مـــرکــز دانلــــــــود

چگونه حس همدلی با دیگران را به درستی ابراز کنیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : پنجشنبه 2 فروردین 97 0 نظر
نظرات کاربران :

ارتباط با دیگران درجات مختلفی دارد و اگر شما می‌خواهید ارتباط عالی با دیگران برقرار کنید باید توانایی درک دیگران را پیدا کنید. حس همدلی با دیگران مهارتی هست که بعضی افراد از کودکی می‌آموزند. اگر شما هم می‌خواهید احساس همدلی خود را افزایش دهید در این نوشته روش‌هایی برای آن بخوانید.

توانایی همدلی با دیگران یکی از مهم ترین مهارت‌هایی هست که در زندگی باید بیاموزید. در دنیایی که همه سعی می‌کنند با دیدن نقاط ضعف و اشتباهات دیگران انتقادها و حس عصبانیت را شعله ور کنند، حس همدلی با دیگران این عصبانیت‌ها و بدبینی‌ها را از بین خواهد برد.

حس همدلی به شما و دیگران زندگی با رضای بیشتر و سلامتی را خواهد بخشید.با همدلی درست شما محبوب تر و جذاب تر خواهید شد.

همدلی با دیگران به این معنی هست که خود را جای دیگران قرار دهید و احساسات و نیازهای آنها را آنچنان که حس می‌کنند درک کنید. در این مقاله با روش های ایجاد همدلی با دیگران آشنا شوید و در زندگی خود بکار ببرید.

1. برای حس همدلی با دیگران شنونده خوبی باشید

مهارت گوش دادن موثر به صحبت‌های دیگران یکی از بهترین راه‌ها برای نشان دادن حس همدلی با دیگران هست. وقتی که شما به طور فعال گوش می‌دهید، در واقع شما با هدف خاصی این کار را انجام می‌دهید و خودتان را با گوشی موبایل مشغول نمی کنید و یا در افکار خود غرق نمی شوید و واقعا به صحبت‌های طرف مقابل خود گوش می‌کنید.

گوش دادن فعال شامل سه مرحله است:

  1. شما به حرف‌های طرف مقابل خود توجه کامل دارید و متوجه هستید که چه می‌گوید.
  2. واکنش‌های احساسی نسبت به حرف‌های شخص مقابل خود دارید و حس همدلی را به نمایش می‌گذارید.
  3. واکنش و رفتار خود را به طرف مقابل نشان می‌دهید و درک متقابلی از رفتار و واکنش نسبت به موضوع ایجاد خواهد شد.

 

2. در ارتباط با تمامی افراد گشاده رو باشید

خب گوش دادن به تنهایی همه چیز نیست. اگر می‌خواهید که ارتباط موثر با دیگران داشته باشید باید از لحاظ احساسی ارتباط متقابلی را ایجاد کنید. حس همدلی با دیگران مثل یک مسیر دو طرفه هست. البته به این معنی نیست که با هرکسی زندگی خود را به اشتراک بگذارید، شما باید بدانید که به اشتراک گذاشتن احساسات با دیگران به چه شکلی صحیح هست و این کار را تمرین کنید.

مثلا سعی کنید با تمام افراد گشاده رو برخورد کنید، مخصوصا با افرادی که شاید کمتر علاقه مند هستید این کار را انجام دهید. در صحبت کردن بیشتر بجای اینکه بروی افکار و نظریات خود تمرکز کنید بروی احساسات و علایق خود تکیه کنید و سعی کنید ارتباط احساسی را با دیگران ایجاد کنید.

3. در آغوش گرفتن و مهربانی را تمرین کنید

خب ابتدا باید بگوییم که مهربان بودن با همه به یک اندازه نیست و این اجازه را هم ندارید با همه به شکلی مهربانانه برخورد کنید، مثلا دیگران را در آغوش بگیرید.  قبل از اینکه چنین کاری انجام دهید حتما مطمئن شوید که طرف مقابل از این کار شما ناراحت نخواهد شد. در آغوش کشیدن دیگران باعث افزایش هورمون اکستوسین در بدن خواهد شد که باعث بهبود ارتباط احساسی شما با دیگران می‌شود.

کودکانی که در آغوش کشیدن دوستان و اطرافیان خود را از کودکی آموخته باشند به احتمال بیشتر ارتباط احساسی و صمیمی قوی تری در بزرگسالی با دیگران خواهند داشت.

مقالات مرتبط:  ۱۷ نکته برای اینکه چطور دوست داشتنی باشیم ؟

4. مهربانی و عشق و ورزیدن را با مدیتیشن تمرین کنید

مدیتیشن راهی عالی برای رهایی از افسردگی و اضطراب در زندگی هست. هر روز مدیتیشن داشته باشید و اگر می‌خواهید ارتباط موثری با دیگران شکل دهید می‌توانید در هنگام مدیتیشن تصوری از عشق ورزیدن و مهربان بودن خود نسبت به دیگران را تصور کنید. نقاط قوت خود در ارتباط با دیگران را در ذهن خود تجسم کنید و با افراد مختلفی که می‌توانید در ذهن خود ارتباط موثری را تصور کنید. با این کار تمرین گشاده رویی خواهید کرد و در موقعیت‌های مختلف توانایی ارتباطی خود را تقویت خواهید کرد.

5. اهل قضاوت کردن نباشید

این کار قدم بزرگی برای حس همدلی با دیگران هست. شاید سخت باشد که حس پیش داوری و قضاوت خود را نادیده بگیرید مخصوصا زمانی که برای اولین بار کسی را ملاقات می‌کنید.

سعی کنید دیدگاه دیگران را نسبت به موضوعات درک کنید و سریعا واکنشی به آنها نشان ندهید به این صورت به درک عمیق تری دست پیدا خواهید کرد و ارتباط بهتری با دیگران ایجاد خواهد شد.

6. پیشنهاد کمک کنید

با کمک به دیگران به آنها نشان دهید که چگونه سعی دارید زندگی را برای آنها راحت تر کنید. پیشنهاد کمک یکی از بهترین راه‌های ابراز حس همدلی با دیگران هست زیرا شما به دیگران می‌گویید که حاضر هستید زمان و انرژی و منابعی که در دسترس دارید را در اختیار آنها قرار دهید و در ازای آن چیزی درخواست نکنید. به دوستان خود بگویید که هرزمانی نیاز به کمک داشتند به شما بگویند و شما حمایت خود را انجام خواهید داد.

7. حس کنجکاوی نسبت به کارها و زندگی دیگران را تمرین کنید

یکی از جنبه‌های حس همدلی علاقه مند بودن نسبت به کارها و زندگی دیگران هست. برای این کار شما باید گشاده رو باشید و همانقدر که می‌خواهید با زندگی دیگران آشنا شوید باید از زندگی خودتان هم برای آنها صحبت کنید.

اگر کسی ارتباط چشمی با شما برقرار کرد، به او لبخند بزنید و سعی کنید موضوعی برای صحبت کردن بیابید.البته اگر در شرایطی قرار گرفتید که تمایلی به صحبت با دیگران نداشتید بهتر است بروی حس غریزی خود اعتماد کنید و گفتگو را تمام کنید و محل را ترک کنید.


مقاله مرتبط: حرف هایی که افراد کاریزماتیک هرگز بر زبان نمی آورند


8. برای کمک به دیگران داوطلب شوید

بعضی از ما انگیزه‌های خود را با کمک به دیگران پیدا می‌کنیم. اگر شما هم با کمک به دیگران احساس خوشایندی پیدا می‌کنید و رضایت شما افزایش می‌یابد پس بهتر است به جاهایی که کارهای داوطلبانه و خیرخواهانه انجام می‌دهند مانند جمعیت هلال احمر و یا … مراجعه کنید با تجربه چنین کاری شما حس همدلی قوی تری با دیگران را در زندگی خواهید آموخت.

9. حس پیش داوری خود را کنار بگذارید

حس همدلی با دیگران

خیلی وقت‌ها اینکه حس پیش داوری خود را نادیده بگیرید و فکر نکنید که حق با شما هست بسیار سخت خواهد بود. سعی کنید دیگران را به عنوان فردی خاص بنگرید و نه عضوی از یک جامعه ای که شاید نسبت به آن ذهنیت قبلی دارید. با چالش کشیدن خود در این زمینه خواهید دانست که حس همدلی با دیگران نیاز به درک همه افراد فارغ از جنسیت، قومیت و نژاد و ملیت خواهد داشت.

مقالات مرتبط:  چطور با تغییر الگوهای ذهنی روابط موفق و شادی داشته باشیم؟

10. قوه تخیل خود را تقویت کنید

قوه تخیل قوی یکی از ابزارهایی هست که برای حس همدلی با دیگران می‌توانید از آن کمک بگیرید. مثلا اگر کسی دچار سانحه ای یا اتفاقی چه جسمی و چه روحی شده باشد اگر بخواهید خودتان را جای او بگذارید باید بتوانید میزان درد و رنج او را درک کنید و احساسات دیگران را بفهمید. با خواندن داستان‌ها و رمان‌ها می‌توانید در این زمینه احساسات خود را تقویت کنید.

11. همدلی با دیگران را به صورت عملی انجام دهید

اگر می‌خواهید زندگی افراد مختلف را درک کنید، بهتر است بجای از دور نگاه کردن زندگی آنها و تصور کردن درباره شکل زندگی آنها تصمیم بگیرید مانند آنها زندگی کنید، پس اگر می‌خواهید کسی را به طور کامل درک کنید بهتر هست سبک زندگی دیگران را انتخاب کنید، مانند آنها کار کنید، مانند آنها زندگی کنید و حتی به محل زندگی آنها رفته و سعی کنید برای مدتی در آنجا زندگی کنید تا بتوانید مانند آنها فکر کنید و دنیا را آنگونه که آنها درک می‌کنند ببینید. بعضی از بازیگران معروف سینما و نویسندگان مشهور چنین کاری را برای خلق آثار بهتر خود انجام می‌دهند.

12. با انسان‌ها به گونه ای رفتار کنید که احساس کنند مهم هستند

با دیگران به گونه ای رفتار کنید که احساس ارزشمندی داشته باشند و به نحوی رفتار نکنید که فقط شما در این دنیا زندگی می‌کنید و موجود برتری نسبت به دیگران هستید. هرکسی برای خودش شخصی ارزشمندی هست که نقاط ضعف و قوت متفاوتی دارد و همه را به یک دید نگاه نکنید.

مقالات مرتبط
نظــرات