مـــرکــز دانلــــــــود

چگونه کودک درون خود را به وجد بیاورید

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : پنجشنبه 6 اردیبهشت 97 0 نظر
نظرات کاربران :

در زبان انگلیسی به کودک درون «inner child» می‌گویند که مفهوم عمیقی از خاطرات کودکی، تعریف بخشی از آن هست. کودک درون به طور پیوسته و به همراه شما در درون تان زندگی می‌کند و حتی بازتابی از گذشته کودکی شما را همواره با خود دارد. این کودک درون منبعی برای خلاقیت و شادی است. […]

در زبان انگلیسی به کودک درون «inner child» می‌گویند که مفهوم عمیقی از خاطرات کودکی، تعریف بخشی از آن هست. کودک درون به طور پیوسته و به همراه شما در درون تان زندگی می‌کند و حتی بازتابی از گذشته کودکی شما را همواره با خود دارد. این کودک درون منبعی برای خلاقیت و شادی است. اگر می‌خواهید مشکلات روحی و روانی کمتری داشته باشید، کار کردن بروی کودک درون خود به شما در این راه کمک خواهد کرد.

ملاقات با کودک درون خود

 

1. با کودکی خود دوباره آشتی کنید

دوست داشتن کودک درون

یکی از راه هایی که دوباره با کودک درونی خود احساس پیوند عاطفی داشته باشید این هست که به کارهایی بپردازید که در زمان کودکی به انجام آنها می‌پرداخته اید. ورزش های مختلف مانند فوتبال، بسکتبال و یا گردش هایی که در دوران کودکی به همراه دوستان مدرسه ای خود داشته باشید و خلاصه هر فعالیتی که شما را به یاد خاطرات گذشته و کودکی‌تان نزدیک کند کودک درون شما را خوشحال تر خواهد کرد.

2. کودک درون خود را بهتر بشناسید

هرکسی کودکی متفاوتی داشته است و الگوهای مختلفی از شادی و حس خوشبختی در کودکی را تجربه کرده است. سعی کنید کودکی خود را به درستی بیاد بیاورید و ببینید که در گذشته چه چیزهای هیجان انگیزی را دنبال می‌کردید و باید به سراغ همان ها بروید، آیا آرزوی پرواز و خلبان شده داشته اید و یا داشتن یک حیوان خانگی و یا ساختن یک لانه پرنده. به یاد آوری و انجام دادن چنین کارهایی باعث می‌شود احساس نزدیکی بیشتری با کودک درون خود داشته باشید.

3. نامه ای به کودک درون خود بنویسید

کودک درون به انگلیسی چیست ؟ inner child

این کار همانند عذرخواهی نسبت به کودک درون می‌تواند باشد، اگر دوران کودکی خود را نادیده گرفته بودید و یا احساس می‌کنید که باید بخشی از گذشته خود را تغییر دهید نوشتن نامه به کودک درون خود و آنچه در گذشته اتفاق افتاده است راه بسیار آسانی خواهد که احساسات و ارتباط شما با کودک درون تان را تقویت خواهد کرد.

اگر در دوران کودکی نگرانی های بیش از حد داشته اید و یا احساس تنهایی را تجربه کرده اید، کاغذ و قلمی بردارید و آنچه را که فکر می‌کنید می‌تواند احساسات منفی کودکی را از کودک درون شما دور کند برای او بنویسید، با این کار احساس سبکی و سرزندگی خواهید کرد.

4. با ذهنی باز به سراغ کودک درون خود بروید

کودک درون شما شخصیتی آسیب پذیر دارد و نیاز به فضایی امن دارد. خیلی از افراد وجود کودک درون خود را نادیده می‌گیرند و فکر می‌کنند که با توجه به کودک درون خود افرادی ضعیف خواهند بود. اما این طرز تفکری اشتباه است، سعی کنید کودک درون خود را تایید کنید و با شخصیت با او رفتار کنید و در آرامش ذهنی خود به او فکر کنید. کودک درون به نوعی بخشی از ما و ناخودآگاه ما انسان ها است.

5. به احساسات خود گوش فرا دهید

زندگی با کودک درون

تابحال بارها شده است که به کودک درونی خود اهمیت نداده ایم و از کنار آن به راحتی عبور کرده اید. توجه کردن به کودک درون بخشی از توجه به احساسات درونی خودتان است. کودک درون بازتابی از احساسات درونی، ترس ها، نا امنی های درونی و همچنین احساساتی مانند سرگرمی، تعجب کردن و الگوهای احساسی دیگری است در بزرگسالی به شکل پنهانی در درون ما همچنان وجود خواهند داشت. اگر می‌خواهید احساسات درونی خود را به خوبی بشناسید، بهتر است به احساسات کودک درون خود توجه کنید.

6. درباره کودک درون خود به درستی بیندیشید

بزرگترین مانع برای اینکه به کودک درونی خود نیندیشید و توجه نکنید، صدای انتقادی درون ما است. این صدا می‌گوید که از دوران کودکی خود فاصله گرفته اید و باید کودکی خود را فراموش کنید.

این صدای درونی منتقد از کودکی پرورش می‌یابد. بهتر است به صدای منتقد درون خود احترام بگذارید، اما از اینکه دائما به فکر افکار مایوس کننده و منفی باشید دوری کنید.

به صدای منتقد درون خود بگویید که می‌دانید منشا آن از چه اتفاقات و رویدادهایی از کودکی شما است، حالا می‌توانید آن احساسات را درک کنید و حتی به آن انتقادها بگویید با اینکه می‌دانید که شاید کارهای کودکانه تان احمقانه به نظر برسد اما می‌خواهید که آنها را انجام دهید.

رشد و پرورش کودک درون

1. حواستان به احساسات کودک درون‌تان باشد

توجه به کودک درون

شاید آنقدر در زندگی روزمره و کارهای شرکت و فعالیت های شغلی خود غرق شده اید که فکر کردن به کودک درون تان خیلی نامرتبط به نظر برسد. اما این درست نیست. جالب است بدانید که عمیق ترین احساسات ما توسط کودک درون ما تامین می‌شود و دوری کردن از آنها به حس شادی و سرزنده بودن خود ما لطمه خواهد زد.

به کودک درونی خود توجه کنید و سعی کنید احساسات و نیازهای کودکانه درونی خود را مهم و جدی بدانید.

2. احساسات کودک درون خود را بپذیرید

شاید بعضی وقت ها احساس سردرگمی و اضطراب دارید که نمی توانید منشا آن را بیابید و حس کلافگی و عصبانیت به همراه آن پدید می‌آید. شما باید به خودتان اجازه دهید تا کودک درون شما اوضاع را در اختیار بگیرد و شما را از این احساس سردرگمی نجات دهد. اگر احساسات درونی خود را مهم بدانید، شاید انتخاب برای رفتن به یک تفریح آخر هفته در خارج از شهر شما را به طرز شگفت آوری از افکار منفی تان دور کند. سعی کنید به احساسات کودک درون خود اهمیت دهید و به آنها اولویت ببخشید.

3. از کودک درون خود مراقبت کنید

بازی با کودک درون

برای کودک درونی خود باید نقش پدر و مادر را بتوانید ایفا کنید. در بزرگسالی شما نیاز دارید که به احساسات درونی خود توجه داشته باشید. اگر احساس کنید که کودک درونی تان به محبت درونی شما نیاز دارد تا دوباره در زندگی شما دیده شود پس بهتر است که نیازهای درونی خود را در نظر بگیرید.

برای مثال اگر شنیدن تشویق در دوران کودکی به شما انگیزه و احساس شادی زیادی می‌بخشید، حالا همانند گذشته برای موفقیت های خود دست بزنید و شادی کنید و با جملات مثبت و تایید کننده، خودتان را همانند دوران کودکی تان به وجد بیاورید.

4. از کودک درون خود محافظت کنید

شاید در دوران کودکی خود از چیزهای مختلفی ترس داشته اید، مثلا ترس از ارتفاع و یا ترس از بدست نیاوردن نمره خوب و یا عدم توانایی ورزشی و … که تا سالیان سال در ذهن شما نقش بسته است و فکر کردن به آنها به شما می‌گوید که شما ناکامی هایی در زندگی خود داشته اید، اما شما حالا باید از کودک درون خود حمایت کنید و بپذیرید که ناکامی های شما بخشی از شما هستند و می‌توانید به آنها احترام بگذارید.

5. تغییراتی در محیط زندگی خود بوجود بیاورید

محیط زندگی و کودک درون

سعی کنید محیط خانه شما سرگرم کننده باشد. محیط خود را تغییر دهید، تا روحیه شما تغییر یابد. وجود تابلوهای خلاقانه و هنری، گل های تزیینی مختلف، اسباب بازی کوچک به شکل حیوانات مختلف و تصاویر افراد خانواده به تغییر فضای خانگی شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

حس سرگمی را به زندگی خود بازگردانید

 

1. بازی های دوران کودکی خود را دوباره انجام دهید

کودک درون

اگر کودکی در اقوام نزدیک شما وجود دارد، بازی کردن با او به شما هیجان و نشاط کودکانه می‌بخشد و از لحاظ روانشناسی کمک روحی بسیار زیادی برای شما خواهد کرد.

2. اسباب بازی های دوران کودکی خود را بخرید

شاید در دوران کودکی خود به داشتن چیزهایی علاقه مند بوده اید که هیچ گاه فرصت بدست آوردن آنها را نداشته اید. با فراهم کردن آن برای خودتان و یا برای کودکی دیگر این احساس سرزندگی و بدست آوردن شادی گذشته را بدست آورید.

4. برای خودتان جشن تولد بگیرید

شاید ساده به نظر برسد اما جشن تولد از چیزهایی هست که هر کودکی آن را دوست دارد. حالا درست است که دوران کودکی شما گذشته اما کودک درون شما همیشه همراه تان است، پس برای سالروز تولد امسال خود برنامه ریزی کنید و دوستان خود را دعوت کنید و به سرگرمی و شادی بپردازید. حتما از موزیک های خاطره انگیزی که در تولدهای کودکی خود بیاد دارید استفاده کنید.

احساسات بخش بسیار مهمی از شخصیت هر فردی است، کودک درون مفهومی از این احساسات درونی است. سعی کنید هنوز خود را یک کودک ده ساله ببینید و از زندگی کردن در هر لحظه لذت ببرید و به سراغ کارهای هیجان انگیز و شادی آفرین به همراه دیگران باشید.

مقالات مرتبط
نظــرات