مـــرکــز دانلــــــــود

تهدید جیب خالی!! استرس مالی چیست؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 8 بهمن 96 0 نظر
نظرات کاربران :

به محض اینکه حقوقم را می گیرم ، قسط هامو پرداخت می کنم. زندگی خیلی سخت شده. گاهی انقدر احساس فشار می کنم که ممکنه کم بیارم. استرس وجودمو می گیره و نمی تونم از زندگیم لذت ببرم! اگر شما هم چنین احساسی دارید، با واژه “استرس مالی” بیشتر آشنا شوید

استرس مالی، بررسی آسیب ها و راهکارهای مدیریت آن

استرس مالی در دنیایی که زندگی می کنیم در بین مردم بسیار متداول شده است و اصولا به اضطراب ها و نگرانی هایی که ناشی از مسائل و فشارهای مالی است گفته می شود. این اضطراب و نگرانی اگر کنترل نشود و در دراز مدت همراه فرد باقی بماند، می تواند زندگی او را از روند طبیعی خود خارج کند و سلامتی وی را به خطر بیندازد. باید گفت میزان استرس مالی با اقتصاد یک جامعه در ارتباط است و شرایط نامناسب اقتصادی بر افزایش آن بسیار موثر است. بدهی ها، نداشتن ثبات شغلی، هزینه های پیش بینی نشده در زندگی، نبود یا کمبود سرمایه، ورشکستگی های مالی، رکود بازار، تورم و … همگی از عوامل ایجاد کننده استرس مالی در افراد هستند.

تعریف دقیق استرس و استرس مالی

استرس مالی

اینکه تصور کنیم استرس در ذهن ماست تصور اشتباهی است. استرس یک پاسخ فیزیولوژیکی طبیعی به یک تهدید است. هنگامی که شما به شدت تحت فشار (مالی یا غیرمالی) هستید، بدن شما به حالت “مبارزه یا گریز” وارد می شود و هورمون آدرنالین که ضربان قلب و فشار خون را افزایش می دهد، برای واکنش در برابر این فشارها در رگها منتشر می شود. در واقع بدن با ترشح آدرنالین می خواهد با این فشارها مقابله کند و یا از آن ها بگریزد و کاری به اینکه علت این فشارها چیست ندارد. به دنبال فشارهای روانی، افزایش فشار خون و ضربان قلب، استرس و اضطراب در فرد شکل می گیرد و اگر این علائم، شدت بیشتری داشته باشد سلامتی فرد به مخاطره می افتد.

پیامدهای استرس مالی

استرس مالی تا زمانی که در زندگی شخص تداخل و مشکلی ایجاد نکند می تواند نتیجه مثبت داشته باشد، به این دلیل که موجب می شود تا شخص نسبت به حل مسائل و مشکلات مالی جدی و سرسخت عمل کند و بی تفاوت از حل آن ها عبور نکند. اما زمانی که استرس مالی بیش از حد متعادل آن باشد، زندگی عادی را دچار اختلال می کند و تاثیرات نامطلوب و منفی را برجای می گذارد. این تاثیرات نامطلوب ضمن اینکه سلامتی فرد را به خطر می اندازد، در زندگی مشترک و روابط خانوادگی و اجتماعی نیز تاثیر سوء می گذارد که اگر در دراز مدت توجهی به این مسئله نشود و برای حل استرس مالی چاره جویی نشود، خسارت ها و تبعات ناگواری را به افراد تحمیل می کند.

سلامتی

اگر آسیب و مشکلات استرس مالی را برای سلامتی برشمریم این آسیب ها بسیار گسترده هستند. استرس های مالی می تواند حملات قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد و بسیاری امراض جسمی و روانی را پدید آورد. احساس درد در قفسه سینه، بالا رفتن ضربان قلب، لرزش، حالت تهوع، نفس کشیدن سخت همگی از پیامدهای منفی استرس مالی بر سلامتی هستند، از طرفی با استرس مالی ممکن است برخی رفتارهای ناسالم نیز در فرد بروز کند که این رفتارها، سلامتی وی را تهدید خواهند کرد. به طور کلی این رفتارهای ناسالم در چهار جنبه خود را نشان می دهند:

رفتارهای ناسالم برای مقابله

استرس مالی

فرد برای مقابله و رهایی از استرس ها و فشارهای مالی، دست به رفتارهایی می زند که این رفتارها سلامتی او را به خطر می اندازند. مثلا فرد ممکن است با سیگار کشیدن یا مصرف مشروبات الکلی، پرخوری، کم خوری و یا رفتارهای مقابله ای غیرمعمول دیگر، می خواهد اضطراب خود را از بین ببرد که این رفتارها نه تنها استرس را کم نمی کنند بلکه بر شدت آن نیز اضافه می کنند.

پول کمتر برای مراقبت از خود

ممکن است فرد برای اینکه از فشارهای مالی خود کم کند تصمیم بگیرد که هزینه های مربوط به سلامتی و بهداشت خود را کاهش دهد. از همین رو نسبت به تغذیه و مراقبت های بهداشتی و سلامتی خود بی اعتنا می شود.


مقاله مرتبط: 8 اشتباه رایج در راه رسیدن به ثروتمند شدن


اختلالات خواب

داشتن خواب کافی در شبانه روز از ضروریات یک زندگی سالم است، کسی که دچار استرس مالی می شود ساعات خواب وی کمتر از میزان طبیعی آن می شود و نتیجه آن کمبود خواب است. کمبود خواب روح و جسم فرد را بیش از پیش تحت فشار قرار می دهد و زندگی وی را مختل می سازد.

احساسات مخرب و ناسالم

فشارهای مالی و ناتوانی در حل آن ها، سرخوردگی و احساس ضعف و ناامیدی در شخص ایجاد می کند که این سرخوردگی و احساسات منفی، روح او را تحت فشار قرار می دهند و بی توجهی به این قضیه می تواند افسردگی و بیماری های روحی را به بار آورد.

روابط خانوادگی

استرس مالی

استرس ها و نگرانی های مالی تمرکز شخص را از توجه به روابط خانواگی کم می کند و موجب تنش در خانواده می شود. رابطه میان فرد با همسر و فرزندان را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند روابط توام با علاقه و عشق میان همسران را به روابط سرد و بی عاطفه ای تبدیل کند. این تاثیر گاهی می تواند به حدی باشد که خانواده را از هم متلاشی کند و مسائلی همچون طلاق را ایجاد نماید.

روش های مقابله با استرس مالی

همان طور که اشاره کردیم استرس مالی در حد مطلوب آن نه تنها تاثیر منفی در زندگی ندارد بلکه اتفاقا برای کسب موفقیت های مالی نیز بسیار ضروری است، بنابراین ما باید یاد بگیریم که اولا چطور مسائل و مشکلات مالی مان را حل کنیم و دوم روش مدیریت استرس های ناشی از این مسائل را بدانیم تا در جریان عادی زندگی ما نتایج منفی برجای نگذارد. در اینجا راهکارهایی برای شما ارائه شده است که ضمن تسلط شما بر وضعیت مالی خود، کنترل شما را نسبت به اوضاع زندگی بهبود می بخشد تا کمتر دچار استرس شوید و به سمت آینده ای مطمئن قدم بردارید.

درک چرخه بدهی

زمانی که می خواهید وام دریافت کنید و یا از دوست و آشنای خود پول قرض کنید، نسبت به اینکه چگونه می خواهید آن را پرداخت کنید بیندیشید و در صورتی که می دانید توانایی پرداخت وام یا قرض را خواهید داشت اقدام به این کار کنید. توجه داشته باشید که اگر نتوانید وام و پول قرض گرفته شده را پرداخت کنید اصطلاحا در تله می افتید و برای پرداخت بدهی خود مجبور به گرفتن یک قرض دیگر می شوید و این چرخه به همین شکل ادامه دار می شود و نتیجه آن استرسی است که همراه شما می شود.

راه افزایش درآمد را یاد بگیرید

بسیاری از ما فکر می کنیم که برای داشتن سرمایه و توسعه کار خود، باید دست به دامان گرفتن وام و پول از بانک و یا دیگران شد تا بتوان درآمد خود را افزایش داد. اما این تفکر کاملا اشتباه است و راه های دیگری وجود دارد که می توان به واسطه آن ها درآمد خود را افزایش داد، بدون اینکه در خود استرس ایجاد کنیم.

روش های بهبود وضعیت مالی و افزایش درآمد

استرس مالی

شما می توانید برای افزایش درآمدتان، یک شغل جانبی نیز داشته باشید و در کنار حرفه اصلی تان آن را دنبال کنید. در وقت های آزاد خود به کارهایی که علاقه دارید و پول ساز هستند روی بیاورید. مثلا شما می توانید از ساخت صنایع دستی و آثار هنری شروع کنید و اگر ذهن خلاقی دارید ایده های نو خلق کنید و روی این ایده ها کار کنید. از روش های درآمدزایی مثل راه اندازی کسب و کار آنلاین که درآمد شما وابستگی به زمان و مکان ندارد، استفاده کنید. با این روش می توانید همزمان از دو منبع درآمد داشته باشید یکی به صورت اینترنتی و دیگری به صورت فیزیکی که مقید به زمان و مکان است. این کارها نه تنها استرس شما را در مسائل مالی کم می کند بلکه آرامش و اعتماد به نفس شما را در زندگی روزمره نیز افزایش می دهد.

حذف هزینه های اضافی

زمانی که در شرایط مالی بدی به سر می برید باید یاد بگیرید که توقعات خود را نسبت به مسائل مادی کم کنید و در مصارف خود صرفه جویی کنید. گاهی ممکن است افراد به اندازه درآمدی که دارند و یا حتی بیشتر، به خرید روی بیاورند. این کار نه تنها به شرایط اقتصادی شما لطمه می زند و مانع افزایش سرمایه مالی شما می شود، بلکه روز به روز فشارها و استرس های شما را نیز بیشتر و بیشتر می کند. توصیه می کنیم برای رسیدن به وضعیت مالی مطلوب و مناسب، از صرف هزینه های اضافی زندگی چشم پوشی کنید، باور کنید بسیاری از این هزینه ها ضرورتی ندارند.

داشتن روز مبادا

استرس مالی

با حذف هزینه های اضافی زندگی تان، پول های خود را پس انداز کنید. این پس انداز در روزهای مبادا به کمک شما می آید و در حوادث پیش بینی نشده و یا زمانی که برای رشد و توسعه کسب و کارتان نیاز به پول دارید می توانید از این پس انداز استفاده کنید. اگر می خواهید از درآمد خود، مبلغی را ذخیره کنید، برای خود یک برنامه مالی داشته باشید


مقاله مرتبط: 12 راهکار آسان و اثبات شده برای داشتن زندگی موفق


مدیریت استرس مالی

همه ما ممکن است در یک مقطعی استرس و فشار مالی را تجربه کنیم. برای مدیریت و مهار استرس لازم است ابتدا نسبت به وضعیت خود آگاه باشید و استرس را در خود تشخیص دهید و سپس منبع این استرس ها را پیدا کنید. زمانی که این منابع را شناسایی کردید، درصدد حل آن ها برآیید و در عین حال با روش هایی مثل ریلکس کردن خود را از استرس دور کنید. گاهی افراد وصعیت مالی مناسبی دارند و فشار مالی خاصی را ندارند اما دچار استرس می شوند. دلیل این امر، نداشتن مهارت مدیریت استرس است.

از روانشناس کمک بگیرید

اگر فکر می کنید استرس مالی شما بسیار زیاد است و خود به تنهایی توان مدیریت آن را ندارید، بهترین راهکار این است که از یک روانشناس متخصص کمک بگیرید، با روانشناس صحبت کنید و مشکلات خود را با وی در میان بگذارید تا بتواند مهارت های مدیریت استرس و حل مسائل را به شما یاد بدهد.

مقالات مرتبط
نظــرات