مـــرکــز دانلــــــــود

همسرم فاقد مهارت همدلی است، چه کار کنم؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : سه شنبه 30 آبان 96 0 نظر
نظرات کاربران :

همدلی و صمیمیت بخش مهمی از ازدواج است.بایستی همدلی را در تمام روابط خود مورد استفاده قرار بدهیم. اما وجود همدلی در روابط زناشویی بسیار ضروری است.یک ازدواج موفق نیازمند صمیمیتی عمیق و پایدار بین دو نفر است. زوج‌هایی زیادی هستند که در زندگی خود همدلی را تجربه نمی‌کنند و این خطر زیادی را برای دوام رابطه ایجاد می‌کند. در ادامه مقاله یاد خواهید گرفت تا چطور همدلی را در همسر خود ایجاد کنید.

همدلی یکی از نشانه‌های داشتن هوش هیجانی است. برای اینکه بتوانید همدلی از خود نشان بدهید باید خود را جای فرد دیگری قرار بدهید تا همان احساسات را تجربه کنید و دیدگاه طرف مقابل را درک کنید. باید بخواهید که از حصار نیازها و احساسات خود خارج شوید تا بتوانید فرد دیگری را کاملاً درک کنید.

همدلی نیازمند داشتن صبر، گوش کردن فعالانه، صمیمیت و نداشتن خودخواهی است. این حس نیازمند روحیه‌ای بخشنده و میلی واقعی است تا در کنار یک نفر در بهترین و بدترین لحظات زندگی‌شان قرار بگیرید.

بعضی افراد به طور طبیعی همدلی دارند اما اغلب افراد باید این مهارت را یاد بگیرند. برای یادگیری آن ابتدا باید متوجه ارزش آن نه تنها در روابط‌مان بلکه در رشد شخصیتی خودمان بشویم. همدلی داشتن سبب درک خودمان و دیگران می‌شود.

این مهارت ما را با احساسات انسانی مثل: رنج کشیدن، خوشحالی کردن و اندوه آشنا خواهد کرد. باعث می‌شود به افرادی که در کنارمان قرار دارند نزدیک‌تر شویم و باعث می‌شود تا قابل اعتمادتر و صادق‌تر با آنها باشیم.

بایستی همدلی را در تمام روابط خود مورد استفاده قرار بدهیم. اما وجود همدلی در روابط زناشویی بسیار ضروری است.

یک ازدواج موفق نیازمند صمیمیتی عمیق و پایدار بین دو نفر است. عشق و نزدیکی روی ارتباط همدلانه بنا شده است.

چرا همدلی برای ازدواج اینقدر مهم است؟

از آنجایی که شما تلاش می‌کنید تا از دیدگاه شریک‌تان آگاهی یابید و احساسات او را درک کنید، کمک می‌کند تا مشاجره‌ها و سوء تفاهمات زندگی حل شوند.همدلی به شما درک عمیق‌تری از دنیای احساسات همسرتان می‌دهد و سبب می‌شود تا تجربه غنی‌تری از زندگی فردی که با او ازدواج کرده‌اید، بدست آورید.

همدلی به شریک زندگی‌تان نشان می‌دهد که شما او را دوست دارید و همیشه در کنار او هستید و این سبب نزدیک‌تر شدن شما به یکدیگر خواهد شد.

همدلی سبب افزایش مهربانی و قضاوت نکردن دیگران می‌شود.

همدلی سبب می‌شود تا از خواسته‌های کوچک و نا امیدی‌های خودتان دور شوید و روی نیازها و احساسات همسرتان تمرکز کنید.

همان‌طور که دانیل گولمن نویسنده کتاب: «هوش هیجانی: چرا از میزان هوش (IQ) بیشتر اهمیت دارد؟» می‌گوید:

تمام انواع خود شیفتگی نه تنها دلسوزی بلکه انواع همدلی را هم از بین می‌برد.

وقتی روی خودمان تمرکز می‌کنیم، دنیای ما در مشکلات‌مان خلاصه می‌شود و آنها به نظر خیلی بزرگ به نظر می‌رسند.

اما وقتی روی دیگران تمرکز می‌کنیم دنیای ما هم بزرگ‌تر می‌شود. مشکلات‌مان رفته‌ رفته کوچک‌تر می‌شوند و توانایی ما برای ارتباط یا مهربانی بیشتر می‌شود.

برای بهبود کیفیت ازدواج هر دو شریک زندگی باید ارزش همدلی را درک کنند و آن را مورد استفاده قرار بدهند. شما و همسرتان باید برای بهبود توانایی همدلی خود انگیزه بالایی داشته باشید. اما اگر همسرتان علاقه‌ای به یادگیری و اجرای همدلی ندارد، چه کار باید بکنیم؟

همسرم فاقد همدلی است، چه کار کنم؟

همدلی

اگر شما فردی همدل و مهربان هستید خود را در شرایطی مشاهده می‌کنید که بیشتر از او در حال تلاش برای برآورده کردن نیازهایش هستید. اما متاسفانه او تمام انرژی عاطفی شما را تخلیه می‌کند بدون اینکه چیزی در عوض آن به شما بدهد.وقتی او به شما نیاز دارد تمام کارهای خود را به حالت تعلیق در می‌آورید. شما با عشق و مهربانی به حرف‌های او گوش می‌دهید. نظرات و قضاوت‌تان را پیش خود نگه می‌دارید و اجازه می‌دهید تا او تمام احساساتش را به طور کامل بیان کند.

اما همسرتان به ندرت این لطف شما را جبران می‌کند. او حتی احساسات شما را ناچیز، بیش از حد یا عذاب‌آور می‌بیند.همسرتان متوجه بروز احساساتی که روی صورت‌تان پیدا است نمی‌شود چرا که او درگیر نگرانی‌های خودش است.همسرتان سوالات خوبی نمی‌پرسد و تلاش نمی‌کند تا دردی که پشت حال خراب شما قرار دارد را درک کند.

شاید او مشکلات و نگرانی‌ها شما را کم اهمیت‌تر از مشکلات خودش می‌داند. به جای اینکه به دنبال درک شما باشد تلاش می‌کند تا احساسات خود را بیرون بریزد و مشکلات شما را با مسائل خودش مقایسه کند.گاهی اوقات عدم همدلی ناشی از عدم آگاهی نسبت به این مهارت است. همسرتان به طور طبیعی فرد همدلی نیست و نمی‌داند که چرا باید این مهارت را بیاموزد.

شاید او هرگز شاهد یک رابطه همدلانه بین پدر و مادرش نبوده تا بتواند مهارت‌های همدلی را یاد بگیرد.

ازدواج با فرد خودشیفته

البته ممکن است شما با یک فرد خودشیفته ازدواج کرده باشید. این افراد آنقدر خودخواه هستند که آن چیزی را که از رابطه نیاز دارید به شما نخواهند داد.این دو موقعیت کاملاً متفاوت است که نیازمند مهارت‌های مختلف است. اجازه بدهید با یک فرد خودشیفته شروع کنیم.

مهم است که بدانید افراد خود شیفته انگیزه‌ای برای تغییر رفتار خود ندارند. چرا باید رفتار خود را تغییر بدهند وقتی تمام چیزی را که می‌خواهند، دریافت می‌کنند؟


مقاله مرتبط: نشانه های فرد خودشیفته‌ای که شما عاشقش شده‌اید


این شخص به بهبود رابطه و درک بیشتر شما اهمیتی نمی‌دهد تا بخواهد خود را جای شما بگذارد. او می‌خواهد که شما همیشه خودتان را جای او بگذارید. او می‌خواهد که شما تمام نیازهای او را برطرف کنید و بدون اینکه خودش هیچ نوع انرژی عاطفی را خرج کند انتظار دارد همیشه کنار او باشید.

یک فرد خودشیفته از شما استفاده می‌کند تا اعتماد به نفس خود را تقویت کند و شما هرگز برای او اولویت نخواهید بود.اگر در چنین شرایطی قرار دارید تلاش برای اینکه همسرتان را به همدلی کردن وادار کنید، بیهوده است.به احتمال زیاد نمی‌توانید نیازهای احساسی خود را از طریق شریک زندگی‌تان بدست آورید. باید بتوانید به طریق دیگر این خلا‌ء‌هایی که در زندگی‌تان وجود دارد را پر کنید. در ادامه یک سری ایده را برای رفع این نیاز معرفی خواهیم کرد:

چطور همدلی یک فرد خودشیفته را تحریک کنیم؟

همدلی

وقتی نیاز به همدلی و حمایت احساسی دارید تلاش نکنید تا کاری کنید که نسبت به شما مهربانی نشان بدهد. او به خودخواهی خود ادامه می‌دهد و این تلاش فقط حال شما را بدتر می‌کند و عزت نفس‌تان تضعیف خواهد شد.سعی نکنید تمام مدت برای تامین نیازهای او حضور داشته باشید به این امید که شاید او پاسخ شما را بدهد. او به احساسات شما پاسخی نخواهد داد و انرژی که می‌تواند صرف تامین نیازهای عاطفی شما شود را تخلیه خواهد کرد.

روابط خود را با دوستان و خانواده بیشتر تقویت کنید. افرادی را پیدا کنید که از در میان گذاشتن احساسات خود با آنها احساس امنیت می‌کنید و در گذشته از خود همدلی نشان داده‌اند. وقتی آنها به درک کردن و حمایت شما نیاز دارند در کنارشان حضور داشته باشید.یک روانشناس یا مشاور که به شما اهمیت می‌دهد را پیدا کنید تا در زمان‌هایی که مشکل دارید سراغ او بروید.

گاهی اوقات خانواده و دوستان نمی‌توانند تمام نیازهای شما را برطرف کنند و از آنجایی که همسر شما از لحاظ احساسی در دسترس نیست به کسی نیاز خواهید داشت تا زمانی که مشکل دارید به کمک شما بیاید. با خودتان مهربان باشید تا در زمان‌هایی که رنج و درد سراغ شما می‌آید بتوانید عشق و محبت را به خود هدیه بدهید. تبدیل به بهترین دوست خود شوید و همدلی که نیاز دارید را به خود هدیه بدهید.

متاسفانه تا زمانی که با فردی خودشیفته در ارتباط هستید نکات بالا کمک نمی‌کنند تا یک ارتباط صمیمانه و همدلانه را با همسرتان ایجاد کنید.شما باید تصمیم بگیرید که به این رابطه یک طرفه ادامه بدهید و از روش‌هایی که در بالا به آنها اشاره شد برای پر کردن خلاء احساسی خود استفاده کنید یا اینکه به این رابطه پایان دهید.

چطور با فردی که همدلی را نمی‌شناسد، برخورد کنیم؟

همدلی

اگر همسر شما تلاش می‌کند تا همدلی از خود نشان بدهد بنابراین کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام بدهید و این شانس را دارید تا ازدواج خود را مستحکم‌تر کنید. از روش‌های که در ادامه قرار دارد استفاده کنید:

از همسرتان بخواهید تا این مطلب را مطالعه کند تا متوجه شود که چرا موضوع همدلی اینقدر برای شما و تقویت ازدواج‌تان اهمیت دارد. به او بگویید که چرا نیاز دارید تا او بیشتر همدلی از خود نشان بدهد. آیا نیاز به فردی دارید که بیشتر به شما توجه کند؟کمتر شما را قضاوت کند؟ از خود توجه و محبت بیشتری نشان بدهد؟ گاهی اوقات باید مستقیم نیاز خود را بیان کنید نه اینکه به این امید بنشینید که شاید او متوجه شود.

اجازه بدهید همسرتان بیشتر شما و احساسات‌تان را بشناسد. اگر به صورت کلامی با او ارتباط برقرار نکنید او نمی‌فهمد که چه چیزی سبب نگرانی و ایجاد درد در شما می‌شود. در مورد زبان بدن‌تان و اینکه چه پیامی را منتقل می‌کند با او صحبت کنید. وقتی ناراحت، خسته و درمانده هستید، بدن‌تان چطور واکنش نشان می‌دهد؟ به همسرتان کمک کنید تا این نشانه‌ها را بشناسد تا بتواند با همدلی و مهربانی پاسخ شما را بدهد.


مقاله مرتبط: نشانه های تنهایی در ازدواج چیست؟و چگونه تنهایی را برطرف کنیم


از او بخواهید تا دست از قضاوت کردن، دادن مشاوره و نصحیت زمانی که در حال بیان احساسا‌ت خود هستید، بردارد.یک فرد همدل باید با گشاده‌رویی و صمیمیت به تمام حرف‌های شما گوش کند و احساسات شما را تصدیق کند حتی اگر با شما موافق نیستند.همدلی بیشتری را نسبت به همسر خود نشان بدهید. یک راه خوب این است که خودتان یک مدل مناسب برای او باشید. به او رفتارهای همدلانه‌ای را نشان بدهید که دوست دارید او با شما داشته باشد.

تشکر و صبر را پیشه کنید

وقتی او همدلی نشان می‌دهد قدرانی خود را نشان بدهید. به او بگویید که این کارش چقدر برای شما ارزش دارد و چقدر شما ۲ نفر را به هم نزدیک‌تر کرده است. این کار سبب تقویت مثبت رفتارش می‌شود.اینکه آنها به صورت خودکار این رفتارها را از خود نشان بدهند نیازمند صرف زمان و صبر از جانب شما است. ممکن است وقتی او دوباره به رفتارهای خودخواهانه قبلی‌اش برمی‌گردد ناراحت شوید و حس کنید درمانده شده‌اید.

اگر همدلی یک رفتار طبیعی برای همسر شما نیست بهتر است انتظارات خود را در مورد سرعت یادگیری او مدیریت کنید.همچنان به همسر خود گوشزد کنید که چقدر همدلی برای شما و تقویت ازدواج‌تان مهم است تا او به تلاش خود ادامه بدهد. با مرور زمان شریک زندگی‌تان لذت نزدیکی بیشتر با شما را درک خواهد کرد و بیشتر از خود مهربانی نشان خواهد داد.

مقالات مرتبط
نظــرات