مـــرکــز دانلــــــــود

علل و عوامل خیانت زناشویی چیست؟ چرا همسران خیانت می کنند؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : دوشنبه 31 شهریور 99 0 نظر
نظرات کاربران :

یکی از بدترین اتفاقاتی که برای یک فرد می‌تواند بیافتد این است که از سمت همسرش خیانت ببیند. این اتفاق می‌تواند بسیار دردناک باشد و تأثیراتی بر فرد بگذارد که هیچ وقت جبران‌پذیر نباشند. متأسفانه این مسئله بسیار در جامعه دیده می‌شود و هر روزه طلاق‌های زیادی به علت خیانت زناشویی ثبت می‌شوند. در این […]

یکی از بدترین اتفاقاتی که برای یک فرد می‌تواند بیافتد این است که از سمت همسرش خیانت ببیند. این اتفاق می‌تواند بسیار دردناک باشد و تأثیراتی بر فرد بگذارد که هیچ وقت جبران‌پذیر نباشند. متأسفانه این مسئله بسیار در جامعه دیده می‌شود و هر روزه طلاق‌های زیادی به علت خیانت زناشویی ثبت می‌شوند. در این مطلب می‌خواهیم درباره علل و عوامل خیانت زناشویی صحبت کنیم. با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

آیا خیانت توجیهپذیر است؟

انسان‌ها می‌توانند دچار خطا شوند و با این خطاها در زندگی خود درس عبرت بگیرند. ممکن است دلایلی متعددی برای خیانت بیان شود. چه بسا به خاطر همین دلایل بسیاری از افرادی که خیانت دیده‌اند، احساس گناه می‌کنند و خود را مقصر می‌دانند. مسئله مهم این است که فردی که مورد خیانت قرار می‌گیرد، قربانی رابطه است نه مقصر شکل‌گیری خیانت. در نتیجه، با گشتن به دنبال علت و دلایل خیانت، تنها کاری که می‌کنیم قربانی نکوهی است.

اغلب این زنان هستند که بعد از خیانت دیدن از شوهر خود، مورد سرزنش قرار می‌گیرند و بسیاری از افراد آن‌ها را مقصر خیانت شوهر می‌دانند. این در صورتی است که خیانت‌کار انسانی بی‌منطق و بی‌عاطفه است و خطای او هیچ ربطی به دیگران، به همسر و… ندارد. تنها دلیل خیانت یک فرد، خود او و افکار او است؛ بنابراین، با هیچ دلیلی نمی‌توان خیانت را توجیه کرد. این گونه تنها به این رفتار زشت دامن زده می‌شود و راه برای خیانت‌کاران باز می‌شود.

خیانت زناشویی به چه معنا است؟

خیانت زناشویی

خیانت می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. هر جامعه و فرهنگ نیز آن را با توجه به مناسبات خود تعریف می‌کند. از نظر پیتمن منظور از خیانت هر نوع رابطه جنسی یا عاطفه‌ای مخفیانه و خارج از قواعد زناشویی است. در واقع، آن ویژگی که در بین تعاریف خیانت بیشتر از همه به چشم می‌خورد، پنهانی بودن آن است.

زمانی که خیانت شکل می‌گیرد، تعهد از جانب آن فرد شکسته می‌شود و متعهد بودن مهم‌تر از متأهل بودن است. در مطالعاتی که توسط محققین انجام شده است، تعهد از جانب زوجین عامل اساسی رسیدن به موفقیت در زندگی مشترک است. با وجود این که خیانت کار بسیار اشتباهی است که از جانب خیانت‌کار صورت می‌گیرد، برخی از افراد دلایلی را برای توجیه آن می‌آورند. در ادامه به بررسی عوامل تأثیرگذار بر خیانت می‌پردازیم.

مقاله مرتبط: با خیانت همسرم چطور برخورد کنم؟ راه های پیشگیری از خیانت همسر چیست؟

علل و عوامل تأثیرگذار بر خیانت زناشویی

اگر بخواهیم عوامل مؤثر بر خیانت زناشویی را دسته‌بندی کنیم، باید آن‌ها را در سه گروه عوامل فردی، عوامل مربوط به همسر و عوامل مربوط به جامعه قرار دهیم. عوامل فرد خود از دو مقوله روان‌شناختی و مسائلی که مربوط به گذشته می‌شوند، تأثیر می‌گیرند. همان طور که گفتیم برخی از عوامل به همسر برمی‌گردند. این عوامل می‌توانند عاطفی، جنسی یا جسمی باشند. از طرفی هم ازدواج نامناسب، سو رفتار همسر و غایب بودن آن در بخش عظیمی از زندگی می‌تواند از عوامل خیانت باشند.

برخی از عوامل مربوط به جامعه می‌شوند. این عوامل را می‌توان ناشی از مسائل اقتصادی و مالی و محیطی دانست. هر کدام از این دسته‌ها نیز به گروه‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شوند و در ادامه این موارد را با دیدی تخصصی‌تر بررسی می‌کنیم.

1- تنوع‌طلبی

خیانت زناشویی

بسیاری از افراد به بهانه تنوع‌طلبی دست به خیانت می‌زنند و احساس می‌کنند با این دلیل می‌توانند دیگران را توجیه کنند. این افراد به دلیل همین ویژگی فکر می‌کنند که حق دارند خیانت کنند و اگر همسرشان نتواند این تنوع را ایجاد کند، آن‌ها مجبور می‌شوند سراغ فرد دیگری بروند. این علت خیانت زناشویی بیشتر در مردان دیده می‌شود و متأسفانه در جامعه ما نیز به مردان این حق را می‌دهند و زنان را صرفاً موجوداتی منفعل برای پاسخ دادن به نیازهای آنان تلقی می‌کنند.

2- عاشق شدن

گاهی ازدواج بدون عشق انجام می‌شود و دو فرد بدن هیچ علاقه‌ای با هم وصلت می‌کنند. این نوع ازدواج اصولاً به صورت سنتی شکل می‌گیرد و در آن دو فرد شناخت کافی از یکدیگر ندارند و علاوه بر این، زمان کافی برای علاقه‌مند شدن به هم در اختیار نداشته‌اند. به آن‌ها وعده داده می‌شود که در آینده عاشق هم خواهند شد و هیچ چیز بهتر از عشق بعد از ازدواج نیست.

از طرفی هم برخی از زندگی‌ها با عشق شروع می‌شود اما این عشق و علاقه واقعی نیست و صرفاً هیجانی در دو فرد است که روی آن نام عشق نهاده‌اند. همین مسئله موجب می‌شود تا عشق واقعی بین دو فرد شکل نگیرد و زوجین خیانت کنند.

3- عشق و روابط قبلی

خیانت زناشویی

یکی دیگر از دلایل خیانت زناشویی این است که افراد قبل از این که عشق و رابطه گذشته خود را فراموش کنند و با آن قطع رابطه کنار بیایند، ازدواج می‌کنند. آن‌ها فکر می‌کنند ازدواج می‌تواند درد عشق نافرجام آنان را بکاهد اما این بزرگ‌ترین اشتباهی است که این افراد مرتکب می‌شوند. به همین دلیل، بعد از ازدواج کردن و به پایان رسیدن روزهای خوش اولیه، دوباره با فرد قبلی ارتباط برقرار می‌کنند و مسلماً اگر فرد قبلی همچنان به ادامه دادن ارتباط تمایل داشته باشد، خیانت شکل می‌گیرد.

4- مسائل جنسی

یکی از مهم‌ترین دلایل خیانت زناشویی و طلاق، مسائلی است که به روابط جنسی ربط دارند. این مسائل می‌توانند شامل سردمزاجی جنسی، بیماری‌های جنسی، نداشتن رابطه جنسی خوب و گرم، ناتوانی جنسی و عدم توافق روی این گونه مسائل شوند.

این نوع خیانت اکثراً در مردان دیده می‌شود و اصولاً خیانت زنان، از نوع عاطفی است. با توجه به این که قانون کشور ما پشت مردان است، اغلب از این ماجرا سر باز می‌کنند و همسرشان را مقصر می‌دانند. آن‌ها به دلایلی چون عدم رضایت جنسی از همسر و ناتوانی زن در پاسخگویی به نیازهایشان سعی می‌کنند زن را مقصر نشان دهند و خود را تبرئه کنند.

5- عدم حضور مداوم همسر

خیانت زناشویی

گاهی یک فرد ممکن است به خاطر شغلش زمان زیادی را دور از خانواده بگذراند. در این موارد افراد به جای ایستادن پای تعهدشان سعی می‌کنند با فرد دیگری ارتباط برقرار کنند، دریغ از این که زحمت همسر آن‌ها به خاطر خانواده است. مأموریت‌های کاری، شیفت‌های شب و متعدد باعث دوری زوجین از یکدیگر می‌شود اما این دوری نباید دلیلی برای توجیه زیر پا گذاشتن تعهد باشد.

6- مشروعیت قانونی

شاید نتوان نام این مورد را خیانت زناشویی گذاشت زیرا در این مورد قانون حامی فردی است که روابط متعددی دارد. تنها مردان از این قانون نفع می‌برند و با وجود این که رضایت همسر اول، برای داشتن همسر دوم، سوم و… الزامی است، کمتر کسی راضی می‌شود در این رابطه رضایت دهد. در نتیجه، مردان با زور و خشونت همسر دیگری اختیار می‌کنند.

با وجود این که در قانون چنین امکانی وجود دارد، روز به روز این عمل زشت‌تر محسوب می‌شود و زنان و خانواده‌هایشان به هیچ عنوان این قوانین بدوی را نمی‌پذیرند. در نتیجه، اگر مردی به خود اجازه دهد چنین درخواست وقیحانه‌ای کند، از جانب همسر، خانواده و چه بسا خانواده خود طرد می‌شود و زن حاضر نیست دیگر با او زندگی کند و طلاق می‌گیرد.

7- خشونت‌های کلامی و جسمی

خشونت‌های کلامی و جسمی

علت دیگر خیانت زناشویی خشونت‌های کلامی و جسمی است. وقتی فرد از جانب همسر خود مورد خشونت قرار می‌گیرد و محبتی نمی‌بیند، نیازهای خود را از طریق دیگری برطرف می‌کند. شاید بتوان گفت این مورد تنها علتی است که کمی توجیه‌پذیر است اما در این موارد هم افراد به جای خیانت کردن باید از یکدیگر جدا شوند. سپس وارد رابطه دیگری شوند؛ اما در برخی موارد، فرد از همسر خود می‌ترسد و نمی‌تواند طلاق بگیرد.

8- عدم پایبندی به اصول اخلاقی

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل خیانت زناشویی، عدم پایبندی افراد به اصول اخلاقی است. این افراد صرفاً بویی از اخلاق نبرده‌اند و بی‌بند و بار هستند. چه بسا ازدواجی که صورت گرفته به خاطر کنترل این رفتار انجام شده است و خانواده‌ها برای جلوگیری از خطای بیشتر، فرد را به ازدواج کردن دعوت کرده‌اند.

اغلب این مورد در مردان دیده می‌شود و خانواده یک مرد فکر می‌کنند که یک زن دوای درد بی‌بند و باری پسرشان است و انتظار دارند رفتاری چند ساله با ازدواج برطرف شود. در صورتی که افراد این چنینی در ابتدا باید تربیت شوند و سپس تحت نظر مشاور و روانشناس قرار بگیرند. یک زن تخصصی در این زمینه‌ها ندارد و در اکثر موارد آن بی‌بند و باری ادامه پیدا می‌کند.

9- مسائل اقتصادی

مسائل اقتصادی

برخی از مردان وقتی از نظر مالی و جایگاه اقتصادی پیشرفت کنند، دست به خیانت می‌زنند. این مردان وقتی می‌بینند زنانی وجود دارند که به خاطر مشکلات مالی حاضر هستند با مردان به مدت کوتاهی رابطه برقرار کنند، از موقعیت اقتصادی خود سوءاستفاده می‌کنند و به جای فراهم کردن زندگی هر چه بهتر برای همسر و فرزندانشان، با زنان دیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

10- اختلاف سنی

اختلاف سنی زیاد می‌تواند یکی دیگر از عوامل خیانت زناشویی باشد. چه بسا این ازدواج‌ها به زور انجام می‌شوند یا به دلیل احساسات هیجانی کاذب شکل می‌گیرند، احساساتی که در آن فرد احساس می‌کند عاشق فردی شده است که اختلاف سنی زیادی با او دارد و سن تنها عدد است. در این موارد دو فرد نمی‌توانند پا به پای هم پیش بروند و هر چه عطش یکی از آن‌ها بیشتر می‌شود، عطش دیگری رو به خاموشی می‌رود.

جمعبندی

در این مقاله علل و عوامل مؤثر بر خیانت زناشویی را موردبررسی قرار دادیم. این عوامل را به گروه‌های مختلف تقسیم کردیم و هر یک از آن‌ها را توضیح دادیم. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که خیانت در مردان بیشتر از زنان رخ می‌دهد و این مسئله دلایلی فرهنگی، اجتماعی و محیطی دارد.

مقالات مرتبط
نظــرات