مـــرکــز دانلــــــــود

چطور با شوخ طبع بودن دیگران رو جذب خود کنیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : سه شنبه 2 دی 99 0 نظر
نظرات کاربران :

شوخ طبع بودن یکی از راه‌هایی است که می‌توانید با این ویژگی در دل دیگران خود را جا کنید. البته منظور ما از شوخ‌طبعی جلف بودن نیست. با این حال، خشک بودن و نخندیدن نه تنها خود فرد را آزار می‌دهد بلکه دایره ارتباطات او را محدود می‌کند؛ زیرا کسی دوست ندارد با یک آدم […]

شوخ طبع بودن یکی از راه‌هایی است که می‌توانید با این ویژگی در دل دیگران خود را جا کنید. البته منظور ما از شوخ‌طبعی جلف بودن نیست. با این حال، خشک بودن و نخندیدن نه تنها خود فرد را آزار می‌دهد بلکه دایره ارتباطات او را محدود می‌کند؛ زیرا کسی دوست ندارد با یک آدم خشک وقت بگذراند. جدی گرفتن زیاد از حد زندگی هم موجب بسته شدن ذهن و روحیه انسان می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم راهکارهایی را مطرح کنیم که با آن‌ها می‌توانید شوخ بودن را تمرین کنید.

درک حس شوخ‌طبعی

به نظرتان مزایای شوخ طبع بودن چیست؟ برگه‌ای بردارید و آن‌ها بنویسید. داشتن احساس شوخ طبعی به انسان کمک می‌کند طنز را در هر دو موقعیت مثبت و منفی پیدا کنند. شوخ طبعی و طنزپردازی موجب می‌شود تا از میزان استرس و اضطراب کاسته شود. علاوه بر این، توانایی مقابله با موقعیت‌های سخت را در انسان افزایش می‌دهد. ویژگی دیگری که با این حس تقویت می‌شود، عزت نفس و اعتماد به نفس است.

علاوه بر این موارد، شوخ طبعی مزایایی جسمی، شناختی، عاطفی و اجتماعی هم دارد. این خصوصیت درد در ناحیه سر و به طور کلی دردهایی را که در اثر استرس ایجاد می‌شوند، کاهش می‌دهد. خلق و خوی انسان نیز در اثر طنزپردازی دوستانه و گرم می‌شود. روابط انسان‌ها با وجود طنز شادتر هم خواهد شد. همچنین، نگاه طنز به موقعیت‌ها خلاقیت فرد را نشان می‌دهد.

تفاوت شوخ طبع بودن با بامزه بودن

یک تفاوت اساسی بین شوخ طبع بودن و بامزه بودن وجود دارد. فردی که گاهی حرف‌های بامزه و خنده‌دار می‌زند، صرفاً می‌تواند مسائل با درون‌مایه کمدی را مطرح کند. به عنوان مثال، جوک بگوید یا داستان خنده‌داری تعریف کند. در صورتی که فرد شوخ طبع توانایی رها کردن و سخت نگرفتن را دارد.

آن‌ها می‌توانند به سادگی بخش‌های طنز ماجرا را ببینند و بر آن تمرکز کنند. این افراد به خوبی می‌دانند چه چیزی می‌تواند آنان را شاد کند. چه چیزی می‌تواند موجب خنداندن مردم شود؟ چه چیزی می‌تواند در لحظات سخت زندگی موجب سبک شدن روح و روان شود؟

مشاهده و یادگیری

یکی از روش‌هایی که می‌توانید با آن شوخ طبع بودن را یاد بگیرید، مشاهده کردن است. دیگران را در هنگام حرف زدن مشاهده کنید. اطرافیان چه زمانی به صحبت‌های آن‌ها می‌خندند؟ دوستان و خانواده شما چگونه به دنیای اطرافشان می‌خندند؟ فیلم طنز و کمدی را فراموش نکنید. فیلم‌ها طنز برتر را مشاهده کنید. البته این به معنای آن نیست که تنها از دیگران کپی کنید. شوخ‌طبعی واقعی آن چیزی است که شخصیت منحصر به فرد خود شما را نشان دهد.

بیشتر تمرکزتان بر این باشد که خودتان هم تفریح کنید و لذت ببرید. مدام روی این قضیه فکر نکنید که باید خنده‌دار و بامزه باشید. این مسئله ذهنتان را درگیر می‌کند و به شما اجازه نمی‌دهد لحظات ناب و خاص را دریافت کنید. گاهی این ویژگی به انسان کمک می‌کند تا به زندگی بخندد و از موقعیت خود لذت ببرد.

چگونه جوک بگوییم؟

با شوخ طبع بودن می‌توانید به سادگی با دیگران ارتباط برقرار کنید. برای این که بتوانید شخصیت طنز خود را نشان دهید، بهتر است چند جوک کوتاه و ساده یاد بگیرید. جوک‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی با دوستان و خانواده به اشتراک بگذارید. از این طریق می‌توانید تصاویر خنده‌دار، میم‌ها (Memes) و… را برای آن‌ها ارسال کنید. البته چیزهایی را ارسال کنید که از نظر خودتان هم خنده‌دار هستند، نه این که صرفاً آن‌ها را در صفحه‌ای طنز پیدا کرده‌اید.

وجوه مشترک را پیدا کنید

برای شوخ طبعی، روی موارد مشترک خود با دیگران تمرکز کنید. مردم اصولاً به جوک‌های می‌خندند که خودشان آن را در موقعیت‌های مختلف لمس کرده باشند. به عنوان مثال، جوک‌هایی که مربوط به موقعیت زندگی، شغل و باورها می‌شود. همیشه هم جوک را از خودتان شروع کنید. روی چیزی دست بگذارید که موقعیت شما، شهرتان، شغل خودتان و… را بازنمایی می‌کند. به عنوان مثال، اگر با فردی همکار هستید، در رابطه شرکت یا شغلتان شوخی کنید.

معاشرت با انسان‌های شوخ طبع

یکی دیگر از مهم‌ترین راه‌های رسیدن به شوخ طبع بودن این است که دور و برتان را با انسان‌های شوخ پر کنید. دوستان شوخ شما چه کسانی هستند؟ آن‌ها چگونه شوخی می‌کنند؟ خود شما اغلب به کدام یک از شوخی‌های آنان می‌خندید؟ بهتر است استندآپ‌های کمدین‌های معروف را تماشا کنید. به نوع ارائه جوک‌ها، موضوعات و این که چگونه هر چیزی را به موضوعی طنز تبدیل می‌کنند، توجه کنید. ببینید چه ویژگی اطرافیان شوخ‌طبع خود را دوست دارید و آن‌ها را در خود تمرین کنید.

تمرین کردن

شوخ طبع بودن

برای این که بتوانید شوخ طبع بودن را در خود نهادینه کنید، نیاز به تمرین دارید. جوک‌های خود را در مقابل آینه تمرین کنید. به حرکت اعضای صورت و تاکید بر کلمات دقت کنید. بهتر است جوک‌ها را با افراد مطمئن تمرین و تکرار کنید. به عنوان مثال، از دوست صمیمی خود کمک بگیرید.

به او هدفتان را توضیح دهید و بخواهید تا کاملاً صادق باشد. به انتقادات و پیشنهادات آن‌ها گوش دهید. آن قدر تمرین کردن را ادامه ندهید تا به شوخی کردن عادت کنید و بتوانید با سنجش موقعیت، جوکی بیان کنید.

احترام به باورها و عقاید دیگران

همیشه یادتان بماند که نباید بهای شوخ طبع بودن بی‌حرمتی به قوم، سنت، باور یا فرهنگ خاصی باشد. همیشه به بستری که در آن شوخی را مطرح می‌کنید، به خوبی فکر کنید. نباید جوک شما به گونه‌ای باشد که به کسی بربخورد. نباید با استفاده از دیگران بخندید و آنان را دست بیندازید. همیشه قبل از بیان کردن یک جوک به این فکر کنید که آیا حرفی که می‌زنید در زمان، مکان و گروه مناسبی از افراد مطرح می‌شود؟ آیا به کسی برمی‌خورد؟

حرف‌های نژادپرستانه، جنسیت‌زده و… فقط توهین‌آمیز هستند و انسان‌های زیادی را از شما دور می‌کنند. اگر کسی هم با شما به این گونه حرف‌ها بخندد، انسان خوبی برای در ارتباط بودن نخواهد بود. گاهی جوک‌های سیاسی، مذهبی، شغلی و… هم توهین‌آمیز می‌شوند.

نیمه پر لیوان را ببینید

یاد بگیرید که راحت بخندید. خنده اصلی‌ترین بخش شوخ طبع بودن است. گاهی حتی به خودتان بخندید. از اتفاقات و شادی‌های کوچک لذت ببرید. سعی کنید همیشه طنز ماجرا را ببینید. تا جایی که می‌توانید و موقعیت اجازه می‌دهد، لبخند بزنید. در عین حال، سعی کنید دیگران را بخندانید. خنداندن خود و دیگران را در اولویت قرار دهید.

خندیدن، واکنشی به موقعیت‌ها

شوخ طبع بودن

به جای این که در موقعیت‌های حساس از خودتان واکنشی خشمگینانه نشان دهید، سعی کنید کمی از آن وضعیت پرتنش فاصله بگیرید و با دیدی طنز به آن نگاه کنید. خشم یکی از قدرتمندترین احساساتی است که در انسان وجود دارد اما قوی‌تر از آن، خندیدن است. گاهی همین نگاه موجب می‌شود تا بسیاری از استرس‌های زندگی بر شما وارد نشود. شوخ طبع بودن مقداری از تنش‌ها کم می‌کند و باعث رهایی انسان می‌شود.

گاهی انتقادات، قضاوت‌ها و… را کنار بگذارید. حتی می‌توانید از آن‌ها به عنوان درون‌مایه جوک‌های خود استفاده کنید. همیشه داشتن حالت دفاعی در موقعیت‌های مختلف اجازه نمی‌دهد طنز ماجرا را ببینید. علاوه بر این، برقراری ارتباط با دیگران را برایتان راحت‌تر می‌کند. خوب هم می‌دانید که ارتباط برقرار کردن با دیگران چقدر برای شوخ طبعی مهم است و نباید هیچ فرصتی را در این زمینه از دست بدهید.

پذیرش خود

بهترین راه برای شوخ طبع بودن این است که در قدم اول خود را بپذیرید. زیاد به خودتان سخت نگیرید. یاد بگیرید به خودتان هم بخندید. البته منظور بر این نیست که زندگی را در مواقعی که باید، جدی نگیرید. بهتر است در برخی شرایط از حس خوش طبعی خودتان کمک بگیرید. هیچ کس کامل نیست و هر شخصی مرتکب اشتباهاتی در زندگی می‌شود. سعی کنید به چیزهایی بخندید که کنترلش در دست شما نیست، چیزهایی مانند سن و ظاهرتان.

اگر بینی بزرگی دارید، به جای ناراحت بودن از اندازه آن، بخش طنزش را پیدا کنید. گاهی به اشتباهات و خطاهای خود بخندید و آن‌ها را برای جوک گفتن استفاده کنید. چیزهای طعنه‌آمیز را به موقعیت‌های طنز تبدیل کنید. این دید را در مورد اشتباهات دیگران هم داشته باشید و همیشه آن خطاها را به اتفاقی مثبت در ذهنشان تبدیل کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی راهکارهایی برای شوخ طبع بودن و به دست آوردن دل دیگران پرداختیم. جدی بودن بیش از حد موجب می‌شود تا انسان‌ها از شما فراری شوند. آن‌ها به اندازه کافی با موقعیت‌های سخت زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ بنابراین، دوست دارند کسی آنان را بخنداند. با این حال، نباید در هیچ چیزی زیاده‌روی کرد، حتی شوخی کردن و خنداندن؛ زیرا برخی از موقعیت‌ها و شرایط هیچ جایی برای خنده نمی‌گذارند.

مقالات مرتبط
نظــرات