مـــرکــز دانلــــــــود

عوارض رابطه جنسی زیاد چیست؟ تعداد رابطه در هفته چقدر باید باشد؟

چکیده مطلب
تاریخ انتشار : پنجشنبه 19 تیر 99 0 نظر
نظرات کاربران :

یکی از اصلی‌ترین پایه‌های زندگی مشترک، رابطه جنسی است. زن و مرد با اهداف زیادی با یکدیگر ازدواج می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند خوشبخت شوند، تکامل پیدا کنند، برای خود زندگی بسازند و… . در این میان رابطه جنسی یکی از دلایل مهمی است که اکثراً افراد آن را بیان نمی‌کنند. درست است که این رابطه می‌تواند […]

یکی از اصلی‌ترین پایه‌های زندگی مشترک، رابطه جنسی است. زن و مرد با اهداف زیادی با یکدیگر ازدواج می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند خوشبخت شوند، تکامل پیدا کنند، برای خود زندگی بسازند و… . در این میان رابطه جنسی یکی از دلایل مهمی است که اکثراً افراد آن را بیان نمی‌کنند. درست است که این رابطه می‌تواند زن و مرد را به هم نزدیک‌تر کند، اما زیاده‌روی در هر چیزی، مضرراتی به همراه دارد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد جوانب مختلف رابطه جنسی زیاد صحبت کنیم.

شکی در این نیست که داشتن رابطه جنسیِ مناسب برای بدن مفید است و فواید زیادی برای انسان‌ها دارد. به گفته دکتر ایان کرنر، متخصص روابط زناشویی، یکی از پایه‌های تحکیم‌بخش زندگی مشترک، رابطه جنسی باکیفیت است. تحقیقات نشان می‌دهد که رابطه جنسی موجب افزایش سیستم ایمنی بدن، خواب بهتر و فشار خون مناسب می‌شود و در مردان، میزان ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، برخی از متخصصین معتقد هستند رابطه جنسی یک تمرین و ورزش محسوب می‌شود که خطر ابتلا به سکته قلبی را از انسان دور می‌کند و موجب کاهش استرس، آرام کردن ذهن و کاهش تشویش می‌شود.

عوارض رابطه جنسی زیاد چیست؟

1- خستگی مفرط

خستگی مفرط

رابطه جنسی زیاد بر کیفیت زندگی تأثیر می‌گذارد. در برقراری رابطه جنسی انرژی زیادی از طرفین گرفته می‌شود. در هنگام مقاربت بدن کالری زیادی می‌سوزاند و هورمون‌های نوراپینفرین، اپینفرین (آدرنالین) و کورتیزول در بدن ترشح می‌شود و وارد جریان خون می‌شود. این هورمون‌ها موجب می‌شوند ضربان قلب، فشار خون، قدرت عضلات و متابولیسم گلوکز افزایش پیدا کند. این موارد همیشه به صورت یکجا اتفاق نمی‌افتند.

اصولاً زنان پس از رابطه جنسی زیاد دچار خستگی بیش از حد می‌شوند و این احساس تا مدت‌ها در بدن آن‌ها باقی می‌ماند. ممکن است در تمام طول روز خسته باشید و حوصله انجام هیچ کاری را نداشته باشید. اگر می‌خواهید این کوفتگی را از خود دور کنید، باید در میزان رابطه جنسی تجدیدنظر کنید.


مقاله مرتبط: تعداد رابطه جنسی در هفته چقدر باشد نرمال است؟ (آموزش رابطه جنسی)


2- التهاب و تورم

رابطه جنسی زیاد موجب تورم و التهاب دستگاه تناسلی زنان می‌شود و ممکن است موجب شود واژن دچار Vulvovaginitis شود. Vulvovaginitis موجب ترک خوردن پوست ولو واژن در هنگام مقاربت می‌شود. اصطکاک بیش از حد دیواره واژن یکی از عوارض مهم مقاربت زیاد است. سوزش به هنگام ادرار کردن و سخت شدن راه رفتن دیگر عوارض Vulvovaginitis است.

3- کم‌آبی

کم‌آبی

در هنگام برقراری رابطه جنسی بدن انسان آب زیادی از دست می‌دهد. اگر میزان مقاربت زیاد باشد، بدن شما آب زیادی را از دست می‌دهد. در نتیجه، همیشه بعد از برقراری رابطه، مقدار زیادی آب بنوشید و برای جلوگیری از کم‌آبی مفرط بدن از برقراری مقاربت زیاد خودداری کنید.

4- عفونت ادراری یا UTI

عفونت ادراری معمولاً زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها از طریق مجرای ادرار وارد مجاری شوند و در مثانه تکثیر کنند. البته سیستم مثانه و مجاری ادراری به گونه‌ای است که خود سعی می‌کند جلوی این مهاجمان میکروسکوپی را بگیرد اما گاهی در این دفاع کردن شکست می‌خورد.

زنانی که رابطه جنسی دارند بیشتر در معرض عفونت ادراری قرار می‌گیرند. داشتن شریک‌های جنسی متفاوت یکی از دلایل عمده عفونت ادراری است. علاوه بر این، رابطه جنسی بیش از حد هم می‌تواند زنان را دچار این بیماری کند. اگر عفونت ادراری زیاد شود و درمان نشود، منجر به سرطان می‌شود.

5- درد کمر

درد کمر

رابطه جنسی زیاد موجب می‌شود فشار بالایی روی کمر شما وارد شود. کمر درد شدید می‌تواند موجب کشیده شدن عضلات یا رباط شود. اگر در هنگام مقاربت موقعیت مناسبی نداشته باشید، به کمر شما آسیب جدی وارد خواهد شد.

6- کبودی و عرق‌سوز شدن بدن

عرق‌سوز شدن زمانی اتفاق می‌افتد که گرمای ناشی از اصطکاک به پوست آسیب می‌زند. این مشکل یکی از عوارض مقاربت زیاد است. علاوه بر این، ممکن است روی بدن نشانه‌هایی از کبودی هم یافت شود.

7- مشکلات قلبی

مشکلات قلبی

یکی از مهم‌ترین خطراتی که رابطه جنسی زیاد ایجاد می‌کند، به خطر انداختن سلامت افرادی است که دارای مشکلات قلبی هستند؛ به عبارت دیگر، گرچه رابطه جنسی برای قلب خوب است و جریان خون را افزایش می‌دهد، اما می‌تواند برای افرادی که دارای مشکلات قلبی هستند، خطرناک باشد.

به گفته متخصص غدد، دکتر مایکل الامویگان، افرادی که دارای مشکلات قلبی-عروقی هستند نباید رابطه جنسی مکرر داشته باشند، زیرا برای سلامت آن‌ها خطرناک است. مشکلات ناشی از رابطه جنسی زیاد در این افراد می‌تواند خفیف یا شدید باشد. پس باید مراقب خود باشند.

وی افزود: انرژی که در هنگام مقاربت تولید می‌شود، بسیار زیاد است و برای انسان‌هایی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شده‌اند، خطرناک است. یک دور رابطه جنسی معادل سی دقیقه دویدن است؛ بنابراین، می‌تواند برای قلب‌های بیمار مضر باشد.

8- سیستم ایمنی پایین

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، احتمال عفونت ادراری در زنانی که رابطه جنسی دارند، بیشتر است. در هنگام مقاربت هورمون‌های زیادی در جریان خون انسان آزاد می‌شوند. یکی از این هورمون‌ها پروستاگلاندین E-2 است.

این هورمون‌ها در مناطقی که آسیب دیده‌اند یا عفونت دارند، آزاد می‌شوند و باعث احساس درد، التهاب و تب می‌شوند. این موارد موجب می‌شود سیستم ایمنی بدن پایین بیاید و درد عضلانی و عصبی در بدن ایجاد شود. علاوه بر این، می‌تواند موجب عدم تحریک جنسی شود.

چه میزان رابطه جنسی زیاد محسوب نمی‌شود؟

چه میزان رابطه جنسی زیاد محسوب نمی‌شود؟

نمی‌توان میزان دقیقی را برای رابطه جنسی افراد تعیین کرد زیرا همه انسان‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. افراد باید خود را بسنجند و بر اساس بدن خود این میزان را تعیین کنند. علاوه بر این، باید سلامت شریک جنسی خود را هم در نظر بگیرند.

دکتر الامویگان نیز معتقد است تعریف دقیقی برای رابطه جنسی زیاد یا کم وجود ندارد. بلکه این مقدار در بین افراد و گروه‌های سنی متفاوت است. رابطه جنسی زمانی زیاد تلقی می‌شود که افراد راحتی و سلامت خود را در نظر نگیرند. علاوه بر این، رضایت داشتن هم در این امر دخیل است. تا زمانی که این عمل برای تفریح و با رضایت انجام شود، صرف نظر از کمیت و کیفیت آن، اگر ده بار هم در هفته باشد، موردی ندارد.

تحقیقاتی درباره رابطه سن و میزان رابطه جنسی در دانشگاه ایندیای امریکا انجام شده است. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد میانگین مقاربت برای فردی که 18 تا 29 سال سن دارد، 112 بار در سال است. این میزان برای افرادی با سن 30 تا 39 سال، 89 بار در سال است.

تعداد رابطه در هفته چقدر باید باشد؟

دکتر کرنر اعلام کرده است که یک یا دو بار مقاربت در هفته هم کافی است و در عین حال، داشتن مقاربت روزانه به معنای رابطه جنسی زیاد نیست. وقتی هر دو فرد در رابطه راضی باشند، مشکلی پیش نخواهد آمد؛ اما در صورتی که یکی از زوجین از این میزان رابطه لذت می‌برد و دیگری صرفاً برای خوشنودی شریک خود تن به رابطه می‌دهد، بهتر است تجدیدنظری در میزان مقاربت انجام شود.

مطالعاتی در سال 2005 انجام شده است که نشان می‌دهد میزان اسپرم در افرادی که انزال مکرر دارند، کاهش می‌یابد و اگر مردان قصد دارند برای بارداری اقدام کنند، باید چند روزی به خود استراحت دهند. به این مردان توصیه می‌شود تا سه روز قبل از اقدام برای بارداری رابطه جنسی نداشته باشند.

انسان‌ها دارای آستانه ادراکی هستند. این آستانه در افراد مختلف متفاوت است و منظور از آن بازه‌ای است که فرد در آن می‌تواند عملکرد بهینه داشته باشد؛ بنابراین، اگر رابطه جنسی از این آستانه فراتر رود، خطرناک و آزاردهنده خواهد شد.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی عوارض رابطه جنسی زیاد پرداختیم. میزان مشخصی برای رابطه جنسی وجود ندارد و این مقدار از فردی به فرد دیگر متفاوت است و تا زمانی که طرفین از داشتن رابطه لذت می‌برند، موردی پیش نخواهد آمد. با این حال، بهتر است حدی برای خود داشته باشید. همیشه شریک جنسی خود را در نظر بگیرید و به آستانه تحمل او هم توجه کنید. اگر می‌خواهید رابطه جنسی مرتب و باکیفیتی داشته باشید بهتر است به متخصص روابط زناشویی مراجعه کنید و از او مشاوره بگیرید. در ادامه به عوارض رابطه جنسی زیاد اشاره می‌کنیم:

  • درد کمر
  • عفونت ادراری
  • کبودی
  • پایین آمدن سیستم ایمنی بدن
  • مشکلات قلبی
  • کم‌آبی
  • خستگی مفرط
مقالات مرتبط
نظــرات