مـــرکــز دانلــــــــود

باید می دانستم هایی برای موفقیت در زندگی که ای کاش کسی زودتر به من میگفت!

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : چهارشنبه 19 مهر 96 0 نظر
نظرات کاربران :

برخی چیزها در زندگی روزمره ما گم شده اند و آنها را تجربه کرده‌ایم اما به مرور زمان یادمان رفته است. لیستی از باید می‌دانستم هایی که تهیه شده به شما موارد و نکاتی را یادآور می‌شود که یا تجربه کرده‌اید و یا تجربه‌ی آن زمانبر است و معمولا عاقلانه نیست.

باید می‌دانستم برای موفقیت در زندگی چه کاری انجام بدهم ولی پیش‌تر از این تجربه کم باعث شد که زمان زیادی را برای فهمیدن برخی چیزها صرف کنم. داستان را از اینجا شروع می‌کنم که روزی روزگاری سقراط توسط اُراکل دلفی، داناترین مرد روی زمین خوانده شد. سقراط نیز در پاسخ به او در مورد این اتفاق گفت که اشتباه می‌کند و جواب سقراط بسیار شهرت یافت و تا امروز نیز شهرت خود را حفظ کرده است.

او گفته است: «من فقط یک چیز می‌دانم، اینکه هیچ چیز نمی‌دانم!»

حتماً این جمله را پیش‌تر از این نیز در جاهای مختلف دیده‌اید. اما چه دلیلی وجود دارد که متفکر بزرگی که از بنیان‌گذاران فلسفه مدرن است خود را اینگونه و نادان خطاب کند؟ در سنین کم اولین باری بود که با این تناقض دست و پنجه نرم کردم و از افراد زیادی این جمله را بارها و بارها شنیدم. معنی این جمله هنوز که هنوزه تغییری نکرده و اینگونه برداشت می‌شود که هرچقدر هم بهترین باشی، باز هم فرصت یادگیری از هرکس و هرچیزی تجربیات و درس‌های تازه‌ای را یاد بگیری.

یادگیری از اشتباهات گذشته هر شخص، کلید موفقیت آن شخص برای باز کردن درهای پیش رویش است. اما یادگیری از اشتباهات دیگران نیز می‌تواند بسیار جذاب باشد. حضور دیگران در زندگی ما یک نعمت محسوب می‌شود که بیشتر ما از آن برخورداریم و مداوم می‌توانیم از آن بهره ببریم.

آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل یادگیری از دیگران و کتاب‌ها می‌باشد. بی تردید برخی از آنها برای شما آشنا هستند اما بد نیست نگاهی به کل لیست بیاندازید و آن را مرور کنید زیرا تجربه کردن شخصی موارد عاقلانه نیست و زمان زیادی را از شما می‌گیرد.

مقالات مرتبط:  چطور راه زندگی موفق مخصوص به خودتان را کشف کنید!
 • باید می‌دانستم دست و پنجه نرم کردن با مشکلات خیلی خوب است!

پیش‌تر در مقاله روش‌های شاد زیستن به این که هیچوقت کم نیارید اشاره داشته‌ایم. بنابراین هیچگاه نگویید دیگر در توانم نیست و…، بلکه بگویید بیشتر می‌خواهم! اگر به مشکلات به دید فرصت تازه‌ای برای رشد نگاه کنیم، پس از گذشت چند وقت متوجه تمایز خود با دیگران خواهیم شد.

 • باید می‌دانستم ناله نکنم!

وقتی از زمین و زمان می‌نالید در واقع مشغول بهترین راه برای تلف کردن وقت ارزشمندتان هستید. بنابراین زین پس یا با فکر باز، کاری برای آن مشکل انجام دهید یا در موردش حرفی به میان نیاورید.

 • باید می‌دانستم وقت خود را با دوست داشتنی‌ها بگذرانم.

بحث خانواده و بهترین دوستان در میان است، حتی اگر خانواده‌ای ندارید یکی بسازید. بیشتر افرادی که در زندگی شما وجود دارند سیاهی لشگر هستند و روزی از زندگی شما می‌روند اما خانواده تا همیشه با شما خواهد بود و این چیزی نیست که به آسانی بدست آید. 

 • باید می‌دانستم در صورتی که عاشق نیستم رابطه‌ای را آغاز نکنم.

هیچگاه جهت این که شانس خود را امتحان کرده باشید پا به یک رابطه عاطفی نگذارید. کاملاً روشن است که از دو حالت خارج نیست، یا شما عاشق هستید یا خیر، پس نه خودتان را گول بزنید و نه طرف مقابلتان.


مقاله مرتبط: 12 راهکار آسان و اثبات شده برای داشتن زندگی موفق


 • باید می‌دانستم ورزش را همیشه در برنامه خود داشته باشم

این تیتر را هزاران بار ممکن است دیده باشید اما آن را جدی نگرفته‌اید. همه فعالیت انسان از بدن سرچشمه می‌گیرد. وقت و نشدن را بهانه نکنید. اگر نمی‌توانید بدن سالم برای خود بسازید پس دقیقاً چه کاری می‌توانید انجام دهید؟!

 

 • باید می‌دانستم با نوشتن میبایست دوست باشم!

نوشتن صرفاً برای خاطرات کودکان نیست یا این که خیلی مسخره است را از ذهن خود دور کنید. نوشتن آنچه در طول روز برای شما اتفاق می‌افتد به شما کمک می‌کند بهتر فکر کنید و روند زندگی را در مدیریت و کنترل خود قرار دهید. نیازی نیست که نویسنده باشید، فقط کافیست تا ارزش بیشتری را برای زندگیتان قائل شوید.

 • باید می‌دانستم قدردان باشم

در مقاله شاد زیستن به این مورد نیز اشاره داشتیم که قدردانی به شادی شما کمک بسیاری می‌کند، بنابراین هر اتفاق مثبت و کوچک‌ترین چیزهای خوب را جدی بگیرید و از همه چیز و همه کس تشکر کنید. اینگونه قدردانی را به عادتی خوب تبدیل کرده‌اید و تأثیر اینکار را پس از چند روز خواهید دید.

 • باید می‌دانستم به افکار دیگران بی توجه باشم

در انتها سرنوشت همه ما مرگ است. با این حال به نظرتان واقعاً اهمیت دارد که دیگران در مورد شما، اهداف و کارهایتان چه فکری می‌کنند؟

 • باید می‌دانستم ریسک بپذیرم اما عاقلانه

ممکن است دنبال کردن خطر در انتها به عواقب خاصی منجر شود اما مطمئناً ترسو بودن نیز کسی را به جایی نرسانده. ترس خط شروع شکست است، بنابراین شروع کنید.

 

مقالات مرتبط:  مهم‌ترین مهارت های شغلی افراد که شرکت‌ها به دنبال آن هستند

 

 • باید می‌دانستم برای موفقیت در زندگی باید یک حوزه خاص را دنبال کنم و ادامه بدم

موفقیت در کار خاصی نیازمند سال‌ها زمان است و اگر در این میان مدام در حال جابه‌جایی از صنعتی به صنعت دیگر باشید قطعاً تخصص کافی در آن پیدا نمی‌کنید. یک حوزه را بر اساس علاقه انتخاب کن و آن را تا رسیدن به بهترین قسمت‌هایش ادامه بده. 

 • باید می‌دانستم در شرایط خاص رهبری کنم

برخی مواقع انسان در جمع و شرایطی قرار می‌گیرد که همه مشغول تماشای یکدیگرند و در حالت حیرانی نمی‌دانند چه باید کرد. خیلی خوب است در چنین شرایطی رهبری مسیر را در دستان خود بگیرید. شما می‌توانید یک مدیر و پیشگام باشید اما اگر این را بخواهید.

 

 • باید می‌دانستم مهم‌ترین چیز پول نیست

با خود تمرین کنید که به پول اهمیت ندهید و تمرکز خود را به روی ارزش‌ها بگذارید. این تنها شامل پول نمی‌شود بلکه به وسایل آنچه صاحبشان هستید نیز مربوط است. اگر به آنچه صاحبش هستید وابسته شوید، روزی آن‌ها صاحب شما خواهند شد.

 • باید می‌دانستم مهربانی یک اولویته

مهربانی در اینجا به تعبیر حساس بودن نیست بلکه کافیست با دنیا و اطرافیان کمی نرم‌تر باشید. توهین به دیگران یا پیدا کردن نقطه ضعف از آن‌ها هیچگاه از لازمه‌های موفقیت نبوده‌اند.

 

 • باید می‌دانستم هر روز، روزی برای یادگیری است

باید می‌دانستم هر روز، روزی برای یادگیری است

هر چه بیشتر هوشیار باشید، بهتر هم زندگی می‌کنید و لازمه آن چیزی جز مهارت یادگیری مکرر نیست. این بدین معنا نیست که دائماً در کتاب‌ها سیر کنید، کافیست به آنچه در گذشته اتفاق افتاده و سایر اتفاق‌های عمرتان توجه کنید. 

 


مقاله مرتبط: ثروتمند شوید| 8 اشتباه رایج در راه رسیدن به ثروت که باید از آنها اجتناب کنید


 • باید می‌دانستم استراحت را از قلم نیاندازم

گاهی وقت‌ها فکر می‌کنیم اگر استراحت نکنیم و خیلی درگیر باشیم موفق می‌شویم اما هرچقدر هم که عاشق کارمان باشیم باز هم نباید استراحت را از قلم بیاندازیم. به هر حال ما انسان هستیم نه ربات. 

 • باید می‌دانستم کمتر قضاوت کنم

باید می‌دانستم کمتر قضاوت کنمذهن ما به گونه است که در طول روز درگیر قضاوت ناخودآگاه دیگران است، پس نمی‌توان گفت اصلاً قضاوت نکنیم بلکه آنرا کمتر کنیم. این بدین معنا نیست که خود را قاضی تمامی چیزها بدانیم. این را بدانیم که چون دیگران تصمیمشان نسبت به ما متفاوت است، به این معنی نیست که آن‌ها اشتباه می‌کنند!

 • باید می‌دانستم به دیگران هم فکر کنم

همه ما با مشکلات مختلفی در طول روز دست و پنجه نرم می‌کنیم. فقط به فکر خودتان نباشید و دیگران را نیز در نظر بگیرید.

 

 • باید می‌دانستم بخشش بدون چشم داشت را!

لزومی ندارد برای هرآنچه انجام می‌دهید در ذهن خود حساب و کتاب کنید، اینگونه در نظر دیگران تلخ به نظر نمی‌آیید.

 


مقاله مرتبط: 4 دلیل برای اینکه چرا باید از موفقیت دیگران خوشحال باشیم


 • باید می‌دانستم هیچ جوابی در نهایت وجود ندارد

همه ما با زندگی خودمان مشغول هستیم و در این مسیر چیزهای زیادی هستند که لزومی به سر در آوردن از آنها نیست. البته کنجکاوی بسیار صفت خوبی است. از راه لذت ببرید! 

 

 • باید می‌دانستم خودم را جدی نگیرم

قطعاً هرکس دارای شخصیت مستقل به خودش است و دیگران باید برایش ارزش قائل شوند. یادتان نرود که دنیا فقط برای زنده بودن ما به کارش ادامه نمی‌دهد!

 

 • باید می‌دانستم سرزنش ممنوع

اتفاقات مختلفی در طول روز به وقوع می‌پیوندند اما لازم نیست که این باعث اعصاب خوردی ما شود. همه ما انسانیم و اشتباهات زیادی نیز از ما سر می‌زند.

 • باید می‌دانستم خلق کردن را

صرفاً برای اینکه چیزی از خود به جا بگذارید نه، برای دلتان چیزی را خلق کنید. این می‌تواند یک آهنگ، کتاب و هزاران چیز دیگر باشد. این که با دست‌های خودتان چیزی را بسازید حس خوبی در شما ایجاد می‌کند.

 • باید می‌دانستم گذشته دیگه گذشته!

همیشه تا هر چیزی پیش می‌آید سریعاً به گذشته سفر می‌کنیم! مرور اتفاقات گذشته به جز برای یادگیری فایده دیگری ندارد.

 

 • باید می‌دانستم عمل کردن را

هیچگاه بشر از نشستن در گوشه‌ای به نتیجه نرسیده و نخواهد رسید. به جای حرف زدن، عمل کردن را جایگزین این عادت بد کنید!

مقالات مرتبط
نظــرات