مـــرکــز دانلــــــــود

چگونه زندگی مشترک موفق داشته باشیم؟(راهکارهای طلایی)

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : جمعه 16 خرداد 99 0 نظر
نظرات کاربران :

داشتن زندگی مشترک موفق آرزوی همه ما انسان‌ها است. موفقیت در ازدواج نشانه بلوغ فکری، روانی و… زوجین است. مسلماً ازدواجی که ناموفق باشد می‌تواند آسیب‌های روحی، روانی، جسمی و… زیادی به دو طرف و حتی خانواده آن‌ها بزند. برای این که ازدواج موفقی داشته باشید، راهکارهایی را باید در نظر بگیرید. این راهکارها بسیار […]

داشتن زندگی مشترک موفق آرزوی همه ما انسان‌ها است. موفقیت در ازدواج نشانه بلوغ فکری، روانی و… زوجین است. مسلماً ازدواجی که ناموفق باشد می‌تواند آسیب‌های روحی، روانی، جسمی و… زیادی به دو طرف و حتی خانواده آن‌ها بزند.

برای این که ازدواج موفقی داشته باشید، راهکارهایی را باید در نظر بگیرید. این راهکارها بسیار ساده هستند و شاید همین سادگی آن‌ها موجب شده باشد بسیاری از زوجین آن‌ها را نادیده بگیرند و در نتیجه زندگی مشترک ناموفقی داشته باشند. در این مقاله به بررسی راهکارهایی می‌پردازیم که موجب می‌شوند زندگی زناشویی موفقی داشته باشید.

نکاتی که قبل از ازدواج باید به آن توجه کنید

برخی از افراد به ازدواج به عنوان یک هدف نگاه می‌کنند. ازدواج تنها وسیله‌ای برای رسیدن به رشد شخصیتی، روانی و… است و نباید آن را هدف زندگی خود قرار دهید. بسیاری از افراد به محض رسیدن به هدف خود، فراموش می‌کنند که چقدر برای به دست آوردن آن تلاش کرده‌اند و باید از رسیدن به آن لذت ببرند، نه این که خیالشان جمع شود و دیگر تلاشی نکنند.

ازدواج هم همین است. بسیاری از افراد بعد از ازدواج زندگی خود را رها می‌کنند و تلاشی برای بهبود رفتارهای خود نمی‌کنند. به همین علت، ازدواج را باید به دید یک وسیله برای رسیدن به تکامل و سعادت نگاه کرد. در نتیجه، نباید در ازدواج عجله کنید و  قبل از آن باید خود را آماده سازید.

1- زندگی مشترک موفق به چه معنا است؟

زندگی مشترک موفق به چه معنا است؟

هر شخصی، ایدئال‌هایی در ذهن دارد. معنی ازدواج موفق از نظر شما چیست؟ دوست دارید با همسر خود چه چیزهایی را تجربه کنید؟ دستاوردهای زندگی موفق از نظر شما چه چیزهایی است؟ قبل از ازدواج به همه این سوالات پاسخ دهید.

تعریف افراد از این عبارت می‌تواند بسیار متفاوت باشد. ممکن است جایگاه مالی و اجتماعی والا از نظر شما بخشی از زندگی موفق باشد. برخی هم داشتن فرزندانی سالم را نشانه سعادت و تکامل می‌دانند. وقتی تعریف خود را از این عبارت مشخص کردید، حال زمان آن می‌رسد که از همسر آینده خود هم بخواهید که آن را تعریف کند.

اگر مفهوم زندگی مشترک موفق در نظر زوجین متفاوت باشد، ممکن است در آینده به مشکل بربخورند. گاهی این تعاریف کاملاً متفاوت هستند اما در یک مسیر قرار دارند و می‌توانند یکدیگر را تکمیل کنند. این مسئله نکته خوبی است زیرا نشان می‌دهد که با وجود تفاوت‌ها هم می‌توان در مسیر موفقیت حرکت کرد و زندگی خوبی داشت.

مقاله مرتبط: رمز و رازهای زندگی مشترک شاد و پایدار

2- همسر ایده ال شما چه ویژگی‌هایی دارد؟

نکته دیگری که قبل از تشکیل زندگی مشترک باید به آن توجه شود، مشخص کردن ویژگی‌هایی است که از نظر ما یک انسان را برای ساختن زندگی، ایدئال می‌کند. یک کاغذ بردارید و با خط آن را به دو بخش عمودی تقسیم کنید.

ویژگی‌های خود را در یک سمت آن بنویسید. حال ویژگی‌های همسر ایدئال خود را در سمت دیگر یادداشت کنید. همیشه در نظر داشته باشید که هیچ انسانی کامل نیست و همه ما با هم تفاوت داریم. همه ما خوبی‌ها و ایراداتی داریم.

3- از مشاور کمک بگیرید

از مشاور کمک بگیرید

حالا که تعریف خود را از دو مفهوم مهم زندگی مشخص کرده‌اید، بهتر است نزد یک مشاوره خانواده و ازدواج بروید و از او بخواهید تا شما را راهنمایی کند. ممکن است برخی از ویژگی‌هایی که از نظر شما ایدئال هستند، در حقیقت با توجه به نوع شخصیت شما برایتان مشکل ایجاد کنند. علاوه بر این، امکان دارد بعضی از ویژگی‌ها را از قلم انداخته باشید.

راهکارهایی برای داشتن زندگی مشترک موفق

در این بخش راهکارهایی را معرفی می‌کنیم که به شما کمک می‌کند ازدواج موفقی داشته باشید. این موارد را هر دو طرف باید رعایت کنند تا نتیجه خوبی حاصل شود. همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، این راهکارها ساده هستند اما اغلب زوجین همین موارد را رعایت نمی‌کنند و در زندگی خود دچار مشکل می‌شوند.

1- همسر شما اولویت زندگی‌تان است

در زندگی هر انسانی چیزهای باارزشی وجود دارد که با تلاش و کوشش به دست آمده‌اند. این چیزها می‌توانند از انسانی به انسان دیگر بسیار متفاوت باشند و چه بسا یک امر ارزشمند برای دیگری ارزشی نداشته باشد.

وقتی زندگی مشترک موفق را شروع کردید، همه آن چیزهای ارزشمند باید در جایگاهی بعد از همسر شما قرار بگیرند. کار، دوستان، تفریحات، پول و… هیچ کدام ارزشمندتر از همسر شما نیستند. این ارزش نهادن به همسر موجب ایجاد حس اعتماد در او می‌شود. همچنین، شما هم برای او ارزشمند باقی خواهید ماند.

ممکن است با همسر خود اختلاف‌نظرهایی داشته باشید، گاهی در مورد برخی از چیزها به توافق نرسید، اما در هر صورت او نیمه دیگر زندگی شما است و ارزشمندتر از همه چیزهایی است که دارید. همان گونه که دیوید دیکسون، روانشناس معروف می‌گوید اول خدا، دوم همسر و بعد فرزندان باید اولویت زندگی یک فرد باشند.

2- با هم گفتگو کنید

با هم گفتگو کنید

هیچ چیزی مانند یک گفتگوی سالم نمی‌تواند روابط را محکم کند. اگر در طول روز از چیزی ناراحت شدید، از دست کسی عصبانی هستید، خسته هستید و… سعی کنید با صحبت کردن با همسرتان آرامش را پیدا کنید. نیازی نیست در مورد مسائل خاصی صحبت کنید.

همین که با هم در مورد چیزهای ساده گفتگو داشته باشید باعث می‌شود تا بتوانید آرامش یابید و در عین حال، همدم همسر خود باشید. همین که همسرتان می‌بیند شما با وجود سختی‌ها و ناراحتی‌ها با او حرف می‌زنید، متوجه اهمیتش در زندگی شما می‌شود.

3- به دنبال تغییر همسر خود نباشید

یکی از گلایه‌های اساسی زوجین این است که هر کدام می‌خواهند دیگری را تغییر دهند. تفاوت‌ها را بپذیرید. همه انسان‌ها می‌توانند در هر سنی تغییر کنند اما این یک حقیقت است که ایجاد تغییر اساسی در فردی بالغ امکان‌پذیر نیست.

البته منظور ما ایرادات اخلاقی و رفتاری نیست. بعضی از زوجین به دنبال تغییر اخلاق و رفتارهایی هستند که به صورت عادی در افراد پیدا می‌شوند. همسر خود را همان گونه که هست بپذیرید و دوست داشته باشید.

یکی از علل نوشتن ویژگی‌های همسر و زندگی مشترک ایدئال همین است. گاهی افراد فراموش می‌کنند ویژگی‌هایی در سر دارند و پس از ورود به زندگی و گذراندن دوران شیرین اولیه زندگی به یاد می‌آورند که از ازدواج چه می‌خواستند.

4- گوش شنوا داشته باشید

گوش شنوا داشته باشید

بسیاری از زوجین به ویژه خانم‌ها از این می‌نالند که همسرشان به حرف‌هایشان گوش نمی‌دهد و حوصله شنیدن صحبت‌های او را ندارد. همه انسان‌ها نیاز به شنیده شدن دارند. در همه زمان‌ها به ویژه هنگام مشکلات، به حرف‌های همسر خود گوش دهید. زوج‌هایی که زندگی مشترک موفق دارند، با دل و جان به همسر خود گوش می‌دهند.

5- صادق باشید

صداقت باید اصل زندگی مشترک شما باشد. شما تنها زمانی می‌توانید دروغ مصلحتی بگویید که قصد سورپرایز کردن همسر خود را دارید. اگر مسئله‌ای پیش آمده است، در کار خود دچار مشکل شده‌اید، از چیزی ناراحت هستید، کار اشتباهی انجام داده‌اید و… همیشه آن‌ها را با همسر خود در میان بگذارید.

6- به او بگویید که دوستش دارید

زندگی مشترک

بسیاری از افراد از ابراز احساسات ترس دارند و نمی‌توانند احساس خود را نسبت به دیگران بیان کنند. برخی نیز با بهانه این که در عمل عشق و علاقه را نشان می‌دهند، از ابراز علاقه زبانی خودداری می‌کنند. این موارد بیشتر در مردان دیده می‌شود.

هیچ کدام از کارهایی که انجام می‌دهید نمی‌تواند جای جمله «دوستت دارم» را بگیرد. همسر شما نمی‌داند در ذهنتان چه می‌گذرد. برای همین، بهترین کار این است که احساسات خود را بیان کنید. گفتن جمله «دوستت دارم» نه غرور شما را می‌شکند و نه مشکلی در زندگی ایجاد می‌کند.

بسیاری از افراد با خود فکر می‌کنند که شریک زندگی‌شان از علاقه آن‌ها آگاه است و دیگر نیازی به تکرار جملات عاشقانه نیست. این تفکر کاملاً اشتباه است. حداقل روزی یک بار با تمام احساس به همسر خود یادآوری کنید که دوستش دارید.

7- حفظ استقلال فردی

شاید با خود فکر کنید که برای داشتن زندگی مشترک موفق باید همه کارها و مسائل را با یکدیگر انجام دهید. این تفکر صحیح است اما زمانی بهتر می‌شود که هر کدام از زوجین استقلال فردی خود را هم حفظ کنند. گاهی با دوستان خود بیرون بروید. تنهایی کتاب بخوانید. تنهایی به خرید بروید.

علاوه بر این، به همسر خود هم اجازه دهید زمانی برای خلوت کردن با خودش داشته باشد. بگذارید به سرگرمی‌هایی بپردازد که به آن‌ها علاقه دارد. بسیاری از افراد و به ویژه خانم‌ها بعد از ازدواجشان دیگر رابطه‌ای با دوستان خود ندارند. این امر در دراز مدت مشکل‌ساز خواهد شد.

البته در این موارد نباید زیاده‌روی کنید. همان طور که گفتیم اولویت با همسر شما است. همین که همسرتان بداند شما او را اول همه چیز قرار می‌دهید، خیالش جمع می‌شود و نگران خلوت کردن شما و تفریح کردن با دوستانتان نخواهد شد.

8- در زمان مشکلات در کنار هم باشید

زندگی مشترک

یکی از اصول مهم زندگی مشترک موفق همراهی زوجین در شادی‌ها و مشکلات است. برخی از افراد عادت دارند تنها در زمان شادی‌ها افراد را همراهی کنند و در هنگام غم و ناراحتی آنان را رها می‌کنند. بعضی دیگر از افراد نمی‌توانند خوشی دیگران را ببینند و تنها در غم‌ها آنان را یاری می‌کنند.

اگر چنین اخلاقی دارید، باید آن را حداقل در مورد همسر خود کنار بگذارید. اگر او عزیزی را از دست داده، در مسائل شغلی دچار مشکل شده، بیمار شده است و… در کنار او بمانید. به او دلگرمی دهید. به همسرتان یادآوری کنید که تنها نیست و شما به او کمک خواهید کرد.

جمعبندی

یکی از مهم‌ترین دوره‌های زندگی هر انسان، دوران تشکیل خانواده و وارد شدن به زندگی مشترک است. ازدواج می‌تواند پستی و بلندی‌هایی داشته باشد. اگر انتخاب عاقلانه و به موقع انجام شود، ازدواج سرانجام خوشی خواهد داشت. همان طور که در این مقاله خواندید، راهکارهای داشتن زندگی زناشویی موفق بسیار ساده هستند و کافی است غرور را کنار بگذارید و به آن‌ها عمل کنید.

مقالات مرتبط
نظــرات