مـــرکــز دانلــــــــود

با شوهر بی احساس خود چه کنیم؟ (تکنیک های عاشق کردن شوهر)

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : چهارشنبه 7 خرداد 99 0 نظر
نظرات کاربران :

یکی از مسائلی که زنان را بسیار نگران می‌کند، داشتن شوهر بی احساس است. در ابتدای زندگی شور و هیجان زوجین نسبت به یکدیگر زیاد است و شوهر بیشتر به همسرش ابراز احساسات می‌کنند؛ اما با گذشت زمان ممکن است این ابراز احساسات کمرنگ شود و گاهی از بین برود. این مسئله می‌تواند بسیار نگران‌کننده […]

یکی از مسائلی که زنان را بسیار نگران می‌کند، داشتن شوهر بی احساس است. در ابتدای زندگی شور و هیجان زوجین نسبت به یکدیگر زیاد است و شوهر بیشتر به همسرش ابراز احساسات می‌کنند؛ اما با گذشت زمان ممکن است این ابراز احساسات کمرنگ شود و گاهی از بین برود. این مسئله می‌تواند بسیار نگران‌کننده باشد و زندگی مشترک را برهم زند. این کمرنگ شدن احساسات از جانب شوهر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و چه بسا همه آن‌ها نشانه عدم علاقه به همسر نیست. در این مقاله به بررسی نشانه‌ها و دلایل عدم ابراز احساسات شوهر می‌پردازیم. علاوه بر این، نتایج این گونه رفتار را بررسی می‌کنیم. با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

دلایل بی‌احساس شدن شوهر

تا به حال شده است با کسی درد دل کنید و فرد شنونده شما را مقصر بداند؟ یا بگوید که شما زیادی حساس شده‌اید؟ ممکن است واقعاً هم چنین باشد و حساسیت شما زیاد شده باشد اما از کجا باید متوجه شوید که شما حساس شده‌اید یا واقعاً یک شوهر بی احساس دارید؟ علاوه بر این، ممکن است همسر شما از چیزی یا کسی ناراحت یا عصبانی باشد.

در نظر عموم، مردان نسبت به زنان کمتر احساسات خود را بروز می‌دهند و گاها داشتن یک شوهر بی احساس امری طبیعی است. این باور کاملاً اشتباه است و بسیاری از مردان به دلیل دیدگاه جامعه از بروز احساسات خود سر باز می‌زنند. به عنوان مثال، در باور عموم همیشه گفته می‌شود «مرد که گریه نمی‌کنه». این در صورتی است که بروز احساسات به اشکال مختلف، امری طبیعی برای هر دو جنسیت محسوب می‌شود. فرقی ندارد شما چند سال دارید، مرد هستید یا زن، شما این اجازه را دارید که ناراحت شوید، گریه کنید، برای ابراز خوشحالی اشک شوق بریزید و… .

این عدم بروز احساسات می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برخی از آن‌ها می‌توانند به شخص و همین طور خانواده و به ویژه همسر او صدمه روحی و روانی وارد کند. عدم بروز احساسات حتی منجر به خطر افتادن زندگی مشترک افراد هم می‌شود و به هر دو شخص از لحاظ روانی و جسمانی آسیب می‌زند. به همین دلایل ممکن، باید ریشه عدم بروز احساسات یک شوهر بی احساس را بررسی کرد.

1- مشکلات مالی و اقتصادی

مشکلات مالی و اقتصادی

مشکلات مالی و اقتصادی به راحتی روح و روان افراد را درگیر می‌کند و این فشار در جامعه ما بر مردان بیشتر است. هر چند زنان هم رو به استقلال مالی آورده‌اند اما هنوز سنت‌های جامعه مرد را نان‌آور خانه می‌داند. این مشکلات موجب می‌شوند مردان نتوانند به درستی تمرکز کنند و از لحظات زندگی خود لذت ببرند. در این مواقع بهتر است همسر خود را یک شوهر بی احساس ندانید و او را درک کنید. البته نمی‌توانیم این امر را دلیلی موجه برای بی‌احساس شدن مرد بدانیم. با این حال، بهتر است با درک کردن همسر و صحبت کردن با او، کمکش کنید.

مقاله مرتبط: مهم‌ترین علل سرد شدن مرد چیست؟ و چطور سردی را از بین ببریم؟

2- ناراحتی از شخص دیگر

گاهی افراد ناراحتی و عصبانیت خود از دیگران را بر روی همسر و فرزندانشان خالی می‌کنند. ممکن است شوهر بی احساس شما از فردی ناراحت باشد و نتواند احساس غم و عصبانیت خود را با آن شخص در میان بگذارد. به عنوان مثال، اصولاً عصبانیت و ناراحتی از رئیس و مدیر کار، به جای خوشی ختم نمی‌شود.

همین امر موجب می‌شود همسر شما با نشان دادن بی‌میلی به اعضای خانواده، هیجانات خود را تخلیه کند. این امر نشان‌دهنده عدم بلوغ روانی فرد است. با این حال، همه ما می‌توانیم مشکلاتی این چنینی داشته باشیم. بهتر است با همسر خود حرف بزنید و به وی نشان دهید که عصبانیت و ناراحتی او را درک می‌کنید. در عین حال، به او بگویید که از این رفتار، شما هم ناراحت و دل‌زده می‌شوید.

3- بی‌علاقه شدن شوهر

بی‌علاقه شدن شوهر

گاهی نه مشکل مالی وجود دارد، نه کسی مرد را عصبانی کرده است و نه پای فرد سومی در میان است. در این صورت ممکن است همسر شما نسبت به شما واقعاً بی‌احساس شده باشد. موارد زیر در کنار هم می‌توانند نشانه بی‌علاقه شدن شوهر نسبت به همسرش باشند:

  • زود از کوره در رفتن و عصبانی شدن با هر مسئله کوچکی
  • کاهش گفتگوی روزانه و درد دل کردن با هم
  • کاهش نظرخواهی از همسر در مورد مسائل مختلف
  • از زیر بار کار و مسئولیت‌ها در رفتن
  • بی‌احترامی به همسر به ویژه در جمع و مهمانی‌ها
  • کاهش تمایل جنسی
  • انجام کارها به تنهایی

اگر همسر شما همه این موارد را با هم دارد، پس یک جای کار می‌لنگد و باید زودتر دست به کار شوید و از راه‌های تخصصی وارد عمل شوید تا به علت بی‌علاقه شدن شوهرتان پی ببرید.

4- تنبیه همسر

برخی از مردان از عدم بروز احساسات در جهت تنبیه کردن همسرشان استفاده می‌کنند. این امر کاری بسیار اشتباه است و می‌تواند مشکلات روحی و فیزیکی زیادی در زنان ایجاد کند. به عنوان مثال، مرد از برخی از رفتارهای زن خوشش نمی‌آید و از این طریق می‌خواهد همسرش را تنبیه کند و تلافی آن رفتارها را این گونه نشان دهد.

5- فرد سوم

بهتر است این گزینه آخرین موردی باشد که به ذهنتان می‌رسد؛ زیرا همان گونه که گفتیم بی‌احساس شدن دلایل مختلفی دارد؛ اما ممکن است کاهش بروز احساسات همسر به علت وجود فرد سومی باشد. با این حال، نباید به همسرتان تهمت بزنید، زیرا این گونه کار خراب‌تر خواهد شد. اگر احساس کردید بی‌احساس شدن همسرتان به خاطر وجود فرد سومی است و شما از آن خبر ندارید، به مشاوره مراجعه کنید و تفکرات و مسائلتان را با مشاور خانواده در میان بگذارید و سپس اقدام به حرف زدن در این رابطه با همسر خود کنید.

6- درون‌گرا بودن شوهر

درون‌گرا بودن شوهر

دلیل دیگر عدم بروز احساسات توسط شوهر می‌تواند درون‌گرا بودن او باشد. انسان‌ها درون‌گرا یا برونگرا هستند. افراد برونگرا هیجانات خود را بروز می‌دهند، بودن در جمع را دوست دارند، سر صحبت را با بقیه باز می‌کنند، اغلب دوست دارند با دیگران وقت بگذارند و… .

اما افراد درون‌گرا تنهایی را ترجیح می‌دهند، در جمع زیاد صحبت نمی‌کنند، مانند افراد برون‌گرا ابزار احساسات نمی‌کنند، بیشتر شنونده هستند و… . البته این موارد نشانه بی‌احساس بودن یا اجتماعی نبودن آن‌ها نیست اما در ظاهر چنین به نظر می‌رسد.

7- بلد نبودن ابراز احساسات یک شوهر بی احساس

گاهی مردان ما یاد نگرفته‌اند چگونه ابراز احساسات کنند. ممکن است شوهر بی‌احساسی نداشته باشید و صرفاً همسر شما نحوه ابراز احساسات را بلد نباشد. این افراد اصولاً به صورت سنتی تربیت شده‌اند و همان تفکرات قالب جامعه که در ابتدا به آن‌ها اشاره کردیم، موجب می‌شود مردان نتوانند به درستی احساسات خود را بروز دهند.

8- با شوهر بی احساس چگونه رفتار کنیم؟

با شوهر بی احساس چگونه رفتار کنیم؟

بهترین کار در برخورد با شوهر بی احساس، صحبت کردن منطقی است. جر و بحث، دعوا کردن و قهر کردن نمی‌تواند زندگی زناشویی شما را حفظ کند. با همسر خود صبحت کنید. احساسات خود را بیان کنید و به او بگویید که عدم ابراز علاقه او موجب بروز ترس، نگرانی، غم و… در شما می‌شود. از ارزشمند بودن زندگی زناشویی خود با او حرف بزنید و به او بگویید که زندگی‌تان چقدر برای شما ارزش دارد.

رفتار‌ اشتباهی که خانم‌ها در برخورد با چنین همسری نشان می‌دهند، ابراز احساسات بیش از حد و غیرطبیعی است. این امر ممکن است مردانی را که بلد نیستند احساسات خود را بروز دهند و گاهی در حال تلاش کردن هستند، بترساند؛ زیرا این افراد اغلب از بروز احساسات می‌ترسند و زیاده‌روی شما می‌تواند ترس را در آن‌ها بیشتر کند. بهتر است در رفتار خود زیاده‌روی نکنید و از طرف دیگر، مانند او سرد و خشک رفتار نکنید.

بهترین کار این است که از افراد باتجربه و مشاور خانواده کمک بگیرید. گاهی برخی از افراد از رفتن به مشاوره سر باز می‌زنند. در این مواقع، به همسرتان بگویید که تمام این کارها به خاطر ارزشمند بودن زندگی مشترکتان انجام می‌شود. اگر همسرتان همچنان از مراجعه به مشاوره خانواده سر باز می‌زند، خودتان نزد مشاور بروید و مشکلات را مطرح کنید. اصولاً مشاوران می‌توانند به شما کمک کنند تا کاری کنید که همسرتان هم بپذیرد که به مشاوره مراجعه کند.

گاهی بی احساس بودن همسرتان تنها در ذهن شما وجود دارد و ممکن است شوهر شما چنین تفکری نداشته باشد و فکر کند به درستی دارد به شما ابراز علاقه می‌کند. به هر حال، افراد تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند و این تفاوت‌ها در بروز احساسات هم نمایان می‌شود.

جمعبندی

داشتن شوهر بی احساس می‌تواند تجربه‌ای بسیار دردناک در زندگی مشترک باشد. بسیاری از مردان بی‌احساس بودن خود را پای مردانگی می‌گذارند. این تفکر بسیار اشتباه است و به زندگی مشترک آسیب می‌زند. گاهی زخم‌های ناشی از این عدم بروز احساسات التیام نمی‌یابند و راهی برای بازگشت باقی نمی‌گذارند. در مرحله اول، مرد باید رفتار خود را اصطلاح کند و مانند فردی بالغ عمل کند. اگر همچنان مرد از اصطلاح رفتار خودداری می‌کند، بهتر است به یک مشاور خانواده مجرب مراجعه کنید و از او کمک بخواهید. کنترل رفتار در برابر شوهر بی احساس کار دشواری است اما با صبوری می‌توانید بسیاری از مشکلات را حل کنید و با همسر خود لحظات خوشی را بسازید که این روزهای نگرانی را در خاطر شما کمرنگ کند.

مقالات مرتبط
نظــرات