مـــرکــز دانلــــــــود

6 راه فوق العاده برای دوست داشتن خود

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : پنجشنبه 4 آبان 96 0 نظر
نظرات کاربران :

اگر خودتان را دوست داشته باشید تمامی روابط شما با دیگران شکل عالی به خود خواهد گرفت. آیا راه‌های دوست داشتن خود را می‌دانید؟ این نوشته از مجموعه تکامل من به شما کمک می‌کند که دوست داشتن خود را بیاموزید.

شاید این جمله را همیشه شنیده باشید که برای دوست داشتن دیگران ابتدا باید دوست داشتن خود بیاموزید. این مورد بسیار مهم است که با مهم‌ترین شخص زندگی‌تان (یعنی خودتان) ارتباط عالی داشته باشید. اینکه چگونه خود را می‌نگرید و با خود برخورد می‌کنید نهایتا ارتباطات شما با دیگران و روابط شما را شکل می‌دهد.

دوست داشتن خود زمان شدنی هست که عمیقا خودتان را قبول داشته باشید، در این صورت از زندگی خود لذت خواهید برد. موضوع این مطلب این هست که وقتی افراد می‌گویند خودشان را دوست دارند دقیقا متوجه نمی‌شویم که منظورشان همان چیزی هست که واقعا باید باشد و یا فقط حرفش را می‌زنند. این مقاله شما را از این موضوع آگاه می‌کند.

1. با خودتان با احترام رفتار کنید

احترام و دوست داشتن خود

اغلب ما تمایل داریم سرسخت ترین و دقیق ترین منتقد خود باشیم. گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که باید کمی عقب نشینی کنیم و کمی استراحت به خود بدهیم. بله احساس ناراحتی و غم براحتی به سراغ شما می‌آید و بسیار آسان است که به خود آسیب بزنید و از این موضوع نگران باشید. بعضی از افراد فکر می‌کنند که این احساسات نشانه ضعف آن‌ها است.


مقاله مرتبط: چگونه با افکار منفی مبارزه کنیم؟


شما نباید از این احساساتی که به سراغ شما می‌آیند احساس شرمندگی کنید و یا سعی کنید آن‌ها را نادیده بگیرید و یا با عادت های بد مانند سیگار کشیدن و … آن‌ها را بپوشانید. اما ما این احساسات را نشانه ای از قدرت انسان می‌دانیم.  خیلی مهم است که به خود اجازه دهید با این احساسات زندگی کنید و دقیقا این احساسات را بتوانید درک کنید. وقتی این احساسات سراغ شما می‌آید به این فکر کنید که شما فقط یک انسان هستید و زندگی سخت هست و شما برای دوست داشتن خود باید با احترام با خود برخورد کنید. شما با خودتان تنها هستید.

2. تجربیات خود را جزیی از زندگی خود بدانید

آیا تابحال متوجه این موضوع شده اید که وقتی احساسات خود را سعی می‌کنید نادیده بگیرید آن‌ها دوباره به سراغ شما می‌آیند و شما را اذیت می‌کنند؟ واقعا این احساس سردرگم کننده است و احساس ناخوشایندی به شما دست خواهد داد زیرا ذهن شما دائما درگیر تجربیات بد گذشته خواهد بود و بیش از حد فکر خواهید کرد. ما به طور طبیعی سعی می‌کنیم این احساسات را از خود دور کنیم و آن‌ها را به طوری که بودند احساس نکنیم و بجای آن فقط درباره آن‌ها فکر طولانی مدت داشته باشیم.

آیا تابحال درباره تجربیات بد دوستانتان با آن‌ها صحبت کرده اید که احساس ناراحتی کرده و سپس به شما گفته باشند که نمی‌خواهند درباره آن موضوع دیگر صحبت کنند و یا بگویند می‌خواهند فرض کنند که اصلا اتفاق نیفتاده است. این مثال کاملی از فردی هست که به خود اجازه نمی‌دهد که تجربیات خود را بخشی از وجود خودش بداند و آن را در زندگی خودش احساس کند و در دراز مدت مانند کوهی از غم و اندوه بر جان آن‌ها می‌نشیند. شما باید بدانید که تجربیات شما بخشی از رفتارهای شما هستند که انجام داده اید و تجربیات شما، شما را تشکیل می‌دهند و زندگی از همین تجربیات ساخته می‌شود و دوست داشتن خود از آنجایی آغاز می‌شود که به خودتان در درجه اول اهمیت بدهید.

احساساتتان به شما کمک می‌کنند که شما از خود مراقبت کنید و شما برای دوست داشتن خود باید آن‌ها را بپذیرید.

3. شما می‌دانید که چگونه با خود شاد و سرخوش باشید

هیچ کدام از کارهایی که شما انجام می‌دهید را فرد دیگری برای شما مشخص نمی‌کند به گونه ای که روابط شما و تجربیات شما همگی در اختیار کامل شما قرار دارد. شما نباید بروی دوست خود و یا پدر و مادر خود حساب کنید تا بدانید که چه کاری را انجام دهید و یا چگونه تصمیم بگیرید، چون این عدم توانایی تصمیم گیری فردی از شما فرد خوشحال و موفقی نخواهد ساخت. شما در زندگی به دیگران نیازی ندارید تا برای شما تصمیم بگیرند  برای دوست داشتن خود شما می‌توانید در خانه بمانید و سریال مورد علاقه خود را تماشا کنید و به تصمیمات زندگی خود فکر کنید.


مقاله مرتبط: 10 عادت شادترین افراد دنیا را مطالعه کنید و زندگیتان را متحول کنید!


 شما فرد مستقلی هستید و می‌توانید موسیقی که دوست دارید را بیاموزید و بنوازید و یا اگر دوست صمیمی شما بدون شما جایی می‌رود شما نیز در آن زمان تنهایی تان به نفع شما خواهد بود که برای خودتان تصمیم بگیرید که چه کاری را انجام دهید.  شما از اینکه زمانی زندگی برای خودتان داشته باشید احساس لذت خواهید کرد و می‌دانید که شما تنها فردی هستید که در زندگی تان می‌تواند به خوشحالی واقعی شما کمک کند و دوست داشتن خود را تمرین کنید.

4. شما نقاط قوت خود را می‌دانید و از آن‌ها قدردانی می‌کنید

شما ذهنیتی قدرتمند دارید، مهربان هستید و می‌توانید به هرچیزی با دید مثبت نگاه کنید. این ویژگی ها مهم ترین نقاط قوت شما هستند. اگر چنین نگاهی به خود داشته باشید، شما دوست داشتن خود را شروع کرده اید و در دیگران نیز چنین ویژگی هایی را خواهید دید مخصوصا به همسر خودتان این چنین نگاه می‌کنید. کم کم افراد را براساس نقاط قوت آن‌ها انتخاب می‌کنید و نه براساس نقاط ضعف آنها.

5. با دوست داشتن خود شما می‌دانید که بعضی وقت ها به کمک دیگران نیاز دارید

شما می‌دانید که هرکسی در زندگی به کمک نیاز دارد و شما نیز از درخواست کمک نباید بترسید. شما باید توانایی این را داشته باشید که احساس نیاز دیگران را بفهمید و به آن‌ها کمک کنید در غیر این صورت شاید دوستانی که به کمک شما نیاز داشته باشند از شما ناامید و خسته شوند و احساس کمک کردن به شما را نیز از دست دهند.


مقاله مرتبط: 9 راه بسیار ساده برای بالا بردن اعتماد به نفس


همین موضوع برای خود شما اتفاق می‌افتد، بعضی وقت ها شما نمی‌توانید همه چیز را کنترل کنید و وقتی دوست داشتن خود را آموخته باشید می‌دانید که مشکلی ندارید که از دوستان خود برای ابراز محبت یا حمایت کمک بخواهید.

6. شما عشق را از کسی درخواست نمی‌کنید و به خودتان توجه دارید

شما در دنیای خود، هیچگاه تقاضای دوست داشته شدن نباید کنید و به طور کلی عشق را درخواست نکنید. شما می‌دانید که عشق در دادن و گرفتن احساسات شکل می‌گیرد. با دوست داشتن خود، شما فردی از خود گذشته هستید و عشق را به تمام افرادی که در اطراف شما هستند می‌بخشید.

شما با خودتان راحت هستید و احساسات خود را براحتی بیان می‌کنید. شما می‌توانید احساسات خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و می‌دانید که احساسات شما مهم هستند و در نتیجه خودتان مهم هستید. متوجه خواهید شد که اگر به این شیوه با دیگران برخورد کنید چقدر روابط شما بهبود می‌یابد.

مقالات مرتبط:  6 راه برای رسیدن به خوشبختی که باید بدانید

خیلی مهم هست که اهمیت بی‌اندازه دوست داشتن خود را بدانید و بفهمید که چگونه دوست داشتن خود نگاه شما به زندگی را تغییر می‌دهد و قطعا متوجه خواهید شد که دیگران چقدر راحت‌تر شما را دوست خواهند داشت و شما را چقدر راحت‌تر می‌پذیرند زیرا شما لایق زندگی عالی هستید.

مقالات مرتبط
نظــرات