مـــرکــز دانلــــــــود

آیا میدانید مهم‌ترین معیار‌ها برای انتخاب همسر مناسب شما چیست؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : پنجشنبه 17 آبان 97 0 نظر
نظرات کاربران :

انتخاب همسر یا شریک زندگی یکی از با اهمیت‌ترین انتخاب‌هایی است که هر فرد در طول زندگی خود می‌تواند برای آن تصمیم بگیرد. انتخاب همسر به دلیل اینکه انتخابی آنی نیست و نتیجه‌ی این انتخاب و تمام مسئولیت‌ها و جریاناتی که بعد از این انتخاب پیش می‌آید  بر عهده‌ی خود فرد است باید از دقت و پشتوانه‌ی عقلی و احساسی کافی برخوردار باشد.

تصمیم برای انتخاب همسر باید انتخابی باشد که آینده را نیز در نظر داشته باشد و انتخاب همسر به نوعی انتخابی سرنوشت ساز است که امروزه مانند دغدغه‌ای برای اکثر جوانان شده است که مبادا انتخابشان نادرست و نامناسب باشد. از طرفی دیگر امروزه به دلیل اینکه آسیب‌های اجتماعی بیش از پیش رشد افزایشی داشته و موانع بسیاری برای ازدواج وجود دارد؛ بنابراین این مسئله به نوبه‌ی خود باعث افزایش استرس‌ها و مشکلات در روند ازدواج و در جریان انتخاب همسر می‌شود.

روانشنان و مشاورین ازدواج برای حل مشکلات و موانع احتمالی برای انتخاب همسر پیشنهاد می‌کنند که قبل از تصمیم‌گیری برای این انتخاب حیاتی حتما معیار‌ها و ملاک‌های مناسب در این زمینه را بشناسند و با شناخت کافی در این زمینه بر ترس و دلهره موجود غلبه کنند.

در این مقاله نیز سعی می‌کنیم با معرفی چند معیار مناسب برای انتخاب همسر به شما کمک کنیم تا انتخابی با دقت و اصولی داشته باشید و معیار‌های اصلی را در جهت رسیدن به موفقیت و خوشبختی به کار گیرید.

1- برای انتخاب همسر اول خود را بشناسید

فردی که می‌خواهد ازدواج کند باید قبل از هر چیزی از نظر خودشناسی و شناخت خود در هر زمینه‌ای آگاهی لازم را داشته باشد؛ به نحوی که از ویژگی‌های منفی و مثبت خود آگاه شود و در جهت بهبود آن‌ها بکوشد.

در مرحله‌‌ی ازدواج فرد باید با شناخت از اهداف خود تصمیم واقعی را بگیرد مثلا هدفش را از ازدواج مشخص کند. کسی که شناخت کافی در مورد تصمیمات خود داشته باشد شاید حرف و صحبت‌های اطرافیان خیلی کمتر بر روی تصمیمات او اثر گذار باشد و این فرد با خودش روراست است و تکلیف مشخصی دارد.


مقاله مرتبط: ویژگی‌ها و خصوصیات دختر خوب برای ازدواج چیست؟


2- تحقیق درباره طرف مقابل

برای انتخاب همسر لازم است از ویژگی‌های مهم، روحیات، اخلاق و اعتقادات فرد آگاهی لازم را داشته باشید و در این زمینه تحقیق کردن که از راه‌های مختلفی مانند شناسایی صفات از طریق بستگان و فامیل، تحقیق درباره روحیات فرد توسط افراد نزدیک، تحقیق از دوستان و غیره صورت می‌گیرد که در زمینه‌ی شناخت فرد تا حدی کمک کننده است.

البته باید توجه داشت که صفات و ویژگی‌های مذکور یا نقل شده از افراد را با بررسی و برخورد بیشتر در نظر بگیریم چون گاها اشتباه و تفسیر‌های شخصی در این زمینه وجود دارد.

3- سلامت جسمی و روحی

یکی از شرایط خیلی مهم برای ازدواج سالم بودن فرد از لحاط جسمانی و روحی است و به عبارتی یکی از معیار‌ها برای انتخاب همسر نداشتن معلولیت و بیماری و همچنین بیماری‌های روحی – روانی غیر قابل درمان است که حتما قبل از ازدواج باید از طریق مناسب بخصوص معاشرت و صحبت در راستای روشن شدن این مسئله اقدام کرد.

4- در نظر گرفتن سن و تناسب آن

در زمینه‌ی سنی افراد، به گفته‌ی محققان اختلاف سنی خیلی زیاد و کم باعث بروز مشکلات بعد از ازدواج می‌شود و بیشتر افرادی که در یک دهه زندگی می‌کنند و اختلاف سنی4 تا 7 سال را دارند برای ازدواج با هم مناسب‌اند و بهتر می‌توانند همدیگر را درک کنند.

مقالات مرتبط:  ازدواج چیست؟ و چطور ازدواج بدون شکست داشته باشیم؟

 همچنین مشاورین پیشنهاد می‌کنند که بهتر است سن آقایان بیشتر از خانم‌ها برای ازدواج باشد چون دختران نسبت به پسران زودتر به بلوغ عقلی می‌رسند و همچنین به دلیل تغییرات فیزیکی و بیولوژیکی در زنان و مردان زنان زودتر پیر می‌شوند بنابراین سن کمتر برای زنان  مناسب‌تر است و به طور کلی باید تناسب سنی را در مقوله انتخاب همسر جدی گرفت و آن را برای انتخاب بهتر همواره در نظر داشت.

5- در نظر گرفتن مسئله‌ی اقتصادی

یکی از اموری که بخصوص امروزه باعث بوجو آمدن مشکلات عدیده در زندگی می‌شود؛ وجود مسائل مالی و اقتصادی، نقص در این زمینه و اختلاف بین دو طرف از این لحاظ است.

کسی که در شرایط رفاه کامل از لحاظ مالی قرار گرفته است به سختی می‌تواند با شرایط تنگنا و کمبود سازگار شود بنابراین باید تاحدی تناسب مالی برای انتخاب همسر در نظر گرفته شود که اختلاف حاصل از آن در آینده مشکل ساز نباشد.

6- تناسب فرهنگی

یکی از ملاک‌های مهم برای انتخاب همسر هم طراز بودن طرفین از نظر فرهنگی است. افرادی که از طبقه‌های مختلف هستند و فرهنگ متناقضی با هم دارند به سختی می‌توانند با همدیگر سازگار شوند. مثلا بین قومیت‌های مختلف ممکن است اختلاف فرهنگی زیادی وجود داشته باشد درنتیجه باید قبل از انتخاب تفاوت‌های فرهنگی و آداب و رسوم طرف مقابل را به دقت بررسی کرد و برای یک انتخاب شایسته اقدام کنید.

7- ظاهر فرد

انتخاب همسر

اگرچه معیار ظاهر برای انتخاب همسر نباید به عنوان یک معیار اصلی مطرح شود، اما از معیار‌هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد به گونه‌ای که وضعیت ظاهر فرد از جمله قد، اندام، ظاهر، رنگ پوست و سایر ویژگی‌های ظاهری مورد پسند طرفین واقع شود و فرد متناسب با ظاهر خود انتخاب کند.


مقاله مرتبط: چطور همسر مناسب خودم را انتخاب کنم؟(ملاک ها و معیار ها)


8- صادق و مثبت اندیش بودن

با توجه به اینکه دنیای امروزه ما پر از مشکلات متعدد و افکار منفی است اگر فرد مقابل ما فردی باشد که فقط فکر خود را درگیر افکار منفی و مشکلات کند و جنبه‌های مثبت زندگی برایش بی‌معنی باشد؛ این طرز تفکر به مرور به اطرافیانش بخصوص شریک زندگی‌اش سرایت می‌کند و مانند سمی برای سلامتی مضراست.

از طرفی صادق بودن یکی از ویژگی‌های مهمی است که باعث سازگاری و سعاتمندی در زندگی می‌شود. بنابراین برای دوری از هر گونه مریضی روانی حاصل از نبود فکر مثبت و صادق بودن باید حتما با تحقیق و برخورد اطلاعات کافی را در این زمینه درباره طرف مقابل کسب کرد.

9- اعتقادات مذهبی

اعتقادات به عنوان باوری برای افراد است که اکثر جنبه‌های رفتاری و اخلاقی و سایر جنبه‌های زندگی او را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و افراد اکثرا بر محور اعتقادات خود حرکت می‌کنند ؛ و خیلی اوقات این مسئله پس از ازدواج که نقش ظاهر و غیره کم رنگ می‌شود با اهمیت می‌شود و منشاء اختلافات به حساب می‌آید .

اگرچه شاید مسئله‌ی اعتقادات در اوایل ازدواج به عنوان یک ملاک مورد کم توجهی قرار گیرد اما از ملاک‌هایی است که به طو عجیبی اکثر رفتار‌ها و اخلاق فرد را احاطه می‌کند و در خانواده‌هایی با اعتقادات مذهبی و غیر مذهبی؛ انواع آداب و رسوم، مراسمات، علایق و سنت‌ها با هم کاملا متفاوت اند و برای یک انتخاب خوب لازم است که در این زمینه تشابه وجود داشته باشد.


مقاله مرتبط: لیست الزامی سوالات خواستگاری که از طرف مقابل باید بپرسید!


10- از خود گذشتگی و سازش

شاید زندگی همیشه همانطوری نباشد که ما انتظار داریم و گاها جریاناتی باعث بوجود آمدن اختلاف می‌شوند که در این زمان اگر شریک زندگی سازگاری و از خودگذشتگی کافی نداشته باشد احتمالا حل اختلافات و مشکلات امری اجتناب ناپذیر خواهد شد. بنابراین باید این اصل را به عنوان یکی از معیار‌های مهم انتخاب همسر در نظر گرفت که اکثر از طرز برخورد و اخلاق بعد از مدتی مشاهده می‌شود.

حرف آخر

به طور کلی داشتن معیار و هدف مشخص برای انتخاب همسر مانند نور و چراغی است که تاریکی را می‌زداید و این معیار‌ها ممکن است برای هر فردی نسبت به فرد دیگری تغییر کند اما در کل معیار‌های مهمی که در بالا اشاره کردیم برای اکثریت افراد یکسان است و نقش مهمی در انتخاب ایفا می‌کند. و در ادامه بحث چند نمونه معیار کوتاه دیگر را برای این هدف مهم ذکر می‌کنیم:

  • یکی از معیار‌های انتخاب مهربانی و بخشندگی برای هدفمند کردن زندگی است.
  • همسر مناسب کسی است که با توجه به مشغول بودن به هدف‌های خود از هدف‌های شریک زندگی خود حمایت کند.
  • مشورت با فردی قابل اعتماد و با تجربه در زمینه‌ی انتخاب همسر به گونه‌ای که ویژگی‌های طرف مقابل را به طور منصفانه بیان کنید می‌تواند کارساز باشد.
  • سبک تربیت فرد که به صورت سهل انگارانه، کنترل شدید با سبکی متعادل است یکی از کعیار‌هایی است که آگاهی از آن برای انتخاب می‌تواند مفید واقع شود.
  • شغل فرد به عنوان یکی از ملاک‌های انتخاب همسر باید به گونه‌ای باشد که از نظر ثبات شغلی، درآمد، شئونات و سایر زمینه‌ها متناسب با فرهنگ و روحیات و اخلاق طرف مقابل باشد که از طریق تحقیق و سوال قابل تشخیص است.
  • پرستیژ و موقعیت اجتماعی یک فرد نباید تا حدی بر تصمیم گیری‌ها غالب شود که خود فرد و ویژگی‌های او را فراموش کنید و همیشه این نکته را در خاطر داشته باشیدکه شما با خود فرد زیر یک سقف می‌روید نه موقعیت اجتماعی او.
  • برای انتخاب همسر عجولانه تصمیم‌گیری نکنید و با گذاشتن قرار ملاقات و جلسات متعدد ارتباط نکات مثبت و منفی را ذکر کنید و همه‌ی آن‌ها را با هوش و درایت کافی در طرف مقابل بسنجید.

مقالات مرتبط
نظــرات