مـــرکــز دانلــــــــود

9 راز ازدواج موفق و شادمان و استراتژی های بهبود روابط در زندگی

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : سه شنبه 14 شهریور 96 0 نظر
نظرات کاربران :

بسیاری از زوج‌هایی که سال‌های نسبتاً زیادی از ازدواج‌شان می‌گذرد، با نگاه کردن به سال‌های پشت سر می‌بینند که پیش‌تر، روزهای شادتری داشتند، بیش‌تر با یک‌دیگر وقت می‌گذراندند و بیش‌تر می‌خندیدند. شاید برای چنین زوج‌هایی تصور یک زندگی مشترک شاد، برای همیشه، بسی دشوار باشد. آیا اصلاً داشتن یک زندگی مشترک که برای مدت طولانی شاد باقی بماند امکان دارد؟

منظور ما از ازدواج موفق و زندگی مشترک شاد طولانی‌مدت، زندگی مشترکی نیست که در آن یک طرف، یا حتی هر دو طرف رابطه، مورد سؤرفتار قرار گرفته‌اند. بدیهی است که زندگی مشترکی که در آن فرد، مورد بدرفتاری قرار می‌گیرد قابل تحمل نیست. طبیعی است که فردی که در یک رابطه مورد سؤرفتار واقع می‌گردد، آن رابطه را ترک نماید.

شاید برای برخی، خصوصاً در جوامع مدرن، ازدواج امری سنتی و قدیمی تلقی شود. این در حالی است که تحقیقات نشان می‌دهند، افرادی که برای مدتی طولانی، در یک رابطه‌ی ازدواج باقی می‌مانند از دیگر افراد شادتر هستند. بر اساس این تحقیقات افراد متأهل زندگی شادتر و امید به زندگی بیش‌تری، نسبت به افراد مجرد، دارند.

اما سوال این‌جاست، که چرا برخی ازدواج‌ موفق دارند و برخی دیگر نه؟

در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که برای داشتن یک ازدواج موفق از چه مواردی باید اجتناب نمود و چه عواملی را باید تقویت کرد و راهکارهایی برای داشتن یک رابطه‌ی شاد و رضایت‌بخش برای مدت طولانی ارائه خواهد شد

 

1.در مورد انتظارات خود از رابطه واقع‌بین باشید

احساسات و رفتارهای عاشقانه، برای هر فردی خوشایند هستند. دیدن چنین احساساتی در شریک زندگی‌مان باعث می‌شود تا مطمئن شویم که او هنوز ما را دوست دارد و با ما صمیمی است. اما در صورتی‌ که مدت زیادی از ازدواج شما می‌گذرد، لازم است به خاطر داشته باشید که در گذر زمان و پس از گذشت سال‌ها، خواه‌ناخواه معایبی در رابطه به وجود می‌آیند.


مقاله مرتبط: کار‌ها و رفتار‌هایی که معادل خیانت بین زن و مرد هستند


در ابتدای ازدواج ممکن است احساسات رمانتیک، فوق‌العاده به نظر برسند، اما پس از گذشت مدتی کم کم مشکلات و نقایص خود را نشان خواهند داد. این‌جاست که لازم است برای تداوم پیدا کردن ازدواج، به این نکته توجه بیش‌تری داشته باشیم، که این مشکلات در نتیجه ضعف‌های موجود در ما و شریک زندگی‌مان است. به هر حال هیچ فردی کامل نیست.

این انتظار که رابطه‌ی ازدواج همیشه بدون دردسر و ایده‌آل باقی بماند در نهایت منجر به احساس ناامیدی می‌شود، چرا که چنین چیزی به هیچ وجه میسر نیست. به طور کلی هر انتظار غیر واقع‌بینانه‌ای در نهایت به سرخوردگی و ناامیدی منتهی می‌شود.

 

2.برای ازدواج موفق عذر خواهی کردن را فرا بگیرید

شاید شما هم متوجه شده باشید که برای برخی از افراد معذرت‌خواهی کردن و اقرار به اشتباهات خود سخت‌ترین کار ممکن است. متاسفانه چنین افرادی با احتمال کم‌تری یک رابطه‌ی طولانی‌مدت و رضایت‌بخش خواهند داشت.

یک نظرسنجی انجام شده در سانفرانسیسکو نشان می‌دهد که، افراد متأهل دوبرابر افراد مجرد یا افراد مطلقه، توانایی و یا خواست معذرت‌خواهی کردن از همسر خود را دارند. این تحقیق علاوه بر این نشان می‌دهد که افراد متأهلی که زندگی شادی دارند، 25 درصد بیش‌تر از دیگران تمایل دارند که برای عذرخواهی پیش‌قدم شوند، حتی اگر فقط تا اندازه‌ای احساس کنند که مقصرند.

اگرچه احساسات عاشقانه باعث آشنایی زوج‌ها با یک‌دیگر می‌شود، اما این سازش و تکریم است که آنان را برای مدت طولانی با هم نگاه می‌دارد. بنابراین در صورتی‌که می‌خواهید ازدواج موفق داشته باشید، سعی کنید که معذرت‌خواهی را فرابگیرید.

مقالات مرتبط:  آیا میدانید مهم‌ترین معیار‌ها برای انتخاب همسر مناسب شما چیست؟

 

3.برای داشتن رابطه پایدار درست جر و بحث کنید

برخی از زوج‌ها جروبحث‌های زیادی دارند اما هم‌چنان زندگی‌شان شاد است، اما برخی دیگر اگرچه کم‌تر جروبحث می‌کنند ولی رابطه‌شان به شدت آسیب‌دیده است.

تفاوت این‌جاست که مهم نیست که یک زوج چقدر جروبحث می‌کنند، بلکه چیزی که اهمیت دارد چگونگی جروبحث کردن است. جان گاتمن روان‌شناس آمریکایی، که بیش از دو دهه در مورد روابط زوج‌ها تحقیق نموده است، می‌گوید که این خود زوج‌ها هستند که باعث درهم شکستن رابطه می‌شوند.

 

گاتمن چهار فاکتور را که باعث نابود شدن رابطه‌ی زناشویی می‌شوند، به صورت زیر معرفی می‌کند:

تحقیر کردن

گاتمن در تحقیقات خود متوجه شد که چنانچه تحقیر به صورت یک ویژگی معمول در اختلاف‌نظرهای بین زوجین درآید، زندگی مشترک آن دو به احتمال زیاد چندان دوامی نخواهد داشت.

دفاع بیش از حد از خود

در صورتی‌که هر زمان که شریک زندگی، موضوعی را پیش می‌کشد، طرف مقابل شروع به دفاع بیش از حد از خود کرده و حالت تهاجمی به خود بگیرد، و این واکنش به صورت یک امر معمول در رابطه‌ی این دو درآید، می‌توان گفت که رابطه در خطر است.

 

انتقاد کردن

زوج‌هایی که از یک‌دیگر انتقاد می‌کنند، احتمال آسیب دیدن رابطه‌شان را بیش‌تر می‌کنند. البته این بدین معنا نیست که در صورتی‌که شریک زندگی شما، باعث ناراحتی‌تان شد، هیچ وقت از او گلایه نکنید. اما بهتر است همیشه به خاطر داشته باشید که انتقاد مخرب‌تر از گلایه است.

شاید بتوان تفاوت انتقاد و گلایه را بدین شکل بیان کرد که در انتقاد فرد به تمامیت شخصیت طرف مقابل خود حمله می‌کند (هرچند شاید در واقع چنین قصدی نداشته باشد)، اما در گلایه، فرد تنها به یک جنبه از رفتار طرف مقابل خود خرده می‌گیرد.


مقاله مرتبط: برگ برنده همسر خوب در رفتار با شوهر خود چیست؟


برخی از زوج‌ها گمان می‌کنند که با اشاره‌ی مداوم به اشتباهات همسر خود، می‌توانند در نهایت باعث بهبود و پیشرفت او شوند. در این مورد می‌توان گفت که هرچقدر هم که نیت فردی خوب باشد در نهایت نتیجه‌ای بد به دنبال خواهد داشت.

نکته‌ی دیگری که توجه به آن لازم است این است که اگرچه انتقاد برای زندگی مشترک امری مخرب است، اما اشاره‌ی مداوم به نقاط قوت شریک زندگی می‌تواند تأثیر مثبت محسوسی در بهبود رابطه داشته باشد.

عقب کشیدن و جبهه گرفتن

 این فاکتور به معنی بستن گوش‌ها و بی‌توجهی به شریک زندگی، درست در زمانی است که او در حال گلایه از یک موضوع است. عقب کشیدن در چنین موقعیتی می‌تواند تأثیر مخربی بر زندگی زناشویی داشته باشد. این رفتار خصوصاً از جانب مردان هنگامی که همسر آنان در حال گلایه از موضوعی است مشاهده می‌شود. در این حالت فردی که عقب می‌کشد تلاش می‌کند تا به هر طریقی از موضوع بحث دور بماند. چنین رفتاری در صورتی‌که شکل دائمی پیدا کند برای رابطه بسیار مخرب خواهد بود.

 

4. چیزهایی که نباید در ازدواج در مورد آن‌ها صحبت کرد

زوج‌های جوان عموماً سعی می‌کنند تا تمام جزئیات مربوط به یک‌دیگر را مورد توجه قرار دهند تا به این طریق نسبت به هم صادق باشند. این در حالی است که تحقیقات نشان می‌دهند که برای داشتن یک ازدواج موفق لازم است که طرفین، بسیاری از سخنان گفته شده در شرایط بحرانی و همین‌طور بسیاری از احساسات خود در مورد رابطه را نادیده بگیرند و تنها به چیزهایی توجه داشته باشند که حقیقتاً ضروری هستند.

 

5.در جهت حل مشکلات کار کنید اما روی آن‌ها سرپوش بگذارید

فاکتور مهم دیگری که در ادامه یافتن ازدواج موفق موثر است، مهارت تغییر موضوع در زمانی است که بحثی شکل می‌گیرد. تغییر موضوع باعث می‌شود تا احساسات منفی تعدیل شوند و احتمال مشاجره‌ی مجدد کاهش یابد.

مقالات مرتبط:  چرا مردان خیانت می‌کنند؟

6.با هم بخندید، با هم بمانید

یادآوری خاطرات خوب گذشته، روش بسیار قدرتمندی برای حفظ یک رابطه‌ است،جملاتی مانند «آیا یادت میاد زمانی که…» یا دیگر جملات مرتبط می تواند مثال های خوبی باشد اما شاید قدرت با هم خندیدن بسیار بیش‌تر از آن باشد.

تحقیقات جدید نشان داده‌اند که زوج‌هایی که با هم می‌خندند و خاطرات خوب گذشته را مرور می‌کنند، رضایت بیش‌تری از رابطه‌ی خود دارند. یادتان باشد که یک زوج برای حفظ رابطه خود نیاز دارند تا تجربه و خاطرات خوبی را با هم رقم بزنند و در این راستا خندیدن و خوش بودن با یکدیگر بسیار کمک کننده است.

 

7.در برابر هر موقعیت بد، 5 موقعیت خوب داشته باشید

بر اساس نتایج تحقیقات دکتر گاتمن، زوج‌هایی که دارای ازدواج موفق هستند، در برابر هر موقعیت بد، 5 موقعیت خوب دارند. منظور از موقعیت خوب در این‌جا، گذراندن یک بعد از ظهر با هم، یک گفت‌وگوی دوستانه در مورد یک فیلم و به طور خلاصه هر فعالیتی با تأثیر مثبت بر طرفین است.

همین‌طور منظور از موقعیت بد، ناامیدی، مشاجره و … است. پس همیشه توجه داشته باشید که به خوبی از قانون 5/1 پیروی کنید. اعمال ترفند زیر نیز می تواند در انجام صحیح این قانون به شما کمک کند.


مقاله مرتبط: 8 تفکر اشتباه که مشکلات زندگی مشترک را بوجود می آورد


8.برای ازدواج موفق از همسر خود شناخت بیش‌تری پیدا کنید

هرچه شناخت شما از همسرتان جزئی‌تر و دقیق‌تر باشد، رابطه‌ی شما با او قوی‌تر خواهد بود. توجه داشته باشید که چنین شناختی باید همواره به‌روز شود. دانستن جزئیات زندگی درونی و بیرونی شریک زندگیتان (با رعایت حریم خصوصی وی، طبق اصول)  فراهم کننده زمینه یک رابطه عاطفی قوی و صمیمانه تر بوده چرا که خواسته و نیازهای او را بهتر درک کرده و با رفتار و شخصیت زوج خود بیشتر آشنا خواهید شد.

در نهایت می توان گفت که ازدواج موفق حاصل یادگیری صحیح و درک رفتار متقابل و انتظارات مشخص و واضح خواهد بود.

مقالات مرتبط
نظــرات