خود را در فضای مجازی منتشر کنیم و این آغاز مقایسه خود با دیگران هست .اکثر افراد اینگونه فکر می کنند که دیگران زندگی عالی و بدون نقصی دارند. در زندگی واقعی، همیشه می خواهیم بخشی از زندگی خود را به دیگران نشان بدهیم که عالی و بدون نقص به نظر می رسد و نه بخشی که ضربه پذیری و نقاط ضعف ما را شامل می شود و آن هم به این دلیل ترس از اینکه مورد قضاوت و یا رد شدن از سوی دیگران قرار خواهیم گرفت.

واقعیت این هست که همه ی ما ضربه پذیر هستیم و نقاط ضعف زیادی می توانیم داشته باشیم و همه ی ما می‌خواهیم دیگران ما را تایید کنند. بیایید واقع بین باشید. واقعا برای شما وقت تلف کردن هست که به این موضوع معتقد باشید که مردم به نحوی بهتر از شما هستند و یا زندگی خیلی بهتری دارند در حالی که فکر می‌کنید آنها زندگی واقعی شما را مشاهده می‌کنند. مقایسه و احساس پایین بودن نسبت به بقیه کاملا بیهوده هست زیرا که قدرتمند ترین انسان ها هم نگرانی و مسائل مبهم ذهن آنها را فراگرفته و احساس عدم امنیت و ابهام درون آنها نیز وجود دارد.

بیشتر نگاه ما درباره مقایسه خود با افرادی هست که موفق می دانیم صحبت می کنیم. افرادی که موفقیت های زیادی بدست آورده اند و همان موفقیت هایی که شما می خواهید بدست آورید را دارند و فکر می کنید آنها زندگی بدون نقصی دارند و قطعا بتوانید از نزدیک زندگی آنها را بررسی کنید متوجه خواهید شد که نگرانی و مشکلات زیادی نیز آنها را احاطه کرده است. با تغییر مدل ذهنی از این پس با دقت بیشتری زندگی افرادی که «موفق» می دانید را نگاه کنید.گ

4. توصیه های دوستانه ی شما شنیده نخواهد شد

آیا تابحال دوستی را دیده‌اید که مشکلاتی زیادی دارد و برای اینکه از مشکلات خارج شوند شما می‌دانید که چه راه حلی برای آنها مناسب است؟ برای یادگیری بیشتر در رابطه با حل مشکلات به صورت اصولی این مقاله را مطالعه کنید.

شما به آنها توصیه های زیادی می کنید اما انگار هیچ کدام از آنها شنیده نمی‌شنود. شما ناامید می‌شوید و احساس سرگردانی می‌کنید چون که فقط شما خواسته اید کمک کنید. موضوع از این قرار هست که هیچ کسی به هیچ توصیه ای گوش نمی‌کند مگر اینکه در زمان مناسب و با طرز فکر مناسبی درخواست کنند که به توصیه های شما گوش کنند و آنگونه که می گویید عمل کنند.در این رابطه تغییر مدل ذهنی به شما کمک می کند که به هرکسی چگونه می توانید کمک کنید.


مقاله مرتبط: آیا میدانید رازهای نهفته در شخصیت مردان جذاب چیست؟


مردم فقط طرز فکر و جهان بینی خود را قبول دارند و براساس واقعیت ها و تجربیات شخصی خود آنها را تغییر می‌دهند. بعضی وقت ها شاید در قالب توصیه های شما بخواهند که کمی تغییر ایجاد کنند، اما در اکثر اوقات باید خودشان بخواهند که تغییر در آنها ایجاد شود. احساس نکنید که نادیده گرفته شده اید و یا دل شما را شکسته اند. شما سعی خود را کرده اید بعد از آن را به خود آنها واگذار کنید تا با مشکل خود درگیر شوند و آن را حل کنند.

5.شما فقط می توانید واکنش خود را کنترل کنید

شما اینکه به یک مشکل یا یک اتفاق و یا یک موقعیت چگونه واکنش نشان می دهید از خود آن مشکل و اتفاق مهم تر است. در زندگی منش و مرام شما همه چیز را مشخص می‌کند که چقدر می‌توانید زندگی خوشبختی و پر از شادکامی داشته باشید. شما می‌توانید روشی که واکنش نشان می‌دهید را انتخاب کنید تا زندگی بهتری داشته باشید. شما هیچگاه نمی‌توانید اعمال بقیه را کنترل کنید اما می‌توانید در انتخاب نوع واکنش کاملا با اختیار خود عمل کنید.

در یک موقعیت نامطلوب شاید سخت باشد اما یادتان نرود که می‌توانید خود را خارج از موضوع تصور کنید و به ذهن خود استراحت دهید قبل از اینکه واکنشی نشان دهید و برای تغییر مدل ذهنی به خودتان آموزش دهید که پیش آمد های بعدی را برای خودتان و دیگران درک کنید.

تغییر مدل ذهنی می تواند براحتی با تغییر پیش فرض های ذهنی شما اتفاق بیفتد. فقط کافی است نگاه خود را از چیزهایی که فکر می کنید کاملا درست هست بردارید و دوباره درباره نکاتی که در بالا گفته شد فکر کنید و سعی کنید دفه بعدی در مواقع تصمیم گیری ها به خودتان یادآوری کنید که همه چیز مثل سابق قرار نیست پیش برود و شما تغییر کرده اید.

 

6- ترس از دست دادن

ما به دیگران اهمیت می دهیم زیرا شادی ما بستگی به کیفیت روابط ما دارد. یک مطالعه میزان شاد بودن افراد نشان داد که هر فردی که جزو 10 درصد از شادترین افراد شرکت کننده بود حداقل یک رابطه صمیمی داشته است؛ بنابراین، اگر می خواهید متعلق به شادترین فرد تبدیل شوید نیاز به تغییر مدل ذهنی و ساخت روابط صمیمی دارید.

بنابراین، دلیل خوبی وجود دارد که ما نگران آن هستیم که دیگران چه چیزی درباره ما فکر کنند. این به این دلیل است که ما می خواهیم در فهرست دوست های خوب آنها باشیم تا بتوانیم روابطمان را با آنها توسعه دهیم. به عبارت دیگر، نگرانی ما در مورد آنچه که دیگران از ما میبینند، ناشی از ترس است.

ترس از دست دادن دوستان یا صمیمیت دو طرفه باشد. این ترس در بعضی موارد ممکن است سودمند باشد. همانطور که قبلا ذکر شد، خجالت و شرم می تواند ما را به شیوه ای با اهمیت تر و مناسب تر در رفتار نشان دهد و شانس هایی را که دیگران ما را دوست دارند افزایش دهد.

یکی از بهترین راه حل ها برای تغییر مدل ذهنی این است که عزت نفس و اعتماد بنفس واقعی خودتان را افزایش بدهید.


مقاله مرتبط: راه های افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس آسان اما ماندگار


مقالات مرتبط
نظــرات