مـــرکــز دانلــــــــود

راه های افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس آسان و ماندگار

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : یکشنبه 22 بهمن 96 0 نظر
نظرات کاربران :

عزت نفس و اعتماد به نفس جزو مهم ترین خصوصیاتی شخصیتی است که هر شخصی باید در جهت حفظ و افزایش آن به طور پیوسته کار کند. اگر احساس می کنید که عزت نفس پایینی دارید در این نوشته با راه های افزایش عزت نفس آشنا خواهید شد.

کمبود عزت نفس در یک انسان ، می‌تواند مستقیما به دوران کودکی و تجربه های تلخ کودکی وی ( مثل ، جدایی طولانی مدت از والدین، سو استفاده جنسی، جسمی و یا حتی روحی ) بازگردد. این گونه افراد در بزرگسالی دچار عواقب ناشی از این کمبود عزت نفس خواهند شد . این افراد در معرض آسیب هایی مثل ، طلاق ، عدم موفقیت در روابط و عدم کنترل احساسات، قرار دارند. در این نوشته راه های افزایش عزت نفس را بخوانید.

رابطه ی بین عزت نفس و اعتماد به نفس پایین با اختلالات روانی، بسیار پیچیده است. عزت نفس پایین به اختلال روانی منجر می‌شود که به نوبه خود باعث کاهش اعتماد به نفس می‌شود.

اگر احساس می کنید که از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برید، در ادامه راهکار ها و روش‌هایی برای افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس آسان با ماندگاری بالا به شما پیشنهاد می‌کنیم. لازم نیست تمام راه‌ها را امتحان کنید، آن‌هایی را انتخاب کنید که در اجرای آن موفق خواهید بود.

1. لیستی از نقاط قوت و موفقیت های خود بنویسید

راه های افزایش عزت نفس

اولین گام برای افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس، این است که تمام توانایی‌ها و قابلیت‌های خود را بشناسید. میتوانید برای تهیه ی این لیست از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده خود کمک بگیرید. این لیست را در یک جای مشخص قرار دهید و هر روز صبح آن را مرور کنید.

مقالات مرتبط:  راه های خودشناسی : آیا بدنبال راه های مفیدی برای درک بهتر خود هستید ؟

2. در مورد خودتان مثبت فکر کنید

به خود یادآوری کنید که با وجود تمام مشکلات و محدودیت ها؛ شما یک فرد خاص و ارزشمند هستید و این فرد خاص شایسته ی بهترین احساس ها در این دنیاست. شما در کنار تمام انسان های روی زمین، به خودی خود یک معجزه هستید. تمامی جملاتی مثل«من نمی توانم» ، «من شکست خواهم خورد» را از ذهن خود پاک کنید. زباله دانِ ذهن؛ جایگاه واقعی این گونه جملات است.

3. به سلامت شخصی خودتان اهمیت بدهید

دوش بگیرید، موهایتان را شانه کنید، ناخن هایتان را تمیز و مرتب نگه دارید. افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس؛ در گرو داشتن یک فیزیک و روح سالم است .

4. لباس هایی بپوشید که به شما حس خوب می‌دهد

یک پیراهن اتو کرده، یک شلوار مرتب و یک تیپ مناسب از جذاب ترین راه های افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس می‌باشد .لباس نقش زیادی در افزایش عزت نفس دارد.

البته کمال گرایی را کنار بگذارید. اینکه خوشتیپ باشید دلیل بر این نیست که حتما باید لباس های گران قیمت خریداری کنید بلکه باید اصول ست کردن و ترکیب رنگ ها را بدانید و برای هرمکان لباس متناسب همان مکان را به تن کنید.

5. غذاهای سالم بخورید و رژیم سالم داشته باشید

تایم غذاخوردن خود را به یک زمان لذت بخش تبدیل کنید. حتی اگر تنهایی غذا می‌خورید، به جای روشن کردن تلویزیون، شمعی روشن کنید و میز را مرتب بچینید. به خود احترام بگذارید. احترام گذاشتن به خود از موثرترین راه های افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس می‌باشد.


مقاله مرتبط: چگونه ارزش قائل شدن برای خود را یاد بگیریم؟ 5 دلیل که اینگونه نیستید


6. ورزش کنید

هر روز مقداری پیاده روی کنید. بارانی باشد یا سرد یا گرم یا هر چیز دیگر. آن روز مناسب ترین روز برای پیاده روی است! اگر می‌توانید هفته ای 3 بار ورزش های سنگین نیز انجام بدهید. این باعث می‌شود در مورد خودتان احساس بهتری داشته باشید.

7. خواب خود را تنظیم کنید

مقدمه ی افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس یک انسان، تنظیم مقدار فعالیت های روزانه؛ از جمله خواب است.

8. استرس خود را کاهش دهید

دو راه دارید؛ افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس و یا داشتن استرس! با افرادی معاشرت کنید که مثبت گرا هستند و آرام رفتار می‌کنند. آنها سطح استرس شما را نیز پایین می‌آورند.

9. محل زندگی خود را تمیز و جذاب نگه دارید

هر گاه اتاق خود را مرتب می‌کنید یا حتی گلدان‌ها را آب می‌دهید ؛ حس بهتری ندارید!؟ وسایلی را در خانه خود نگه دارید که شما را به یاد موفقیت هایتان می‌اندازد . یادآوری‌های مکرر موفقیت های‌تان از موثرترین راه های افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس می‌باشد.

مقالات مرتبط:  اعتماد به نفس پایین را چگونه از بین ببریم؟

10. کارهایی را انجام دهید که دوست دارید

هر روز کارهایی را انجام بدهید که دوست دارید. اگر می‌بینید کارهایی را که انجام می‌دهید را دوست ندارید؛ راحت است، آنها را انجام ندهید.

11. از راه های افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس ؛ هنرمند بودن است!

مثل یک هنرمند باشید. نقاشی یا نواختن موسیقی را یاد بگیرید. شعر بگویید و برقصید! این ها همه حس خوبی را در شما فعال می‌کنند. حسی که با تکرار این کارها قوی‌تر و قوی‌تر خواهد شد. با دیگران به خوبی تعامل کنید و در جمع های مثبت اندیش شرکت کنید.

12. خود را در چالشی بیندازید که می‌دانید از پس آن بر می‌آیید

دوستانتان را به یک شام با دستپخت خودتان دعوت کنید. یک ورزش تازه را حرفه ای یاد بگیرید و یا زبان تازه ای را صحبت کنید. کارهای جدیدی انجام دهدید ، موفقیت در کارهای چالشی و جدید از بهترین راه های  افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس است.

13. کارهایی انجام دهید که قبلا انجام نمی دادید

کارهایی مثل ، مرتب کردن پرونده ها ؛ باغبانی کردن یا حتی رنگ کردن خانه، کارهایی را که به دیگران می‌سپارید را خودتان انجام دهید. ایجاد چالش های جدید خود یکی از راه های افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس است.


مقاله مرتبط: چطور احساس تحقیر شدن را برای همیشه از بین ببریم؟


14. با افراد دیگر مناسب برخورد کنید

مثلا با پستچی یا مغازه دار صحبت کنید. همسایه تان را به صرف چای دعوت کنید یا با دوست‌تان در یک موسسه خیریه سهیم شوید  کاری کنید که باور داشته باشید هم برای خودتان و هم برای بقیه مفید هستید.

15. مشورت بگیرید

دوستان و خانوادتان را در مورد کاری که در آینده می‌خواهید انجام دهید، مطلع کنید. نظرات و راهنمایی آنها را بخواهید. احتمالا آنها تجربه ی بهتری را در موقعیت مشابه شما داشته اند؛ پس می‌توانند به خوبی به شما کمک کنند. اصلا از اینکه کمک می‌خواهید خجالت نکشید، اکثر افراد در زندگی خود کمک می‌خواهند و مشورت می‌گیرند.

16. با کسانی که دوست شان می‌دارید معاشرت کنید

به موازات اینکه دایره ی روابط اجتماعی خود را بزرگتر می‌کنید . به افرادی که برایتان مهم ترند، بیشتر توجه کنید. وجود این افراد در زندگی شما یکی از عوامل کلیدی افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس می‌باشد .

17. از افراد یا جاهایی که حس بد به شما می‌دهند، دوری کنید

وجود افراد و یا رفت و آمد به جاهایی که به شما حس بد می‌دهند ، یک عامل بسیار بزرگ برای عدم موفقت شما در افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس است. فقط با افرادی باشید که حس بهتری به شما می‌بخشند.

همیشه جمله ی معروف لائو تزو(Lao Tzu) را به یاد داشته باشید : «سلامتی ، بزرگترین دارایی است. رضایت، عالی ترین حس است. اعتماد به نفس، بهترین دوست است.»

مقالات مرتبط
نظــرات