مـــرکــز دانلــــــــود

8 روش طبیعی درمان افسردگی بدون دارو

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : جمعه 27 بهمن 96 0 نظر
نظرات کاربران :

چگونه افسردگی را بدون دارو درمان کنیم؟ افسردگی از بیماری های شایع جهان امروز است و تحقیقات نشان می دهد که این بیماری در کشور ما نیز در حال رشد است. با توجه به این امر، خوب است که هر فرد نسبت به این بیماری آگاهی و مطالعه داشته باشد و علل، علائم و شیوه […]

چگونه افسردگی را بدون دارو درمان کنیم؟

افسردگی از بیماری های شایع جهان امروز است و تحقیقات نشان می دهد که این بیماری در کشور ما نیز در حال رشد است. با توجه به این امر، خوب است که هر فرد نسبت به این بیماری آگاهی و مطالعه داشته باشد و علل، علائم و شیوه های درمان آن را بداند. در این مطلب به شما خواهیم گفت که چگونه و با چه راه حل هایی اقدام به درمان افسردگی بدون دارو کرد. این راه حل ها برای پیشگیری از ابتلا به افسردگی نیز کارساز هستند و شما را در برابر این بیماری واکسینه می کنند. با ما باشید.

میزان تاثیر دارو در درمان افسردگی

درمان افسردگی بدون دارو

به گفته دکتر David Mischoulon استاد روانشناسی دانشگاه هاروارد، داروهای ضد افسردگی تنها در نیمی از بیماران جواب می دهد و سبب بهبودی کامل آن ها می گردد. این در حالی است که عوارض جانبی مثل خستگی، افزایش وزن، اختلال عملکرد جنسی، حالت تهوع، سردرد و سرگیجه نیز در مصرف این داروها ممکن است بروز کند.

میزان تاثیر درمان های طبیعی بر افسردگی

درمان افسردگی بدون دارو تحت عنوان درمان های طبیعی یاد می شود و برای افرادی که به سرعت و به راحتی درمان می شوند، یکی از روش های درمان افسردگی است و از طرفی نیز برای بیمارانی که افسردگی آن ها شدید است، این روش ها در کنار درمان های دارویی، به روند بهبودی و درمان تاثیر قابل توجهی بر جای می گذارد.

اگر در معرض افسردگی جدی هستید یا در بین اطرافیان خود فردی با علائم افسردگی شدید دارید، بدون شک باید فورا به پزشک مراجعه شود و احتمالا از دارو استفاده کنید که به میلیون ها نفر کمک کرده است. اما اگر پرونده شما در زمینه افسردگی خفیف یا متوسط باشد، در نظر بگیرید که درمان های طبیعی که اینجا گفته می شود را نیز دنبال کنید. آقای Mischoulon می گوید: “بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد این است که بیماران برای درمان افسردگی خود تلاش نمی کنند و برای درمان صرفا به داروها متکی هستند.”

روش های درمان افسردگی بدون دارو

چندین روش برای درمان افسردگی بدون دارو وجود دارد که لازم است افرادی که دچار افسردگی هستند این روش ها را در کنار روش های دارویی که به تشخیص پزشک شان مصرف می کنند، انجام دهند. این کارها ضمن تسریع فرایند درمان، کمک می کند تا احتمال بازگشت به افسردگی پس از درمان نیز بسیار کاهش یابد.

غذای سالم بخورید

درمان افسردگی بدون دارو

غذاها افزون بر اینکه بر سلامتی جسمی افراد تاثیرگذار هستند، در سلامت روانی افراد نیز اثر می گذارند. توصیه می شود از طیف های مختلف غذایی استفاده کنید تا ویتامین ها و مواد معدنی لازم بدن تان از غذاها، به طور کامل تامین شود. تحقیقات علمی انجام شده می گوید که برخی مواد و عناصر در کاهش افسردگی موثر هستند. در برنامه غذایی هر روز خود سبزی و میوه را قرار دهید و برخی ادویه ها مثل زعفران، دارچین و فلفل که باعث شادی و تحرک در افراد می شود را در غذاها و نوشیدنی ها بگنجانید. به طور کلی آهن، روی، منیزیم، ویتامین های D و B، سلنیوم، فولات و آمینواسیدها در کاهش و بهبود افسردگی موثر هستند که در صورتی که شما روزانه سعی کنید از تمام گروه های غذایی استفاده کنید این مواد و عناصر را دریافت خواهید کرد.


مقاله مرتبط: چگونه با تفکر مثبت زندگی خود را از خوب به عالی تغییر دهیم؟


امگا 3 مصرف کنید

امگا 3 یکی از مواردی است که پزشکان به تاثیر آن در درمان افسردگی بدون دارو تاکید دارند. طبق مطالعه ای که در سال 2014 در مجله روانشناسی بیولوژیک صورت پذیرفته است نشان از این می دهد که استفاده از مکمل های امگا 3 تنها برای دو هفته به طور قابل ملاحظه ای افسردگی را در یک گروه از بیماران که در معرض خطر ابتلا به آن بودند، کاهش داد.

امگا 3 ضمن این که به شکل قرص و مکمل دارویی موجود است، در غذاهای دریایی همچون ماهی های چرب مثل ماهی قزل آلا بسیار فراوان است. سبزیجاتی مثل کاهو و اسفناج، تخم مرغ، مغزها مثل گردو، فندق و … غنی از امگا 3 هستند. تحقیقات علمی می گوید مصرف روزانه 1000 گرم امگا 3 برای درمان افسردگی مناسب است. این غذاها را در برنامه غذایی خود بگنجانید و مکمل و قرص امگا 3 را با تشخیص و تجویز پزشک خود مصرف کنید.

درمان رفتارشناختی(CBT)

درمان افسردگی بدون دارو

درمان رفتارشناختی به تغییر الگوهای منفی که منجر به افسردگی می شود، اشاره دارد. استیو هولن، استاد روانشناسی دانشگاه واندربیلت می گوید: ” درمان رفتار شناختی به افراد کمک می کند تا رفتارهای بدبینانه و غیر واقع بین خود را در موقعیت های مختلف زندگی شان شناسایی کنند و به جای بروز رفتارهای منفی از خود، با تبعیت و جایگزین کردن الگوهای مثبت، در اندیشه زندگی حقیقی باشند.

به خصوص درمان رفتارشناختی برای پیشگیری از ابتلا به افسردگی نقش بسیار کلیدی دارد و شما با شناسایی رفتارها و تفکرات منفی و جایگزین سازی افکار و واکنش های درست و مثبت، می توانید احساس غم زدگی و افسردگی را از وجودتان دور کنید. با درمان رفتارشناختی، شما مهارت های لازم برای واکنش و مقابله با بحران ها و اتفاقات ناگوار و ناخوشایند زندگی را می آموزید.

در یک مطالعه ای در سال 2013 مشخص شد که بیمارانی که در آن ها از روش CBT یا درمان رفتارشناختی استفاده شده است نسبت به بیمارانی که با داروهای ضد افسردگی درمان می شوند، پس از بهبود، کمتر به این بیماری باز می گردند.

برای درمان افسردگی بدون دارو به روش رفتارشناختی می توانید از یک روانشناس متخصص کمک بگیرید تا افکار، عادات و رفتارهای منفی که به تشدید و افزایش افسردگی کمک می کنند شناسایی کنید و سپس به کمک او، افکار و عادات صحیح و درست را در خود تمرین و نهادینه کنید.

تکان بخورید و بی تحرک نباشید

ورزش کنید و سعی کنید همیشه در حال جنب و جوش باشید چرا که تحرک و ورزش، پویایی و نشاط را به بدن و ذهن تزریق می کند. فراتر از تحریک انرژی، مواد شیمیایی و مغناطیسی مغز مانند آندورفین، آدرنالین، سروتونین و دوپامین ورزش باعث تحریک رشد عصبی جدید می شود که این امر موجب ایجاد ارتباطات جدید و انعطاف پذیری مغز می شود. ورزش جزو موثرترین راه های درمان افسردگی بدون دارو است.

بررسی تحقیقی در سال 2013 در مجله پزشکی پیشگیری ایالات متحده نشان داد که حتی فعالیت های بدنی پایین، از جمله راه رفتن و باغبانی برای 20 تا 30 دقیقه در روز، می تواند افسردگی را در افراد مختلف از بین ببرد. ورزش یوگا نقش ویزه ای در درمان افسردگی دارد و در یک مطالعه دیگر از دانشگاه وست مینستر، افراد مبتلا به افسردگی خفیف که در جلسات دو ساعته یوگا شرکت کردند، هر هفته شاهد کاهش قابل توجهی از افسردگی خود بودند و در مدت 3 هفته افسردگی آن ها برطرف شد.

در هفته حداقل 3 تا 5 روز و به مدت 30 الی 40 دقیقه به ورزش های هوازی مثل پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و … بپردازید و پرداختن به ورزش یوگا در دو روز از هفته نیز می تواند کمک کننده باشد. سعی کنید پویایی و تحرک را با روش های مختلف وارد جریان زندگی تان کنید.

ذهن تان را پاک سازی کنید

درمان افسردگی بدون دارو

مراقبه یا مدیتیشن می تواند استرس های روانی و افسردگی را کاهش دهد. مدیتیشنی که مبتنی بر ذهن باشد، به شما آموزش می دهد تا در موقعیت های مختلف ذهنیت منفی که موجب نگرانی و استرس شما می شود را کنار بگذارید. به همین منظور درباره مدیتیشن مطالعه کنید و همچنین می توانید از روانشناس متخصص تان بخواهید شیوه صحیح مدیتیشن را به شما آموزش دهد تا به این صورت ذهن خود را از وجود افکار و اندیشه های استرس زا، نگران کننده و غمگین به سمت ذهنیت و افکاری هدایت کنید که توام با آرامش و نشاط است.


مقاله مرتبط: چگونه شادی کردن و خوشحالی در زندگی روزانه را بوجود بیاوریم؟


هدفمند زندگی کنید

هنگامی که افسرده هستید، ممکن است احساس کنید که نمی توانید هیچ کاری انجام دهید. این باعث می شود شما در مورد خودتان احساس بد و ناخوشایندی داشته باشید. برای دوری از این حس بد، برای خود هدف های روزانه تعیین کنید. می توانید از اهدافی کوچک و تعداد کم شروع کنید و هر روز چند هدف مثبت برای خود بنویسید و آن ها را انجام دهید. زمانی که شما هدف هایی که تعیین کرده اید عملی می کنید، نسبت به خود احساس خوبی پیدا می کنید. می توانید از ورزش و پیاده روی روزانه شروع کنید و هدف هر روز خود را 30 تا 40 دقیقه ورزش صبحگاهی در نظر بگیرید و سپس اهداف تان را کم کم افزایش دهید و هدف های بزرگتر را دنبال کنید.

خواب کافی داشته باشید

درمان افسردگی بدون دارو

خواب از مهم ترین راه های آرامش ذهن و پاک کردن آن از استرس های روزانه است. نسبت به خواب خود در طول شبانه روز حساسیت لازم را داشته باشید و از خواب کم یا زیاد از حد پرهیز کنید. خواب کم افسردگی را افزایش می دهد و خواب بیش از نیاز بدن نیز شما را از تحرک و پویایی باز می دارد. پس برای تنظیم خواب تان، می توانید شیوه و سبک زندگی خودتان را تغییر دهید و سعی کنید همیشه در ساعت مشخص به رختخواب بروید و در ساعت مشخصی نیز بیدار شوید. اجازه ندهید تلویزیون، موبایل و … زمان خواب شما را اشغال کنند.

سعی کنید از زندگی لذت ببرید

تصمیم بگیرید و تمام توان و تلاش تان را برای لذت از لحظات زندگی خود بگذارید. ببینید از چه چیزهایی لذت می برید آن ها را لیست کنید. چه کارهایی برای شما سرگرم کننده است؟ تماشای فیلم کمدی، ورزش کردن، سفر، غذا پختن، بیرون رفتن با دوستان و … این کارها را می توانید در برنامه روزانه خودتان قرار دهید.


مقاله مرتبط: هنر فراموش کردن گذشته و واکنش مناسب به مشکلات زندگی را بیاموزید


با افراد مثبت نگر و شاد دوست شوید

برای درمان افسردگی بدون دارو ، داشتن روابط اجتماعی بسیار مهم است. شما برای رهایی از احساسات ناخوشایند و غلبه بر افسردگی، سعی کنید هیچگاه تنها نباشید. روابط اجتماعی خود را با افراد شاد و مثبت اندیش گسترش دهید. با آن ها صحبت کنید تا از انرژی آن ها روحیه بگیرید. داشتن چند دوست شاد و مثبت نگر می تواند در زندگی شما تاثیر بسزایی بگذارد. در عوض سعی کنید افرادی که همیشه نگرش و صحبت های انتقادی و منفی به وقایع و افراد دارند را از خود دور کنید.

مقالات مرتبط
نظــرات