مـــرکــز دانلــــــــود

از سیر تا پیاز ازدواج اینترنتی در ایران ! مزایا و معایب همسریابی چیست؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : شنبه 16 شهریور 98 0 نظر
نظرات کاربران :

با نفوذ روز افزون اینترنت و فضای مجازی به جوامع مختلف و قابلیت دست یابی راحت به آن، حتی ازدواج که یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های زندگی هر فردی است تحت تاثیر قرار گرفته است طوری که مفهومی به نام ازدواج اینترنتی میان اقشار مختلف جامعه باب شده است. ما در این مقاله قصد داریم به […]

با نفوذ روز افزون اینترنت و فضای مجازی به جوامع مختلف و قابلیت دست یابی راحت به آن، حتی ازدواج که یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های زندگی هر فردی است تحت تاثیر قرار گرفته است طوری که مفهومی به نام ازدواج اینترنتی میان اقشار مختلف جامعه باب شده است. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی این مفهوم، جنبه‌های مختلف آن، بایدها و نبایدها و مزایا و معایب های آن بپردازیم پس چنانچه تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید در ادامه با ما همراه باشید.

آموزش صفر تا صد مخ زدن زنان در تلگرام و اینستاگرام

ازدواج اینترنتی چیست؟

ازدواج اینترنتی چیست؟

ازدواج اینترنتی یا E-Marriage مفهومی است که از دهه نود پا به ادبیات آی تی گذاشته است و همان طور که از نام آن پیدا است به ازدواجی اشاره دارد که طی آن دو طرف از طریق رسانه‌های اجتماعی و فضای مجازی با یکدیگر آشنا می‌شوند و پس از رد و بدل کردن انواع پیام‌های نوشتاری، صوتی و تصویری در نهایت تصمیم می‌گیرند که با یکدیگر ازدواج کنند.

علل افزایش ازدواج اینترنتی

با توجه به رواج سایت‌ها و کانال‌های همسریابی امروزه تعداد چنین ازدواج‌هایی روز به روز رو به افزایش است اما از مهم‌ترین دلایلی که موجب شکل گرفتن و افزایش ازدواج اینترنتی شده‌اند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


مقاله مرتبط: ازدواج چیست ؟ و چطور ازدواج بدون شکست داشته باشیم؟


1- کاهش امکان ایجاد ارتباط میان دختر و پسر

با بزرگ‌تر شدن شهرها امکان برقراری ارتباط میان دختر و پسر بسیار کم شده است و مکان‌های محدودی برای آشنایی دو جنس وجود دارند به همین دلیل افراد به ناچار روش‌هایی مانند استفاده از فضای مجازی را برای آشنایی و انتخاب همسر در پیش می‌گیرند.

2- تسریع در فرآیند ازدواج

تسریع در فرآیند ازدواج اینترنتی

عده‌ای از کارشناسان معتقدند که یکی از اصلی‌ترین دلایل افراد برای تمایل به ازدواج اینترنتی سرعت در همسریابی و تسریع فرآیند ازدواج است. با توجه به این که انسان امروزی تمایل زیادی به برخورداری از سرعت در انجام هر کاری دارد دوست دارد که حتی رابطه عاشقانه و انتخاب همسر را نیز به فضای مجازی بکشاند تا همه چیز با سرعت بیشتری انجام شود.

3- محدود شدن معرفی سنتی

در گذشته خانواده‌ها در معرفی دختر و پسر به یکدیگر نقش به سزایی داشتند در حالی که امروزه خانواده‌ها و اطرافیان نقش کم‌تری در آشنایی طرفین دارند. اگر چه در حال حاضر نیز این مسئله تا حدودی در شهرهای کوچک‌تر به چشم می‌خورد اما در شهرهای بزرگ به شدت کاهش پیدا کرده است.

4- کم رویی و اجتماعی نبودن

کم رویی و اجتماعی نبودن

با توجه به این که رابطه‌ها در فضای مجازی منحصر به چت کردن و نوشتن هستند افراد کم رو و خجالتی و همچنین کسانی که از نظر روابط اجتماعی ضعیفی هستند برای انتخاب همسر استفاده از این روش را بیشتر می‌پسندند زیرا از این طریق راحت‌تر می‌توانند با فرد مقابل گفت و گو کنند و از تمایلات خود با او سخن بگویند در حالی که در دنیای واقعی چنین امکانی برایشان مهیا نیست.

مزایا و معایب انتخاب همسر به صورت اینترنتی

ازدواج اینترنتی مانند هر مسئله جدید دیگری مزایا و معایب مختلفی دارد که هر فرد با توجه به موقعیت خود می‌تواند آن را انتخاب یا از آن دوری کند. در این قسمت به توضیح مزایا و معایب این سبک جدید ازدواج می‌پردازیم.

از معایب همسریابی اینترنتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- پایین بودن آگاهی افراد

با توجه به نوظهور بودن این پدیده بسیاری از کاربران سایت‌های همسریابی افرادی هستند که به جای پیدا کردن همسر از آن به عنوان روشی برای پیدا کردن دوست استفاده می‌کنند و ترجیح می‌دهند که همسر خود را در دنیای واقعی پیدا کنند و این مورد به عدم آگاهی افراد برمی‌گردد که در نهایت افرادی که با قصد ازدواج وارد شده‌اند مخصوصا دختران جوان را با تعداد زیادی پیشنهاد دوستی بی اساس و بی‌نتیجه رو به رو می‌کند.

2- واقعی نبودن هویت افراد

واقعی نبودن هویت افراد

همان طور که گفته شد افراد زیادی تنها با هدف دوستی وارد سایت‌های همسریابی می‌شوند به همین دلیل اطلاعات درست و حتی عکس واقعی از خود به فرد مقابل ارائه نمی‌دهند و همین باعث می‌شود که حتی در صورتی که رابطه منجر به ازدواج شود دو طرف اولین دروغ زندگی مشترک را به یکدیگر گفته باشند و این مسئله موجب گسترش بی‌اعتمادی میان آن‌ها شود.

3- رابطه با افراد مختلف

رابطه با افراد مختلف

کسی که قصد دارد فرد مورد نظر خود را برای ازدواج در فضای مجازی انتخاب کند مجبور است تا پیدا کردن فرد مناسب با افراد مختلفی گفت و گو کند و آشنا شود که این کار می‌تواند باعث گیج شدن فرد و ناتوانی او در تصمیم گیری شود.


مقاله مرتبط: اصلا هدف ازدواج چیه؟ و چرا باید ازدواج کنیم؟


4- کم بودن اعتماد

در ازدواج‌های اینترنتی با توجه به این که معمولا پایه و اساس ازدواج بر ارائه اطلاعات غلط استوار است میزان اعتماد میان طرفین پایین است و حتی ممکن است دو طرف درباره زندگی گذشته یکدیگر کنجکاو و نسبت به رابطه‌شان شکاک شوند طوری که ممکن است مدام گوشی موبایل و رفت و آمد طرف مقابل را کنترل کنند و یا از او درباره این که با چه افراد دیگری صحبت کرده، رابطه‌اش تا چه حد پیش رفته، با هم بیرون رفته‌اند یا خیر و… سوال ‌بپرسد.

5- امکان انتخاب اشتباه

امکان انتخاب اشتباه

پایه و اساس هر رابطه‌ای شناخت کافی و اعتماد است که این مورد با توجه به جعلی بودن هویت افراد در سایت‌ها و کانال‌های همسریابی بسیار کمتر است و افراد معمولا شناخت کافی از یکدیگر پیدا نمی‌کنند و این یکی از بزرگ‌ترین عیب‌های آشنایی و ازدواج اینترنتی به حساب می‌آید.

مزایای ازدواج اینترنتی

ازدواج و همسریابی اینترنتی در کنار معایبی که دارد از مزایای زیر نیز برخوردار است:

1- امکان پیدا کردن شخص مناسب

یکی از مهم‌ترین مزایای سایت‌های همسریابی البته اگر به خوبی پایه ریزی شده باشند پیدا کردن فرد مناسب برای افرادی است که از شرایط حداقلی لازم برای ازدواج برخوردارند اما بنا به دلایلی امکان پیدا کردن شخص مناسب برایشان فراهم نیست. به عنوان مثال می‌توان دختری را در نظر گرفت که در شهر جدیدی زندگی می‌کند و در آن جا کسی را نمی‌شناسد، روابط اجتماعی خوبی ندارد و دانشگاه هم نرفته است که در این مورد ازدواج اینترنتی می‌تواند مناسب باشد.

2- متعدد بودن گزینه‌ها

متعدد بودن گزینه‌ها

تعداد زیاد گزینه‌های پیش رو، علاوه بر این که معایبی دارد برای افرادی که واقعا قصد دارند از طریق اینترنت ازدواج کنند می‌تواند گزینه مناسبی باشد چرا که به طور یقین نمی‌توان در اولین گفت و گو با اولین فرد برای ازدواج تصمیم گرفت اما در این مورد توصیه ما این است که برای انتخاب شخص مناسب، همزمان با افراد زیادی صحبت نکنید تا دچار سردرگمی نشوید. صحبت کردن با دو نفر در طول هفته می‌تواند مناسب باشد.

نکاتی درباره ازدواج اینترنتی

اگر چه معمولا ازدواج اینترنتی توصیه نمی‌شود اما پیش از اقدام به ازدواج و همسریابی اینترنتی باید مواردی را مد نظر قرار دهید تا در حد امکان یک ازدواج موفق داشته باشید. از این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- اطمینان از وب سایت یا کانال

اطمینان از وب سایت یا کانال

پیش از این که بخواهید در سایت یا کانالی فرد مورد نظر خود را برای ازدواج جستجو و انتخاب کنید از مجاز بودن آن سایت یا کانال اطمینان حاصل کنید.


مقاله مرتبط: چگونه پیشنهاد ازدواج بدهیم تا جواب بله را بگیریم؟


2- تعیین ملاک‌ها

قبل از طرح پیشنهاد، ملاک‌ها و معیارهای خود از جمله سن، میزان تحصیلات، خصوصیات ظاهری، محل زندگی، خانواده و… را بررسی و سپس انتخاب کنید. البته توجه داشته باشید که سایت‌های همسر یابی غول چراغ جادو نیستند و قرار نیست که همسر مورد نظر شما را حاضر و آماده جلو شما قرار دهند.

3- زیاده روی نکنید

زیاده روی نکنید

صحبت کردن با افراد زیاد در طول یک بازه زمانی کوتاه نه تنها نمی‌تواند در رساندن شما به شخص مورد نظر کمک کننده باشد بلکه بیشتر شما را گیج می‌کند و ممکن است نتیجه‌ای برایتان در پی نداشته باشد. پس سعی کنید به جای این که هم زمان با 10 نفر در طول یک هفته صحبت کنید انتخاب‌هایتان را محدود و بازه زمانی را طولانی‌تر کنید، عجله‌ای در کار نیست.

4- فرد نامناسب را حذف کنید

پس از گذشت مدتی اگر دیدید که فرد مورد نظر با معیارهای شما هم خوانی ندارد و یا این که قصد ندارد رابطه را جدی و پیش خانواده علنی کند رابطه خود را با او قطع کنید.

5- دروغ نگویید

شما قصد دارید رابطه‌ای عاقلانه داشته باشید که در نهایت به ازدواج منجر شود پس ازدواجتان را بر اساس درستی و حقیقت پایه ریزی کنید و هر سوالی که پرسیده می‌شود را با حقیقت پاسخ دهید و از اطلاعات واقعی خود استفاده کنید.

6- مرزهایی تعیین کنید

مرزهایی تعیین کنید

تا زمانی که رابطه شما در اینترنت جریان دارد و وارد فضای واقعی نشده است حق ندارید که از اطلاعات خصوصی صحبت کنید و گفتن چنین مواردی را بگذارید برای وقتی که رابطه به رابطه حضوری و جدی‌تر تبدیل شد.

7- رابطه اینترنتی را طولانی نکنید

وقتی با قصد ازدواج قدم جلو گذاشته‌اید لزومی ندارد که رابطه‌تان را با شخص مقابل طولانی کنید زیرا در این صورت ممکن است از هدف اصلی که ازدواج است فاصله بگیرید. بنابراین پس از گذشت حداکثر یک ماه وقتی از شرایط طرف مقابل مطمئن شدید رابطه را از حالت اینترنتی به حضوری تبدیل کنید تا هر چه زودتر شرایط را برای ازدواج فراهم کنید.

8- عجله نکنید

ازدواج اینترنتی

عجله در انتخاب در ازدواج اینترنتی می‌تواند عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد پس به هیچ عنوان در انتخاب عجله نکنید و روی افرادی که ارزش ندارند سرمایه گذاری نکنید و وقت خود را با کسانی که با معیارها و ملاک‌هایتان هم خوانی ندارند و یا این که از برقراری رابطه قصد دیگری دارند تلف نکنید.

مقالات مرتبط
نظــرات