مـــرکــز دانلــــــــود

اگر به دنبال افزایش تمرکز هستید، این 5 کار مخرب را کنار بگذارید

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : جمعه 10 آذر 96 0 نظر
نظرات کاربران :

در زندگی پرمشغله‌ی امروزه اگر بخواهید به هر محرک محیطی پاسخ دهید هیچ‌گاه به کارهای خود نخواهید رسید و احساس یاس و شکست به شما دست خواهد داد. اگر به دنبال یافتن راه‌های افزایش تمرکز هستید باید این موضوع را بدانید که ابتدا دیگر چه کارهایی را نباید انجام دهید. این نوشته به شما می‌گوید که چه کارهایی را برای افزایش تمرکز خود باید کاملا کنار بگذارید.

همه‌ی ما به میزان انرژی و تمرکز ذهنی خود، توانایی انجام کارهای مختلف را داریم. همه‌ی ما روزمره با کارهایی سروکار داریم که مانع تمرکز ما بروی کارهای مهم می‌شوند. افزایش تمرکز نیاز به نه گفتن به فعالیت‌های غیر ضروری دارد.

اینکه از قدرت تمرکز خود برای اهداف و کارهای شخصی خود استفاده می‌کنید و یا پرداختن به کارها و مسائل حواس پرت کننده دیگران به خودتان بستگی دارد که چگونه می‌اندیشید.

تمامی افراد موفق یکی از اولین اصول زندگی خود را مدیریت زمان و افزایش تمرکز در کارهای روزانه خود می‌دانند. آن‌ها به خوبی آموخته اند که در هر زمان بروی چه چیزی تمرکز داشته باشند و در این راه چگونه با پاسخ ندادن به محرک‌های محیطی به افزایش تمرکز خود بپردازند.

در این نوشته می‌خواهیم نقطه شروع افزایش تمرکز در زندگی را به شما نشان دهیم. شما باید بدانید از چه جایی باید شروع کنید و چگونه با جلوگیری از کارهای اضافه مانع هدر رفتن انرژی تان شوید تا فرصت پرداختن به کارهای مهم تر را داشته باشید.

1. از انتقاد مخرب دیگران فاصله بگیرید

افزایش تمرکز با دوری از افراد مخرب

انتقاد مخرب به ندرت با نیت قلبی خوب بیان می‌شود. در بیشتر مواقع افرادی که حس ناتوانی و ناامیدی دارند انتقادهای مخرب می‌کنند. اگر در اطراف شما افرادی هستند که توانایی خود را زیر سوال می‌برند به زودی توانایی شما را نیز زیرسوال خواهند برد و در این شرایط اگر قرار بگیرید انتقاد مخرب با قدرت زیادی بروی شما اثر مخربی خواهد داشت. زیرا ذهن انسان انتقاد منفی را راحت‌تر از تحسین توانایی‌ها می‌پذیرد.

اگر به دنبال افزایش تمرکز هستید از چنین شرایطی همیشه فاصله بگیرید و فقط از افرادی مشاوره و نظر بخواهید که در آن موضوع خاص تخصص و مهارتی داشته باشند.

اعتقاد پیدا کردن به نظرات مخرب دیگران ما را در وضعیت نامناسبی قرار می‌دهد و هیچ کمکی به پیشرفت و حرکت به سوی بهبودی نخواهد کرد.

2. کارهای هرکسی را تقلید و دنبال نکنید

تقلید کردن

شاید فکر کنید به روشی که بخواهیم کارهای افرادی که موفق به نظر می‌رسند را تقلید و یا دنبال کنیم پیشرفت خیلی راحت خواهد بود. اغلب علاقه داریم با ترس خود برای نرسیدن به اهداف شخصی، تصمیمات را به عهده دیگران بگذاریم و براحتی کسی را دنبال کنیم که به نظر خود ذهن دقیق و هوشمندی دارد و کارهای وی را انجام دهیم.

مشکل اینجاست که بعضی وقت ها این افراد نمی‌دانند به کدام سمت حرکت می‌کنند و چه تصمیماتی را برای چه کسانی می‌گیرند و حتی از برنامه‌های آینده خود مطمئن نیستند و مشکل بزرگتر زمانی رخ می‌دهد که این افراد را در حال استراحت و یا پرداختن به کارهای دیگری می‌بینید و احتمالا متوجه خواهید شد که در حال رسیدن به اهداف دیگران هستید و نه خودتان.

ترس از دست دادن چنین افرادی را کنار بگذارید و با افزایش تمرکز بروی خواسته‌های خودتان تلاش کنید. در غیر این صورت احساس اضطراب و عصبانیت به شما دست خواهد داد.

3. روابط گاه‌به‌گاه خود را کنار بگذارید

روابط متزلزل

اگر در سن جوانی هستید متوجه روابط متعدد احساسی خود شده اید و این موضوعی رایج بین جوانان است. البته به این شکل نمی‌توان گفت که این روابط گاه‌به‌گاه هستند زیرا افراد فکر می‌کنند که با اختصاص دادن زمان کمتر می‌توانند حس خوشبختی در زندگی را بدست آورند اما در واقعیت برعکس خواهد بود. هرچند این روابط به صورت خیلی کوتاه لذت بخش خواهد بود اما در نبود طرف مقابل احساس افسردگی و اضطراب و تنهایی و غیر متعهد ماندن به طرف مقابل بوجود خواهد آمد.

البته که هرکسی اختیار این را دارد که هر کاری را که فکر می‌کند انجام دهد اما افراد موفق به این صورت وقت و انرژی با ارزش خود را چنین صرف افراد بدون فکر نمی کنند. اگر افزایش تمرکز در کارها برای شما اولویت دارد روابط متزلزل عاطفی را دنبال نکنید.

ما به شما نمی گوییم که داشتن رابطه عاطفی بد هست اما روابط عاطفی که به صورت اتفاقی شکل می‌گیرند در بیشتر مواقع مانع افزایش تمرکز در زندگی شما می‌شود.

4. برای افزایش تمرکز از افراد خودشیفته فاصله بگیرید

خودشیفتگی

بسیاری از جوانان خود را مستحق بسیاری از چیزهایی می‌دانند که مالکیتی بر آنها ندارند و بزرگترین مشکل آنان این هست که فکر می‌کنند بقیه به آنها توجه زیادی دارند و دنیا بر مبنای آن‌ها می‌چرخد. اما واقعیت این هست که هرکسی با زندگی خودش مشغول است و هدر رفتن انرژی جایی اتفاق می‌افتد که فکر می‌کنیم بقیه باید به ما توجه کنند. آیا این موضوع شدنی است؟

همه ی ما زندگی‌های مختلفی داریم و هرکسی در شرایط و فرهنگ متفاوتی رشد یافته است. نظرات ما حاصل تجربیات ما در زندگی خودمان است بجای اینکه سعی کنید با فکر کردن به زندگی دیگران و افراد اطراف خود بهتر است آنها را به همان شکل که هستند بپذیرید و اگر آنها را افرادی خودشیفته و خود نما یافتید سعی نکنید با توضیح دادن آنها را تغییر دهید و فقط برای افزایش تمرکز خود سعی کنید فاصله خود را حفظ کنید.

خیلی مهم هست که بدانید بروی چه مسائلی تمرکز کنید و هر چالش و مبارزه ای که در سر راه شما قرار می‌گیرد به آن پاسخ ندهید. این موضوع به افزایش تمرکز شما کمک بسیاری خواهد کرد.

5. اعتیاد افراطی به چیزهای مختلف را کنار بگذارید

هرچیزی به شکل افراطی، اعتیاد آور است. از مشروبات الکی گرفته تا دخانیات و حتی روابط عاطفی و یا جستجوی بیش از حد در فضای مجازی و استفاده از اپلیکشن‌های مختلف مثل تلگرام و اینستاگرام. نکته ای که می‌خواهیم به شما بگوییم این هست: هرچیزی که شما را به سمت اهداف تان نزدیک نمی کند، شما را از آن دور می‌کند. این اصل ساده ای برای قرار گرفتن در مسیر صحیح است.

شما حق این را دارید که اشتباه کنید و هربار از اشتباه خود چیزهای جدیدی بیاموزید. اما افرادی وجود دارند که بارها اشتباه خود را تکرار می‌کنند و تاثیر اعمال خود را بروی رسیدن به اهداف خود بررسی نمی کنند. اعتیاد به هرچیزی در ذهن ما تصور اشتباهی از رسیدن به موفقیت و رضایت از زندگی می‌دهد که در واقعیت چیز خاصی بدست نیامده است. هر زمان که این موضوع را متوجه شوید دیر نیست.

اگر به دنبال موفقیت تمام عیاری هستید بروی افزایش تمرکز و بررسی عملکرد خود به صورت روزانه و هفتگی و ماهانه باشید. اهداف شما براحتی با اعتیاد به کارها و چیزهای اشتباه کم کم از شما فاصله می‌گیرند. نباید فکر کنید که روزی راه میانبری برای اهداف خود پیدا خواهید کرد مگر با تلاش و حرفه ای شدن می‌توانید به اهداف خود برسید.

اگر می‌خواهید موفق شوید دائما مشغول پیدا کردن راه ها و روش‌های جدید برای بهتر زندگی کردن باشید و از کارهای تکراری بی ارزش دوری کنید.

جمع بندی

جوان و سرشار از حس زندگی بودن برای هرکسی فقط یکبار وجود دارد، شما در حال حاضر منبع بی نهایتی از انرژی هستید اما اگر دانش محدودی داشته باشید در استفاده از این منبع انرژی دچار اشتباه و شکست‌های متعددی خواهید شد. بهتر است با افزایش مطالعه خود و بروی ویژگی ها و مهارت‌های فردی و افزایش تمرکز خود کار کنید تا به هدف‌های خود سریعتر دست پیدا کنید.

 

مقالات مرتبط
نظــرات