مـــرکــز دانلــــــــود

زوج درمانی چیست؟ چگونه می‌توانید بهترین زوج درمان را انتخاب کنید؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 آذر 98 0 نظر
نظرات کاربران :

اختلافات بین زن و شوهر به دلایل مختلف امری طبیعی است و بیشتر مراجعین متخصصان بهداشت روانی افرادی هستند که در ارتباط عاطفی و در زندگی مشترک خود به مشکل برخورده‌اند بنابراین زوج درمانی راهکاری است که برای حل این مشکلات پیشهاد می‌شود و برای زوجینی به کار گرفته می‌شود که تعارض و کشمکش به […]

اختلافات بین زن و شوهر به دلایل مختلف امری طبیعی است و بیشتر مراجعین متخصصان بهداشت روانی افرادی هستند که در ارتباط عاطفی و در زندگی مشترک خود به مشکل برخورده‌اند بنابراین زوج درمانی راهکاری است که برای حل این مشکلات پیشهاد می‌شود و برای زوجینی به کار گرفته می‌شود که تعارض و کشمکش به زندگیشان دامن زده است و چون خودشان توانایی و مهارت حل مسئله را ندارند و به دلیل ناتوانی در گفتوگوی همدلانه، ابراز نکردن صحیح هیجانات خود، قدرت طلبی و غیره نمی‌توانند اختلافات خود را حل کنند بنابراین باید از راهکاری تحت عنوان زوج درمانی استفاده کنند.

تعریف زوج درمانی (couple therapy)

تعریف زوج درمانی (couple therapy)

زوج درمانی در واقع یکی از شاخه‌های روان درمانی است که در آن شخص درمان‌گر تلاش می‌کند تا با استفاده از تخصص و توانایی خود با زوج‌هایی که دارای مشکل هستند گفتگو کند و به آنها راه‌حلی برای برطرف کردن تعارض‌ها و کشمکش‌هایشان معرفی کند و باعث شود که آنها به طور واقع بینانه به مشکلاتشان نگاه کنند.

مقاله مرتبط: روش های ترمیم رابطه دوستی و رابطه زناشویی در کوتاه ترین زمان

در ادامه این مقاله سعی می‌کنیم تا مسائل و مواقعی که باعث می‌شود شما به زوج درمانی نیاز داشته باشید را  معرفی کنیم و پس از آن راهنمایی‌های لازم را برای انتخاب یک زوج درمان یا مشاور خوب برای حل مشکلاتتان ارائه دهیم.

مشکات و مسائلی که زوج درمانی می‌تواند برای رفع آنها تلاش کند

1- افزایش روز افزون بحث و مجادله

افزایش روز افزون بحث و مجادله

اگر شما در یک زندگی مشترک هستید که بحث و جدل برایتان امری عادی شده است و روزانه حضور آن را در زندگی خود می‌بینید بهتر است به فکر راهکار باشید ممکن است این جدل‌ها در زندگیتان به صورت بحثی جزئی یا فریاد و سر و صدا‌های زیاد باشد اما اگر هر روز این روند تکرار می‌شود و به مرور زمان افزایش می‌یابد؛ باید به این فکر کنید که ممکن است تا زمان‌های زیادی ادامه پیدا کند و بالاخره یا شما یا همسرتان عامل اصلی این مشاجره هستید و یا مسئله‌ای وجود دارد که در زندگیتان به آن بی‌توجه هستید پس در نتیجه در این مواقع مراجعه به زوج درمانی از بهترین گزینه‌هاست که می‌تواند به شما کمک کند.

2- جرات نداشتن برای ابراز بعضی موضوعات

گاها برای شما نیز پیش می‌آید که به دلایل مختلفی از جمله ترس و سایر موارد نمی‌توانید موضوعی را با همسرتان درمیان بگذارید پس در این مواقع بهترین کار مراجعه به یک زوج درمان است چون در این مکان و موقعیت‌ها شما می‌توانید خیلی از گفته‌هایی که برایتان دشوار بود را با حضور گرم و حمایت‌گر یک میانجی بیان کنید.

3- کاهش یافتن صمیمیت و از بین رفتن آن

کاهش یافتن صمیمیت و از بین رفتن آن

گاها پس از گذشت مدتی از زندگی مشترک که آن مدت بستگی به اشخاص دارد؛ زندگی مانند روز‌های اول یا اوایل آن شوق و هیجان ندارد و برای دو طرف آن جذابیت سابق را ندارد اگرچه این امر می‌تواند دلایل مختلفی مانند مشکلات متفاوت و غیره داشته باشد و با اندکی تلاش مانند تغییر دادن اولویت‌ها و صرف مقداری انرژی با خودآگاهی حل شود اما گاهی اوقات دو طرف به حدی از هم فاصله گرفته‌اند و راه خود را از هم دور کرده‌اند که با هم ناهمخوان شده‌اند و ممکن است برای رفع نیاز‌های خود از راه‌های دیگری استفاده کنند که دراین مواقع نیز باید به فکر مراجعه به مشاوره و زوج درمانی باشند.

4- وجود مشکلات مبهم و ناشناخته در زندگی

گاها در زندگی شرایطی پیش می‌آید که احساس می‌کنید زندگیتان مثل سابق نیست و یا مثل گذشته به همسرتان احساس خوبی ندارید و حتی دلیل این احساس و مشکل را نمی‌دانید که در این مواقع  زوج درمانی روند درمانی خوبی برای شما ایجاد می‌کند چون این درمان همیشه رفع مشکلات نیست بلکه شناسایی آنها نیز هست که برای خودتان کاری دشوار بوده است.

5- از دست رفتن اعتماد به همدیگر

از دست رفتن اعتماد به همدیگر

گاها به دلایل مختلفی از جمله خیانت‌های جنسی، دروغ، فریب‌کاری و غیره اعتماد طرفین به همدیگر از دست می‌رود و از سخت‌ترین کار‌ها درست کردن دوباره این اعتماد از دست رفته است و این عامل نیز یکی از عواملی است که بیشترین مراجعه را به مشاوران به خود اختصاص داده است و به زوج درمانی نیاز دارد.

6- تاثیر مسائل بحرانی بر رابطه

گاها زندگی درگیر مشکلات و بحران‌های بزرگی مانند مرگ فرزند، بیکاری، مریضی و غیره می‌شود و این عوامل باعث فاصله گرفتن دو طرف از همدیگر می‌شود و در بسیاری از موارد این فاصله‌ها منجر به طلاق شده است بنابراین اگر شما نیز در همچنین موقعیتی قرار گرفتید بهترین گزینه این است که به یک مرکز مشاوره یا زوج درمانی مراجعه کنید و برای ترمیم  دوباره پیوندتان تلاش کنید.

7- عدم وجود بحثی سازنده از جانب هر دو طرف

عدم وجود بحثی سازنده از جانب هر دو طرف

بر اساس تحقیقات چگونگی مدیریت بحث و جدل‌ها بین زوجین می‌تواند بر پایداری رابطه آنها تاثیر زیادی داشته باشد بنابراین اگر این جریان در طول مشاجرات اتفاق نیفتد یعنی هیچ کدام از طرفین نتوانند بحث و بیانی سازنده برای بازسازی رابطه خود داشته باشند آن موقع برای رفتن به زوج درمانی باید اقدام کرد.

8- مشکلات مربوط به رابطه جنسی

مشکلاتی که می‌تواند رابطه جنسی شما و همسرتان را تحت تاثیر قرار دهد به این صورت است که ممکن است به طور اتفاقی رابطه شما خیلی کاهش پیدا کند و تقریبا از بین برود و گاهی دو طرف یا یکی از آنها مثل سابق هیچ لذتی از رابطه جنسی خود نمی‌برد و یا نمی‌تواند در رابطه‌اش به طور مطلوب ارضاء شود و همچنین در خیلی از موارد پیشنهاد جنسی مرتب از سوی طرف مقابل رد می‌شود و قبیل این مشکلات که باید توسط فرد زوج درمان ریشه یابی شود و برای حل آن بهترین درمان پیشنهاد گردد.

معیارهای لازم برای انتخاب بهترین زوج درمان

1- حوزه تخصصی او را جست و جو کنید

اگر شما هم به عنوان فردی هستید که بر اثر مشکلتان به زوج درمانی نیاز دارید در درجه اول باید به دنبال یک زوج درمان باشید که تخصص او به طور اختصاصی در حوزه مشکل شما باشد و در آن زمینه تجربه زیاد و تبحر بالایی داشته باشد برای مثال اگر مشکل شما ریشه در ارتباط جنسی دارد باید به دنبال فردی باشید که سالهای زیادی در این حیطه کار کرده باشد و با استناد به مقالات و منابع علمی معتبر و تجربیات خود بتواند مشکل شما را ریشه یابی و حل کند.

2- دنبال اماکن درمانی با کادری مجرب باشید

دنبال اماکن درمانی با کادری مجرب باشید

قبل از اینکه زوج درمانی را شروع کنید باید از این مسئله اطلاع داشته باشید که فردی که شما را راهنمایی می‌کند در یک مکان با کادری مجرب کار می‌کند یعنی اینکه آیا فرد زوج درمان تجربه و توانایی مشاوره درست برای حل مشکل را می‌تواند ارائه کند؟ و آیا در کنار تجربه تخصص کافی و میزان بازدهی او برای حل مشکل شما کافی است؟ اگر پاسخ به این سوالات مثبت است پس شما گام موثری را برای انتخاب درمانگر خوب برداشته‌اید.

3- از افراد دیگر راهنمایی بگیرید

برای انتخاب یک زوج درمان خوب و طی کردن پروسه زوج درمانی یکی دیگر از بهترین کار‌ها این است که از دوستان، نزدیکان یا افرادی که آنها را می‌شناسید راهنمایی بخواهید چون ممکن است هر کدام از آنها به دلیل تعامل کاری یا هر دلیلی دیگر با روانشناسان مجرب یا شخصی که تبحرش در زمینه مشکل شماست برخورد کرده باشند.

البته برای این کار یعنی راهنمایی از دیگران برای انتخاب زوج درمان لازم نیست جزئیات را به آنها توضیح دهید و فقط سراغ کسانی بروید که می‌توانند موقعیت شما را درک کنند و شما هم می‌توانید به آنها اعتماد کنید.

4- به دنبال درمانگری باشید که آینه شما باشد

به دنبال درمانگری باشید که آینه شما باشد

بعضی افراد تصور می‌کنند زمانی که برای زوج درمانی به یک فرد زوج درمان مراجعه می‌کنند باید در نهایت صحبتهای خود با او مدام تصدیق و تایید او را بشنوند اما سعی کنید شما این باور غلط را فراموش کنید چون زوج درمان باید مانند آینه‌ای باشد که همه نقاط قوت و ضعفتان را به شما بگوید چون اگر او این کار را نکند شما هرگز از ویژگی‌های خود آگاه نمی‌شوید و در مسیر درست درمان قرار نمی‌گیرید.

5- به دنبال یک شنونده فعال باشید

اگر می‌خواهید بدانید درمانگری را که برای زوج درمانی انتخاب کرده‌اید می‌تواند فردی شایسته است یا نه باید رفتار او را در مقابل سخنان خودتان در نظر بگیرید مثلا ببینید آیا او صحبت‌های شما را گوش می‌دهد؛ البته نه فقط یک گوش دادن عادی بلکه او باید سراپاگوش باشد و در مقابل شما با زبان بدن و واکنش‌های به موقع توجه خود را نشان دهد چون اگر فرد درمانگر سخنان شما را درک نکند هرگز نمی‌تواند برای حل مشکلتان به شما کمک کند و شما را در مسیری اشتباه قرار می‌دهد.

6- به دنبال فردی همدل و توانا بگردید

به دنبال فردی همدل و توانا بگردید

شما باید برای فرآیند زوج درمانی خود به دنبال فردی باشید که توانایی براقای ارتباط موثر را داشته باشد و بتواند با رویکردی همدلانه مشکلات و مسائل شما را تشخیص دهد و با درک و درایت درست به فکر رفع آنها باشد چون در واقع اگر درمانگر این ویژگی‌ها را نداشته باشد فرآیند درمان شکل نمی‌گیرد.

 البته لازم به ذکر است که درمانگر هیچ حقی برای برقراری ارتباط با شخص خارج از فضای درمانی و برقرار کردن ارتباط شخصی ندارد.

مقالات مرتبط
نظــرات