مـــرکــز دانلــــــــود

چگونه با دیگران ارتباط موثر و عالی داشته باشیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : چهارشنبه 11 بهمن 96 0 نظر
نظرات کاربران :

وقتی به دنیا می‌آییم به تدریج نحوه برقراری ارتباط با محیط اطراف را می‌آموزیم. ابتدا با خنده و گریه منظور خود را به اطرافیان می‌گوییم و سپس کم کم صحبت کردن را از آن‌ها می‌آموزیم. همچنان که رشد می‌کنیم ارتباطات ما شکل‌های مختلفی به خود می‌گیرد، ارتباط با خانواده، ارتباط با دوستان محله و بعد مدرسه و دانشگاه و محیط کاری و …. در تمامی این مراحل به یادگیری مهارت‌هایی برای ارتباط موثر با دیگران نیازمندیم. در این نوشته با ۱۰ مهارتی که در ارتباط موثر با دیگران به آن‌ها نیاز دارید پرداخته شده است.

توانایی ارتباط موثر با همکاران، دوستان دانشگاهی و دیگران یکی از مهم ترین موضوعات در زمینه رشد فردی است. در عصر جدید شما باید بتوانید از طریق وسایل ارتباطی مختلف مانند پیام رسان ها، ایمیل ، تماس تلفنی و حتی شبکه‌های اجتماعی ارتباط مناسبی با دیگران برقرار کنید. یادگرفتن تکنیک‌های ارتباط موثر با دیگران به شما در روند استخدام در شرکت ها، رساندن پیام خود به شکل مناسبی با دیگران و حتی موفقیت‌های فردی و شغلی کمک بسیار زیادی نماید.

آیا می‌خواهید که از دیگران بهتر دیده شوید؟ در اینجا 10 تکنیک ارتباط موثر با دیگران که مدیران شرکت‌ها در روند استخدام خود به آن‌ها توجه می‌کنند را بخوانید. همچنین باید بگوییم که این مهارت‌ها نشانگر توانایی شما در زمینه‌های مختلف نیز خواهد بود و با یادگیری آن‌ها به صورت تاثیرگذار با دیگران ارتباط برقرار خواهید کرد.

1. گوش دادن

شنونده خوب بودن یکی از بهترین راه‌های ارتباط موثر با دیگران است. بسیاری افراد برای برقراری ارتباط نیاز دارند که ابتدا شنیده شوند و اگر بخواهید با صحبت کردن یک طرفه ارتباط برقرار کنید احتمالا طرف مقابل سریعا صحنه را ترک خواهد کرد.


مقاله مرتبط: مهارت گوش دادن : مهارتی برای قوی‌تر ساختن روابط دوستانه‌ و اجتماعی


بروی شنونده بودن خود تمرین کنید. سعی کنید تبدیل به شنونده فعال شوید. شنونده فعال چیست؟ وقتی که همزمان که در حال گوش دادن به صحبت‌های طرف مقابل هستید، بروی او تمرکز داشته باشید و سوالاتی برای شفاف سازی بحث بپرسید و صحبت‌های او را با تکرار جملاتش تایید کنید مثلا بگویید «تو داری میگی که …. » و صحبت‌های وی را در ادامه تکرار کنید.

با شنونده فعال بودن طرف مقابل خود را بهتر درک خواهید کرد و پاسخ مناسبی برای او خواهید داشت.

2. اهمیت بالای ارتباط غیرکلامی را نادیده نگیرید

زبان بدن شما، ارتباط چشمی،حرکات دست ها، لحن و تن صدای شما در رساندن پیام‌های شما نقش بسیار مهمی خواهند داشت. در ارتباط موثر شما باید بروی حرکات بدن خود کنترل کاملی داشته باشید، آرامش در بدن شما باید نمایان باشد، شانه‌های باز، پاها بدون حرکت اضافی و تن صدایی دوستانه برای شروع یک ارتباط موثر و خوب با دیگران حیاتی است و این چنین دیگران را به صحبت کردن با خود مشتاق خواهید کرد.

ارتباط چشمی هم بسیار مهم است. شما با نگاه کردن در چشمان مخاطب خود به او خواهید فهماند که بروی صحبت‌های او تمرکز کافی دارید البته یادتان باشد که نگاه شما به شکل خیره بودن به طرف مقابل نباشد و احساس راحتی به وی بدهید.

همچنین به نشانه‌های ارتباط غیرکلامی مخاطب خود نیز توجه کنید. اغلب نشانه‌های غیرکلامی احساس طرف مقابل را نشان می‌دهد. برای مثال اگر طرف مقابل به چشم‌های شما نگاه نمی کند احتمالا او چیزی را از شما مخفی می‌کند و یا علاقه ای به ادامه دادن صحبت‌های شما ندارد.

3. شفاف و مختصر صحبت کردن

در یک ارتباط موثر و خوب با دیگران باید بدانید که تا چه اندازه صحبت کنید. نه خیلی کم و نه خیلی بلند و طولانی. سعی کنید پیام خود را در کمترین تعداد کلماتی که می‌توانید به طرف مقابل بگویید. شفافیت و مستقیم صحبت کردن وقتی که با یک نفر خاص در حال صحبت هستید موضوع بسیار مهمی است.

مقالات مرتبط:  چگونه صحبت را شروع کنیم ؟

در هنگام صحبت نیز نباید خنده‌های اضافی داشته باشید و یا تن صدای شما نمایانگر عدم اطمینان شما از صحبت‌های خودتان باشد. قبل از صحبت کردن درباره چیزی که می‌خواهید بگویید کاملا فکر کنید و این به صحبت کردن شفاف و مختصر شما برای برقراری ارتباط موثر با دیگران کمک زیادی خواهد کرد.

4. دوستیابی در ارتباط با دیگران

یکی از راه‌های ارتباط موثر با دیگران دوست شدن با آن‌ها است. برای این کار باید لحن دوستانه ای بگیرید، یک سوال شخصی بپرسید و یا لبخندی بروی لبان خود داشته باشید، این کارها دیگران را تشویق می‌کند که ارتباط باز و صادقانه برای صحبت با شما برایتان قائل شوند.

به یاد داشته باشید که رعایت ادب و حفظ شخصیت در تمامی اشکال مختلف ارتباط بسیار مهم است. هم در ارتباطات کلامی و هم نوشتاری به این موضوع دقت کنید.

وقتی که می‌خواهید صحبت دوستانه را با کسی در ایمیل شروع کنید، اولین جمله می‌تواند به شکل «امیدوارم آخر هفته خوبی را گذرانده باشی.» باشد و چنین جملات شخصی می‌تواند حس احترام و توجه به فرد مقابل القا کند.

5. اعتماد به نفس داشته باشید

داشتن اعتماد به نفس در ارتباط موثر با دیگران یکی دیگر از موضوعات بسیار مهمی است که باید بدانید. اعتماد به نفس داشتن در صحبت کردن، نشان دهنده اطمینان نسبت به حرفایتان خواهد بود و دیگران بهتر آن‌ها را خواهند پذیرفت. برای این کار باید ارتباط چشمی مناسبی با دیگران ایجاد کنید و لحن دوستانه ای داشته باشید.


مقاله مرتبط: عزت نفس پایین و عوامل آن را می شناسید؟


از بیان جملات خود به شکل سوالی بپرهیزید و البته توجه داشته باشید که لحن شما تهاجمی و خشونت بار نیز نباشد. شنونده بودن را فراموش نکنید و همچنین به گونه ای صحبت کنید که حس همدلی خود را با دیگران به نمایش بگذارید.

6. یکدلی با طرف مقابل

اگر شما نظر مخالفی با همکار یا دوست و کارمند خود دارید باید به گونه ای صحبت کنید که نشان دهنده احترام شما به دیدگاه وی باشد. به کار بردن عباراتی مانند «من درک می‌کنم که شما چه می‌گویید» حس همدلی و شنونده بودن را به طرف مقابل شما القا خواهد کرد.

7. ارتباط موثر با داشتن ذهنی باز

در یک ارتباط موثر باید با ذهنی باز و منعطف وارد بحث و گفتگو شوید. با ذهنی باز صحبت‌های طرف مقابل را بشنوید و فقط سعی نکنید پیام خود را به وی انتقال دهید. با نشان دادن تمایل خود برای شروع بحث و گفتگو حتی با کسانی که نظر مخالفی با شما دارند می‌توانید گفتگوی صادقانه و موثری تری داشته باشید.

8. احترام گذاشتن

دیگران با شما براحتی ارتباط برقرار می‌کنند به شرطی که به آن‌ها نشان دهید که برایشان ارزش قائل هستید و به ایده هایشان احترام می‌گذارید. کارهای ساده ای مانند صدا زدن مخاطب خود با اسم کوچک، ارتباط چشمی داشتن، فعالانه شنونده بودن حس احترام در گفتگو را به طرف مقابل القا خواهد کرد.

مقالات مرتبط:  5 نکته برای اینکه چگونه باید به خودتان احترام بگذارید

در صحبت تلفنی با نشان تمرکز بروی صحبت‌های طرف مقابل، در نوشتن ایمیل با صرف وقت برای ویرایش و آماده سازی کامل متن نوشته شده نشان دهنده حس احترام شما به مخاطب خود خواهد بود.

9. بازخورد دادن و بازخورد گرفتن را فراموش نکنید

بازخورد دادن و گرفتن مناسب در هنگام گفتگو یکی از مهارت‌های ارتباط موثر با دیگران است. مدیران و کارمندان ارشد باید دائما به دیگران بازخورد ارائه دهند و از این نظر باید در ارتباط خود به این موضوع دقت کنند که به شکل مناسبی این کار را انجام دهند. تشکر کردن به عناوین مختلف یک بازخورد مثبت و مناسب برای قدردانی از تلاش‌های همکاران و دیگران خواهد بود و در افزایش انگیزه آن‌ها تاثیر زیادی خواهد داشت.

به همین ترتیب بازخوردهای دیگران را پذیرا باشید و حتی آن‌ها را به بازخورد دادن دعوت کنید. بازخوردهای آن‌ها را بشنوید و سوالاتی برای شفافیت بیشتر بپرسید.

10. راه ارتباطی مناسب را انتخاب کنید

ارتباط موثر

در تمامی ارتباط هایی که با دیگران دارید باید درجه اهمیت ارتباط خود را تشخیص دهید و بدانید که از چه راهی می‌خواهید ارتباط برقرار کنید. اگر ارتباط به شکلی مهم است باید در جلسه حضوری و رسمی پیام خود را به طرف مقابل بگویید.

و یا اگر طرف مقابل شما همیشه مشغول کارهایش است مثلا برای رئیستان بهتر است از طریق ایمیل پیام خود را برای وی ارسال کنید. دیگران به اینکه راه ارتباطی مناسب با آن‌ها را انتخاب کنید سپاسگزارتان خواهند بود و با احتمال بیشتری به شما احترام خواهند گذاشت.

مقالات مرتبط
نظــرات