مـــرکــز دانلــــــــود

مهم‌ترین علل کمبود اعتماد به نفس و راه‌هایی که باعث افزایش آن می‌شود کدامند؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : دوشنبه 18 آذر 98 0 نظر
نظرات کاربران :

اعتماد به نفس یک شرایط روحی است که با داشتن این ویژگی فرد در درجه اول خود و توانایی‌های خودش را باور دارد و وجود این خصیصه نقش حیاتی برای پیشرفت افراد در زندگی ایجاد می‌کند و از طرفی دیگر فقدان این عامل و یا کمبود اعتماد به نفس یکی از مشکلات شایعی است که […]

اعتماد به نفس یک شرایط روحی است که با داشتن این ویژگی فرد در درجه اول خود و توانایی‌های خودش را باور دارد و وجود این خصیصه نقش حیاتی برای پیشرفت افراد در زندگی ایجاد می‌کند و از طرفی دیگر فقدان این عامل و یا کمبود اعتماد به نفس یکی از مشکلات شایعی است که در سراسر دنیا و در خیلی از افراد به دلیل عوامل مختلفی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم اتفاق میافتد و به گفته کارشناسان در بوجود آمدن این مشکل فرد مقصر نیست و فاکتور‌هایی که باعث ایجاد این حالت می‌شوند از فردی تا فرد دیگر با هم تفاوت دارد.

در ادامه این مقاله قصد داریم مهم‌ترین دلایل کمبود اعتماد به نفس را معرفی کنیم و در کنار آن راههایی را که باعث تقویت این خصیصه می‌شود را به طور مختصر و بر طبق مقالات و مستندات معتبر برای شما توضیح دهیم.

دلایل اصلی کمبود اعتماد به نفس در افراد مختلف

1- اتفاقات بد و ناگوار در زندگی

اتفاقات بد و ناگوار در زندگی

اتفاقات ناگوار در زندگی یکی از عوامل کمبود اعتماد به نفس است که فرد هیچ تقصیری در ایجاد آنها نداشته است. مثلا فردی که مورد سوء استفاده احساسی، فیزیکی و یا جنسی قرار گرفته است و در شرایطی قرار گرفته که مجبور شده است بر خلاف میل و رغبت درونی خود عمل کند پس در نهایت باعث می‌شود که او به دنیای اطراف خود و همچنین اطرافیان خود نیز اعتماد نکند و در نتیجه این امر فرد دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شود.

مقاله مرتبط: 4 تکنیک کلیدی برای ایجاد اعتماد به نفس

2- بی‌توجهی والدین

بی‌توجهی والدین و اطرافیان باعث می‌شود که شخص فکر کند از جانب دیگران فراموش شده است و موفقیت‌های او نیز هیچ ارزشی برای آنها ندارد و این وضعیت برای بعضی از افراد مانند یک باور در درون انها ریشه پیدا می‌کند و شخص وقتی بی‌توجهی می‌بیند احساس می‌کند که هیچ اهمیتی ندارد و احساس دیده نشدن به او دست می‌دهد و در نهایت با کمبود اعتماد به نفس در زندگی خود مواجه می‌شود.

3- مقایسه خود با دیگران

مقایسه خود با دیگران

بعضی از افراد به طور دائمی در حال مقایسه کردن خود با دیگران هستند و مدام به وضعیت ظاهری، موفقیت‌های اطرافیان و غیره  فکر می‌کنند و جایگاه و موقعیت خود را با آنها مقایسه می‌کنند و از طرفی تبلیغات و شبکه‌های اجتماعی نیز این مشکل را بیشتر و بیشتر می‌کنند و در نهایت فرد را با عارضه کمبود اعتماد به نفس مواجه می‌کنند.

4- احساس گناه نسبت به تصمیمات گذشته

این مسئله امری طبیعی و انکار ناشدنی است که هر فردی چه در گذشته و چه در حال و آینده نیز دچار اشتباه می‌شود و اکثریت مواقع همین اشتباهات هستند که باعث ایجاد تغییر و تحول و درس‌های بزرگ در زندگی می‌شوند و در کل در‌های زیادی از یادگیری را بر روی افراد می‌گشایند اما بعضی افراد فقط بر روی اثرات منفی اشتباه تمرکز می‌کنند و احساس گناهی که به خاطر آن بر دوش می‌کشند باعث می‌شود دچار کمبود اعتماد به نفس شوند.

5- دعوا و مشاجره بزرگترها

دعوا و مشاجره بزرگترها

اگر در خانواده‌ای پدر و مادر مدام مشغول درگیری و مشاجره باشند؛ رفتار آشفته و نامشخص آنها بر روی فرزندشان تاثیر منفی می‌گذارد و کودک همیشه به بد‌گمانی و انجام دادن کار‌های منفی مشابه والدینش عادت می‌کند و از طرفی فکر می‌کند که شاید او یکی از دلایل دعوای پدر و مادرش باشد و به خاطر این امر نیز عذاب وجدان می‌گیرد و در نهایت پس از بلوغ و در مراحل بعدی زندگی دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شود.

6- تاثیر رسانه و جامعه

نمایش‌هایی که در شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی مختلف اجرا می‌شوند امروزه بیش از حد خود را درگیر جنبه‌های زیبایی و ظاهری کرده‌اند و حتی طبق تحقیقات نیز 70 درصد از زنان و مردان و شاید بیشتر نمی‌توانند خود را هم‌سطح و هم‌تراز با این افراد بدانند و به همین دلیل اعتماد به نفس آنها دائما در حال کم شدن است و به مرور تا حد نابودی نیز می‌رود.

7- بازخورد منفی از دیگران

بازخورد منفی از دیگران

وقتی فردی در دوران کودکی خود قرار دارد و مدام از اطرافیانش، ویژگی‌های منفی خود را می‌شنود برای مثال اگر یکی از اعضای خانواده همیشه به او می‌گوید که در کارها خوب نیست و یا هیچ کاری را به درستی انجام نمی‌دهد در نتیجه این فرد به مرور زمان و پس از بلوغ نیز با این تصور منفی از خود بزرگ می‌شود و وقتی می‌بیند با وجود همه تلاش‌هایش باز هم از او ایراد گرفته می‌شود دیگر به خودش اعتماد نمی‌کند و احساس خوبی درباره خود ندارد و به عنوان فردی با کمبود اعتماد به نفس شناخته می‌شود.

راهکارهای افزایش و تقویت اعتماد به نفس

1ورزش منظم

ورزش منظم

با اینکه خیلی از افراد جامعه این مسئله مهم را نادیده می‌گیرند اما خیلی از تحقیقات ثابت کرده‌اند افرادی که به طور مرتب و حداقل 2 بار در هفته ورزش می‌کنند؛ توانایی‌های آنها از لحاظ هوشی، جسمی و غیره افزایش می‌یابد و در همین راستا چون ورزش باعث سلامتی و فیت ماندن اندام می‌شود بنابراین با اطمینان خیلی بالا می‌توان گفت که تاثیر بسزایی در افزایش اعتماد به نفس دارد و برای افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند خیلی توصیه می‌شود.

2- ارزیابی منصفانه از خود

اگر دچار کمبود اعتماد به نفس هستید باید به طور صادقانه خودتان و توانایی‌هایتان را مورد ارزیابی قرار دهید و همه نقاط ضعف خود را نیز پیدا کنید و برای بهتر شدن آنها و از بین بردن اثر منفی آنها و یا کم کردن این اثر تلاش و برنامه ریزی کنید.

 بنابراین اگر می‌خواهید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید بی‌خیال بودن یا بی‌توجهی نسبت به نقاط ضعفتان به شما کمکی نمی‌کند بلکه باید درک درستی از خود داشته باشید و به خودتان اعتماد داشته باشید البته در این مسیر نباید به گونه‌ای باشید که دچار خود بزرگ بینی یا تکبر شوید و خود را به گونه‌ای تصور کنید که از توانایی‌هایتان فراتر باشد بلکه در حد توانایی‌هایتان به خودتان اعتماد کنید و با کمبود اعتماد به نفس در خود مبارزه کنید.

3- قاطع بودن در صحبت کردن

قاطع بودن در صحبت کردن

بعضی افراد فکر می‌کنند اگر با پرخاشگری و زورگویی یا تهدید حرف‌های خود را به کرسی بنشانند پس آنها اعتماد به نفس بالایی دارند اما غافل از این امر هستند که این رفتار‌ها نشان می‌دهد که فرد خودش را باور ندارد و در کنار این هیچ گاه نباید فراموش کنید که فردی که بر روی خودش کنترلی ندارد قطعا نمی‌تواند کمبود اعتماد به نفس خود را جبران کند و یا آن را از بین ببرد پس با این تفاسیر سعی کنید قاطعانه صحبت کنید و همیشه با لحن و تن صدای مناسب با دیگران حرف بزنید.

4- تعیین کردن هدف

معایب هدف نداشتن و بدون هدف بودن در زندگی بر هر فردی آشکار است بنابراین اگر هنوز هدفی برای خود در زندگی تعیین نکرده‌اید و در کنار آن اعتماد به نفستان نیز کم شده است به فکر تعیین هدف باشید چون در این صورت شما مجبور می‌شوید مسیر را تا انتها طی کنید و تمام تلاش و زحمات خود را به کار بگیرید و به صورت ناخودآگاه اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

5- مقابله با ترس‌های خود

کمبود اعتماد به نفس

یکی از دشمن‌های اعتماد به نفس ترس و مقابله نکردن با آن است. بنابراین اگر شما نیز از مسئله‌ای ترس و هراس دارید و دچار کمبود اعتماد به نفس شده‌اید باید با یک راهکار اصلی یعنی به کار گرفتن نیروی شجاعت خود را از فضای ترس رها کنید برای مثال اگر از قرار گرفتن در جمع ترس دارید هر چقدر نیرو دارید به کار بگیرید و خود را از این حالت نجات دهید و با ترس خود مقابله کنید که در نهایت کمبود اعتماد به نفس در شما از بین می‌رود و یا خیلی کم می‌شود.

6- انگیزه بخشیدن به خود

هر فردی در زندگی ایام شاد و خوب و در کنار آن روزهای تلخ و پر استرسی را نیز تجربه کرده است و اصل این است در هنگامی که سردرگمی و گرفتاری به سراغتان می‌آید بتوانید به خودتان انگیزه دهید و موفقیت‌های گذشته و توانیی‌های منحصر به فرد خود را به یاد بیاورید و به این فکر کنید که افراد زیادی بودهاند که شرایط بد شما را تجربه کردهاند بنابراین باید با انگیزه دادن به خود از شر کمبود اعتما به نفسی که دامن‌گیرتان شده است خلاص شوید و به یاد داشته باشید خودتان بهترین ناجی برای زندگیتان هستید.

7- مثبت بودن

کمبود اعتماد به نفس

یکی از راههای افزایش اعتماد به نفس مثبت بودن، مثبت فکر کردن و مثبت عمل کردن است و این حقایق میسر نمی‌شود مگر اینکه با آدم‌های مثبت همنشین شوید و با آنها معاشرت کنید،  لبخند بزنید و باعث خوشحالی دیگران نیز شوید، هدف‌هایتان را یادداشت کنید و بابت داشته‌هایتان شکرگذارباشید و از سلامتی خود مراقبت کنید.

8- داشتن پشتکار

کمبود اعتماد به نفس

برای افزایش اعتماد به نفس در زندگی پشتکار نقش اساسی ایفا می‌کند به این معنا که باید مشکلات و موانع و شرایطی که در مقابل شما هستند و مانند یک سد جلو رسیدن به هدفتان قرار گرفته‌اند را همیشه مانند یک داروی تلخ اما شفا‌دهنده ببینید یعنی هرگز اجازه ندهید این مسائل اعتماد به نفس شما را ضعیف کند بلکه آنها را فرصت‌هایی طلایی برای تقویت توانایی‌ها و مهارتهایتان به حساب بیاورید و در مقابل این موارد صبر داشته باشید.

مقالات مرتبط
نظــرات