مـــرکــز دانلــــــــود

از سیر تا پیاز ترس از ازدواج : علل و دلایل + راهکار‌های مقابله با آن

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : سه شنبه 6 اسفند 98 0 نظر
نظرات کاربران :

اگرچه در جامعه امروزی ما تحولات زیادی در ارتباط با فرهنگ و تغییر در ارزش‌ها بوجود آمده است اما باز هم ازدواج یک ارزش اخلاقی به حساب می‌آید و به عنوان یک پیوند مقدس به آن نگاه می‌کنند. ولی در این میان  یکی از مشکلاتی که امروزه در ارتباط با امر ازدواج شایع شده است […]

اگرچه در جامعه امروزی ما تحولات زیادی در ارتباط با فرهنگ و تغییر در ارزش‌ها بوجود آمده است اما باز هم ازدواج یک ارزش اخلاقی به حساب می‌آید و به عنوان یک پیوند مقدس به آن نگاه می‌کنند. ولی در این میان  یکی از مشکلاتی که امروزه در ارتباط با امر ازدواج شایع شده است نوعی هراس و دلهره بسیاری از افراد است. این افراد دچار نوعی ترس غیر واقعی می‌شوند که در اصلاح به این حالت ترس از ازدواج یا گاموفوبیا می‌گویند.

ترس از ازدواج بنابر شرایط افراد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ اما به طورکلی بیشتر افراد از پیمان بستن، تعهد، پذیرش یک ارتباط ثابت، به دوش گرفتن مسئولیت‌ها و غیره واهمه دارند و فکر می‌کنند با ازدواج کردن دیگر آن شرایط سابق را ندارند و امنیت و آسایشی که قبلا در زندگی داشتند را در ازدواج پیدا نمی‌کنند.

به طورکلی مشکل ترس از ازدواج امروزه تا حد زیادی فراگیر شده است و بسیاری از افراد هستند که به دلیل این نوع ترس حتی تا آخر عمرشان تن به ازدواج نمی‌دهند اما گاها این ترس‌ در افراد غیر منطقی است و جنبه افراطی پیدا می‌کند که در نهایت باعث می‌شود فرد با پیامد‌های زیادی روبرو شود بنابراین اگر شما نیز در سن و موقعیت ازدواج قرار گرفته‌اید و برای این کار دلهره دارید؛ ما در این مقاله نیز سعی می‌کنیم دلایل مهم و موثق را برای ترس از ازدواج در زنان و مردان را برایتان بیان کنیم و راهکار‌‌های درمانی را به شما پیشنهاد دهیم تا با آرامش بیشتری شریک زندگی خود را انتخاب کنید.

دلایل ترس از ازدواج در زنان

1- ترس از مسئولیت‌پذیری

با توجه به اینکه بسیاری از دختران در دوران مجردی زندگی راحت‌تر و با مسئولیت‌های کمتری را تجربه می‌کنند؛ بنابراین وقتی بحث ازدواج پیش می‌آید؛ آنها نگران این هستند که ممکن است؛ نتوانند مسئولیت‌های همسرداری و زندگی مشترک را به دوش بکشند و برای انجام آن با مشکل مواجه شوند. بنابراین به دلیل این نگرانی تن به ازدواج نمی‌دهند.

مقاله مرتبط: چگونه پیشنهاد ازدواج بدهیم تا جواب بله را بگیریم؟

2- انتظار برای افراد بهتر

انتظار برای افراد بهتر

بعضی از دختران به دلیل اینکه هنوز نیازهای خود را به خوبی نمی‌شناسند زمانی که در موقعیت ازدواج قرار می‌گیرند وسواس فکری زیادی به خرج می‌دهند و فکر می‌کنند که ممکن است درآینده با گزینه‌های بهتری مواجه شوند و با این تفکر بسیاری از موقعیت‌های مناسب خود را  از دست می‌دهند و  به دلیل شک و شبه زیاد دچار نوعی ترس از ازدواج می‌شوند و نمی‌توانند تصمیم بگیرند.

3- ترس از تعهد

بعضی از افراد از اینکه بخواهند به خاطر ازدواج با فردی دیگر پیمان ببندند یا اینکه وارد یک رابطه با التزام و متعهدانه شوند؛ دچار نوعی نگرانی یا ترس از ازدواج می‌شوند. این افراد حتی ممکن است به شخصی علاقه زیادی هم داشته باشند اما از برقراری یک رابطه پایدار می‌ترسند و روابط سطحی را ترجیح می‌دهند.

4- ترس از تجربه تلخ

ترس از تجربه تلخ

با توجه به آمارهای زیادی که هر روزه در مورد جدایی و شکست روابط مشترک و ازدواج دیده می‌شود؛ این مسئله به یکی از دلایل ترس از ازدواج در دختران تبدیل شده است و آنها با شنیدن و دیدن این وقایع نگران هستند که مبادا خودشان نیز با این تجربه‌های تلخ و ناخوشایند روبرو شوند و به همین دلیل ترجیح می‌دهند ازدواج نکنند.

دلایل ترس از ازدواج در مردان

1- ترس از محدود شدن

ترس از محدود شدن

نگرانی درباره محدودیت یکی از دلایل ترس از ازدواج در پسران جوان است چون مردان ذاتا از محدودیت خوششان نمی‌آید و فکر می‌کنند با ازدواج عقاید همسرشان به آنها تحمیل می‌شود و مجبور هستند در چارچوب خانواده بسیاری از آزادی‌های خود را کم کنند بنابراین با این افکار و نگرانی درباره این آینده، حاضر نیستند ازدواج کنند.

2- ترس از تکرار گذشته

بسیاری از پسران جوان در خانواده‌هایی بزرگ شده‌اند که شاهد دعوا و بحث‌های زیادی در بچگی و یا طلاق و جدایی والدین خود بوده‌اند و همین مسائل باعث ترس از ازدواج در آنها شده است و تاثیر زیادی بر تفکر آنان در باره ازدواج در بزرگسالی ایجاد کرده است پس این افراد باید زمان زیادی در اخیار داشته باشند تا بتواند خود را آماده کند چون ترس زیادی بابت گذشته‌ والدینشان در آنها وجود دارد.

3- دلبستگی‌های فردی

دلبستگی‌های فردی

خیلی از پسران به خاطر دلبستگی و تعلق خاطر زیادی که به پدر و مادرشان دارند فکر می‌کنند با ازدواج به والدینشان بی‌مهر می‌شوند و همین مسئله باعث ترس از ازدواج و دور شدن از آن برای آنها می‌شود. این افراد از بزرگ و مستقل شدن نیز می‌ترسند و نگران این هستند که شاید همسرشان نتواند این تعلق خاطر را به آنها بدهد.

4- مواجه شدن با هزینه‌های بالا

یکی از دلایل بزرگ ترس از ازدواج در پسران تامین هزینه‌های بالای ازدواج بخصوص در اوایل آن مانند هزینه مسکن، خودرو، عروسی و غیره است و با توجه به اینکه توقعات و مصرف‌گرایی هم نسبت به قبل خیلی بیشتر شده است پس این مسئله خیلی از پسران را از فکر کردن به ازدواج هم دور کرده است.

درمان ترس از ازدواج

1- برای عامل ترس راه حل پیدا کنید

اگر شما موفق شدید عامل اصلی ترس از ازدواج را در خود پیدا کنید بهترین کار این است که این عامل یا هر مسئله‌ای که درباره آن نگرانید را برای خود تصور کنید و با خود بیندیشید که چه کار‌هایی می‌تواند به بهبود این اوضاع کمک کند. مثلا اگر ترس شما به خاطر مسئولیت پذیری است سعی کنید؛ کارهایی را که باعث یاد گرفتن مسئولیت پذیری در شما می‌شود را انجام دهید و مسئولیت برخی از کار‌ها را در جمع خانواده و سایر جمع‌ها بر عهده بگیرید تا بر این ترس فایق شوید.

2- از افراد موفق مشاوره بگیرید

از افراد موفق مشاوره بگیرید

شاید شما نیز زوج‌های موفق و خوشبخت زیادی را در اطراف خود می‌بینید که به زندگی آنها غبطه می‌خورید. سعی کنید با آنها مشورت کنید و ببینید از چه راهکار‌هایی برای موفقیت در زندگی استفاده می‌کنند. اگرچه شاید شما دید کاملا متفاوتی با آنها داشته باشید اما به احتمال زیاد موارد زیادی را از آنها خواهید آموخت که به کاهش ترس از ازدواج در شما کمک می‌کند.

3- ترس خود را شناسایی کنید

از اولین گام‌ها برای مقابله با ترس از ازدواج شاختن دلیل اصلی و همان تصور ذهنی بدی است که شما را از ازدواج دور می‌کند چون بسیاری از افراد فقط می‌گویند از احتمال شکست ترس دارند اما عامل اصلی را نمی‌شناسند بنابراین پیدا کردن دلیل به شما کمک بزرگی برای حذف کردن آن می‌کند.

4- با یک روانشناس صحبت کنید

با یک روانشناس صحبت کنید

شاید شما نیز از آن دسته افرادی هستید که با جنس مخالف ارتباط کمتری برقرار کرده‌اید و دنیای آنها را کمتر می‌شناسید و یا به خاطر تجربه تلخی که در برخود با آنان داشته‌اید از ازدواج دور شده‌اید و هم اکنون این تجربه‌ها را بر ازدواج نیز تعمیم می‌دهید. برای  حل این مسئله بهتر است از یک فرد متخصص سلامت روان کمک بگیرید و در ارتباط با ترس و تجربه‌های ناخوشایند خود با او حرف بزنید.

5- از انتظارات واهی دور شوید

بسیاری از افراد در ذهن خود ازدواج و زندگی مشترک را به گونه‌ای تصور می‌کنند که همیشه و هر لحظه‌ای بر وفق مرادشان باشد و تصور کردن عکس این حالت باعث ترس از ازدواج در آنها می‌شود. بنابراین باید گفت اگر شما نیز به این دلیل ازدواج نمی‌کنید باید تا همیشه مجرد بمانید چون نه شما نه طرف مقابلتان آدم کاملی نیستید و زندگی هم پر از پستی و همواری‌هایی برای همه انسانهاست.

 بنابراین به خاطر این خیالات که برای هیچ فردی دست یافتنی نیستند از ازدواج دور نشوید و واقع بین باشید.

6- از تکنیک‌های آرامش‌بخش استفاده کنید

از تکنیک‌های آرامش‌بخش استفاده کنید

برای کنار آمدن با ترس از ازدواج و حالت عصبی که به دلیل این ترس و اضطراب پیش می‌آید می‌توانید از ورزش‌هایی مانند یوگا بهره بگیرید چون این ورزش برای مقابله با مقابله با نگرانی و ترس‌های مختلف طراحی شده است همچنین می‌توانید کارهای دیگری مانند کاهش مصرف قهوه و چای، خواب کافی، ورزش کردن، عدم مصرف نوشیدنی‌های الکلی و غیره را برای کاهش ترس خود، در نظر بگیرید.

مقالات مرتبط
نظــرات