مـــرکــز دانلــــــــود

۷ نکته تکان دهنده که از تجربه شکست عشقی خود باید بیاموزید

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : شنبه 30 دی 96 0 نظر
نظرات کاربران :

همزمان که سن شما از نوجوانی به جوانی می‌رود تجربیات مختلفی در زندگی کسب می‌کنید. بخشی از این تجربیات عاطفی هستند، دوستی‌هایی که به جدایی منجر می‌شوند و یا ضربه‌ها و آسیب‌های روحی ناشی از کم تجربگی شما هستند. در این نوشته 7 درس که تجربه شکست عشقی می‌توانید بیاموزید را بخوانید تا بتوانید از ضربه‌های روحی از عدم آگاهی عاطفی باشد پیشگیری کنید.

بسیاری از افراد این‌گونه فکر می‌کنند که داشتن روابط عاطفی در گذشته هر فردی نشانه ای از شکست خوردن و هدردادن وقت با فرد اشتباهی است. هرچند که اتمام رابطه های عاطفی غم و اندوهی برای ما خواهند داشت اما خرد و هوشی که از این تجربه‌ها بدست خواهید آورد بسیار با ارزش است. تجربه شکست عشقی درس‌های زیادی برای شما خواهند داشت که در این نوشته خواهید آموخت.

بجای اینکه بفهمید چرا رابطه عاطفی گذشته شما به پایان رسید سوال بهتر این هست که از خود بپرسید «من از این تجربه شکست عشقی چه چیزی باید یاد می‌گرفتم؟»

انسان‌ها در کنار یکدیگر جمع شده اند تا روابط عاطفی داشته باشند و به رشد و تکامل یکدیگر کمک کنند. بعضی اوقات هدف امتحان کردن و یادگرفتن چیزهای جدید برای شماست. بعضی افراد از شما سو استفاده می‌کنند و بعضی چیزهای بهتری برای شما می‌خواهند. اگر روح شما در مسیر درستی قرار بگیرد و بتوانید از تجربیات قبلی خود چیزهای جدیدی بیاموزید پیشرفت زیادی در شخصیت خود خواهید داشت.

ما زمان زیادی برای نگاه کردن به گذشته و آموختن از آن کرده ایم و متوجه شده ایم تجربه شکست عشقی می‌تواند راه مناسبی برای یادگیری و رشد فردی باشد و از اشتباهات آینده شما جلوگیری کند و روابط جدید بهتری بسازید.

در اینجا ۷ درس که از شکست های عاطفی گذشته خود می‌توانید بیاموزید را بخوانید و به خاطر بسپارید:

۱.شما مالک انسان‌ها نیستید

آغوش کشیدن مرد

بسیاری از ما عادت داریم وقتی با فرد مقابل خود قول متعهد بودن می‌دهیم این احساس در ما بوجود بیاید که فرد مقابل متعلق به ما است. به طرف مقابل خود می‌گوییم «من تو را انتخاب کرده ام و تو مال من هستی.» اما انسان‌ها جزو اموال شما نخواهند بود و این درس را باید بیاموزید.

درست است که هرکسی در زندگی شما نقشی به عهده دارد اما نهایتا آنها مسئول خودشان هستند. تنظیم حدود روابط به شکل مناسب با دیگران ضروری و لازم است باید بدانید که آیا دلیل تمایل شما برای حفظ دیگران از روی احساس عدم امنیت، ترس و یا حسادت است؟ با دیگران ارتباط برقرار کنید و حدود ارتباط خود را بر مبنای اعتماد و دوست داشتن خود قرار دهید.

۲.همه ما به زمانی برای خودمان نیازمندیم

از دیدگاه معنوی هرکدام از ما باید بطور جداگانه به رشد و بلوغ اجتماعی برسیم تا بتوانیم در روابط عاطفی خود موفق باشیم. هرکسی برای خودش به فضایی احتیاج دارد تا خاص بودن خود را به نمایش بگذارد و اشتباهات خود را برطرف کند. واقعا اشتباه خواهد بود اگر خودتان را در مسیر عشق و علاقه به دیگران گم کنید. به این سخنان اعتماد کنید، شما هم برای خودتان فرد خاص و ویژه ای هستید و درس‌ها و تجربیات شخصی مخصوص به خودتان را در زندگی کسب می‌کنید.


مقاله مرتبط: نشانه‌ های شکست عشقی دختر چیست؟ و چگونه آن را برطرف کنیم؟


پس به خودتان فضا دهید تا از تجربیات خود بیاموزید و خاص بودن خودتان را بروز دهید. عاشق بودن کسی به این معنا نیست که هر ساعت با او باشید و علایق و خواسته های او را برای خودتان انتخاب کنید. شما نباید رویاها و آرزوهای خودتان را با عاشق فرد دیگری شدن فراموش کنید.

عاشق بودن به این معنا است که وقتی در کنار کسی هستید بیشترین بهره عاطفی را از زمان برای بودن با آن شخص داشته باشید و این در حالی است که زمان هایی در زندگی مخصوص خود شماست.

۳.فقط شما خودتان را کامل می‌کنید. تمام

تجربه شکست عشقی

شاید این جمله ی اشتباه را بارها شنیده باشید که : «عزیزم تو من را کامل می‌کنی.» اما این وابستگی برای کامل شدن شما کارایی نخواهد داشت زیرا دست آخر شما کامل نخواهید شد و به صورت نصفه وابسته به غیر هستید. بله درست است که نیاز به تایید و ارزش گذاری از سوی دیگران به ما حس امنیت خواهد داد اما باید در نظر داشته باشید که تنها کسی که قرار است وجود شما را کامل کند خودتان هستید.

اگر به این موضوع اعتقاد داشته باشید که کسی دیگر قرار است که شما را کامل کند در اینصورت قدرت خود را به دیگری واگذار خواهید کرد و خوشحالی و خوشبختی شما در گرو فرد دیگری خواهد بود که باید برای بدست آوردن آن همیشه خواهش و درخواست کنید.

شما باید به خودتان عشق بورزید، احترام بگذارید و به خودتان افتخار کنید تا دیگران استانداردهای شما را بدانند و با شما چنین کنند.

اگر شما از درون خود خوشحال نباشید و احساس خوشبختی نکنید در رابطه با دیگران نیز آن را بدست نخواهید آورد. شاید این موضوع را از تجربه شکست عشقی بیاموزید ولی بهتر است که با یادگیری در اینجا از شکست عشقی بعدیتان جلوگیری کنید و نکته طلایی این هست: در دوست داشتن دیگران ابتدا دوست داشتن خویشتن را بیاموزید.

۴.شما فقط می‌توانید خودتان را تغییر دهید

تجربه شکست عشقی

خودتان را با این موضوع که می‌توانید دیگران را تغییر دهید و رفتارهای اشتباه آنها را تصحیح کنید فریب ندهید. البته درست است که می‌توانیم با انگیزه دادن و الگو بودن بتوانیم دیگران را تغییر دهیم اما اگر بخواهید به اجبار این کار را انجام دهید اتفاقی نخواهد افتاد.

در یک رابطه عاطفی اگر می‌خواهید که طرف مقابل را تغییر دهید و منتظر چنین موضوعی هستید باید از خودتان بپرسید که چرا اصلا چنین رابطه ای را شروع کرده اید؟ جمله معروفی وجود دارد که می‌گوید:  «تنها چیز ثابت در این دنیا، تغییر است.»

انسان‌ها وقتی تغییر می‌کنند که نیاز درونی برای تغییر داشته باشند. اگر بخواهید به اجبار چیزی را تغییر دهید موقتی خواهد بود و احساس سرخوردگی بوجود خواهد آورد. وقتی که می‌بینید طرف مقابل شما زود عصبانی می‌شود شما نمی توانید با اصرار بر اینکه کمتر عصبانی شود وی را تغییر دهید و فقط باید خودتان را تغییر دهید و وی را در شرایطی قرار دهید که عصبانی شود.

سعی کنید همیشه آرامش داشته باشید و وقتی خودتان را تغییر می‌دهید به طور خودکار احساس شما تغییر خواهد کرد و دیگران نیز رفتارشان را با شما تغییر خواهند داد. الگو بودن یکی از بهترین راه‌ها برای بیان خواسته‌ها و تمایلات درونی شما است.

۵. دوره عاطفی هوس و شهوت دوامی نخواهد داشت

تجربه شکست عشقی

فهمیدن تفاوت بین عشق و هوس شما را برای شکل دادن ارتباط عاطفی موثر آماده خواهد کرد. دلشوره داشتن در ملاقات با شخص مورد علاقه تان، وسواس در انتخاب پوشش برای تحت تاثیر قرار دادن طرف مقابل و صحبت های شبانه ی طولانی نشانه های رابطه های عاطفی براساس هوس خواهد بود. این چیزها بعد از مدتی ناپدید می‌شوند و عشق جای آنها را می‌گیرد.

عشق به معنای پذیرفتن طرف مقابل با تمام نقص‌ها و عیب‌ها و بدون ترس از قضاوت شدن است. عشق در جایی رشد می‌کند که آسیب پذیر بودن و نقص داشتن از سوی دو طرف پذیرفته شده است. وقتی که شما همه چیز را بدون در نظر گرفتن خوب و بد و زشت با طرف مقابلتان بتوانید در میان بگذارید و اعتماد را بوجود بیاورید در این صورت در مشکلات و چالش های زندگی یکدیگر را حمایت خواهید کرد و به این شکل عشق واقعی بوجود خواهد آمد.

۶.تجربه شکست عشقی به شما می‌آموزد که چگونه روابط عاطفی موقت‌تان را با احترام رها کنید

اینکه بتوانید با حفظ احترام طرف مقابل رابطه عاطفی خود را به پایان برسانید و کاملا طرف مقابل را ببخشید نیاز به درک بالا و بخشش خود نیاز دارد. بعضی روابط قرار نیست برای همیشه باقی بمانند و شما باید بیاموزید که چگونه موقرانه و با احترام آن را به اتمام برسانید.


مقاله مرتبط: رابطه قبلی ام تمام شده! بهترین زمان رابطه جدید بعد از جدایی کِی است؟


به پایان رساندن محترمانه روابط عاطفی درس بی نظیری از روابط عاطفی سالم است. ما قرار نیست برای همیشه با روابط گذشته زندگی کنیم و از تجربه شکست عشقی به سختی خواهید آموخت که بعضی روابط را باید محترمانه و بدون عزاداری زیاد ترک کنید.

۷.ارتباط عاطفی با دیگران بازتابی از ارتباط درونی ما با خودمان است

در روابط عاطفی، وقتی دچار عصبانیت و یا بی احساسی می‌شویم در واقع اینها مشکلات درونی ما هستند که هنوز حل نشده اند و فرصت ارتباط مناسب با دیگران را به این شکل از دست خواهیم داد. وقتی که ما مسئولیت خود را در شرایط مختلف تشخیص می‌دهیم می‌توانیم انتخاب های بهتری در شرایط مختلف عاطفی داشته باشیم.

هرچقدر که بیشتر دوست داشتن خود را تمرین کنیم بهتر می‌توانیم به دیگران عشق بورزیم.

هر تجربه شکست عشقی یک فرصت برای کار کردن بروی درونیات و خلق و خوی خودتان است در این صورت شعور اجتماعی بالاتری کسب می‌کنید. بروی ارتباطات واقعی تمرین کنید، نحوه رفتارتان، حرف زدن، عشق ورزیدن به دیگران را بیاموزید و بازگشت آن را به خودتان خواهید دید.

شاید فکر کنید همیشه اولین‌ تجربه شکست عشقی در روابط عاطفی بسیار مهم هستند اما در دنیای روابط عاطفی به نظر کارشناسان همیشه آخرین‌ها مهم هستند. شما باید از تجربه شکست عشقی قبلی خود بیاموزید  و در روابط بعدی تان بهتر عمل کنید و به رشد و بلوغ عاطفی برسید.

مقالات مرتبط
نظــرات