مـــرکــز دانلــــــــود

نشانه‌های طلاق عاطفی چیست و چطور سریع درمان کنیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 اسفند 98 0 نظر
نظرات کاربران :

در پروسه طلاق عاطفی روابطی آنچنان سرد و ضعیف بر زندگی مشترک حاکم می‌شود که در آن خانواده همیشه نشانه‌های بی‌مهری و کمبود محبت بیداد می‌کند و زن و مردی که در کنار هم زندگی می‌کنند از لحاظ روحی و جسمی از هم فاصله زیادی دارند و هرگز یک‌دل و یک‌صدا نیستند و فقط در […]

در پروسه طلاق عاطفی روابطی آنچنان سرد و ضعیف بر زندگی مشترک حاکم می‌شود که در آن خانواده همیشه نشانه‌های بی‌مهری و کمبود محبت بیداد می‌کند و زن و مردی که در کنار هم زندگی می‌کنند از لحاظ روحی و جسمی از هم فاصله زیادی دارند و هرگز یک‌دل و یک‌صدا نیستند و فقط در قالب دو نفر هم‌صحبتی هستند که به هم عادت کرده‌اند.

 با اینکه آمار مستقیم و رسمی درمورد وجود این حالت در بین خانواده‌ها وجود ندارد اما تخمین زده می‌شود که آمار طلاق عاطفی به مراتب از طلاق قانونی بالاتر است.

تعریف طلاق عاطفی

در طلاق عاطفی زن و شوهر به طور قانونی از هم جدا نمی‌شوند اما چون احساسی نسبت به یکدیگر ندارند و مانند سابق از همدیگر آرامش نمی‌گیرند پس فقط در قالب یک هم خانه با هم زندگی می‌کنند. پس طلاق عاطفی زمانی اتفاق می‌افتدکه دیگر نشانه‌ای از عطوفت، مهربانی، صفا و صمیمت در بین زن و شوهر دیده نمی‌شود و گویی آنها همدیگر را فقط می‌بینند اما صدای هم را نمی‌شنوند و همچنین خواسته‌های مطلوبی که قبلا  با کمال آرامش بین آنها پاسخ داده می‌شد بعد از طلاق عاطفی با دعوا و خشم حل می‌شود.

در این مقاله می‌خواهیم نشانه‌های رفتاری و اخلاقی که در یک زندگی مشترک وجود دارند و از وجود طلاق عاطفی در آن زندگی خبر می‌دهند را برایتان بیان کنیم تا اگر زندگی شما نیز با این بحران روبرو شده است بهتر آن را بشناسید و در ادامه سعی می‌کنیم راهکار‌های کلیدی را برای حل این مشکل به شما معرفی کنیم تا شاید با بهره گرفتن از این مطالب گرهی از مشکل شما حل شود.

علایمی که از وجود طلاق عاطفی خبر می‌دهند

1- افزایش دعوا در زندگی

اگر می‌بنید زندگی شما این روز‌ها دچار سردی شده است که دیگر خبری از آرامش در آن نیست و شما و شریک زندگیتان به دنبال راهی هستید که ناراحتی‌های خود را از طریق دعوا و سرزنش تخلیه کنید در حالی که در روز‌های اول زندگی همواره حاضر بودید به همدیگر وفاداری کنید و همیشه همراه و همدل بودید پس زندگیتان در سرازیری طلاق عاطفی قرار گرفته است.

2- وجود انزوا و گوشه‌گیری در هر یک از زوجین

وجود انزوا و گوشه‌گیری در هر یک از زوجین

اگر در اوایل ازدواج یا در روز‌های اول زندگی مشترکتان لحظه‌ای بدون هم بودن برایتان سخت بود و برای وصال دوباره لحظه‌شماری می‌کردید و هم اکنون در شرایطی قرار دارید که بودن یا نبودن شریک زندگیتان برایتان اهمیتی ندارد باید گفت که طلاق عاطفی بر زندگیتان سایه افکنده است پس اگر می‌بینید تنهایی و گوشه‌گیری را به همنشینی با همسرتان ترجیح می‌دهید یا اصلا دوست دارید کسی دیگر را به جای او بیاورید و خود را به کارهایی دیگر مشغول می‌کنید پس زندگی شما در خطر طلاق عاطفی قرار گرفته است و ممکن است شما را دچار انتخاب‌هایی نادرست کند.

مقاله مرتبط: آیا میدانید محبت زیاد شما باعث سردی و جدایی می‌شود!(رفع محبت یک طرفه)

3- وجود رابطه‌های نامناسب

وقتی ناملایمات به زندگی زوجین روی می‌آورد و با توجه به رابطه ضعیف بین آنها دیگر جایی برای تخلیه کردن ناراحتی‌های روحی- روانی وجود ندارد و همچنین اثری از مهر و محبت سابق که هر دو طرف به هم داشتند و قلبشان مالامال از آن بود وجود ندارد بنابراین در این مواقع طرفین به دنبال فردی هستند که جای این همه خلاء را برایشان پر کند و از این رو دست به انتخاب نا‌مناسبی می‌زنند یعنی شخص دیگری را از جنس مخالف برمی‌گزینند و وقایع و راز‌های زندگی خود را برای او بازگو می‌کنند و ممکن است به روابط غیر اخلاقی با وی دست بزنند و در نهایت به پیشرفت طلاق عاطفی خود کمک می‌کنند.

4- احساس کم‌رنگ شدن رابطه

احساس کم‌رنگ شدن رابطه

بعضی اوقات زوجین از نیاز‌های عاطفی همدیگر آگاه نیستند و از همدیگر غافل می‌مانند و به همین جهت بدون اینکه خودشان نیز مطلع باشند فقط احساس می‌کنند چیزی در ناخودآگاه آنان گم شده است. آنها حس می‌کنند که رابطه‌یشان کمرنگ شده است و صمیمت آن از بین رفته است بنابراین آنها نیازهای مختلفی مانند درک شدن، شنیده شدن، قدردانی و ارزشمندی را در خود حس می‌کنند و چون از طریق شریکشان برآورده نمی‌شود پس پای طلاق عاطفی به رابطه مشترکشان باز می‌شود.

5- پیدایش افکار منفی

یکی از نشانه‌های طلاق عاطفی در زندگی مشترک هجوم افکار منفی است که ذهن هر دو نفر را مسموم می‌کند به طوریکه زندگی آنها اصلا با دورانی مانن اوایل ازدواج یا دوران‌های عادی قابل مقایسه نیست مثلا آنها با خود فکر می‌کنند که دوره مجردی به مراتب دوره بهتری بود و فکر می‌کنند که آن زمان واقعا شاد‌تر بودند و یا سایر افکار منفی که مدام فکر و ذهن آنها را درگیر می‌کند و باعث می‌شود از وضعیتشان ناراضی باشند و فکر کنند دیگر در زندگی آنها روز‌های خوب رخت بربسته‌اند و آنها دائم دچار تردید و پاسخ‌های منفی برای سوالاتشان می‌شوند.

6- نداشتن حرف برای همدیگر

نداشتن حرف برای همدیگر

معمولا در اوایل ازدواج دو نفر هر چقدر برای هم وقت  بگذارند و به حرف‌های یکدیگر گوش بدهند باز هم از این لحظات عاشقانه خسته نمی‌شوند اما زمانی که مهر و محبت بین دو نفر از بین برود طبیعی است که آنها مثل سابق از شنیدن سخنان یکدیگر لذت نمی‌برند و حتی حرفی برای همدیگر ندارند و لذتی از کنار هم بودن نمی‌برند که این علایم به وضوح از طلاق عاطفی خبر می‌دهد.

راهکار‌هایی که به درمان یا پیشگیری از طلاق عاطفی کمک می‌کند

1- شروع کردن تغییر از خودتان

معمولا در جوامع امروزی ما وقتی مشکلی پیش می‌آید اکثرا هر دو نفر سعی می‌کنند به دنبال علت رفتار در دیگری باشند بنابراین اگر شما نیز به این طریق فکر می‌کنید و هم اکنون هم با مشکلی به نام طلاق عاطفی درگیر شده‌اید و می‌خواهید خودتان برای بازسازی زندگیتان دست به کار شوید باید در مرحله اول از خود گذشتگی داشته باشید و به این مسئله فکر کنید که واقعا سهم شما از این بی‌محبتی، بی‌مهری و عدم عاطفه که در زندگیتان بوجود آمده است چقدر است.

اگر کمی منصف باشید و از خودتان شروع کنید باید با خود بنشینید و منصفانه فکر کنید چون شاید علت رفتار بی عاطفه همسرتان به دلایلی مانند مشکلات کاری و بیرون از محیط خانه باشد که زیر بار آنها فشار ریادی را تحمل می‌کند و آثار آن به زندگی و رابطه شما نیز آسیب وارد کرده است و اصلا ربطی به شما ندارد پس در این مواقع خودتان می‌توانید با از خود‌گذشتگی و ایجاد تغییر در روابط گذشته اجازه ندهید که خانواده و رابطه‌یتان از بین برود.

2- تلاش برای شناخت ویژگی‌های همدیگر

تلاش برای شناخت ویژگی‌های همدیگر طلاق عاطفی

یکی از کار‌هایی که می‌تواند از بروز طلاق عاطفی جلوگیری کند این است که سعی کنید همواره برای شناخت ویژگی، روحیه و خصوصیات  همسرتان تلاش کنید و در راستای علاقه‌مندی‌های او و آنچه که او را خوشحال نگه می‌دارد اقدام کنید چون اگر این کار را انجام ندهید نوعی سوء برداشت از رفتار‌ها و کار‌های شما پیش‌می‌آید که به مرور زمینه ساز افسردگی، درگیری‌های روحی و در نهایت طلاق عاطفی می‌شود.

3- هماهنگی در امور و مسائل جنسی

مسائل و مشکلات مربوط به ارتباط جنسی همواره می‌تواند شیرین‌ترین رابطه‌ها و زندگی‌های مشترک را با ناکامی روبرو کند بنابراین این‌چنین عواملی را مانند سردمزاجی، زودانزالی و غیره با همکاری و هماهنگی هم درمان و پیگیری کنید و با شناخت بیشتر این مسائل اجازه ندهید که مشکلات مربوط به این زمینه لذت همبستری و شایستگی را از شما بگیرد و زندگی شما را دچار طلاق عاطفی کند.

4- گوش دادن فعال به گفته‌ها و خواسته‌های همسر

گوش دادن فعال به گفته‌ها و خواسته‌های همسر طلاق عاطفی

روانشناسان معتقدند یکی از روش‌هایی که با آن می‌توان از بروز طلاق عاطفی جلوگیری کرد و یا آن را درمان کرد در واقع مهارت گوش دادن است و در این زمینه اغلب زنان از همسرشان گله‌مندند. بنابراین پیشنهاد می‌شود برای اینکه صمیمت را بین خود و همسرتان افزایش دهید و به تبعات آن دچار طلاق عاطفی نشوید همواره به وسیله گوش دادن ارتباطتان را قوی و موثر نگه دارید و از خواسته‌ها و نیازهای او بدین طریق آگاهی یابید.

5- یادگیری مهارت‌های همسر‌داری

مهارت‌های رفتاری و همسر‌داری که به کار بردن آن برای موفقیت در زندگی مشترک لازم هستند حتما باید به موقع یادگرفته شوند و سعی کنید برای درمان و پیشگیری از طلاق عاطفی از آنها بهره بگیرید. شما باید حتما مهارت‌هایی مانند کنترل خشم را یاد بگیرید تا بتوانید در مواقع عصبانیت بهترین تصمیم را بگیرید و همچنین یادگیری مهارت‌هایی دیگر مانن درمان شکایت و بدگمانی، پیشگیری از مجادله و بحث، همانند پنداری و غیره به شما کمک می‌کند که اختلافات بین خود و همسرتان را حل کنید و از طلاق عاطفی دور بمانید.

6- پرهیز از تحقیر و توهین به همدیگر

پرهیز از تحقیر و توهین به همدیگر طلاق عاطفی

در ارتباط با همسر خود چه به صورت کلامی و چه غیر‌کلامی سعی کنید همدیگر را تحقیر نکنید مثلا سوابق منفی گذشته را به همدیگر یادآور نشوید. در این زمینه همچنین باید به هویت همسرتان احترام بگذارید و اگر احتمالا اشتباهی هم از طرف وی روی داد با تحقیر و سرزنش او را از خود دور نکنید و به او بر چسب نزنید و درعوض این کار‌ها سعی کنید برای جلوگیری از طلاق عاطفی و از بین رفتن این پدیده (طلاق عاطفی) خشم و عصبانیت خود را به خوبی کنترل کنید و از مواردی مانند تهدید کردن یک دیگر خودداری کنید و با توجه به شناختی که از همسرتان دارید کار‌هایی که می‌تواند او را دلگرم کند را برایش انجام دهید.

مقالات مرتبط
نظــرات