مـــرکــز دانلــــــــود

چطور احساس تحقیر شدن را برای همیشه از بین ببریم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 16 اردیبهشت 97 0 نظر
نظرات کاربران :

احساس تحقیر شدن دربرابر دیگران چیزی هست که شاید هرکدام از ما در شرایط گوناگون آن را تجربه کرده ایم، هرچند که این احساس منشاهای متفاوتی می‌تواند داشته باشد اما نحوه عبور از آن و فراموش کردن آن برای سلامت روانی افراد بسیار مهم و مورد توجه است. در این نوشته می‌آموزید که چگونه احساس تحقیر شدن را برای همیشه فراموش کنید.

تحقیر شدن یکی از احساسات دردناکی هست که همه ما بارها در زندگی خود تجربه کرده ایم. وقتی در موقعیتی قرار می‌گیریم که احساس کم ارزش بودن می‌کنیم و یا بخاطر کاری که انجام داده ایم و یا کاری که برای ما انجام داده اند چنین احساسی به سراغ ما می‌آید. اما تحقیر شدن برای هیچ انسانی خوب نیست و شایسته کسی نیست که چنین احساسی در او بوجود بیاید. در این مقاله برای اینکه بدانید چگونه احساس تحقیر شدن را فراموش کنید و از آن عبور کنید شما را راهنمایی می‌نماییم.

اتفاقات گذشته را بپذیرید و از آن‌ها عبور کنید

تحقیر شدن تجربه دردناکی برای همه ما است، وقتی که احساس می‌کنیم ارزش خود را از دست داده ایم، هرچند اگر ما مرتکب اشتباهی شده ایم باید آن را بپذیریم. واکنش طبیعی اکثر ما به تحقیر شدن نادیده گرفتن احساس مسئولیت پذیری ما و انتقال مشکل به دیگران است. شما اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید ابتدا اشتباه خود را بپذیرید و در اولین قدم سعی کنید مسئولیت این احساس را بیشتر از همه متوجه خودتان کنید.


مقاله مرتبط: چگونه ارزش قائل شدن برای خود را یاد بگیریم؟ 5 دلیل که اینگونه نیستید


به خودتان اجازه اشتباه کردن را بدهید

بعضی اوقات «انتظارات» از سوی دیگران باعث بوجود آمدن چنین احساسی در ما می‌شود. زیرا شما احساسی درباره نحوه انجام کارهایتان دارید و اگر مطابق با انتظارات ذهنی تان پیش نرود احتمالا فکر می‌کنید دیگران شما را مورد قضاوت قرار می‌دهند و تحقیر می‌شوید اما باید بیاموزید که شکست جزیی از فرایند یادگیری است و سعی نکنید فشار زیادی بروی خودتان قرار دهید و اجازه دهید کمی اشتباه کنید و همچنین اجازه ندهید دیگران بخاطر عملکردتان شما را تحت فشار زیادی قرار دهند.

بدانید که تنها شما نیستید که چنین تجربه‌ای داشته‌اید

شاید عجیب نباشد در جامعه ای تضاد طبقاتی بوجود آمده، احساس تحقیر شدن فراگیرتر از قبل شده است و احساس مشترکی بین تعداد افراد بیشتری است. تحقیر شدن در جامعه بیشتر شده و باید بدانید شما تنها افرادی نیستید که چنین احساسی را تجربه می‌کنید و دیگران تجربه های مشابهی دارند.

محافظت از خود برای جلوگیری از تحقیر شدن

1. خودتان را در شرایط تحقیر شدن قرار ندهید

برای جلوگیری از تحقیر شدن باید شرایطی که باعث بوجود آمدن چنین احساسی می‌شود را پیش بینی کرده و از آن اجتناب کنید. به آخرین باری که این احساس به شما دست داده است فکر کنید و سعی کنید اقدامی را پیش بینی کنید که هیچگاه دوباره در آن شرایط قرار نگیرید.

مقالات مرتبط:  ۸ قدم برای بیشتر دوست داشتن خویشتن

2. اعتماد به نفس خود را بالا ببرید

تحقیر شدن و اعتماد به نفس

تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن اعتماد به نفس در مقابله با احساس تحقیر شدن و احساس شکست بسیار موثر است. برای افزایش عزت و احترام و اعتماد به نفس خودتان قدم های زیر را انجام دهید:

از مقایسه کردن خودتان با دیگران دست بکشید. تنها کسی که باید مقایسه کنید خودتان هستید، در واقع شما از پشت پرده زندگی دیگران چیزی نمی دانید و مقایسه شما درست نخواهد بود و فقط دیدگاه اشتباهی درباره آن خواهید داشت.

جملات منفی را با خودتان تکرار نکنید، مثلا «من نمی توانم آن کار را انجام دهم.» و یا «کار سختی پیش رو دارم.»

3. از دیگران برای حمایت احساسی و عاطفی کمک بگیرید

سلامت روانی موضوعی است که باید جدی گرفته شود، احساس تحقیر شدن آسیب پذیری سلامت روانی انسان را نشان می‌دهد. ترس از فضای اجتماعی، اختلال شخصیت خود شیفته و افسردگی حاد می‌توانند شما را دائما در معرض احساس تحقیر شدن قرار دهند. با مراجعه به روان شناس چنین اختلالاتی را می‌تواند تشخیص دهید و برای عبور از چنین احساسات آزاردهنده ای از روش های درمانی کمک بگیرید.

حمایت عاطفی دوستان و اطرافیان می‌تواند در بهبود سلامت روانی شما کمک کننده باشد و کمتر دچار احساس نگرانی، ناراحت و اندوه و تحقیر شدن داشته باشید. اگر گروه دوستان نزدیک شما باعث می‌شوند که احساس خوبی نسبت به خودتان نداشته باشید سعی کنید با تغییر در دوستان نزدیک با افرادی باشید که حمایت عاطفی بیشتری نسبت به شما داشته باشند.

4. احساسات خود را نسبت به گذشته تغییر دهید

تحقیر شدن در بین دوستان

گاهی اوقات ما تجربه تحقیر شدن در گذشته را دائما در ذهن خود مرور می‌نماییم و جمله ای که در آن شرایط به شما گفته شده است و موجب احساس تحقیر شما شده است را در یاد خود دارید. برای عبور از این شرایط باید بتوانید ذهن خود را از آن موضوع بروی موضوع دیگری انتقال دهید و تمرکز و توجه خود را نسبت به اتفاق دردناک گذشته تغییر دهید.


مقاله مرتبط: عزت نفس پایین و عوامل آن را می شناسید؟


سعی کنید درباره اتفاق گذشته خود با یکی از دوستان مورد اعتماد خود صحبت کنید و سعی کنید از دوستتان بخواهید که از زاویه متفاوتی به موضوع نگاه کند و افکار شما را حمایت کند تا بتوانید اتفاقات گذشته را بپذیرید و از فشار روانی آن بکاهید.

5. با ریلکسیشن ، احساسات منفی خود را فراموش کنید

ریلکسیشن درمان تحقیر شدن

وقتی که احساس ناراحتی در ما وجود دارد، تنش و اضطراب بروی جسم و ذهن ما اثر مخربی خواهد گذاشت. برای عبور از حس تحقیر شدن باید به آرامش رسیدن را تمرین کنید. ریلکسیشن یکی از کارهایی است که باید به طور روزانه و مرتب انجام دهید. در جایی آرام و راحت بنشینید و تمرکز کنید و نفس عمیق بکشید و بازدم آرامی داشته باشید و به ریتم نفس کشیدن خود فکر کنید تا احساس زندگی در لحظه را بدست آورید، به این شکل آرامش در جسم و ذهن شما ایجاد خواهد شد.

منشا احساس تحقیر شدن را بیابید

ما زمانی تحقیر شدن را تجربه می‌کنیم که احساس بی ارزشی در ما بوجود بیاید، آیا تابحال درباره موضوعی که باعث احساس تحقیر شما شده است فکر کرده اید؟ این احساس از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ برای بسیاری از افراد نداشتن ظاهر مناسب سرچشمه احساس تحقیر شدن است. به این موضوع فکر کنید و سعی کنید آن را برای همیشه برطرف کنید.


مقاله مرتبط: چطور با افکار مثبت زندگی خود را متحول کنیم؟


احساس تحقیر شدن آیا همیشه درست است؟

بعضی وقت ها احساس تحقیر شدن علارغم اینکه مقصر نیستید اشتباه است. مثلا یکی از دوستان شما به موقعیت شغلی بهتری دست پیدا کرده و شما احساس تحقیر شدن در مقابل او دارید اما چنین احساسی به طور منطقی اشتباه است و باید درباره آن به درستی بیندیشید.

حرف آخر … تسلیم احساس حقارت نشوید

اگر کسی شما را تحقیر کند، حتی اگر اشتباهی مرتکب شده باشید نباید اجازه دهید که دیگران شما را در چنین شرایطی قرار دهند. تحقیر شدن نوعی مجازات است و روش تربیتی نیست. نه تنها هیچوقت دیگران را تحقیر نکنید بلکه اجازه ندهید دیگران شما را تحقیر کنند. نکات بالا را مجددا مرور کنید و سعی کنید احساس تحقیر شدن را تا جایی که می‌توانید از بین ببرید.

مقالات مرتبط
نظــرات