مـــرکــز دانلــــــــود

بلوغ عاطفی چیست؟ چگونه بلوغ عاطفی برای ازدواج تشخیص دهیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : سه شنبه 15 خرداد 97 0 نظر
نظرات کاربران :

معیارهای‌ های زیادی برای ازدواج وجود دارد. هنگامی که از ازدواج حرف می‌ زنیم، هرکس در ذهن خود معیارهایی را تداعی می‌ کند و آن‌ معیار ها را برای خود می‌ پسندند. معیارهای یک نفر ممکن است با معیارهای کسی دیگر تفاوت داشته باشد. اما یکی از معیارهای مهم که بعضی اوقات نادیده گرفته می‌ […]

معیارهای‌ های زیادی برای ازدواج وجود دارد. هنگامی که از ازدواج حرف می‌ زنیم، هرکس در ذهن خود معیارهایی را تداعی می‌ کند و آن‌ معیار ها را برای خود می‌ پسندند. معیارهای یک نفر ممکن است با معیارهای کسی دیگر تفاوت داشته باشد. اما یکی از معیارهای مهم که بعضی اوقات نادیده گرفته می‌ شود و افراد توجه کمتری به آن می‌ کنند، بلوغ عاطفی است.

بلوغ عاطفی چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف جامع و البته ساده از بلوغ عاطفی داشته باشیم می‌ توان گفت بلوغ عاطفی: یعنی این که فرد از نظر احساسی به طور کامل پخته شده و در برابر مشکلات عاطفی خود می‌ تواند منطقی تصمیم‌ گیری کند. اما چگونه تشخیص یک فرد به بلوغ کامل عاطفی رسیده و آمادگی ازدواج دارد. در ادامه این مطلب به چند مورد از آن‌ ها اشاره خواهیم کرد. پس تا پایان آن را حتماً بخوانید.

1- توانایی مدیریت هیجانات را دارد

فرد در بلوغ عاطفی توانایی مدیریت هیجانات را دارد

در زندگی روزمره هر فردی مسائل بسیار زیادی اعم از مشکلات شخصی، خانوادگی، کاری و … برایش پیش خواهد آمد که احساسات و هیجاناتی را در ما به وجود خواهد آورد.

این اتفاقات شاید یک خبر خوشحال کننده باشد که ما از آن خوشحال خواهیم شد و یا شاید یک خبر تلخ و ناگوار باشد که ما را ناراحت کند. اما در برخورد با این هیجانات چگونه باید رفتار کرد؟ قطعاً پاسخ این است که هیجانات خود را مدیریت کنیم و کسی که به بلوغ عاطفی رسیده است این گونه رفتار خواهد کرد.

در یک جمله کوتاه مدیریت هیجانات یعنی برخورد عاقلانه با مسائل و مشکلات است و در این شکی نیست که فرد بالغ بهترین مدیریت را برای هیجانات خود انجام می‌دهد.


مقاله مرتبط: تعهد ازدواج به چه معنی است؟ و چگونه از آن مراقبت کنید؟


2- مسئولیت‌ پذیر است

فرد در بلوغ عاطفی مسئولیت‌ پذیر است

مسئولیت‌ پذیر یعنی این که در برابر کارها و رفتار های خود پاسخگو باشیم. یکی از نشانه‌ های افراد بالغ مسئولیت‌ پذیر بودن آن‌ ها است یعنی او مسئولیت هر کاری را بر عهده بگیرد تلاش خواهد کرد آن را به بهترین نحو به پایان برساند. فردی که این ویژگی را داشته باشد قطعاً می‌ تواند مسئولیت‌ های بزرگتر مانند مسئولیت زندگی مشترک را نیز بپذیرد.

3- استقلال عاطفی دارد

فرد در بلوغ عاطفی استقلال عاطفی دارد

استقلال یعنی این که فرد مستقل باشد. اگر فرد مستقل باشد، محدودیت‌ های خود را به خوبی می‌ شناسد، در زندگی بهتر تصمیم می‌ گیرد. پس فردی که استقلال عاطفی دارد در برابر مشکلات زندگی خود می‌  تواند به تنهایی تصمیم بگیرد و به کمک دیگران نیاز ندارد. فردی که استقلال عاطفی داشته و پس از آن ازدواج کند استرس کمتری در زندگی خواهد داشت و در نتیجه در زندگی بیشتر احساس خوشبختی می‌ کند.

4- انتقاد پذیر است

فرد در بلوغ عاطفی انتقاد پذیر است

یکی دیگر از نشانه‌ های بلوغ عاطفی، انتقاد پذیر بودن است. هر فردی در برابر انتقاد پذیری باید ظرفیت لازم را داشته باشد. نباید با یک انتقاد ساده سریعاً ناراحت شوید. کسی که به بلوغ کامل رسیده است در برابر انتقادات موضع‌گیری نخواهد کرد و به انتقادات با دید مثبت نگاه می‌کند.

شاید این انتقادات در آینده موجب پیشرفت و بهبود زندگی او شود. پس گاهی اوقات از طرف مقابلی که از ما انتقاد کرده است باید تشکر کنیم.

5- توانایی محبت به دیگران را دارد

فرد در بلوغ عاطفی توانایی محبت به دیگران را دارد

کسی که بلوغ عاطفی کامل رسیده است توانایی محبت به دیگران را دارد و هر روز در زندگی خود این کار را تکرار می‌کند. او می‌تواند به افراد نزدیک خود محبت و عشق را هدیه دهد.

این محبت کردن به دیگران باعث ایجاد انرژی مضاعف در زندگی او خواهد شد. وقتی به کسی محبت می‌کنید قطعاً این محبت به خود شما بر خواهد گشت.


مقاله مرتبط: روانشناسی مرد‌ عاشق ؛ از سیر تا پیاز مردان را بدانید


6- پذیرفتن محبت از طرف دیگران

کسی که به بلوغ عاطفی رسیده در برابر ابراز محبت دیگران بی توجه نخواهد بود. وقتی کسی به او محبت می‌کند او محبتش را با محبت و خوبی‌ها جواب خواهد داد. اما اگر کسی در مقابل ابراز محبت فرد مقابلش خیلی بی تفاوت عبور کند قطعاً این فرد هنوز به بلوغ عاطفی لازم نرسیده است. چنین کسی که به بلوغ عاطفی نرسیده است اگر وارد زندگی مشترک نیز شود، نمی‌تواند زندگی موفق را با همسر خود داشته باشد و در زندگی دچار مشکل‌های زیادی خواهند شد.

7- تقلید کورکورانه انجام نمی‌دهد

تقلید کورکورانه در زندگی به معنی وابسته دیگران بودن و نداشتن استقلال کافی است. کسی که در زندگی به دیگران وابسته است نمی‌تواند برای خود و زندگی خود تصمیم بگیرد. اما فردی که واقعاً به بلوغ عاطفی کامل برسد یعنی به اعتماد به نفس رسیده است و به طور کامل خود را شناخته است و هیچوقت از رفتار، عقاید و گفتار دیگران به صورت کورکورانه تقلید نخواهد کرد.

پس نتیجه می‌گیریم دختر یا پسری که این ویژگی را داشته باشد به بلوغ عاطفی کامل رسیده است، توانایی مدیریت زندگی مشترک با همسر خود را دارد و بدون هیچ مشکلی در زندگی از آن لذت خواهد برد.

مقالات مرتبط
نظــرات