مـــرکــز دانلــــــــود

رمز و رازهای زندگی مشترک شاد و پایدار

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : پنجشنبه 14 دی 96 0 نظر
نظرات کاربران :

برخی افراد وقتی وارد زندگی مشترک می شوند تمام کارها و حرکات همسر خود را کنترل می کنند تا مبادا همسرشان کار اشتباهی بکند. اگر فرد کنترل گری هستید یا همسرتان شما را مدام کنترل می کند بهتر است برای رهایی از این رفتار منفی، چاره ای بیندیشید و برای درمان به مشاور خانواده یا روانشناس مراجعه کنید. این مورد و چهارده مورد دیگر را رعایت کنید تا زندگی شاد تری را تجربه کنید.

15 نکته برای خوشبختی در زندگی مشترک

اگر ازدواج کرده اید یا در آستانه ازدواج هستید، بدانید ازدواج و زندگی مشترک برای خود فراز و فرودهایی دارد. استرس ها، خستگی ها و داشتن ارتباطات ضعیف می تواند در دوره ای از زندگی مشترک اتفاق بیفتد و این جزر و مدها جریانات طبیعی زندگی هستند. اما اقدامات و کارهای شما برای ایجاد لذت پایدار در زندگی بسیار اهمیت دارد.

شما برای تداوم احساس خوشبختی در ازدواج خود می بایست تلاش کنید و این کارها را مانند هر کار دیگری جزو وظایف خود بدانید. اینکه برای موفقیت زندگی مشترک خود تلاش کنید می تواند در عین مفید بودن برای شما جالب هم باشد.

زندگی زوج های شاد و خوشبخت چگونه است؟

زندگی مشترک

در یک نظرسنجی صورت گرفته بین زوج هایی که در زندگی خود احساس خوشبختی می کنند، آنها 15 دلیل را برای زندگی مشترک شاد و موفقشان نام برده اند:

مستقل باشید

داشتن استقلال در زندگی زناشویی بسیار مهم است. این به این معنی است که زمانی را نیز به خودتان اختصاص دهید و به کارهای که شخصا از انجام آن ها لذت می برید بپردازید. اختصاص زمان هایی برای تنها شدن، نه تنها روحیه ما را برای رسیدن به اهداف و موفقیت های مان بیشتر می کند بلکه از طرفی ما را نسبت به زندگی مشترک مان دلگرم تر می کند و لحظاتی که در کنار همسرمان هستیم اوقاتی شاد و لذت بخش خواهد بود. زمانی که ما احساس وابستگی به همسر نداریم و در عین داشتن زندگی مشترک ، فردی هستیم که آزادانه می اندیشیم این موجب می شود تا همیشه چیزی برای حرف زدن سر میز شام با همسرمان داشته باشیم و از نظر او، بیش از پیش قوی، سالم و جذاب باشیم.

شنونده خوبی باشید

زن و مرد هر دو برای هنر خوب گوش دادن روی خود کار کنند. به خصوص شنونده خوب بودن را به مردان توصیه می کنیم چرا که اغلب مردان به اینکه همسرشان نیاز دارد به صحبت هایش گوش دهند بی توجه هستند و این به ساختار مردان و نحوه آموزشی که در ارتباط با دیگران دیده اند بر می گردد. به خاطر داشته باشید که گوش دادن با شنیدن متفاوت است. گوش دادن یعنی اینکه با تمام وجود و قلب خود به حرف های همسرمان توجه کنیم و زمانی که او صحبت می کند به او نگاه کنیم. گوش دادن یک کار کلیدی برای داشتن ارتباطی شاد در زندگی مشترک است.

با تفاوت ها و اختلاف ها کنار بیایید

واقعیت این است اختلاف نظر در همه زوج ها وجود دارد و این کاملا طبیعی است. آنچه که مهم است این است که زوج های موفق و دوست داشتنی به دیدگاه یکدیگر احترام می گذارند و حتی در مورد نقاط ضعف خود نیز حس شوخ طبعی دارند. در مصاحبه ای که از زوج های شاد و خوشبخت شد آن ها در عقیده و طرز فکرشان با هم اختلاف نظر داشتند اما مسئله این است که آن ها عقاید و باورهای همسرشان را پذیرفته بودند و برایشان قابل احترام است.

زبان عشق همسر خود را بدانید

زندگی مشترک

کتاب های زیادی در رابطه با زبان عشق نوشته شده است. زبان عشق مفهومی است که در علم روانشناسی شکل گرفته است و در واقع به ما می گوید هر فردی برای خود یک شیوه خاص برای برقراری رابطه عاشقانه دارد. با شناخت اولویت ها و علائق همسر خود در این خصوص می توانید آن ها را در ارتباط با وی به کار بگیرید. درک زبان عشق، راز یک رابطه شاد است. زبان عشق شریک خود را بیابید تا همیشه بدانید که چگونه با او صحبت کنید.

او را همان گونه که هست بپذیرید

یکی از مهم ترین عواملی که در ارتباط بین زن و مرد تاثیر منفی می گذارد این است که بخواهیم همسرمان را تغییر دهیم. عدم پذیرش ویژگی های همسر عموما در خانم ها دیده می شود. به خاطر داشته باشید زمانی که ما حاضر به ازدواج با همسرمان شدیم او همین ویژگی ها را با خود داشت و ما نمی توانیم او را تغییر دهیم. تمرکز خود را از نقاط ضعف به سمت نقاط مثبت همسر خود ببرید.


مقاله مرتبط: 8 مهارت ارتباط با همسر که رابطه شما را از جهنم به بهشت تبدیل میکند


مسئولیت سخنان و کارهای خود را به عهده بگیرید

مسئولیت پذیر بودن کار آسانی است. زمانی که شما در پروژه ای مشارکت می کنید مسئولیت موفقیت و شکست در آن را بر عهده می گیرید. بنابراین زمانی که شما و شریک زندگی تان اختلاف نظر دارید یا بحث می کنید، به یاد داشته باشید که مسئولیت اقدامات خود مثل آنچه که انجام می دهید یا می گویید به خصوص در زمان ناراحتی را به عهده بگیرید. پذیرش مسئولیت در برابر صحبت ها و کارها سبب می شود تا در مکالمات و واکنش های خود با همسرتان منطقی و ملایم رفتار کنید و اگر حرف یا عملی به روابط شما لطمه زده خیلی راحت از همسرتان عذرخواهی کنید.

هرگز به یکدیگر امتیاز ندهید

امتیاز دادن به دیگری می تواند یک عمل سمی در روابط زوج ها باشد. به این معنی که اگر در مقابل خودخواهی های همسرتان او را تصدیق کنید و حق را به او بدهید موجب می شود تا انتظارات او از شما بیشتر شده و غیرمنطقی باشد. به خاطر داشته باشید به داشتن رفتار و گفتار محترمانه با همسرتان بدون توجه به اختلافاتی که دارید و ارائه پیشنهاد انجام کارهای خوب به همسر در هر زمان ممکن متعهد باشید.

قرار شبانه داشته باشید

 زندگی مشترک

در بین نکاتی که برای ازدواج موفق گفته می شود این نکته بیش از همه نادیده گرفته می شود. به خصوص این نادیده گرفتن ها بیشتر در زوج هایی که مدتی از ازدواج شان می گذرد بیشتر به چشم می خورد. این مهم نیست که در قرار شبانه خود چه کنید. داشتن شبی که وقت خود را با یکدیگر بگذرانید پیوند شما را تقویت کرده و به مرور زمان آن را محکم تر می کند. وقتی که شب هنگام، زمان خود را در کنار همسر بودن اختصاص می دهید گوشی هایتان را خاموش کنید و آن ها را دور از دسترس بگذارید تا حواس تان را پرت نکند. در کنار هم بودن های شبانه تان، می توانید همراه با تنقلاتی مثل پاپ کورن یک فیلم تماشا کنید یا حتی به پیاده روی بروید و به این کارهای لذت بخش خودتان تنوع ببخشید و سعی کنید به همدیگر احساس خوب بدهید.

عشقتان را مثل داستان های عاشقانه کنید

کارهای رمانتیک و عاشقانه زیادی است که می توانید برای هم دیگر انجام دهید. سعی کنید به همسرتان گل هدیه دهید، یک یادداشت عاشقانه در کیفش بگذارید، او را با پختن غذای مورد علاقه اش به ذوق بیاورید، یا حتی غروب خورشید را با هم به تماشا بنشینید. هیچ کمبود ایده ای برای عاشقانه کردن زندگی مشترک وجود ندارد. کافی است این ایده های جالب و عاشقانه را چاشنی زندگی مشترک خود کنید تا ببینید زندگی تان چقدر شبیه داستان های عاشقانه شده است.

رابطه جنسی خود را زنده نگه دارید

رابطه جنسی برای داشتن یک زندگی زناشویی سالم مهم است. رابطه جنسی باید به طور منظم باشد و متخصصان توصیه می کنند رابطه جنسی با همسر حتی زمانی که حوصله ندارید نیز انجام شود. پیشنهاد می کنیم در مورد آنچه که شما را در رابطه جنسی با همسرتان خوشحال می کند و از آن لذت می برید با وی صحبت کنید و هر کار جالب و فانتزی، موقعیت های مختلف و حتی تغییر چیدمان اتاق خوابتان را که رابطه جنسی شما را مهیج می کند امتحان کنید.

از همدیگر تعریف و تمجید کنید

زندگی مشترک

اگر همیشه به ویژگی های مثبت همسرتان توجه کنید و آن ها را به او بگویید روابط شما پایدار خواهد بود. پس اولا نسبت به همسرتان دید مثبت داشته باشید و ثانیا همیشه دنبال پیدا کردن ویژگی های خوب و مثبت او باشید و به او بگویید. بازگو کردن ویژگی های خوب و مثبت همسرتان، موجب می شود تا او این رفتارها را در خود تقویت کند و علاقه او نسبت به شما بیشتر و بیشتر شود، چرا که ذاتا همه آدمها دوست دارند ویژگی های خوب و مثبت شان را به آن ها بگوییم.


مقاله مرتبط: معذرت خواهی از همسر با این 12 روش تا غرورتان شکسته نشود


هیجانات لطیف را دنبال کنید

پشت هر احساس سخت و محکمی یک شخصیت ملایم و لطیفی وجود دارد. این یک مفهوم است که توسط روانشناسان آموزش داده شده می شود. هنگامی که ما احساس عصبانیت و خشم می کنیم، معمولا احساسات دیگری مانند غم و ناراحتی، نا امیدی و یا حسادت را پشت آن پنهان می کنیم. ما اغلب فقط با نشان دادن خشم و عصبانیت تلاش می کنیم خود را در برابر آسیب پذیری مان محافظت کنیم. اما به جای استفاده از خشم، دنبال احساسات نرم و لطیفی باشید که پشت دیوار خشم شما پنهان شده اند. در این حالت است که همسرتان می تواند احساسات واقعی شما را درک کند و با شما همدردی کند.

فانتزی های عاشقانه تان را وارد زندگی کنید

 

زندگی مشترک

نباید به برخی باورهای غلطی که می گویند زندگی مشترک و عاشقانه پایداری وجود ندارد و حس نا امیدی را القا می کنند اعتنا کنید. این نوع باورهای غلط در حرف های برخی افراد و در فیلم ها و داستان های افسانه ای دیده می شود، ولی شما نباید با این دیدگاههای منفی، ذهن و احساستان را سمی کنید. بلکه اجازه بدهید فانتزی ها و خیال پردازی های عاشقانه تان در زندگی مشترک با همسر جریان پیدا کند.

کنترل گر نباشید

برخی افراد وقتی وارد زندگی مشترک می شوند تمام کارها و حرکات همسر خود را کنترل می کنند تا مبادا همسرشان کار اشتباهی بکند. اگر فرد کنترل گری هستید یا همسرتان شما را مدام کنترل می کند بهتر است برای رهایی از این رفتار منفی، چاره ای بیندیشید وحتما مقاله چطور از کنترل گری همسر در زندگی مشترک دست بکشیم را مطاله کنید.

از جدایی و طلاق حرف نزنید

زوج هایی که در بحث ها و بین مکالماتشان به شوخی یا جدی حرف از طلاق می زنند و همسر خود را با حرف جدایی تهدید می کنند در حالی که در واقعیت اصلا به فکر طلاق نیستند، بیشتر امکان دارد زندگی مشترک شان به طلاق و جدایی ختم شود. بنابراین هیچگاه حرفی که در واقعیت به آن معتقد نیستید به زبان نیاورید.

این 15 نکته را همراه با همسرتان بخوانید و برای پیاده سازی این نکات در زندگی تان با هم صحبت کنید تا زندگی پایدار و توام با شادی را تجربه کنید.

لطفا پیشنهادات و تجربیات خودتان را در قسمت نظرات همین صفحه با ما به اشتراک بزارید.متشکر

شما میتوانید از کارشناسان مجموعه تکامل من مشاوره رایگان دریافت کنید. لطفا سوالات و نظرات خود را در زیر همین مقاله ثبت کنید تا پاسخ داده شود.

مقالات مرتبط
نظــرات