مـــرکــز دانلــــــــود

چگونه با افکار منفی مبارزه کنیم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : جمعه 12 آبان 96 0 نظر
نظرات کاربران :

افکار انسان چه مثبت و چه منفی بخشی از وجود و ذهن هر انسانی هست. نمی‌تواند وجود افکار منفی را نادیده گرفت اما می‌توان آنها را کنترل و مدیریت کرد. در این نوشته خواهید آموخت که چگونه با افکار منفی مبارزه کنید.

افکار منفی خود را کنار بگذارید و آرامش در زندگی را بدست آورید. اما آیا به راحتی امکان پذیر است؟ آیا افکار منفی ذهن شما را پرکرده است؟ اگر پاسخ شما بله است خب به این دلیل هست که شما انسان هستید.

طبق تحقیقات تصویربرداری مغزی به طور میانگین برای هر انسان در طول روز 70 هزار فکر مختلف در ذهن ایجاد می‌شود. به عنوان روانشناس باید به شما بگوییم که قسمت اعظمی از این افکار برای جلوگیری از اشتباهات در تصمیم ها و انتخاب ها و … است.

اینکه دائما می‌خواهید تصمیم های درست و جدید بگیرید و از اشتباهات دوری کنید این حجم از فکر باعث می‌شود ذهن شما به سمت مقابله با چیزهای منفی نیز برود و همانطور که گفتیم طبیعی است.

بعضی وقتها دیگر نمی‌توانید با افکار منفی براحتی مقابله کنید و هجوم آنها باعث می‌شود که احساس کنید به اندازه کافی خوب نیستید و یا چیزهایی که در زندگی می‌خواهید را نمی‌توانید بدست آورید و یا زندگی ارزش چیزی را ندارد. این چرخه به شکل قدرتمندی افکار شما را شکل می‌دهد و هر روز تکرار می‌شود و شما هر روز احساس سختی بیشتری در زندگی خواهید کرد.

مبارزه با افکار منفی در زندگی

اما شما از ابتدای زندگی آموخته اید که برای مقابله با افکار منفی باید کاری انجام دهید. چه بخواهید اثبات کنید که آنها اشتباه هستند و یا خودتان را متقاعد کنید که مسیر و تصمیمات درستی در زندگی گرفته اید و یا با افکار مثبت آنها را جایگزین کنید در هر صورت شما این توانایی را دارید که مبارز خوبی در این زمینه باشید.


مقاله مرتبط: ۳۰ نکته خواندنی برای اینکه کنترل زندگی تان را همین الان در دست بگیرید


این راه هایی که در نظر دارید هیچکدام غلط نیستند. زیر سوال بردن افکار منفی و غلط راه حل خوبی هست که به شما برای بدست آوردن آرامش در زندگی کمک خواهد کرد.

یکی از بهترین راه ها در این زمینه جلوگیری از افکار منفی تکرار شونده هست. برای مثال :

  • افکار منفی را تغییر دهید
  • برای مقابله با افکار منفی فکری کنید
  • افکار منفی را در گوشه ای از ذهن‌تان ترک کنید
  • با اتفاقات ناخوشایندی که برای شما پیش آمده کنار بیایید و آنها را بپذیرید
  • به دنبال اتفاقات جدیدی در زندگی باشید

چطور می‌خواهید حال خوبی داشته باشید وقتی درون ذهن شما همه چیز خوب نیست. خب چگونه می‌توان افکار منفی خود را کنار گذاشت و در روزمره با آنها کلنجار دیگر نرفت؟

کنار گذاشتن افکار منفی

شاید افکار منفی خود را پذیرفته باشید و با آنها زندگی می‌کنید و با خود می‌گویید که درست هستند اما بیایید به شکل دیگری به آنها نگاهی بیندازیم. اگر واقعا آنها درست نباشند چه می‌شود؟  آیا این افکار شما را شکل داده اند؟ شما با این افکار شناخته می‌شوید؟ به نظر ما تمامی این موارد در دنیای درون شما اتفاق افتاده است و اگر بتوانید خود را باز یابید

قبل از اینکه از افکار منفی رهایی یابید باید بدانید که این کار امکان پذیر است.

اولین قدم برای از بین بردن افکار منفی در دست گرفتن ابتکار عمل در زندگی است. یعنی باید عملگرا شوید. چارچوب ذهنی خود را برای بازگشت به روال طبیعی زندگی و بدست آوردن آرامش در زندگی باید تغییر دهید. بجای تمرکز بروی مشکلاتی که هیچگاه تغییر نمی‌یابند بروی چیزهای جایگزین آنها تمرکز کنید.

به محض اینکه افکار مایوس کننده به سراغ ما می‌آیند، ذهن ما سعی می‌کند بروی آنها بشدت متمرکز شود و همه چیز را سیاه ببیند.

وقتی که شروع به کار و فعالیت های جدید می‌کنید، تمرکز شما از این موارد برداشته می‌شود و می‌توانید سمت و سوی جدیدی به افکار خود بدهید. تغییر ذهنیت بروی چیزهای دیگر شاید کمی دشوار باشد اما با تمرین شدنی است.

نمی شود وجود افکار منفی را در زندگی روزمره انکار کرد تا بگویید از دست آنها راحت شده اید. شاید بارها به ذهنتان مجددا خطور کنند.

برای رهایی از افکار منفی چه کاری باید انجام دهید؟

افکار منفی

تمرینی که در این زمینه وجود دارد این هست که آنها را پذیرید. برای یک ساعت به آنها به گونه ای فکر کنید که آنها را پذیرفته اید و کاملا در زندگی شما اتفاق افتاده اند. بگذارید در زندگی شما حضور داشته باشند، عادی سازی این تفکر باعث می‌شود از اولویت ذهنیتان آنها را خارج کنید.


مقاله مرتبط: برای داشتن یک زندگی شادتر چه کنیم؟


وقتی شما به این شکل توجه خود را از روی آنها بر می‌دارید کم کم قدرت خود را از دست می‌دهند و کمتر برای شما آزار دهنده خواهند بود.

افکار منفی فقط در آغاز راه و حرکت شما هستند

وقتی زندگی از حرکت باز می‌ایستد و شما از تلاش کردن دست می‌کشید افکار منفی در ذهن شما رشد می‌کنند. اگر می‌خواهید از این افکار دور شوید برای خود اهداف متنوعی را در نظر بگیرید و برای آنها برنامه ریزی کنید و با قدم برداشتن و حرکت کردن مجدد خواهید دید که آنها کم اهمیت می‌شوند.

با دوستان خود درباره آنها صحبت کنید

شاید یکی از توانایی های خارق العاده ذهن انسان این هست که وقتی حرف می‌زند همزمان می‌تواند به جنبه هایی جدید از صحبت های خود پی ببرد، شاید اگر از افکار منفی با دوستان خود صحبت می‌کنید ذهنتان دوباره آنها را شنیده و تجزیه و تحلیل می‌کند و احتمالا دیدگاه جدیدی درباره افکار خود پیدا خواهید کرد.

با افکار منفی خود مبارزه نکنید

برای بدست آوردن آرامش درونی باید دست از مبارزه با افکار منفی بردارید. زیرا اگر دائما در فکر مبارزه با این افکار باشید موقعیت های جدیدی را در زندگی از دست خواهید داد و این مبارزه تمامی نخواهد داشت.

مقالات مرتبط:  روش های شاد بودن در شرایط دشوار زندگی

در نهایت این ما هستیم که افکار خود را شکل می‌دهیم و تجربیات خود را در زندگی شکل می‌دهیم. به قول مارکوس اولریوس ما دنیای اطراف خود را با ذهن خود میسازیم. وقت آن فرا رسیده که قدم بردارید و رو به جلو حرکت کنید.

 

مقالات مرتبط
نظــرات