مـــرکــز دانلــــــــود

راهنمای عملی برای پایان دادن به رابطه عاشقانه

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : دوشنبه 16 بهمن 96 0 نظر
نظرات کاربران :

هر رابطه عاطفی که به شکل موقتی بوجود می آید پس از گذشت زمان احتمالا به اتمام می رسد و پذیرفتن این موضوع شاید برای شما و یا طرف مقابل سخت باشد. هرچقدر بخواهید منطقی و یا کاملا احساسی به موضوع بنگرید باز هم نمی توانید به یکباره تمام اتفاق های گذشته را نادیده بگیرید. برای پایان دادن به رابطه عاشقانه باید مراحلی را طی کنید تا دوباره تنهایی خود را ارزشمند بدانید و آماده ارتباط تازه با فرد مناسب دیگری شوید. در این نوشته به شما در 12 مرحله پایان دادن به رابطه عاشقانه را آموزش می‌دهیم.

هر کسی که در رابطه عاشقانه ای بوده است احساس ناخوشایندی از گرفتن پیام مجدد پس از پایان دادن به رابطه عاطفی خود خواهد داشت. شاید قسمتی از آن به این خاطر از دست دادن او خواهد بود و بخشی هم گذشتن شما از رابطه خواهد بود که به نوعی نابودی احساس خود را بدست خود دیده اید.

خیلی مشخص نیست که چرا ما تمایل داریم دوباره با افرادی که در گذشته در رابطه عاطفی با آنها بوده ایم تماس بگیریم، شاید دلایلی برای سرگرم شدن یا فرار از تنهایی و احساس غم بیش از حد خواهد بود. همیشه اولین باری که پایان دادن به رابطه عاشقانه تان اتفاق می‌افتد را به عنوان اولین شکست عشقی خود یاد می‌کنید و احساس ضربه خوردن از آن خواهید داشت.

زنان در پایان رابطه عاطفی بیشتر از مرد احساس ضربه خوردن خواهند داشت. هرچند که از ابتدای رابطه دو طرف بدانند که رابطه آنها به چه سمت و سویی پیش می‌رود. البته مردان نیز به همین مقدار ضربه خواهند خورد اما توانایی مقابله بیشتری با احساسات خود در مردان وجود دارد که در این شرایط کنترل بیشتری بروی خود خواهند داشت.

در مقابل تمامی این مسائل، وقتی دو دوست می‌خواهند به رابطه خود پایان دهند باید توانایی و مهارت لازم برای این کار را بیاموزند و به شکلی مناسب پایان دادن به رابطه عاطفی خود را رقم بزنند. در این نوشته در 12 گام پایان دادن به رابطه عاطفی را بیان می‌کنیم که کمتر دچار آسیب‌های روحی خودتان و شریک عاطفی تان شوید.

 

1. بعد از قطع رابطه آن را فورا به شکل «پایان دادن به رابطه» نبینید

نمی گوییم که پایان رابطه عاطفی خود را انکار کنید ولی تصور اینکه شما به رابطه عاطفی خود پایان داده اید شاید کمی آزاردهنده می باشد. وقتی رابطه به آخر می‌رسد دیگر صمیمیت گذشته، احساس تعهد و دوستی وجود ندارد و دو طرف احساس ویژه ای به یکدیگر نخواهند داشت و طرفین کم کم این موضوع را می‌پذیرند اما در ابتدا کمی آهسته با این موضوع برخورد کنید.

 

2. درک کنید که رابطه شما به پایان رسیده است

بعضی وقت‌ها یکی از طرفین نمی خواهد که پایان دادن به رابطه را درک کند و هنوز به رابطه خود فکر می‌کند و حتی دوباره به سمت شریک عاطفی سابق خود می‌رود اما جواب مشخصی هم نمی گیرد. باید در این شرایط درک کنید که انگیزه فردی که رابطه را ترک کرده است از بین رفته است و دیگر نمی توانید به رابطه عاطفی گذشته بازگردید و باید بروی احساسات خود کار کنید.


مقاله مرتبط: 10 راهکار برای فراموش کردن عشق قبلی که خیلی دوستش دارید


3. بله شما باید از تمامی راه‌های ارتباطی او را بلاک کنید

شاید بپرسید که چرا این کار لازم است؟ بخاطر این موضوع خواهد بود که فرد مقابل دیگر شما در شبکه‌های اجتماعی دنبال نکند و جلوی فکر کردن او به خود را بگیرید. از اینستاگرام و تلگرام و فیس بوک بلاک کنید. ارتباط به هرشکلی اغواکننده و فریبنده خواهد بود و هر دو طرف را سردرگم خواهد کرد.

 

4. کمی به خاطرات گذشته فکر کنید، فقط کمی

به یاد آوردن خاطرات خوب دو نفره گذشته با کسی که به پایان رابطه رسیده اید کمی ناراحت کننده خواهد بود. اما یادآوری کمی از آنها به شما کمک کننده است. به تصاویر و خاطرات گذشته خود رجوع کنید و برای چند روز کوتاه آنها را به یاد بیاورید و فقط کوتاه و گذرا به آنها نگاه کنید و سپس آنها را کنار بگذارید. فقط برای این که از شدت ناراحتی خود بکاهید و بتوانید پایان دادن به رابطه عاشقانه خود را هضم کنید.

 

5. احساسات خود را کامل قبول کنید

رابطه قبلی شما چیزهای خوبی برای شما داشته است و باید قدردان آنها باشید اما یادآوری رابطه گذشته تان احساس ناراحتی، تنهایی و ترس و هر چیزی که به شکل درد احساس می‌کنید را خواهید داشت.

اما باید توانایی پذیرش این احساسات را بدست آورید و خود را از چرخه معیوبی که در آن گیر افتاده اید رهایی دهید.

 

6. جدایی خود را احساس کنید

پس از مدتی که به ناراحتی و عزاداری برای خودتان پرداختید وقت آن رسیده که کمی به خودتان عشق بورزید و به جدایی خود به عنوان تجربه ای که بسیاری از افراد آن را چشیده اند نگاه کنید و خود را جدا از موقعیتی که قبل تر داشته اید حالا ببینید.

شما یک فرد مستقل و جدا و بدون ارتباط عاطفی با شخصی که در گذشته وجود داشت حالا هستید.

7. تنها نمانید

وقتی که صحبت از پایان دادن به رابطه عاشقانه می‌شود باید بدانید که در این موضوع تنها نباشید. حمایت شدن از سوی دیگران و حتی از سوی طرف مقابل می‌تواند این موضوع را راحت تر پیش ببرد. حتی صحبت کردن با کسی که رابطه عاطفی با وی داشته اید هم می‌تواند به التیام احساس شما کمک کند.

 

8. خیال پردازی نکنید

وقتی که رابطه عاطفی شما به پایان می‌رسد احتمال اینکه به حس غریزی خود بیشتر از زمان‌های دیگر اعتماد کنید بالاتر می‌رود زیرا تنها شده اید و احساس ناخوشایندی خواهید داشت و چیزها را آنطور که هست نمی خواهید یا نمی توانید ببینید و در این هنگام شاید سیگنال‌هایی را به اشتباه برای خود تفسیر کنید و بخواهید که به رابطه عاطفی خود بازگردید.

در این شرایط بهتر است هرگونه خیال پردازی را نادیده بگیرید و حتی اگر سیگنال‌هایی برای بازگشت مشاهده می‌کنید آن را کنترل کنید زیرا شما نمی توانید دیگران را کنترل کنید اما بروی خودتان کنترل خواهید داشت.

 

9. بروی خودتان حساب کنید

پایان دادن به رابطه عاطفی

به یکی از دوستان نزدیک خود اجازه دهید وقتی که به سختی درباره رابطه از دست رفته خود فکر می‌کنید و ناراحت هستید واقعیت‌ها را بگویید و چیزهای منفی رابطه شما را به یادتان بیاورد. نه به این خاطر که طرف مقابل شما را کوچک کند تا احساس شما بهتر شود بلکه بتوانید واقعیت را درک کنید و بفهمید که چرا رابطه عاطفی شما کارایی نداشته است.

 

10. خودتان را مشغول کنید

با دوستان خود بیرون بروید. حتی اگر حوصله چنین کاری را ندارید برای سرگرم شدن و تجربه فضای جدید با دوستان خود باشید. در یک کلاس خوب ثبت نام کنید مثل یادگیری یک زبان جدید و یا کلاس های هنر و ورزش. چون باعث میشود دایره دوستان جدید خود را گسترش دهید  و چه بسا بتوانید یک فرد مناسب برای رابطه بیابید.


 مقاله مرتبط: ۷ درس زیبا که از تجربه شکست عشقی می‌توانید بیاموزید


11. از خودتان مراقبت کنید

بروی میزان استراحت و سرحال بودن خود دقت کنید. وقتی بیشتری را برای رسیدگی به احوالات خود صرف کنید، به استخر و ماساژ بروید، غذاهای خوشمزه و مقوی میل کنید و برای خودتان چیزهای جدید بخرید. در فواصل کمتری به آرایشگاه بروید و به هرچیزی که به روحیه شما کمک می‌کند فکر کنید و لیستی از آنها تهیه کنید و انجام دهید.

 

12. از چیزهایی که آموخته اید استفاده کنید

پایان دادن به رابطه عاطفی بسیار بد و ناامید کننده خواهد بود. اما این موضوع می‌تواند به رشد و پیشرفت شخصی شما کمک کند. به این فکر کنید که چه مسائلی باعث پایان دادن به رابطه شما شد و رفتار خود را در این باره مرور کنید و برای روابط بعدی خود سعی کنید آنها را تکرار نکنید.

ناراحتی و غم شما به پایان خواهد رسید و مهم این هست که شما چقدر بروی خودتان کار خواهید کرد تا رابطه عاطفی متعهدانه دیگری را آغاز نمایید.

مقالات مرتبط
نظــرات