مـــرکــز دانلــــــــود

چطور در زمان آشنایی و نامزدی به شناخت کامل برسیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : دوشنبه 8 اردیبهشت 99 0 نظر
نظرات کاربران :

در دوران عقد یا نامزدی هر دو طرف برای شناخت و درک کردن همدیگر و برای اینکه متوجه شوند که آیا واقعا می‌توانند در آینده با هم زوج خوبی باشند؛ زمان زیادی را با یکدیگر سپری می‌کنند. اما سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که آیا دو طرف می‌توانند در این […]

در دوران عقد یا نامزدی هر دو طرف برای شناخت و درک کردن همدیگر و برای اینکه متوجه شوند که آیا واقعا می‌توانند در آینده با هم زوج خوبی باشند؛ زمان زیادی را با یکدیگر سپری می‌کنند. اما سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که آیا دو طرف می‌توانند در این دوران همدیگر را به طور کامل بشناسند و از رفتار، اخلاق، عقاید، مسائل اجتماعی، جنسی و … همدیگر اطلاعات زیادی بدست بیاورند؟ یا سوال دیگری که پیش می‌آید این است که آیا این شناخت کامل به مدت زمان دوره عقد و و نامزدی بستگی دارد؟ و در کل افراد به دنبال راه‌هایی ی برای کشف و شناخت بیشتر از همدیگر در این دوران هستند.

در جواب به سوالات بالا باید گفت که دوران نامزدی و عقد فرصت بسیار خوب و مناسبی برای شناخت کامل هر دو طرف است و اگرچه در این دوره عشق بازی‌های رمانتیک نیز اجرا می‌شود اما  هدف اصلی فقط عشق ورزیدن یا محبت‌های دو طرفه بی حد و اندازه نیست بلکه نزدیک شدن به همدیگر، برای آشنایی با روحیات و از روی آگاهی است و برای اینکه بتوانید شناخت کامل داشته باشید باید با دقت کامل طرف مقابلتان را با ویژگی‌های شخصیتی‌اش و در هر موقعیتی بسنجید و در نهایت عاقلانه ترین تصمیم را برای زندگی خود بگیرید.

حال ممکن است شما نیز به عنوان فردی که در دوران نامزدی یا عقد قرار دارید با استرس زیادی روبرو هستید و گاها نمی‌دانید از چه موقعیت‌ها و چه روشهایی برای شناخت نامزد خود استفاده کنید بنابراین در این مقاله ما نکاتی را به شما پیشنهاد می‌دهیم که با به کار بردن آن به شناخت بیشتر و عمیق‌تری از همسر وزندگی آینده خود برسید.

 

میخواهم یاد بگیرم نامزدم را مجذوب و وابسته خودم کنم

 

 

1- درباره پیشینه خانواده‌اش تحقیق کنید

اینکه شما در دوران عقد و نامزدی برای شناخت کامل از همسرتان فقط رفتار و اخلاق او را در نظر بگیرید؛ ممکن است دچار اشتباه شوید چون گاها امکان دارد آن فرد الگوی واقعی رفتارش را به شما نشان ندهد و در کنار این شاید بارها شنیده باشید که می‌گویند شما می‌خواهید با یک نفر ازدواج کنید و خانواده او مشکل ساز نیست و این جمله هم باز اشتباه است چون شما باید قبول کنید آن فردی که می‌خواهید با او زندگی کنید؛ در آن شرایط و محیط خانواده رشد کرده است و بسیاری از عادت‌ها، باور‌ها، خلقیات و اعتقادت آن خانواده را دارد.

بنابراین توصیه می‌شود حتما پیشینه مثبت یا منفی خانواده همسرتان را در دوران عقد و نامزدی در نظر بگیرید چون برخی از این مسائل تا پایان عمر نیز با فرد همراه می‌شوند و بر او تاثیر می‌گذارند.

2- او را در جمع زیر نظر بگیرید

رفتاری که طرف مقابل شما در یک جمع دارد تا حد زیادی بیان کننده ارتباطات اجتماعی  و سبک رفتاری او است پس اگر به دنبال شناخت کامل از او هستید رفتار او را در این جمع‌ها در دوران نامزدی در نظر بگیرید و ببینید رفتارهایش تا چه حدی با شرایط و شأن شما هم‌خوانی دارد.

 هنچنین می‌توانید در این جمع‌ها یا مهمانی‌ها به آداب معاشرت او با دیگران دقت کنید و ببینید که او بیشتر با چه افرادی گرم و صمیمی است و در کل ببینید آیا در جمع‌هایی که در کنار او هستید احساس خوبی دارید و به شما خوش می‌گذرد و در نهایت اگر بعضی از رفتار‌هایش برایتان نامفهوم بود یا شما را رنجاند حتما از او بپرسید.


مقاله مرتبط: چطور همسر مناسب خودم را انتخاب کنم؟(ملاک ها و معیار ها)


3- اختلالات جنسی و رفتاری او را بررسی کنید

اختلالات رفتاری و جنسی در زندگی مشترک تاثیرات مخربی دارد و زمانی که این اختلالات از  سوی یکی از طرفین به طور مداوم تکرار شود زندگی را به کلی با مشکل جدی روبرو می‌کند بنابراین سعی کنید برای اطمینان از سلامت جنسی و رفتاری طرف مقابل حتما رفتار‌های او و روابط جنسی‌اش را تجریه و تحلیل کنید و در این زمینه بررسی دقیق روابط عاطفی و جنسی فرد کمک زیادی به شما می‌کند.

  برای این کار میتوانید در دوران عقد یا نامزدی به طور گسترده در این زمینه بحث و سوال کنید و یا اگر امکان اشت در دوران عقد روابط سطحی را با همسرتان از نظر جنسی تجربه کنید البته نباید این کار مانند زمانی باشد که شما ازدواج کردید.

4- با او به مسافرت بروید

شاید برای خیلی از افراد ممکن نباشد که در دوران عقد به مسافرت بروند و بعضی مسائل مانند فرهنگ خانواده با این مسئله مخالفت کند اما اگر می‌خواهید شناخت کامل و کافی از نامزدتان داشته باشید و اگر این بستر برایتان فراهم شد؛ سعی کنید حداقل مسافرت‌های کوتاهی با او داشته باشید چون در این زمان‌ها بیشتر می‌توانید به شخصیت واقعی و روحیات طرف مقابل پی ببرید.

در مسافرت و سفر کردن در ایام عقد چون مدت بیشتری را با همسر خود سپری می‌کنید و در واقع یک نمونه کوچک از زندگی مشترک را تجربه می‌کنید؛ پس راحت‌تر می‌توانید با خلقیات و رفتار نامزدتان آشنا شوید و از این فرصت به طور کامل بهره بگیرید.

5- به بلوغ احساسی او دقت کنید

اگر در ازدواج هر کدام از طرفین نتواند از نظر جسمی، روحی و روانی از همسر خود پشتیبانی کند و یا مهر و عطوفت واقعی خود را نثار همسرش کند؛ به مرور زمان پایه‌های آن رابطه ضعیف می‌شود و در نهایت از بین خواهد رفت و همان‌طور هم که بر خیلی از افراد آشکار است یکی از هدف‌های اصلی ازدواج بدست آوردن منبع قوی عاطفی است.

بنابراین لازم است در دوران نامزدی از طریق توجه به رفتار‌های طرف مقابل به این مسئله پی ببرید و به شناخت کامل‌ تر برسید و به این منظور می‌توانید رفتارهای حمایتی او را زیر نظر بگیرید و ببینید که آیا آن شخص همان رفتاری را دارد که مد نظر شما است و اگر چنین نباشد بهتر است در تصمیمتان تجدید نظر کنید.

6- به عزت نفس او پی ببرید

شناخت کامل

مسلما هیچ کسی نمی‌خواهد فردی را که فاقد عزت ‌نفس و اعتماد است به عنوان همسر انتخاب کند و چون شخصی که دارای عزت نفس است در تعامل با جمع و اطرافیان و روابط خود موفق است و برعکس شخص فاقد عزت نفس در زندگی و در رابطه با همسر و اطرافیانش به مشکل برمی‌خورد پس حتما باید این مسئله را زیر نظر داشته باشید.

بنابراین برای شناخت کامل‌ تر فرد و پی بردن به عزت نفس او ببینیید که آیا به خودش احترام می‌گذارد و از نظر درونی احساس ارزشمندی می‌کند یا نه و در کل آیا به این باور رسیده است که وجودش بدون در نظر گرفتن خصوصیات ژنتیکی و فیزیکی و .. با ارزش است و با جهان هستی سازگار است.

7- از منابع غیر مستقیم کمک بگیرید

در عین اینکه شما می‌توانید بسیاری از اطلاعات شخصی را که می‌خواهید با او ازدواج کنید از طریق معاشرت با خود و خانواده‌اش کشف کنید؛ راه‌های دیگری نیز برای شناخت کامل او وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به مراجعه به دوستان، همسایگان، محل تحصیل و شغل و سایر مکان‌ها و افرادی اشاره کرد که او را می‌شناسند و یا مدت زمان زیادی با او در ارتباط بوده‌اند.

بنابراین شما می‌توانید خیلی از اطلاعات را با پرسش و صحبت کردن با افراد نزدیک او بدست بیاورید و موارد تازه‌ای را درباره نامزدتان کشف کنید. البته باید به این نکته هم دقت کنید که شاید نظر دیگران با نظر شما متفاوت باشد و به گفته‌ها ی آنها مانند یک دیدگاه بنگرید نه اینکه آن را به یقین تبدیل کنید چون گاها ویژگی‌هایی که شاید برای شما اصلا مهم نباشد به چشم یکی دیگر می‌آید و برعکس این قضیه هم احتمال دارد.

8- میزان وابستگی او را درک کنید

شناخت کامل

در حال حاضر یکی از علل‌های شایع طلاق و جدایی در کشور ما همین مسئله وابستگی به خانواده یا پدر و مادر است یعنی بعضی از افراد که ازدواج می‌کنند به دلیل نداشتن استقلال و وابستگی شدید به خانواده پدری نمیتوانند با فردی دیگر زندگی کنند و از خانواده دور شوند و در نتیجه این افراد در زندگی مشترک دچار مشکل می‌شوند.

 بنابراین باید نامزدتان را از این نظر محک بزنید و ببینید که آیا او به اندازه کافی به بلوغ عاطفی و فکری رسیده است که بتواند از والدین خود جدا شود و به شما تکیه کند پس باید ببینید که او چقدر و تا چه اندازه‌ای تحت کنترل پدر و مادر خود است و آیا شما جزو اولویت‌های او  در زندگی هستید و یا همچنان فقط خانواده‌اش برایش در اولویت هستند. البته این مسائل نیز در دوران نامزدی تا حدی مشخص می‌شود.

9- تکلیفتان را مشخص کنید

اگرچه دوران نامزدی دوران شیرینی است و هر دو طرف هیجانات زیادی دارند اما در عین این مسائل باید در مورد هر جنبه‌ای که ممکن است در آینده برایتان مشکل‌ساز باشد به طور شفاف صحبت کنید و به نتیجه برسید برای مثال اگر بحثی برای شما مهم است و در اولویت قرار دارد و نامزدتان با شوخی کردن به آن پایان می‌دهد را نباید نادیده بگیرید و لازم است بازهم روی آن تمرکز کنید تابه نتیجه می‌رسید مثلا اگر شما عزم جدی برای ادامه تحصیل دارید باید طرف مقابل به شما جواب قطعی بدهد که با این کار موافق است یا نه و چون این مسائل در زندگی مشترک و در آینده شما مانند یک روزنه ظهور می‌کند پس لازم است شناخت کامل نسب به آن پیدا کنید.

مقالات مرتبط
نظــرات