مـــرکــز دانلــــــــود

چرا من به همسرم شکاکم؟ چطور شک به همسر را از بین ببرم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : جمعه 9 اسفند 98 0 نظر
نظرات کاربران :

شک به همسر به عنوان نقطه مقابل اعتماد از مخرب‌ترین مواردی است که در اکثر زندگی‌های  مشترک یافت می‌شود  و این عامل ریشه در بدبینی و وسواس اشخاص دارد که اگر برخورد مناسبی در مقابل آن صورت نگیرد باعث ایجاد مشکلات بعدی در زندگی مشترک می‌شود و لحظات خوب و خوش یک خانواده را به […]

شک به همسر به عنوان نقطه مقابل اعتماد از مخرب‌ترین مواردی است که در اکثر زندگی‌های  مشترک یافت می‌شود  و این عامل ریشه در بدبینی و وسواس اشخاص دارد که اگر برخورد مناسبی در مقابل آن صورت نگیرد باعث ایجاد مشکلات بعدی در زندگی مشترک می‌شود و لحظات خوب و خوش یک خانواده را به سمت تلخی و ناکامی می‌کشاند.

بعضی از انسان‌ها به قدری افکار شک و تردید به اطرافیان و علی‌الخصوص همسر خود را در ذهن پرورش می‌دهند که این افکار کل درون آنها را در برمی‌گیرد و به مرور آنان را از دورن تهی می‌کند که نهایتا این افراد با دستان خود، خانواده و رابطه‌یشان را نابود می‌کنند.

به طور کلی شک به همسر در زندگی‌های امروزی آمار زیادی دارد و جزو عواملی است که بیشترین اختلافات را به بار می‌آورد و این یعنی زن و مرد در رابطه مشترکشان اعتمادی به یکدیگر ندارند و به دنبال از بین رفتن اعتمادشان به همدیگر، با رفتار‌هایی مانند کنترل‌گری و از بین رفتن عشق روبرو می‌شوند. بنابراین در این مقاله ما به شما کمک می‌کنیم تا اولا اگر به خیانت همسر خود شک دارید و یا شک به شوهرتان ماننده خوره شما را آزار می‌دهد؛ آن را با توجه به علایم و مستندات به صورت صحیح تشخیص دهید نه بر حسب حدس و گمان خودتان و در مرحله بعدی نیز راه‌های از بین رفتن شک را به شما آموزش می‌دهیم.

مقاله مرتبط: آیا میدانید جدید ترین دلایل خیانت مردان متاهل چیست؟ و چطور پیشگیری کنید؟

شک به خیانت همسر

اگرچه خیانت موضوع بسیار دردناکی است و باعث جدایی بین زوجین و در نهایت از هم پاشیدن خانواده می‌شود اما  از طرفی شک به خیانت همسر و نشان دادن عکس العمل در برابر آن  نیزکار سنجیده‌ای نیست بلکه باید حداقل این رفتار در او ثابت شود و گاها با وجود چندین نشانه هم در فرد باز هم نمی‌‌توان به طور قطع گفت که او خیانت میکند. اما در کل روانشناسان چندین نشانه را برای این کار پیشنهاد داده‌اند که می‌توان از روی آنها تا حدی به این نتیجه برسید که با خیانت روبر هستید.

1- دروغ گفتن

اگر چه هر دروغی به معنای شک به همسر و وجود خیانت نیست اما دروغ گفتن مکرر در مورد دیر آمدن به خانه، وجود جلسه‌های مکرر و مسافرت‌های زیاد، عوض شدن ذائقه، جواب ندادن به تلفن و غیره می‌تواند دلیلی بر خیانت او باشد.

2- سرد شدن و فاصله گرفتن

سرد شدن و فاصله گرفتن

یکی از بارزترین نشانه‌ها در حین خیانت گوشه‌گیر شدن و افسردگی است که در نهایت باعث می‌شود فرد از همسر خود فاصله بگیرد و رفتار سردی داشته باشد. در این مواقع فرد به تنهایی برنامه‌ریزی می‌کند، خانواده خود را فراموش می‌کند و در  خودش فرو می‌رود و کلا به مسائل خانواده بی‌تفاوت می‌شود.

3- تغییر محسوس در رفتار

بعضی اوقات شما رفتارهایی را از همسرتان مشاهده می‌کنید که قبلا او خیلی به ندرت آنها را انجام می‌داد برای مثال اگر قبلا همسرتان هیچ وقت برای شما هدیه نمی‌گرفت هم اکنون بدون هیچ دلیلی و به طور مکرر به شما هدیه می‌دهد یا با کارهایی موافت می‌کند که قبلا اصلا به انجام آنها راضی نمی‌شد پس این کار‌ها می‌تواند یک دلیل شک به همسر باشد اما باز هم دلیل قطعی نیست.

4- توجه بیش از حد به ظاهر

توجه بیش از حد به ظاهر

وقتی پای خیانت به میان می‌آید و همسرتان به کسی دیگر دل می‌بندد؛ خود به خود به حد زیادی به ظاهر و وضع خود می‌رسد و تلاش میکند تا هر کاری را برای بهتر کردن وضع ظاهری خود انجام دهد مثلا کفش و لباس‌های نو زیادی می‌خرد، برای فیت کردن اندام خود به باشگاه می‌رود و سایر کار‌هایی که ظاهر خود را با آن می‌آرایند را انجام می‌دهد.

5- افزایش بیش از حد ساعت کار

از جمله نشانه‌های خیانت که شک به همسر را قوی‌تر می‌کند این است که او هر روز تا دیر وقت کار می‌کند و مدام به سفرهای کاری، جلسه‌های فوق‌العاده و بیرون رفتن از شهر به منظور کار نیاز پیدا می‌کند در حالی این تغییرات ناگهانی است و قبلا ساعات کار او روال عادی داشته است.

شک به شوهر

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم اگرچه بعضی نشانه‌ها می‌تواند دلیل بر خیانت یک فرد  و زمینه‌ساز شک به همسر باشند اما کلا هیچ قاعده خاصی برای اطمینان پیدا کردن از این موضوع وجود ندارد و اگر این مشکلات در زندگی شما نیز وجود دارد بهتر است با انجام کار‌های زیر آن را برطرف کنید و بیشتر به زندگی مشترکتان توجه کنید.

1- صبور بودن

اگرچه شاید دلایلی برای شک به همسرتان در ذهن شما بوجود آمده باشد اما برای برطرف کردن آن بهتر است قبل از دلیل‌تراشی و توجیه، صبر و تحمل را پیشه کنید و سعی نکنید با دلیل‌های خودتان به صورت یک‌دفعه همسرتان را متقاعد به خیانت کنید .

2-  صحبت علنی و مستقیم

صحبت علنی و مستقیم

اگر شما از روش‌های قبلی برای برطرف شدن شک به همسر یا شوهرتان بهره‌ای نگرفتید باید به طور مستقیم و علنی با او صحبت کنید و بدون اینکه پای دعوا را به میان بکشید دلایل شک خود و چگونگی ایجاد این حالت را برای همسرتان توضیح دهید شاید شک شما در این مرحله برطرف شود.

3- جلوگیری از قهر و خشونت

باید از طریق رفتار و اخلاق خود نشان دهید که شک شما دلیلی ندارد و به جای اینکه راه خشونت، قهر و خشم را پیش بگیرید با رفتار خود، همسرتان را هدایت کنید و در ادامه مسیر به او کمک کنید.

4- مراجعه به مشاوره، افراد نزدیک و روانپزشک

مراجعه به مشاوره، افراد نزدیک و روانپزشک

اگر شک به همسر در شما با هیچ راهکاری برطرف نمی‌شود یعنی اینکه شما از بد‌ترین نوع شک رنج می‌برید و بهترین کار این است به فردی نزدیک و قابل اعتماد مراجعه کنید و یا از مشاورین و روانپزشکان ماهر در این زمینه کمک بگیرید چون معمولا در قدم آخر با راهکا‌ر‌های آنان جواب خواهید گرفت.

چگونه شک را از بین ببریم؟

1- دنبال کردن راه حل‌های درونی

اگر شما نیز جزو آن دسته از افراد هستید که مدام در مورد همسرتان نگران هستید و شک به همسر و فکر اینکه مبادا او خیانت کند، مبادا کسی را دوست داشته باشد و سایر افکار همیشه مزاحمتان است بهتر است سعی کنید به جای کنترل کردن او و دلیل بیرونی برای این مسئله در درون خود به دنبال راه حل بگردید و علت آن را در رفتارهای خود بجویید.

2- کمک گرفتن از افراد مورد اعتماد

شک به همسر

اگر شما نیز در شرایطی قرار گرفته‌اید که بدبینی و شک به همسر افکارتان را پریشان کرده است و با راهکار‌های خود نمی‌توانید آن را حل کنید پس به دنبال شخصی قابل اعتماد باشید که ارزش‌های او با ارزش‌های شما یکسان باشد و بتواند شما را در این زمینه درک کند و راهنمایی لازم را به شما بدهد.

3- اعتماد به توانایی‌ها و رسیدن به خود‌باوری

همه آدم‌ها وقتی مالک چیزی می‌شوند و آن را دوست دارند تمایل دارند تا آن را کنترل کنند. از طرفی چون توانایی‌های خود را باور ندارند می‌ترسند که داشته و چیزی که برایشان با ارزش است را از دست بدهند. در زندگی مشترک نیز چون شخص حس مالکیت به همسرش را دارد همیشه نوعی ترس درونی برای از دست دادن او دارد که این ترس تبدیل به شک به همسر می‌شود و تنها راه حل برای آن نیز به جای کنترل کردن طرف مقابل، داشتن اعتماد به نفس، باور کردن خود و توانایی‌های خود است.

4- افزایش محبت و علاقه به همسر

شک به همسر

شاید بعضی از رفتار‌ها و کار‌های همسرتان باعث شک در شما شده است و خیلی از نشانه‌های خیانت مثلا سردی، بیتوجهی و غیره در او بوجود آمده است اما فراموش نکنید؛گاها ممکن است بعضی از مشکلات مانند مشکلات کاری و مشکلات محیط بیرون باعث این رفتار‌ها در همسرتان شود. پس این راه را امتحان کنید یعنی به جای دریغ کردن توجه و محبت سعی کنید بیشتر او را مورد توجه قرار دهید و به او عشق بورزید تا از طریق بهتر شدن رابطه‌یتان، اعتماد دوباره در شما بوجود بیاید.

مقالات مرتبط
نظــرات