مـــرکــز دانلــــــــود

چرا فراموش کردن عشق اول سخته؟ و چطور برای همیشه فراموشش کنیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : چهارشنبه 30 بهمن 98 0 نظر
نظرات کاربران :

در زندگی هر کسی هزاران تجربه وجود دارد که برای بار اول باعث وجد و نشاط شده و شاید هم احساس ناراحتی و نابود‌کنندگی به ارمغان آورده است. عشق اول نیز یکی از این تجربه‌هاست که معمولا در دوران نوجوانی که شخص در اوج هیجانات و احساسات است؛ اتفاق می‌آفتد البته می‌تواند در سنین بالاتر […]

در زندگی هر کسی هزاران تجربه وجود دارد که برای بار اول باعث وجد و نشاط شده و شاید هم احساس ناراحتی و نابود‌کنندگی به ارمغان آورده است. عشق اول نیز یکی از این تجربه‌هاست که معمولا در دوران نوجوانی که شخص در اوج هیجانات و احساسات است؛ اتفاق می‌آفتد البته می‌تواند در سنین بالاتر نیز پیش بیاید اما به طور کلی سرشار از خاطره‌ها و تجربه‌های لذت‌بخش و عاطفی برای افراد است که در آن فرد با احساسی منحصر به فرد روبرو خواهند شد و فکر می‌کنندکه نیمه گمشده خود را پیدا کرده‌اند.

همانطور که گفتیم اکثرا تجربه عشق اول مربوط به دوران نوجوانی است و فرد در آن زمان هنوز مراحل بلوغ روانی و اجتماعی خود را به طور کامل طی نکرده است و ممکن است به صورت اشتباه و فقط بر اساس یک فاکتور عاشق طرف مقابلش شده باشد در کنار این مسئله گاها نیز اتفاقاتی پیش می‌آید که راهی جز بن بست و فراموش کردن عشق اول را برای فرد باقی نمی‌گذارد اگرچه اکثر روانشناسان ادعا می‌کنند این عشق هرگز فراموش نمی‌شود بلکه فقط در کنار سایر خاطرات می‌توانید آن‌را در کلکسیون خاطراتتان نگه دارید یا آن را با ورود عشق جدید در ذهن خود کمرنگ کنید ولی باز هم همه چیز به ارداه و عزم شما بستگی دارد.

در این مقاله سعی می‌کنیم چندین دلیل مهم برای فراموش نکردن عشق اول را ارائه دهیم و همچنین به شما کمک کنیم که این خاطره و تجربه قوی را از ذهن خود کمرنگ کنید تا در عشق و زندگی جدیدتان برای شما مشکل ساز نشود.

دلایل فراموش نشدن عشق اول

1- وجود بار هیجانی شدید

وجود بار هیجانی شدید

در تجربه عشق اول همواره احساسات و هیجانات شدیدی بر فرد غلبه دارد و چون عموما در دورانی اتفاق می‌افتد که فرد بلوغ کامل را طی نکرده است و نوجوان است پس در اوج هیجانات قرار دارد که این هیجانات را با عشق خود به هم می‌آمیزد و در نهایت مانند تصویری زیبا آن را در ذهن خود حک می‌کند و بسیار قدرتمند می‌شود. بنابراین هر چقدر بار هیجانی یک واقعه شدیرتر باشد فراموش کردن آن به مراتب سخت‌تر می‌شود.

مقاله مرتبط: 5 راهکار اساسی بسیار موثر برای گذشتن از شکست عشقی

2- کسب تجارب متفاوت دیگر

عشق اول در فرد نه تنها یک احساس صمیمت خاصی ایجاد می‌کند بلکه باعث کسب تجاربی دیگری می‌شود که فرد آن را برای بار اول تجربه می‌کند و به شکل انگیزه‌ای در می‌آید که شما را به سمت امتحان کردن موارد جدید سوق می‌دهد بنابراین عشق اول عموما تغییرات خاصی را در شخصیت شما به وجود می‌آورد چون او نحستین فردی است که به رشد شما کمک کرده است و تمام واکنش‌ها و احساسات شیمیایی مربوط به یکی شدن را به شما داده است.

 حتی ممکن است عشق اول گاها تجربه‌ای ناراحت کننده نیز برای شما داشته باشد اما باز هم خاطرات آن برایتان فراموش ناشدنی است.

3- وجود قدرت و نفوذ در آن

وجود قدرت و نفوذ در آن

زمانی که عشق اول را تجربه می‌کنید به حدی طرف مقابل برایتان مهم جلوه می‌کند که هرگز به  فردی تا آن اندازه توجه نمی‌کردید در این زمان شما بهترین حس‌های جهان را تجربه می‌کنید و با خود فکر می‌کنید که به راستی عاشق شده‌اید و کسی مثل شما معنای عشق را درک نکرده است و گاها نیز عشق خود را به داستان‌های عاشقانه معروف در ذهن خود بی‌شبیه نمی‌دانید که در نهایت این حس قدرتمند و نافذ که باعث کشف تازه‌ای برای شما شده است به هیچ طریقی فراموش نمی‌شود.

4- دادن حس “ما” شدن

اگرچه ممکن است شما چندین بار در گروه‌ها و جمع‌های گروهی شرکت کرده باشید و برای حصول اهداف آن تلاش کرده باشید اما زمانی که عشق اول را تجربه می‌کنید نوعی احساس برابری و همسان بودن را به شما می‌دهد و در قالب “ما” شدن تلاش می‌کنید و برای هر دو مثل یک زوج تصمیم می‌گیرید که در این مواقع خیلی از تجارب دیگر مانند فداکاری و شکست را می‌آموزید و این احساس خوب را همیشه  با خود باقی می‌گذارید.

5- یادآوری دوران خوب جوانی

یادآوری دوران خوب جوانی

عشق اول علاوه بر اینکه شما را به یاد خاطره با یک معشوق قدیمی و دنیایی آکنده از هیجانات و احساس خوب می‌برد؛ می‌تواند خاطره روز‌‌هایی را برای شما زنده کند که در آن روز‌ها هیچ چیزی برای شما غیر ممکن نمی‌نمود چون شور و شوق زیادی برای زندگی داشتید.

 در آن روزها شما در ضمن اینکه آرزو‌های زیادی داشتید مشکلات ساده و کمی نیز برایتان پیش می‌آمد به همین دلیل خاطره آن ایام همیشه برایتان خوب جلوه می‌کند و با شما می‌ماند.

6- رخ دادن برای یک بار

یکی از دلایل فراموش نشدن عشق اول به گفته بسیاری از روانشناسان این است که در تمام طول زندگی فقط یک بار روی می‌دهد. مهم نیست بعد عشق اول فرد چه تجربه‌های عاشقانه‌ای داشته باشد یا چه تغییراتی در او روی دهد به طور کلی او تجربه عشق اول را بسیار خاص و متفاوت می‌بیند و حتی تا پایان عمر این تجربه ناب را در ذهن خود نگه می‌دارد.

راهکار‌هایی برای فراموش کردن عشق اول یا کمرنگ کردن آن

1- سعی کنید به مسافرت بروید

عشق اول

خیلی از افراد و روانشناسان معتقدند که تغییر موقتی محلی که در آن هستید می‌تواند خاطرات ذهن شما را تا اندازه‌ای دور کند یا بزداید پس به جا‌هایی سفر کنید که مناظر زیبا و خاطره‌انگیز جدید برایتان داشته باشد. سعی کنید در این مواقع از تنها بودن لذت ببرید چون اگر این‌گونه نباشد فرد جدیدی که فردا‌ها به زندگی شما می‌آید نمی‌تواند با شما شاد باشد. بنابراین خوش بگذرانید و از مکان‌های جدید و داستان‌های محلی و غیره در این زمینه غافل نشوید

2- دیدگاهتان را تغییر دهید

احتمالا عشق اولی که دروان خوب زیادی را با او داشته‌اید و بخشی از قلب خود را به او هدیه داده‌اید را نتوانید فراموش کنید اما بهتر است این بار او را مثل خود واقعیش ببینید و مثل قبل نباشید چون که او را دوست داشتید خطاهایش را نادیده می‌گرفتید برای اینکه بتوانید عشقتان را به او کمرنگ کنید باید به خودتان باور کنید و آن فرد را طوری که دوست دارید باشد نگاه نکنید بلکه واقع بین باشید و در ضمن این واقع بینی برای او آرزوی خوشبختی نیز داشته باشید.

3- به دوستان و خانواده خود تکیه کنید

عشق اول

دوستان خوب و خانواده در هر صورتی در دسترس انسان هستند و شما می‌توانید ناراحتی‌های خود را با آنها در میان بگذارید و اگر خواستید نصیحتشان را گوش دهید. برای فراموش کردن خاطره عشق اول شما می‌توانید به فردی از خانواده که با او راحت‌تر هستید یا نزدیک‌ترین دوست خود پناه ببرید چون آنها از دیدگاهی شما را می‌بینند که خودتان نمی‌توانید ببینید و فرصتی برای تغییرات جدید را به شما می‌دهند.

4- خاطرات را پاکسازی کنید

سعی کنید هر آنچه که مربوط به عشق اول و خاطرات بین شما و اوست را پاکسازی کنید و هرچیزی را که شما را به فکر کردن به او وادار می‌کند از خود دور کنید چون این کار واقعا تاثیر گذار است و ضرب المثل «از دل برود هر آنکه از دیده برفت» نیز در این زمینه صدق می‌کند.

5- واقعه را بپذیرید

عشق اول

اگر با عشق اول خود قطع رابطه کرده‌اید بهتر است این حقیقت را بپذیرید و به جای آنکه مدام بنشینید و فکر کنید که شاید برگردد و برای بار دوم همه چیز عوض شود بهتر است خودتان را آزار ندهید و دنبال گرفتن خبر از او نباشید و واقعیت را هر گونه که هست در این زمینه باور کنید.

6- خودتان را مشغول کنید

سر شلوغی و مشغول کردن خود علاوه بر اینکه شما را به کاری مهم وامی‌دارد باعث می‌شود فکر عشق اول در شما به اولویت‌های آخر برسد و کم‌رنگ شود بنابراین سعی کنید تا می‌توانید خودتان را با کارهای مورد علاقه‌یتان سرگرم کنید و درجمع دوستانتان قرار بگیرید و در کار‌های گروهی آنها مشارکت کنید.

7- خوشبین باشید

سعی کنید برای آینده خود برنامه‌ریزی کنید و خوشبینانه به این فکر کنید که قرار است در آینده با افراد زیاد دیگری آشنا شوید این کار تا حد زیادی باعث فراموش کردن عشق اول می‌شود.

مقالات مرتبط
نظــرات